17 Şubat 2019 Pazar
DOLAR
5.2601
EURO
5.9335
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Son Yorumlananlar
Ankara için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:17 08:01 13:01 15:25 17:43 19:15
Bugün bana yarın sana lazım olacak nedir? ADALET GENE ADALETTİR

Unutma !
BUNLARI BİLİYORMUSUNUZ? -Hapşırdığınız zaman kalbinizde dahil olmak üzere bütün vücut fonksiyonlarınız bir an için durur. (Ya bi kez griptim hesapladım 120 kez hapşırmışım demek ki kalbim 1 dakika durmuş o gün) -Eiffel kulesinin tepesine çıkana kadar

İlginç Bilgiler
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
BU ÇOCUKLAR HEPİMİZİN!
Elit Gazete
Tarih: 30.10.2017 09:54:49 / 475okunma / yorum
Nermin Aydınlı

BU ÇOCUKLAR HEPİMİZİN!

             

Terör ve ekonomi bir ülkenin gidişatını belirleyen unsurlardır. Küreselleşmenin hızlanmasıyla gelir dağılımında hızla artan dengesizlik toplumlarda ahlaki deformasyonlara sebep olmaktadır. Sosyal devlet anlayışı içinde gerekli destek ihtiyacı olana sağlanmalı ve gelir düzeyinde ki dengesizlik düzeltilmelidir ki bir birey istisnasız insan onuruna yakışır bir yaşam kalitesine sahip olabilsin!

Devletin görevi vatandaşına her türlü imkanı sağlamaktır!

Dünya ölçeğinde özellikle az gelişmiş ülkelerde ve yoksul ülkelerde var olan gerçek yoksulluk ve etkilenen ise en çok çocuklar ve kadınlardır.

Ülkemizde terör belası yıllarca toplumu huzursuz etmiş olup, bazı yaşanılan gerçeklerin gün yüzüne çıkması ya gecikmiş veya da üstü kapatılmıştır!

Bu yazımı yazarken o kadar çok düşündüm ki, siyasete bulaşmadan nasıl en büyük sorunu dile getirebilirim diye! Lakin baştanda başlasan, sondan da başlasan insan hayatı siyasetin elinde olduğunu üzülerek yazmak zorundayım…

Teknolojinin bir iyi, bir de kötü yönünü anlatmaya gerek yok sanırım!

Dünya´da olup biteni bir tuşla öğrenebiliyor, bilmediğimiz her konuda bilgi sahibi olabildiğimiz için ne teknoloji savaşından ne hain terör girişimlerinden ne de komşu ülkelerin kargaşasından bahsedeceğim!

Geçenlerde TBMM´sinden geçen ve bazı kadın milletvekillerinin de evet dediği müftülere nikah yetkisi veren yasa´nın özellikle kadınlara ve kız çocuklarına neler getirdiğini toplumda fazla bilinmese de yaşanıldıkça tehlikenin boyutu geç anlaşılacak olsa da yaşanacak olan acılar ailelerde ve çocuklarda kalıcı travmalara neden olacaktır!

Son yıllarda oldukça artışı görüldüğü kadın ve çocuk istismarı ile ilgili pek çoğumuz yaşanılanları elbette onaylamıyoruz lakin yaşamadığımız için yaşanılan olayları teğet geçmekteyiz!

Dünya´da Türkiye çocuk istismarında en tehlikeli ülkeler arasında olduğunu hem kaynak hem de transit ülke olduğunu biliyor muyduk?

Hızla göç alan büyük kentler çocuk ve kadınlar için tehlikeli hale gelmektedir ki, bunun nedenleri yine ekonomiye dayanmaktadır!

Kırsaldan kente gelen ve adapte olmaya çalışan aileler düzen tutturmaya çalışırken ister istemez kültürel ve sosyal iletişimi çocuklarıyla zayıflamaktadır. Bu demek değildir ki büyük kentlerde bu vakalar var da diğer yörelerde yok!

İstismarcıların çoğu çocuğun yakınları, tanıdıkları genelde yetişkin erkeklerdir!

Dışlanacağı endişesiyle, tehditle ve baskıyla taciz, tecavüz, istismarına uğrayan sesi çıkmayan çocuklar ve çoğu zaman sessiz kalan aileler, sessiz kalan annelerin olduğunu öğrenmek oldukça vahimdir!

Bu utanç hepimize yeter!

Nice yaşanan acılar, nice yaşanan dramlar ve yok olan ailelerin hikayelerini duydukça ve bu hikayelerde erkek ve en fazla kız çocuklarının baş aktör olarak seçilmesi de oldukça ürkütücüdür!

Cinsel saldırı bir hastalık değil, cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen bir suçtur! Hiçbir masumiyeti yoktur ve yasaların hafifletici unsurları olmadan kesinlikle cezalar verilmelidir!

Peki, suçlu kim?

Çocuğun her türlü istismarı çocuk hakları ihlali değil midir?

Bu devlet politikası değil midir?

Bütün bunların en önemli nedeni eğitimsizlik ve gelirde adaletsizlik değil midir?

Çıkan bu yasa ile birde (Doğum bildirim doğumu gösteren resmi belgeye dayanarak yapılabileceği gibi sözlü beyana dayalı olarak da yapılabilir!) cümlesiyle açık bırakılarak beyana göre nüfus işlemlerinin yapılacak olması bu çocukları daha çok hain ve çirkin ilişkilerin kucağına atarak çirkin ilişkileri meşrulaştıracaktır!

Eğer toplum bu konuda bilinçlendirilmezse ve eğitim politikamız aileden başlayarak okulu kapsamadığı sürece, zenginin daha zengin, yoksulluğun daha da artması ne kadar teknoloji ileri safhada olursa olsun gelişmişlikten bahsedilemez!

Çocuklarımıza sahip çıkamazsak; Cinsel sapkınların, uyuşturucu, dolandırıcı çetelerinin, organ mafyasının, cemaatlerin, tarikatların ve ihanet çetelerinin en büyük sermayesi olacaktır!

İktidarların izleyeceği yol günü kurtarmak, kendilerinin refah içinde yaşamlarını sağlamak değildir! Her kesimi kucaklayacak politikalar üretmek ve ülkeyi emanet edeceği sağlıklı bireylerin yetişmesi için imkanlarını kullanmak ve onları her türlü kötülüklerden korumaktır!

Özellikle tehlike kadınlar ve çocuklara yönelik olduğundan tehlikenin boyutunu hepimiz lütfen kavrayalım ve vatandaş olarak haklarımızı bilelim!

(Diğer bakanlıklarda dahil olmak üzere özellikle Aile Bakanlığına kadın bakanın atanmış olması çözüm değil, bu konuda yetkin, liyakat esas alınmalıdır!

 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına gelen kadın(!) bakanlar özellikle Toplum ve Aile, Toplum ve Çocuk, Toplum ve Genç konularında tüm yurtta eğitim ve bilinçlendirme toplantılarının yanı sıra görsel medya´da anlatımlara önem vermelidir!

Muhalefet partileri de bu konuda duyarlılığı ve önlemleri arttırıcı projeleri üretmeli ve üreten kuruluşlarla işbirliği yapmalıdır!

Bu çocuklar hepimizin!

Bir anne olarak duyduklarım, o masum yavrucakların yaşama tutunmaya çalışmalarını görmek beni oldukça etkilemiş olup, bu konunun bundan sonra takipçisi olacak ve sık sık gündeme getireceğim!

Ayrıca Asr-ı saadet olarak tanımlanan Hz. Muhammed (sav)döneminde; Adalet, yardımlaşma, dayanışma, merhamet, insan onuru, kimsesizleri himaye ve buna benzer kavramların yaşandığı bugünün değimiyle sosyal hizmetler olarak tabir edilebilen kurumlarda engelli, yaşlı, çocuk ve kadınlar korunmuştur.

Bugünkü yüzyıla geldiğimizde;

1924´de imzalanan Çocuk Hakları bildirgesine imza atan Mustafa Kemal ATATÜRK Yetim ve öksüz Çocuklara güven kapısı olan Himaye-i Eftal (Çocuk Esirgeme Kurumu) 1 Ekim 1921 de kurdurarak çalışmalarına başlamıştır!

SON SÖZÜM: Haksızlıkta etmeyelim (!) Aile ve Sosyal Hizmetlere bağlı Yetiştirme Yurtları, Rehabilitasyon Merkezleri, Sığınma evleri bu konuda gerekli hizmeti yapmaktadır ki şahsım adına gidip, gören ziyaret eden biri olarak teşekkür ederim. Yeterli mi elbette değil! Koruma altına alınan çocuklar 18 yaşından sonra dışarıda ki hayata zor alışmaktadır. Bu tür çocukların iş güvenceleri sağlandıktan sonra dışarı bırakılsa bile takip edilmelidir. Toplumun bilinçlendirilmesiyle güvenilir koruyucu aileler özendirilmelidir.

”Çocuklar her türlü ihmal ve istismardan korunmalı, onlar her koşulda yetişkinlerden daha özel ele alınmalıdır” M.Kemal ATATÜRK

29.10.2017

 

 

Anahtar Kelimeler: ÇOCUKLAR, HEPİMİZİN
Yazarın Diğer Yazıları
KADININ İNSAN HAKLARI! (05 Aralık 2018 - Çarşamba)
BİR YILDIZ DAHA KAYDI! (14 Kasım 2018 - Çarşamba)
ŞİKAYETİM VAR! (28 Eylül 2018 - Cuma)
Kaybeden yine vatandaş! (12 Ağustos 2018 - Pazar)
BİZE BİZDEN BAŞKA DOST YOK! (21 Mayıs 2018 - Pazartesi)
SON TAHLİLDE! (10 Nisan 2018 - Salı)
SAHİ NEYDİ DOĞRU OLAN? (19 Şubat 2018 - Pazartesi)
YA ÇARE OLUN, YA ÇEKİP GİDİN! (19 Ocak 2018 - Cuma)
YAPMAYIN EFENDİLER! (20 Aralık 2017 - Çarşamba)
BİLMEDİĞİMİZ YAŞAMLAR! (28 Kasım 2017 - Salı)
VATAN KUTSALDIR! (30 Eylül 2017 - Cumartesi)
BU GEMİDE HEPİMİZ VARIZ! (21 Ağustos 2017 - Pazartesi)
BEĞENİN VEYA BEĞENMEYİN! (06 Ağustos 2017 - Pazar)
Tehlikenin farkındayım ya siz? (31 Temmuz 2017 - Pazartesi)
ADALETİN RENGİ OLMAZ! (23 Haziran 2017 - Cuma)
Dünya kurtarılabilir mi? (06 Haziran 2017 - Salı)
NERDEN NEREYE! (24 Mayıs 2017 - Çarşamba)
NEDEN CHP? (16 Mayıs 2017 - Salı)
HALA GEÇ KALMIŞ DEĞİLİZ! (27 Nisan 2017 - Perşembe)
İnsanlar Makamla Onur Kazanmaz! (13 Nisan 2017 - Perşembe)
İYİ DÜŞÜNELİM! (01 Şubat 2017 - Çarşamba)
PANDORA´NIN KUTUSU! (15 Aralık 2016 - Perşembe)
BU HANGİ VİCDANA SIĞAR! (05 Aralık 2016 - Pazartesi)
Sayfa: