16 Şubat 2019 Cumartesi
DOLAR
5.2601
EURO
5.9335
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Son Yorumlananlar
Ankara için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:17 08:01 13:01 15:25 17:43 19:15
Bugün bana yarın sana lazım olacak nedir? ADALET GENE ADALETTİR

Unutma !
-Global ısınma yükselen deniz seviyesi 2050 yılında shangai ve deniz kıyısındaki Çin şehirlerinde büyük sellere neden olacak.bu sellerde 76 milyon kişi evsiz kalacak. -Üzerinde barkodu olan ilk ürün Wringleys marka sakızdır. -Kereviz yerken harcanan ka

İlginç Bilgiler 3
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
SİYASETİ İLKELER DEĞİL, RAKAMLAR BELİRLEMİŞTİR!
.
Tarih: 30.6.2018 09:24:01 / 394okunma / yorum
Nermin Aydınlı

 

SİYASETİ İLKELER DEĞİL, RAKAMLAR BELİRLEMİŞTİR!

Eşit koşullarda yapılmayan bir seçimi geride bırakırken şaibesi hafızalardan silinmeyecek! Bunca sıkıntıya, bunca pahalılığa, işsizliğe, yanlış uygulamalara, iktidarın ekonomide ki başarısızlığına rağmen iktidar partisi sandıktan tekrar nasıl başarılı çıktı akıl alır gibi değil!

Aslında demokratik ortamlarda gerçekleşen seçimler tartışılmaz ve seçmenin iradesine güvenilir.2002 den bu tarafa yapılan seçimler hep tartışmalı ve kuşkuludur! Hele hele Anayasa değişikliği ile seçimler iktidar partisince kaybedilemez, kaybedilmemeli ile kitleler başta basın ve devlet imkanları ile yapılan adaletsiz seçim çalışması bu seçimde hem mecliste gerekli çoğunluğu sağlayamaması, hem de Cumhurbaşkanlığında AKP´nin oy oranında ki düşüşü başarı olarak nitelendirilemez olsa da MHP´nin ortaklığı ile yeni sisteme tek adam anlayışına Türkiye geçmiştir!

Bu ülkenin rejim değişikliğinde rolü olan kendisini milliyetçi olarak nitelendiren MHP tarihin kara sayfalarında hep anılacaktır!

Peki, bundan sonra ülkeyi ne beklemektedir?

Bu soru elbette ilerleyen zamanda herkesi ne bekliyor ortaya çıkacaktır!

Aslında seçmen profilini iyi analiz etmek gerekir. Seçmen ne bekliyor, hangi partiler seçmenin kriterlerine uyuyor vs.

Türk seçmen profilini gözlemlendiğinde fanatik siyasetin yanı sıra milliyetçi, muhafazakar anlayışın hakim olduğu, özgürlük, demokrasi vs.gibi cümlelerin çok kabul görmediği bir anlayış ile takım tutar gibi her ne kadar yokluk, yoksulluk çekse de partisini tercih ettiği bu seçimde de ortaya çıkmıştır!

Muhalefet cephesinde bir araya gelmesi mümkün olmayan cumhuriyetçi, ulusalcı Türkler, Kürtler, cumhuriyetçi siyasal İslamcı olan saadet partililer tek adam rejimine karşı birlikte oldular.

Siyasete giren İYİ Parti ve lideri Meral AKŞENER yeni olmasına rağmen Millet İttifakı ile seçim barajı olmaksızın mecliste sandalye kazanması başarıdır.

Saadet Partisi bu seçimde gerçekçi bir politika izlemiş olmasına rağmen kitlesinin çoğunluğu AKP´dedir ve partisine dönüşünü başaramamış olsa da lideri Temel Karamollaoğlu gönüllerde yerini almıştır!

Millet İttifakının kilit partisi CHP ise hem bu ülkenin kurucu partisi olması, hem de demokrasi, hak, hukuk, adaletin güvencesi olması ile en büyük sorumluluğu taşımıştır. CHP seçmeni hem bilinçli, hem de duyarlı bir seçmendir!

CHP Genel Başkanı Sn..Kılıçtaroğlu tabanının istediği Muharrem İNCE´yi Cumhurbaşkanı adayı göstermekle en doğru kararı vermiş, kitlelere umut vermiş ve heyecanlandırmıştır.

Sn.İnce´yi gösterdiği gayretten dolayı tebrik etmek gerekir.

-Devlet imkanları ile iyi bir seçim süreci geçiren iktidar neden istediğini alamamıştır?

-Değişim isteyen insanları heyecanlandıran, kitleleri hareketlendiren Sn.Muharrem İNCE ‘son ana kadar yüksek seçim Kurulunda olacağım, tüm avukatlara cüppelerinizle orada olun´ derken medyadan bir Tv.sunucusuna attığı mesajla kaybettiğini açıklama ihtiyacını neden duymuştur?

-Bir lider ( o gece ne oldu, bitti bilinmese de) her ne olursa olsun kendine inanan seçmenlerini aydınlatmak zorundadır!

-CHP lideri Sn.Kemal KILIÇTAROĞLU uzun bir aradan sonra açıklama yapmak yerine o gece seçmenlerine durumu izah edebilirdi!

-Ya da Millet İttifakı hep birlikte kameralar önüne geçebilirdi!

Çünkü bu seçimin galibi olan canla başla sandığa sahip çıkan demokrat seçmenlerin açıklama beklemesi son derece doğruydu!

O gece sokaklara çıkan silahlı kişilerce Türkiye kaos ortamına sürüklenmesin, kan akmasın diye mi o gece sessizliğe bürünüldü?

Basit bir Cumhurbaşkanı seçimi değildi Sn.liderler bu ülkenin rejim değişikliğiydi. Elbette kan dökülmesinden yana değilim hatta bir insanın canı en kıymetli hazinedir lakin bu kadar da basit kabullenilemezdi!

Bu seçimde en büyük hayal kırıklığını CHP tabanı yaşamıştır!

Politik çizginin çok önemli olmadığı, mücadelenin değersiz kılındığı, rakamların öne çıktığı, anketlerle seçmenin yönetildiği bir atmosferde yapılan bu seçimde aslında başarı yoktur. Sayılar vardır ve sayılarla kazanılmıştır. Seçimin galibi aslında kitleler değil, rakamlardır. Bu rakamlar araştırma şirketlerince sayılara dökülür ve kitlelerde o aidiyet duygusuyla algıladıkları şekilde sandıklara yansıtır.

Siyaseti ilkeler değil rakamlar belirlemiştir!

Örn:Araştırma şirketleri AKP´nin ve AKP´nin Cumhurbaşkanı adayının düşüşte olduğunu,MHP´nin barajı aşamayacağı Sn.Muharrem İNCE´nin seçimlerde 2.turu yakalayacağı ve diğer partilerin seçmenlerinin de değişebileceği algısı bu sonucu ortaya çıkarmıştır!

İşin özünde adaletsizlik, eşitsizlik en büyük etken olup, hem araştırma şirketleri, hem medya´nın muhalefete yer vermemesi, hem de maddi imkanların sıkıntılı olması sonucu ülke´nin gidişatı değiştirmiştir.

Başarısızlığın nedenlerini, nerede yanlışların yapıldığını yani bu seçimin çok iyi analizinin yapılması gerekir!

Peki bundan sonra ne olacak?

Aslında bu seçimi doğru analiz edebilirsek AKP ve AKP´li Cumhurbaşkanı oldukça sıkıntılı bir sürece de girmiştir. Eğer bu süreci muhalefet partileri kendi iç çekişmelerinden sıyrılıp iyi yönetebilirlerse ekonomik çıkmaz içine girecek olan iktidar kısa sürede bocalayacak ve iktidarda kalmak için bugünlerde İçişleri bakanının tahrik edici ‘şehit cenazelerine CHP İl Başkanlarının alınmaması´ talimatı gibi halkı öteleyici dille kutuplaştıracakları aşikardır!

Tüm bu olumsuzluklara ve hezimete rağmen bu ülkenin kurucu partisi olan CHP´ye tarihin en büyük sorumluluğu düşmektedir.

Bu nedenle;CHP kendi içinde öz eleştirisini yapmalıdır nerede hata yapıldı diye?

Başarılı olma isteği elbette dile getirilmelidir!

Kitleleri heyecanlandıracak, seçimlerden başarı sağlayacak kadrolar istemesinden doğal ne olabilir!

Lakin unutmamak gerekir başarısızlığın tek sorumlusu Sn.K.Kılıçtaroğlu değildir.Tavandan, tabana kadar herkes sorumludur!

Çok doğru Sn.Kılıçtaroğlu bu güne kadar seçimlerde başarı sağlayamamıştır. Lakin bazı şeyleri de göz ardı etmememiz gerekir. Adalet yürüyüşü başlı başına muhteşem bir eylemdi. Sonrasında bunun gibi insanı heyecanlandıran projelerle halkın karşısına tekrar tekrar geçmiş olsaydı bugün bu sonuç çıkmayacaktı.

Naif, zarif bir kişiliğe sahip olan Sn.K.Kılıçtaroğlu bu seçimde diğer partilerle olan ittifakını da takdir etmek gerekir.Bu çok doğru hamleye partide adaylar üzerinde de ince, zarif düşünmüş olsaydı bu seçim sonucu yaşanmazdı!

Sn.Genel başkan ‘kadınlara çok iş düşüyor´ derken % 30 kadın kontenjanına uymuş olsaydı kadınlar daha çok özverili olurlardı!

Sn.K.Kılıçtaroğlu CHP´nin genel başkanıdır ve herkes saygı göstermek zorundadır. İç çekişmeler yerine parti içi unsurlar devreye girmelidir. Bu parti içi sorunlar kurullarında tartışılması demokrasi gereğidir!

Bir insan neden siyasette zamanını harcar maddi kazançtan çok elbette bir yerlere gelerek daha iyi hizmet etmek içindir.Ve geldiğinde de o koltuğunun bedeli hak, hukuk, adalet çerçevesinde seçmenine, üyesine adil ve eşit hizmet etmektir.

O koltuklar hiç kimsenin tapulu yeri değildir ve kim olursa olsun bir gün kendi istemese de zamanı gelince bırakmak zorundadır. Bıraktığında da saygıyla sevgiyle anılan siyasetçi olmak en büyük meziyettir.

Sn.K.Kılıçtaroğlu sakin kişiliği ile siyasetin çehresini değiştirmiş olup, iç meselelerde de yine sakin yapısıyla kimseyi ötelemeden, partiden dışlamadan hem kadrosuna hem de partisine uzlaştırıcı olacağına inancım tamdır!

Tabi ki yaptırımlar olacaktır ve parti içi disiplin sağlanacaktır. Aykırı sesleri susturmak, onları partiden ihraç etmek yolu demokrat bir partinin izleyeceği bir yol değildir!

Çeşitliliğe kulak vermeli, her kesimden insanı ana yönetim dahil kadrolara dahil etmeli, insan odaklı, çözüm önerili politikalar üretecek gencinden, kadınına eğitimli kadrolar oluşturmalı ve ana kadrolarında ki yöneticilerine 3 dönem şartı mutlaka getirilerek diğer insanlara da fırsatlar tanınmalıdır!

Yıllardır çöreklendiği koltuğu bırakmamak için akla gelebilecek her türlü şeyi yapan koltuk sevdalı AKP´nin nasıl seçim sonucunu lehine çevirdiğini bırakıp herkesin gözü CHP´de kim lider olacaktır tartışmasına odaklandı!

 Bugüne kadar partiye hizmet etmiş olan sakin kişilikli Genel Başkan Sn.K.Kılıçtaroğlu ve dinamik, heyecanlı ve tuttuğunu koparan yapısıyla herkesin gönlünde taht kurmuş Sn.Muharrem İNCE´yle karşı karşıya getirilmesi aslında CHP üzerinde oyunların devreye sokulmasıdır.

Ne bu oyuna CHP Genel Başkanı gelecektir, ne de Sn.Muharrem İnce buna fırsat verecektir. Zamanı geldiğinde tüm taşlar muhakkak yerine oturacaktır. Zaman CHP´nin ayrışması, bölünmesi partiyi küçültme zamanı değildir!

- Birtakım kuş beyinli kimselere kendinizi beğendirmek hevesine düşmeyiniz; bunun hiçbir kıymeti ve önemi yoktur.

- Bir millette, özellikle bir milletin iş başında bulunan yöneticilerinde özel istek ve çıkar duygusu, vatanın yüce görevlerinin gerektirdiği duygulardan üstün olursa, memleketin yıkılıp kaybolması kaçınılmaz bir sondur.(M.Kemal ATATÜRK)

29.06.2018

Nermin AYDINLI

 

 

 

 

 

Yazarın Diğer Yazıları
KADININ İNSAN HAKLARI! (05 Aralık 2018 - Çarşamba)
BİR YILDIZ DAHA KAYDI! (14 Kasım 2018 - Çarşamba)
ŞİKAYETİM VAR! (28 Eylül 2018 - Cuma)
Kaybeden yine vatandaş! (12 Ağustos 2018 - Pazar)
BİZE BİZDEN BAŞKA DOST YOK! (21 Mayıs 2018 - Pazartesi)
SON TAHLİLDE! (10 Nisan 2018 - Salı)
SAHİ NEYDİ DOĞRU OLAN? (19 Şubat 2018 - Pazartesi)
YA ÇARE OLUN, YA ÇEKİP GİDİN! (19 Ocak 2018 - Cuma)
YAPMAYIN EFENDİLER! (20 Aralık 2017 - Çarşamba)
BİLMEDİĞİMİZ YAŞAMLAR! (28 Kasım 2017 - Salı)
BU ÇOCUKLAR HEPİMİZİN! (30 Ekim 2017 - Pazartesi)
VATAN KUTSALDIR! (30 Eylül 2017 - Cumartesi)
BU GEMİDE HEPİMİZ VARIZ! (21 Ağustos 2017 - Pazartesi)
BEĞENİN VEYA BEĞENMEYİN! (06 Ağustos 2017 - Pazar)
Tehlikenin farkındayım ya siz? (31 Temmuz 2017 - Pazartesi)
ADALETİN RENGİ OLMAZ! (23 Haziran 2017 - Cuma)
Dünya kurtarılabilir mi? (06 Haziran 2017 - Salı)
NERDEN NEREYE! (24 Mayıs 2017 - Çarşamba)
NEDEN CHP? (16 Mayıs 2017 - Salı)
HALA GEÇ KALMIŞ DEĞİLİZ! (27 Nisan 2017 - Perşembe)
İnsanlar Makamla Onur Kazanmaz! (13 Nisan 2017 - Perşembe)
İYİ DÜŞÜNELİM! (01 Şubat 2017 - Çarşamba)
PANDORA´NIN KUTUSU! (15 Aralık 2016 - Perşembe)
BU HANGİ VİCDANA SIĞAR! (05 Aralık 2016 - Pazartesi)
Sayfa: