22 Mart 2019 Cuma
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Son Yorumlananlar
Ankara için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:17 08:01 13:01 15:25 17:43 19:15
Bugün bana yarın sana lazım olacak nedir? ADALET GENE ADALETTİR

Unutma !
BUNLARI BİLİYORMUSUNUZ? -Hapşırdığınız zaman kalbinizde dahil olmak üzere bütün vücut fonksiyonlarınız bir an için durur. (Ya bi kez griptim hesapladım 120 kez hapşırmışım demek ki kalbim 1 dakika durmuş o gün) -Eiffel kulesinin tepesine çıkana kadar

İlginç Bilgiler
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
PORTO-OPORTO
Elit Gazete
Tarih: 12.2.2018 09:12:39 / 219okunma / yorum
Danyal Aşık

PORTO-OPORTO
Porto, Portekiz´in Lizbon´dan sonraki ikinci büyük kenti. 350.000 civarında bir nüfusa sahip. Atlas Okyanusuna dökülen Douro Irmağının ağzındaki haliçe bakan yamaçlarda kurulmuş. Porto (Port), kelime anlamı liman. Roma döneminde adı Portus Cale. Daha sonra Endülüs Emevi yönetimine girmiş.

Porto´da da Lizbon´da olduğu gibi, binaların cepheleri fayans kaplı ve üzerinde müthiş desen ve resimler bulunuyor. Atlas Okyanusundan gelen nemli havanın binaların duvarlarına girmesini engellemek için bulunan bir yol, ama bunu sanata dönüştürmüşler. Kenti gezmenin yollarından biri, 1 no.lu sarı tramvay ile Douro Irmağı boyunca, en uç noktada yer alan ve eski bir balıkçı köyü olan Foz´a kadar gitmek. Tramvayın başlangıç durağı olan İnfante, Borsa Sarayı yakınında bulunuyor. Turizm ofisinden temin edilecek Porto card ile, ulaşım araçlarında ve restoranlarda büyük kolaylık sağlanıyor. Bu imkanı kullanmakla birlikte, ben genelde yürüyerek gezmeyi tercih ediyorum. Sokaklarda o kadar çok detay var ki.

Porto´nun ilk ve en eski yerleşim bölgesi, Douro Irmağının hemen kıyısındaki Ribeira. Roma dönemi kalıntıları da burada yer alıyor. Irmak boyunca yayalaştırılmış. Müzik yapan, dans eden, sihir gösterisinde bulunan sokak sanatçılarını seyretmek ayrı bir keyif. Bu bölgenin neredeyse sembolü olmuş, değişmez karakteri de beyazlara bulanmış kundura tamircisi. Önündeki tezgahda örse geçirilmiş bir ayakkabı ile saatlerce hareketsiz bir şekilde, heykel gibi duruyor. Yerde bulunan kutuya bozuk para atıldığında, elindeki çekici iki kez ayakkabının topuğuna çivi çakar gibi vuruyor. O da geçimin yolunu böyle bulmuş. Restoran ve kafeler sıralanmış antik kalıntıların devamında. Restoranlarda, akşam boğaz manzarası (ırmak ağzı böyle görünüyor) ve müzik eşliğinde Porto şarabını yudumlayarak balık ve deniz ürünlerini yemenin keyfine doyum olmuyor. Üstelik, fiyatlar da makul. İstanbul´dan gelen iki sefarad musevi aileyle karşılaştım. Ataları, Porto´dan İstanbul´a göç etmişler. Atalarının memleketlerini görmek için gelmişler. Ribeira´da keyifli bir akşam yemeğinde birlikte olduk. Riberia meydanında (Praça da Riberia), Portekiz´in meşhur tatlısı olan muhallebili turtayı (pastel de nata) bulabilirsiniz.

Hem Ribeira kıyısında hem de karşı kıyıda (Gaia) Rabelo denilen ve şarap fıçılarını taşımakta kullanılan, gövdeleri çok renkli kayıktan biraz büyük tekneler bağlı. Karşı sahilde, şarap üreten firmaların mahzenleri (kav) yer alıyor. İki yakayı birleştiren ve üzerinden metro da geçen Dom Luis I. köprüsünden (Fransız mimar Eiffel´in imzasını taşıyor) yaya ve taşıt geçişleri de yapılabiliyor. 385 m. uzunluğunda olup 1886 yılında hizmete açılmış. Ribeira´da bulunan iskeleden gezi botlarıyla, ırmakta Dom Luis I. Köprüsünün altından geçerek ve Infante Köprüsüne (Ponte da Infante) kadar giderek, Porto´yu bir de ırmak tarafından görme imkânınız oluyor. Ribeira meydanındaki iskele önünde, ırmaktaki gezi ve mahzenlerde şarap tadımı için bilet satılıyor. Dom Luis I. köprüsünden hem Douro Irmağı, hem de Porto kentinin manzarası müthiş güzel. Köprü çıkışındaki fünikülerle ya da yanı başındaki merdivenlerden, Porto´nun eski evlerinin arasından Riberia´ya inilebiliyor.

Yüz yıllık bir bina olan Sao Bento Tren istasyonunun duvarları, mavi tonda fayansla kaplı olup, üzerinde savaş sahnelerinden görüntüler var.

Görülecek yerler arasında, Clerogos Kilisesi ve kulesi var. Çok sayıda kilisenin arasında en önemlilerinden biri. Clerogos kulesinden tüm Porto kenti ve Douro ırmağının panoramik görüntüsü izlenebiliyor.

Clerogos kulesine yakın olan Livrario Lello kütüphanesine girmek için yarım saat kadar sıra bekledim. Giriş ücreti 3 Euro. İçeride, kitap alırsanız, ödediğiniz 3 Euro düşülüyor. Harry Potter yazarına da ilham verdiği de söyleniyor. J.K. Rowling Harry Potter kitaplarını burada yazmış. Bu kütüphane çok eski, art nouveau tarzında yapılmış ve 1869 yılında açılmış. Dünyanın en iyi 3. kütüphanesi olarak nitelendiriliyor. Kütüphane aslında bir kitapçı. Üst kata ahşaptan yapılmış bir merdivenle çıkılıyor. Süslemeli ahşap kitap rafları ve tavan vitrayları bir sanat şaheseri.

Belediye Meclis Binası, Meydanı ve bu meydandaki Gençlik Çeşmesi ile Dom Pedro IV anıtı bir başka görülmesi gerekli bölge.

Lastik tekerlekli küçük vagonlardan oluşan bir araçlarla, şarap tadımı için karşı sahildeki (Gaia Bölgesi) mahzenlere ulaşıyorsunuz. Ben, Real Companhia Velha firmasına gittim, tadım için. Dev meşe fıçıların (en büyüğü 81.000 litre ve en eskisi de 1867 yılına ait, içleri de dolu) yer aldığı mahzenlerin gezilmesinden sonra, tadım salonunda şarap tadımı yapılıyor. Tabii ki sonra da satış. Diğer önemli üreticiler Calem, Fonseca, Churchill, Taylor, Cockburn, Sandeman vs. . Karşı kıyıda bu firmaların mahzenleri de görülüyor, zaten.

Porto bölgesinde üzüm bağları ve şarap üretimi 13. yüzyıldan beri var. Yirmi civarında üzüm çeşitlerinin (Roriz, Barroca, Touriga Franseca, Malvasia, Fina vs.) harmanlanmasından elde ediliyormuş, Porto şarapları. Fermantasyon sırasında, şıraya alkol ilave edilerek fermantasyon durduruluyormuş. Yüksek alkollü ve tatlı bir şarap. Çok popüler olmasına rağmen, tatlı olması nedeniyle bazı damaklara hitap etmiyor. Ama ben sevdim. Şarap Müzesi, Douro ırmağı kıyısında ve Monchique caddesi (Rua de Monchique) üzerinde. Müzede, bağcılıkta ve şarap üretiminde kullanılan aletler, araçlar ve basılı malzemeler sergileniyor.

Porto´da Douro Irmağında üzüm ve şarap taşınmasında kullanılan ve Rabelo adı verilen renkli tekneler var. Bağlardan Porto´ya taşımada ırmağın akışı güç olarak kullanılıyormuş. Tersine gidişte de tekneler hayvanlarla çekiliyormuş. Kıyıdaki kayalıklara çarpmamak için de uzun sırıklar kullanılıyormuş.

İskoçya´nın Perth kentinde doğan; tarımcı, üretici, ihracatçı, haritacı ve fotoğrafçı John James Forrester Londra´da porto şarabıyla tanışır. 1831 yılında Porto´ya gelir ve amcası James Forrester ile birlikte şarap ticaretine başlar. Rabelo teknesi ile Douro Irmağının ağzından, ırmak boyunca, Barca d´Alva bölgesine kadar yorucu bir keşif çalışmasına 1834 yılında başlar. Douro Vadisinin haritalama çalışmasını 1840 yılında kısmen bitirir ve beş yıl sonra da Alto-Douro Şarap Bölgesi adıyla yaptığı haritayı Porto Meclisinin yardımı ile bastırır ve yayınlar. 1848 yılında da tüm bölgenin haritası tamamlanmıştır. Irmak boyunca yapılan keşif ve haritalama gezisi sayesinde, Douro Irmağında artan taşımacılık ve ticaretle bölge gelişmeye başlamış. Bu katkılarında dolayı Kraliçe D. Maria II , John James Forrester´e İngiltere´ye yapılan şarap ihracatında gümrük muafiyeti imtiyazı vermiş. Kral D. Fernando da Baron ünvanını vermiş. Porto bağcılığının en önemli adı olan Baron John James Forrester 1861 yılında yine Douro Irmağındaki bir gezisi sırasındaki tekne kazasında yaşamını kaybetmiş. Likör şaraplarının en ünlüsü olan Porto şaraplarının imalatında kullanılan üzümler, Baron John James Forrester´in belirlediği Yukarı Douro bölgesinde üretilmektedir. İngiltere´ye olan ihracatta, bozulmadan uzun deniz yolculuğuna dayanabilmeleri için Porto şaraplarına alkol ilave edilmeye başlanmış ve böylece bu günkü Porto şarapları ortaya çıkmış. Yukarı Douro bölgesi; az yağışı, uzun güneşlenme süresi ve uygun toprak koşulları ile şeker oranı yüksek ve aromalı üzüm yetiştirmeye uygun bir bölge.

Porto gerçekten görülmeye değer bir kent. Umarım bir kez daha gelir ve daha uzun kalırım.

GÖRSELLER:https://photos.google.com/share/AF1QipMEmzc2hDE0AXn5fPHYgwYgEmaDfef0DGISlyGx8jHVlH8QKI5rnzynE3PDJnFOHw?key=UlFJeUVlcGxISUhSTkV4T21sZVluTU5CUy1udG1n

Anahtar Kelimeler: PORTO, OPORTO
Yazarın Diğer Yazıları
ANTİK JERASH KENTİ,ÜRDÜN (11 Mart 2019 - Pazartesi)
WADİ RUM (RAMM), ÜRDÜN (24 Şubat 2019 - Pazar)
PETRA´NIN RENKLERİ VE DESENLERİ (14 Şubat 2019 - Perşembe)
PETRA-NEBATİLERİN BAŞKENTİ,ÜRDÜN (10 Şubat 2019 - Pazar)
MİMAR VEDAT TEK KÜLTÜR VE SANAT MERKEZİ (26 Ocak 2019 - Cumartesi)
MERZİFONLU GÜL BABA (18 Ocak 2019 - Cuma)
KOVADA MİLLİ PARKI (06 Ocak 2019 - Pazar)
PATMOS ADASI (30 Aralık 2018 - Pazar)
ANİ ANTİK KENTİ (17 Aralık 2018 - Pazartesi)
ARŞİPEL´LE GÖKOVA KÖRFEZİNDE GEZİ NOTLARI (01 Aralık 2018 - Cumartesi)
TOMURCUKBAĞ VE KALECİK KARASI (08 Kasım 2018 - Perşembe)
BURDUR MÜZESİ (28 Ekim 2018 - Pazar)
TOULOUSE (15 Ekim 2018 - Pazartesi)
HALK İÇİN HİKÂYELER (01 Ekim 2018 - Pazartesi)
KİBYRA ANTİK KENTİ (14 Eylül 2018 - Cuma)
KAPI TOKMAKLARI (08 Eylül 2018 - Cumartesi)
LİSİNİA DOĞAL YAŞAM KÖYÜ (31 Ağustos 2018 - Cuma)
LAJOS KOSSUTH (LAYOŞ KOŞŞUT) MÜZESİ (03 Ağustos 2018 - Cuma)
KARS-ARTVİN-ÇAMLIHEMŞİN GEZİ NOTLARI (30 Temmuz 2018 - Pazartesi)
GRAFİTİ YA DA GRAFFİTİ (22 Temmuz 2018 - Pazar)
MİDİLLİ (LESVOS-LESBOS) ADASI (19 Temmuz 2018 - Perşembe)
KÜTAHYA EVLERİ VE GERMİYAN SOKAĞI (10 Temmuz 2018 - Salı)
KALKANDELEN (TETOVA) ALACA CAMİİ (01 Temmuz 2018 - Pazar)
AİZANOİ-ÇAVDARHİSAR (29 Haziran 2018 - Cuma)
Berlin (21 Haziran 2018 - Perşembe)
ZEUGMA YA DA FIRAT SELEUKİA´SI (14 Mayıs 2018 - Pazartesi)
SARIKAYA ROMA HAMAMI (03 Mayıs 2018 - Perşembe)
BEYPAZARI´NDA ÜÇ MÜZE (25 Nisan 2018 - Çarşamba)
PERGE ANTİK KENTİ (19 Nisan 2018 - Perşembe)
TANRILARIN KRALI ZEUS (01 Nisan 2018 - Pazar)
ANKARA SATRANÇ MÜZESİ (16 Mart 2018 - Cuma)
PYROHİV- PİROGOVO AÇIK HAVA MÜZESİ (18 Şubat 2018 - Pazar)
NAZİLLİ SÜMERBANK BASMA FABRİKASI (08 Şubat 2018 - Perşembe)
SU PERİLERİ HAVUZU (29 Ocak 2018 - Pazartesi)
GORDİON-YASSIHÖYÜK (21 Ocak 2018 - Pazar)
KİEV-KYİV-KUYUEV (08 Ocak 2018 - Pazartesi)
İZMİR AGORASI (30 Aralık 2017 - Cumartesi)
FOLKLORİK BATIL İNANÇLAR (22 Aralık 2017 - Cuma)
BRUGGE (17 Aralık 2017 - Pazar)
RONDA (11 Aralık 2017 - Pazartesi)
BİARRİTZ (29 Kasım 2017 - Çarşamba)
SANTİLLANA DEL MAR (24 Kasım 2017 - Cuma)
PESSİNUS YA DA BALLIHİSAR (19 Kasım 2017 - Pazar)
SAN SEBASTİAN-DONOSTİA (10 Kasım 2017 - Cuma)
BONCUKLUHÖYÜK VE ÇATALHÖYÜK (01 Kasım 2017 - Çarşamba)
KİBELE/KYBELE (29 Ekim 2017 - Pazar)
KENT BÜFELERİ (20 Ekim 2017 - Cuma)
RÖGAR KAPAKLARI (20 Ekim 2017 - Cuma)
BAFA GÖLÜ VE KAPIKIRI KÖYÜ (09 Ekim 2017 - Pazartesi)
GELENEKSEL MERZİFON EVLERİ (30 Eylül 2017 - Cumartesi)
UKRAYNA AŞK TÜNELİ (28 Eylül 2017 - Perşembe)
CİNQUE TERRE (17 Haziran 2017 - Cumartesi)
TEOS ANTİK KENTİ (10 Haziran 2017 - Cumartesi)
MERZİFON ANADOLU KOLEJİ (ANATOLİA COLLEGE) (22 Mayıs 2017 - Pazartesi)
AĞVA (09 Mayıs 2017 - Salı)
MALTA (30 Nisan 2017 - Pazar)
Sicilya (29 Mart 2017 - Çarşamba)
LİZBON (LİSBOA) (19 Mart 2017 - Pazar)
KUDÜS YA DA YERUŞALEM (JERUSALEM) (12 Mart 2017 - Pazar)
KUDÜS İSRAİL MÜZESİ (03 Mart 2017 - Cuma)
İSRAİL GEZİ NOTLARIM (24 Şubat 2017 - Cuma)
Yenimahalle (21 Aralık 2016 - Çarşamba)
Sayfa: