22 Mart 2019 Cuma
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Son Yorumlananlar
Ankara için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:17 08:01 13:01 15:25 17:43 19:15
Bugün bana yarın sana lazım olacak nedir? ADALET GENE ADALETTİR

Unutma !
BUNLARI BİLİYORMUSUNUZ? -Hapşırdığınız zaman kalbinizde dahil olmak üzere bütün vücut fonksiyonlarınız bir an için durur. (Ya bi kez griptim hesapladım 120 kez hapşırmışım demek ki kalbim 1 dakika durmuş o gün) -Eiffel kulesinin tepesine çıkana kadar

İlginç Bilgiler
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
FOLKLORİK BATIL İNANÇLAR
Elit Gazete
Tarih: 22.12.2017 09:51:31 / 250okunma / yorum
Danyal Aşık

FOLKLORİK BATIL İNANÇLAR
923329_457288381012963_1866052469_n.jpgBilebildiğimiz kadarıyla, ”Batıl İnanç” ilk çağlardan beri var. İnsanların; inandıkları doğaüstü olaylar nedeniyle oluşan korkuları karşısındaki çaresizlikleri için, umudu da içeren bir çözüm olarak, geliştirdikleri ve gelenek haline getirdikleri davranışlar olarak tanımlanabilir. Bir mantıksal temele dayanmayan davranışlardır. Bunların çok sayıda örnekleri var. Bazıları uluslararası düzeyde yaygınlaşmış. Aynanın kırılmasının, kara kedinin önümüzden geçmesinin uğursuzluk getirmesi ya da kötü bir şey olmaması için tahtaya vurulması gibi. Yerel olanlar da var. Yolcunun arkasından su dökülmesi, mavi nazar boncuğunun takılması, evin bir köşesine üzerlik otu asılması, yola çıkışa sağ ayakla başlanması gibi.

Burada anlatmaya çalışacağım batıl inançların, gezilerde karşılaştığım daha sevimli ve sempatik olanları.

Roma Trevi Aşk Çeşmesi (Fontana di Trevi): Roma´da bulunan bu çeşmenin yapımına 1732 yılında başlanmış. Cephesinde çok sayıda heykel bulunuyor. Ortada Neptün ve sağlı sollu Triton heykelleri var. Bir çok film sahnesinde de yer almış. 1960 yılında çevrilmiş olan Tatlı Hayat (Dolce Vita) filminin bir sahnesinde Anita Ekberg´in çeşmenin havuzuna girişi en bilinenidir. Yıllar boyu çeşmeyi ziyaret edenler, arkalarını dönüp omuzları üzerinden çeşmeye bozuk (madeni) para atarlar. Bir inanışa göre, Roma´ya tekrar geleceklerdir. Diğer inanışa göre ise, sevgili bulacaklardır. Atılan paralar her hafta toplanmakta ve Caritas yardım kuruluşu aracılığıyla, yoksullara yiyecek yardımı yapılmaktadır.

417963_460944877313980_982878671_n.jpg Image result for fontana di trevi

Roma Gerçeğin Ağzı (Bocca della Verita): Yalancı maskı olarak da bilinmektedir. Roma´da Venedik Meydanındaki Vittorio Emmanuel anıtsal binanın arkasında (güneyi) yer alan Santa Maria in Cosmedin kilisesinin giriş revak bölümünün sol duvarında bulunmaktadır. Romalılar, Tiber ırmağı tanrısı Bocca´nın maskı olduğunu söylemektedirler. Hikayeye göre; kadın kocasını aldatmıştır. Koca durumdan şüphelenmiş ve karısından elini Gerçeğin Ağzı´na sokmasını istemektedir. Bir çeşit yalan dedektörü gibi. Karısı kurnazdır. Sevgilisiyle anlaşır. Sevgili meczup kılığına girer ve kilisenin önünde kadını öper. Kadın elini Gerçeğin Ağzı´na sokar ve beni senden, bir de bu meczuptan başkası öpmedi der ve elini ağızdan bir zarar görmeden geri çeker. İnanış odur ki, yalan söyleyenin eli ağızdan koparılmış halde çıkar. Audrey Hepburn ve Gregory Peck´in birlikte oynadıkları Roma Tatili filminin bir sahnesi burada geçer. Taşradan İtalyan bir aile 10 yaşlarındaki oğlu ile birlikte hafta sonu Roma´yı ziyarete gelmişler. Kilisenin önünde karşılaştım onlarla. Anne ve baba ısrar ediyorlardı, oğullarının elini Gerçeğin Ağzına sokması için. Ama, çocuk korkuyordu ve sokmak istemiyordu. İşin ilginci, kendileri de korkuyorlardı. Ben de çocuğu cesaretlendirmek için, bak böyle yapılır diyerek, elimi maskın ağzına soktum. Benden sonrada, çocuk elini Gerçeğin Ağzına soktu.

romanholiday.jpg

Aachen İsa Heykeli: Aachen´da, Dom Katedrali yakınlarındaki bir sokak üzerindeki binanın altına yerleştirilmiş, kefeni içinde yerde yatan Hz. İsa heykeli bulunmaktadır. Heykelin hemen yanında duvara yerleştirilmiş bir pano üzerinde, Aachen kentinde düzenlemeler yapmış, Kent Plancısı Charles Buls (Karel Buls) hakkında bilgi sunulmaktadır. İnanışa göre; heykeli okşayan Aachen kentine tekrar gelecektir.

DSC06133.JPG DSC00140.JPG

Floransa Domuz Heykeli: Floransa´da Ponte Vecchio (Eski Köprü) dan Floransa Katedrali (Duomo) yönünde sapmadan yürürseniz Yeni Pazar´a (Mercato Nuovo) ulaşırsınız. Bu pazarda oturmuş domuz heykeli bulunur. İnanışa göre; domuzun dişleri arasından bozuk (madeni) parayı gövdesinin içine göndermeniz ve sonrada burnunu okşamanız halinde Floransa´ya tekrar geleceksiniz. Parayı göndermek o kadar kolay değildir. Bu dilek her gün çok sayıda insan tarafından dileniyor ki, domuzun burnu pırıl pırıl. Oksitlenmeye fırsat kalmıyor.

Image result for floransa domuz heykeli

Verona Jülyet Heykeli: Bilindiği gibi, William Shakespeare´ın ünlü oyunu Romeo ve Jülyet trajedisinin geçtiği kenttir, Verona. Verona´da Jülyet´in evinin avlusunda , o meşhur balkonun altında bronzdan yapılmış bir Jülyet heykeli bulunmaktadır. Bu heykelin sağ göğsü dokunulmaktan pırıl pırıl parlamaktadır. Avluya o kadar çok insan girmektedir ki adım atmak imkansız hale gelmektedir. Göğüse dokunmanın; şans getireceğine, kısmetlerin açılacağına ve bir sevgili bulacaklarına inanılmaktadır. Ayrıca, duvarlara asma kilitle birlikte, dilekler yazılmış küçük not kağıtları da asılmaktadır. Asma kilitler, üzerine isimler yazıldıktan sonra asılmakta ve çiftlerin artık birbirinden ayrılmayacağı düşünülmektedir.

923329_457288381012963_1866052469_n.jpg

53540035-Love-Padlocks-in-face-of-Juliet-House-in-Verona-Italy-site--Stock-Photo.jpg

Cordoba Musa Bin MaimonidesHeykeli: İspanya´nın Endülüs bölgesinde Cordoba (Kurtuba) kentinde doğmuş, hekim, felsefeci, ilahiyatçı ve hukukçu bilim-felsefe-din yakınlaşmasına yönelik çalışmalar yapan yahudi Moşe Ben Maymon ya da Moses (Musa) Maimonides´in Cordoba yahudi mahallesindeki heykelinin ayaklarına dokunulduğunda, Cordoba´ya tekrar gelinecektir, inancı da yaygındır ve Cordoba gezisi sırasında çok sayıda turisti, bu dileği dilemek için Cordoba yahudi mahallesine yönlendirmektedir.

72333_394787077263094_941028113_n.jpg

Köln Hohenzollern Köprüsü: Köln katedralinin hemen arkasında ve Rhein ırmağının üzerinde bulunmaktadır, Hohenzollern köprüsü (brücke). Demirden yapılmış asma demiryolu köprüsü, aynı zamanda yayaların geçişini de sağlamaktadır. Hohenzollern köprüsünün korkulukları dilek yeridir. Belki, dünyanın enzengin asma kilit kolleksiyonu bu köprünün korkulukları üzerindedir. Verona´da olduğu gibi burada da sevgililer asma kilitin üzerine isimlerini yazmakta ve bir daha ayrılmayacaklarını dilemektedirler.

580616_571234582951675_54445582_n.jpg1531733_571235329618267_590222222_n.jpg

Paris Saint Michel Çeşmesi: Saint Michel Çeşmesi; Paris´in 5. Bölgesinde,Saint Michel ve Saint Germain bulvarlarının kesiştiği yere yakın bir yerde, bir apartmanın yan duvarında bulunmaktadır. Aparman yüksekliğinde ve görkemi bir çeşmedir. Sular yukarıdan küçük şelaleler yaparak alttaki havuzda toplanmaktadır. Paris´in ünlü Belediye Başkanı Hausmann döneminde 1858 yılında yapılmış. Ziyarete gelen turistler çeşmenin havuzuna bozuk (madeni) para atıyorlar. Ama, ne dilek diledikleri konusu belli değil. Muhtemelen, herkes farklı bir dilek diliyordur. Civarda dolaşan işsiz, aylak kişiler havuzdaki paranın sayısının yeterince arttığını düşündüklerinde, ayakkabılarını çıkarıp paçalarını sıvadıktan sonra havuza girip bu paraları toplamaya başlıyorlar.

DSC06229.jpg

Paris Pont l´Archeveche Köprüsü: Paris´de Saint Germain bulvarını Notre Dame kilisesinin bulunduğu İle de La Cite adasına bağlayan Pont l´Archeveche köprüsünün korkulukları da Köln Hohenzollern köprüsünde olduğu gibi, asma kilitlere ev sahipliği yapmaktadır. Çiftler, ayrılmama dileğiyle adları yazılı asma kilitleri köprü korkuluklarına asmaktadır.

Image result for pont l´archeveche images

Ukrayna Aşk Tüneli: Ukrayna Aşk Tüneli Rivne kentine 22 km. uzaklıktaki Klevan köyü yakınlarında bulunmaktadır.Buradaki demiryolu inşaatı sırasında, inşaatta çalışan Polonyalı mühendisle Klevan köyünden bir kız arasında aşk başlar. Ancak, köy halkı bu ilişkiye karşı çıkar. Polonyalı mühendis ülkesine geri döner. Klevanlı kız da bir başkasıyla evlenir. Demiryolunda sefer yapan ve kereste taşıyan tren demiryolu boyunca ağaçları bir tünel haline getirmiş. Bir fotoğrafçının burayı keşfetmesiyle birlikte Klevan köyündeki bu aşk hikayesi de hatırlanmış. Daha sonra da, çiftler bu 4 km.lik demiryolu aşk tünelinde el ele yürüdüklerinde yaşam boyu mutlu olacaklarına inanmaya başlamışlar.

Bu liste uzar, gider. Örneğin, İnsanlar Yaşadıkça filminin son sahnesinde Hawai´den ayrılırken geminin kıç güvertesinden denize çiçek bırakılır. Eğer çiçek Hawai´ye doğru giderse, tekrar Hawai´ye gidileceği söylenir. Bunlar benim gördüklerim ve fotoğraflayabildiklerim. Benzer yerler, Türkiye içinde de var. Örneğin, Şirince´de kilise önündeki küçük havuz, Hacbektaş´daki deliktaş, suyunun şifalı olduğuna inanılan çeşmeler. Bir gün, Türkiye ilgili topladığım bu bilgileri de bu blog sayfamda paylaşırım.

Anahtar Kelimeler: FOLKLORİK, BATIL, İNANÇLAR
Yazarın Diğer Yazıları
ANTİK JERASH KENTİ,ÜRDÜN (11 Mart 2019 - Pazartesi)
WADİ RUM (RAMM), ÜRDÜN (24 Şubat 2019 - Pazar)
PETRA´NIN RENKLERİ VE DESENLERİ (14 Şubat 2019 - Perşembe)
PETRA-NEBATİLERİN BAŞKENTİ,ÜRDÜN (10 Şubat 2019 - Pazar)
MİMAR VEDAT TEK KÜLTÜR VE SANAT MERKEZİ (26 Ocak 2019 - Cumartesi)
MERZİFONLU GÜL BABA (18 Ocak 2019 - Cuma)
KOVADA MİLLİ PARKI (06 Ocak 2019 - Pazar)
PATMOS ADASI (30 Aralık 2018 - Pazar)
ANİ ANTİK KENTİ (17 Aralık 2018 - Pazartesi)
ARŞİPEL´LE GÖKOVA KÖRFEZİNDE GEZİ NOTLARI (01 Aralık 2018 - Cumartesi)
TOMURCUKBAĞ VE KALECİK KARASI (08 Kasım 2018 - Perşembe)
BURDUR MÜZESİ (28 Ekim 2018 - Pazar)
TOULOUSE (15 Ekim 2018 - Pazartesi)
HALK İÇİN HİKÂYELER (01 Ekim 2018 - Pazartesi)
KİBYRA ANTİK KENTİ (14 Eylül 2018 - Cuma)
KAPI TOKMAKLARI (08 Eylül 2018 - Cumartesi)
LİSİNİA DOĞAL YAŞAM KÖYÜ (31 Ağustos 2018 - Cuma)
LAJOS KOSSUTH (LAYOŞ KOŞŞUT) MÜZESİ (03 Ağustos 2018 - Cuma)
KARS-ARTVİN-ÇAMLIHEMŞİN GEZİ NOTLARI (30 Temmuz 2018 - Pazartesi)
GRAFİTİ YA DA GRAFFİTİ (22 Temmuz 2018 - Pazar)
MİDİLLİ (LESVOS-LESBOS) ADASI (19 Temmuz 2018 - Perşembe)
KÜTAHYA EVLERİ VE GERMİYAN SOKAĞI (10 Temmuz 2018 - Salı)
KALKANDELEN (TETOVA) ALACA CAMİİ (01 Temmuz 2018 - Pazar)
AİZANOİ-ÇAVDARHİSAR (29 Haziran 2018 - Cuma)
Berlin (21 Haziran 2018 - Perşembe)
ZEUGMA YA DA FIRAT SELEUKİA´SI (14 Mayıs 2018 - Pazartesi)
SARIKAYA ROMA HAMAMI (03 Mayıs 2018 - Perşembe)
BEYPAZARI´NDA ÜÇ MÜZE (25 Nisan 2018 - Çarşamba)
PERGE ANTİK KENTİ (19 Nisan 2018 - Perşembe)
TANRILARIN KRALI ZEUS (01 Nisan 2018 - Pazar)
ANKARA SATRANÇ MÜZESİ (16 Mart 2018 - Cuma)
PYROHİV- PİROGOVO AÇIK HAVA MÜZESİ (18 Şubat 2018 - Pazar)
PORTO-OPORTO (12 Şubat 2018 - Pazartesi)
NAZİLLİ SÜMERBANK BASMA FABRİKASI (08 Şubat 2018 - Perşembe)
SU PERİLERİ HAVUZU (29 Ocak 2018 - Pazartesi)
GORDİON-YASSIHÖYÜK (21 Ocak 2018 - Pazar)
KİEV-KYİV-KUYUEV (08 Ocak 2018 - Pazartesi)
İZMİR AGORASI (30 Aralık 2017 - Cumartesi)
BRUGGE (17 Aralık 2017 - Pazar)
RONDA (11 Aralık 2017 - Pazartesi)
BİARRİTZ (29 Kasım 2017 - Çarşamba)
SANTİLLANA DEL MAR (24 Kasım 2017 - Cuma)
PESSİNUS YA DA BALLIHİSAR (19 Kasım 2017 - Pazar)
SAN SEBASTİAN-DONOSTİA (10 Kasım 2017 - Cuma)
BONCUKLUHÖYÜK VE ÇATALHÖYÜK (01 Kasım 2017 - Çarşamba)
KİBELE/KYBELE (29 Ekim 2017 - Pazar)
KENT BÜFELERİ (20 Ekim 2017 - Cuma)
RÖGAR KAPAKLARI (20 Ekim 2017 - Cuma)
BAFA GÖLÜ VE KAPIKIRI KÖYÜ (09 Ekim 2017 - Pazartesi)
GELENEKSEL MERZİFON EVLERİ (30 Eylül 2017 - Cumartesi)
UKRAYNA AŞK TÜNELİ (28 Eylül 2017 - Perşembe)
CİNQUE TERRE (17 Haziran 2017 - Cumartesi)
TEOS ANTİK KENTİ (10 Haziran 2017 - Cumartesi)
MERZİFON ANADOLU KOLEJİ (ANATOLİA COLLEGE) (22 Mayıs 2017 - Pazartesi)
AĞVA (09 Mayıs 2017 - Salı)
MALTA (30 Nisan 2017 - Pazar)
Sicilya (29 Mart 2017 - Çarşamba)
LİZBON (LİSBOA) (19 Mart 2017 - Pazar)
KUDÜS YA DA YERUŞALEM (JERUSALEM) (12 Mart 2017 - Pazar)
KUDÜS İSRAİL MÜZESİ (03 Mart 2017 - Cuma)
İSRAİL GEZİ NOTLARIM (24 Şubat 2017 - Cuma)
Yenimahalle (21 Aralık 2016 - Çarşamba)
Sayfa: