16 Şubat 2019 Cumartesi
DOLAR
5.2601
EURO
5.9335
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Son Yorumlananlar
Ankara için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:17 08:01 13:01 15:25 17:43 19:15
Bugün bana yarın sana lazım olacak nedir? ADALET GENE ADALETTİR

Unutma !
-Günümüzde evlenenlerin yüzde ellisi boşanmaktadır. (Bak bunu duyduğum iyi oldu ben zaten evlenmiyecem böylece kamçılamış oldum bu sözlerle) -Rodin’in ünlü ‘düşününen adam’ heykeli aslında İtalyan şair dante’nin portresidir. -Uranüs çıplak gözle görülen

İlginç Bilgiler 4
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
İSRAİL VE BİTMEYEN FİLİSTİN DRAMI
.
Tarih: 18.5.2018 20:15:59 / 158okunma / yorum
Hasan Tülüceoğlu

İSRAİL VE BİTMEYEN FİLİSTİN DRAMI

Hasan TÜLÜCEOĞLU

Yaşadığım yörenin ifadesiyle “ben beni blldim bileli” her türlü teknik üstünlüğe sahip İsrail askerleri, araçlari bile olmayan elleri taş ve sapanlı masum ve yoksun Filistinlilere saldırır, vurur, yıkar, öldürür ve onlar ancak bu zalimliğe taş atarak karşılık verirler. Belirli zamanlarda planlı olarak düzenledikleri askeri hareketlerle Filistin halkına ve topraklarına saldıran İsrail, her defasında yüzlerce masum müslümanı öldürür. Bu tayflardan sonuncusunu yasaiyoruz. 

Burada başta ifade ettiğim “ben beni bildim bileli” deyimine tekrar vurgu yaparak İsrail´in kuruluşundan bu yana hep aynı oyun sahnelenirken İslam dünyasının, yetmiş yıla yakın bir geniş zaman geçmesine rağmen İsrail´in Filistin vahşetine adete hep seyirci kalmasıdır. Bu noktada Efendimizin “müslüman bir delikten iki defa ısırılmaz” hadisini hatırlayalım. Bu zamana kadar İslam dünyasından  bir güçlü sesin İsrail´e ve dünyaya artık yeter diye bilememesidir eksik ve hazin olan. 

Tanzimatla resmen başladığımız batılılaşma ve Batılılar gibi güçlü ve üstün olma hedefimize Cumhuriyetle tam motive olmakla birlikte hala ulaşamadığımızın bir göstergesi olabilir mi İsrail´in yetmiş yıllık vahşetine dur diyemememiz? Veya dünyada güçlü bir ses oluşturarak dünya ülkelerine artık bunun kalıcı bir çözüme kavuşturulma iradesini oluşturamamak elbet biz ve İslam ülkelerinin hala yeterli güce sahip olamadığımızı gösteriyor.

İslam dünyasının hali pür melalini bu şekilde hatırladıktan sonra elbette böyle gider diyemeyiz, dememeliyiz.

Ülke olarak güçlü olma, milletler arenasında yer alma baskın söylemine ve hedefine rağmen iki yüzyıldır çokta fazla bir mesafe alamadığımız gerçeği kabul edilip bunun sebep ve çözümleri üzerinde ciddi durmalıyız. Bir deyimi daha hatırlayarak “lafla peynir gemisi yürümez”den hareketle işin lafı güzafından çok gerçekler ve uygulamalar üzerinde ciddi ciddi durmalıyız.

İsrail´e hep lanet okumakla kalmamalı, 48´de kurulmuş küçücük bir kurmaca ülkenin, bizim iki yüzyıla yakın ulaşmaya çalıştığımız ilerlemişlik ve güçlü ülke olma hedefine nasıl ulaştığını sorgulamalı, düşünmeli, araştırmalı ve perişan halimizden ülkücü söylemle “titremeli ve artık kedimize gelmeliyiz”.

Yuvasını toprağa yapan İbibik kuşu, sezonda sık sık yuva değiştirirmiş. Arkadaşı ‘yine mi yuvan pislendi?´ diye sorduğunda onu iyi tanıyan diğer bir kuş, o doğal hali olduğu sürece onun daha çok yuva değiştireceğini ifade edermiş.

Zalimler ve kafirler tabiatlarını yerine getirecekler; hiç acımadan her türlü vahşetlerine, zalimliklerine ve kafirliklerine devam edeceklerdir. Yine bir deyim olarak “düşman düşmanlığını” yapacaktır.

Peki biz kendi tabiatımızı ne kadar uyguluyor ve kendimize düşeni, yapmamız gerekeni ne kadar yapıyoruz, yapabiliyoruz? İbibik kuşu özelliğine devam mı ediyoruz?

Anahtar Kelimeler: İSRAİL, BİTMEYEN, FİLİSTİN, DRAMI
Yazarın Diğer Yazıları
TOPLUM VERİ TABANI (26 Ocak 2019 - Cumartesi)
BATILILAŞMA SENDROMU (24 Ekim 2018 - Çarşamba)
GARP YOKUŞUNDA DİNDARLAR (01 Ekim 2018 - Pazartesi)
GÜNCELLEME VE MÜCEDDİD (21 Mart 2018 - Çarşamba)
İSLAMCILARIN ETKENSİZLİĞİ (28 Ocak 2018 - Pazar)
İKİ CENAHINDA KARŞIT OLDUĞU SULTAN (20 Aralık 2017 - Çarşamba)
FİRAVUN´UN İMANI (06 Ekim 2017 - Cuma)
TEKNOLOJİ VE FARKINDALIK (27 Eylül 2017 - Çarşamba)
TEKNOLOJİ VE FARKINDALIK (05 Eylül 2017 - Salı)
HZ. SÜLEYMAN´INKİ BİR SEVDA MIYDI? (24 Temmuz 2017 - Pazartesi)
TEKNOLOJİ VE BENLİK (05 Temmuz 2017 - Çarşamba)
İLAHİ KELAM´LA SEKÜLERİ HEDEFLEMEK (15 Haziran 2017 - Perşembe)
‘PATRON BEBEK´TE MASUM SAKINCALAR (11 Nisan 2017 - Salı)
KARUN´A ÖYKÜNENLER (31 Ocak 2017 - Salı)
Sayfa: