22 Mart 2019 Cuma
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Son Yorumlananlar
Ankara için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:17 08:01 13:01 15:25 17:43 19:15
Bugün bana yarın sana lazım olacak nedir? ADALET GENE ADALETTİR

Unutma !
-Global ısınma yükselen deniz seviyesi 2050 yılında shangai ve deniz kıyısındaki Çin şehirlerinde büyük sellere neden olacak.bu sellerde 76 milyon kişi evsiz kalacak. -Üzerinde barkodu olan ilk ürün Wringleys marka sakızdır. -Kereviz yerken harcanan ka

İlginç Bilgiler 3
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Berlin
Tarih: 21.6.2018 10:11:29 / 148okunma / yorum
Danyal Aşık


20 HAZİRAN 2018DANYALASİK
BERLİN
Berlin, ilk kez 1200 lü yıllarda, yerel idari merkez olarak kendinden söz ettiriyor. Elbe ırmağının kollarından biri olan Havel ırmağının yan kolu olan Spree ırmağının üzerinde bulunan bir adada yaşayan Kölln´lü balıkçılar (Berlin´in güneyinde Neukölln adıyla bilinen bölge), bu bölgenin ilk sakinleri olarak biliniyor. Burası Berlin´in Mitte bölgesi. Berlin kenti, burada yer alan Nicolaikirche ve Marienkirche (St. Mary) kiliselerinin arasında kurulan pazarın çevresinde oluşmaya başlamış. Bugünkü adı Alexanderplatz (meydanı). Zamanla Berlin, Poznan ve Magdeburg kentleri arasında önemli bir ticari merkez haline gelmiş.

Hohenzollern hanedanından Brandenburg Prensi II.Friedrich kentin kontrolünü 1448 yılında ele geçirmiş. İlk önemli gelişmeler Friedrich Grosse (Büyük) zamanında olmuş. Voltaire´i kendisine felsefeci yapmış. Potsdam´ı küçük bir Versay´a (Versailles) dönüştürmeye çalışmış. Berlin merkezde, Brandenburg (Tor) kapısından sonraki Unter den Linden´i bir forum haline getirmiş. 1806 yılında Napolyon´un işgali Alman milliyetçiliğinin ateşlenmesine neden olmuş. Napolyon´un yenilmesinin ardından Sanayi Devrimi Berlinde 50.000 işçiden oluşan bir proleter grup oluşturmuş. Çalışma şartlarının iyileştirilmesi amacıyla başlatılan ayaklanmalar, Prusya süvarileriyle bastırılmış. Alman birliğinin sağlanmasıyla birlikte, Kaiser I.Wilhelm ve Şansölye Bismarck yönetiminde Berlin, 1871 yılında Almanya´nın (imparatorluk) başkenti yapılmış. Berlin, daha sonra bilim, sanat alanında yapılan uygulamalarla Almanya´nın mühendislik ve kültür merkezi haline gelmiş.

Almanya, I. Dünya Savaşını yaşamış, Versay (Versailles) Barış Antlaşması Alman halkına ağır bir yük yüklemiş. 1920 lerin başlarında yüksek enflasyon ve işsizlik altında ezilmeye başlanmış. Siyasi suikastler ve komünistlerle naziler arasındaki sokak kavgaları, toplumu rahatsız eden temel olaylar. 1933 yılında, Hitler Şansölye oluyor. Bir ay sonra da Berlin´deki Reichstag (Alman Parlamento binası) yanıyor. Yangın bahane edilerek, sol cephe muhalefet susturuluyor. Ari ırkın üstünlüğü propagandası ile Berlin´de 1933 yılında 170.000 olan yahudi nüfusu, 1945 de 6.000 e iniyor. 6 Şubat 1945 tarihindeki bir saatlik müttefik bombardımanı sonucu, Berlin merkezinde 4 km2. lik alan tamamen yerle bir oluyor. II.Dünya Savaşı, 1945 yılında Almanya´nın teslim olmasıyla sonlanıyor.

Savaş sonrası, Sovyet (Rus) birliklerinin kente girmesinin ardından sırasıyla Amerikan, İngiliz ve Fransız birlikleri de kente yerleşmeye başlıyorlar. Almanya´nın doğusu ile Berlin´in doğu bölgesi (kentin neredeyse yarısı) Sovyet kontroluna, Berlin´in batı bölgesi de Amerikan, İngiliz ve Fransızların kontroluna geçiyor. Sovyetlerin kontrolu altındaki Doğu Almanya´nın ortasında bir ada gibi kalan Berlin kentinin, batıyla olan kara, demir ve suyolu ulaşımı engelleniyor. Batıda kurulan ve başkenti Bonn olan Federal Almanya´nın bir yerleşimi haline gelen Berlin´in doğusu da, Doğu Almanya´nın başkenti haline geliyor. Doğu ve Batı Almanya´daki yaşam koşulları ve standartları Batının lehine farklı hale gelince, ayaklanmalarla birlikte 3 milyon civarında insan batıya kaçıyor. Bu durumu önlemek için Doğu Almanya yönetimi, 13 Ağustos 1961 de Doğu ve Batı Berlin´i birbirinden ayıran 4 m.yüksekliğindeki ve 45 km. uzunluğunda Berlin duvarını inşa ediyor. Duvar üzerinde bulunan binaların batıya bakan pencereleri tuğla ile örülerek kapatılıyor. Batı ve doğu yönetimlerinin anlaşması sonucu, 9 Kasım 1989 yılında Berlin duvarı yıkıldı ve böylece Berlin´in kent bütünlüğü sağlandı. 1991 yılında da Berlin yeniden, Federal Almanya´nın başkenti oldu.

Berlin, Alexanderplatz meydanı çevresinde radial olarak gelişmiş 3,6 milyonluk bir kent. Bu radial yapının ortasında, batıdan doğuya uzanan aks üzerinde, sırasıyla Charlottenburg, Tiergarten, Brandenburg Tor (kapısı), Unter der Linden ve Alexanderplatz meydanı yer alıyor. Bu ana aks takip edilirse, Berlin´i tanımak mümkün olabilir. Görülmesi gerekli yerler de büyük ölçüde, bu aksın yakın çevresinde bulunuyor.

Charlottenburg bölgesi adını, burada bulunan Schloss Charlottenburg sarayından alıyor. Hohenzollern döneminde inşa edilen saray, Prusya tarihinin en önemli anıtı niteliğinde. Bu bölgede bulunan Kaiserdamm ve Bismarck caddeleri, birbirinin devamı olarak Tiergarten´in ortasından geçerek Brandenburg kapısına ulaşıyor. Bu caddelerin hemen güneyinde bulunan Kurfürstendamm Tiergarten´da sonlanıyor. Berlin´in en renkli ve işlek caddesi, tıpkı Paris´in Champ Elysee´si gibi. II.Dünya savaşının bombalarından nasibini alan Kaiser Wilhelm Kilisesi de, bombalanmış haliyle ve savaşı anımsatan bir anıt olarak, burada bulunuyor. 123 m. yüksekliğindeki kule, bombalama sonrası 63 m. ye inmiş. Doğusundaki sekizgen kesitli yeni kilise ile batısındaki altıgen kesitli kule yeniden doğuşu simgeliyor. İki zincir halkasının birbirine geçmesiyle, bölünen Berlin´in birleştiğini sembolize eden Berlin heykeli de burada.

Berlin kentinin ortasında, 210 hektarlık alana sahip, Tiengarten Kent Parkı bulunuyor. Geçmişte burası çok daha büyükmüş ve Hohenzollern prenslerinin av sahasıymış. Kelime anlamı, hayvan bahçesi. İçinde göller, gezi teknelerinin de dolaşabildiği kanallar, hayvanat bahçesi, piknik alanları, restoran, cafe ve birahaneler, koşu yolları var. Batı ucunda Charlottenburg (Tor) kapısı, doğu ucunda ise Brandenburg (Tor) kapısı yer alıyor. Tiergarten´in merkezinde 67 m. yüksekliğinde, üzerinde 8 m.lik Kanatlı Zafer heykeli olan Grosser Stern (Zafer Sütunu) sütunu bulunuyor. Kanatlı Zafer heykeli Kraliçe Viktorya anısına 1906 da yapılmış. Hemen kuzey tarafında yol kenarında Alman Birliğini sağlayan Prens Bismarck ve Mareşal Moltke´nin heykelleri yer alıyor.

Tiergarten´in kuzey bölümünde,Spree ırmağının kenarında Federal Almanya Cumhurbaşkanlığı Sarayı Schloss Bellevue bulunuyor. Sarayın bahçesinde sivil kıyafetli bir görevli vardı, sadece. Sarayla Spree ırmağının arasındaki yol Berlinlilerin kullandığı bir promenad.

Tiergarten Kent Parkının doğusunda Berlin´in sembolü haline gelmiş Brandenburg Tor (Kapısı), 1791 yılında 6 Dor sütunlu zafer takı olarak yapılmış. Ortadaki iki sütun arası daha geniş tutularak kapı haline getirilmiş. İki kanadındaki (U olacak şekilde) yine Dor sütunlarla çevrili odalar, Brandenburg kapısının diğer bölümleri II.Dünya Savaşında kısmen tahrip olmuş, daha sonra restore edilmiş. Üzerinde, doğuya yönelik olarak, 4 atın çektiği savaş arabasında Zafer Tanrıçası Nike´nin heykeli bulunuyor.

20160530_131826

Brandenburg Kapısının kuzeyinde Reichstag (parlamento) binası , hemen güneyinde çok sayıda mezarla simgelenen Holocaust (soykırım) anıtı ve devamında çok hareketli olan Potsdamerplatz (meydanı) görülmesi gereken yerler arasında. Önceden bilet alarak, Reichstag binasını gezebiliyor ve hatta parlamentonun oturumunu izleyebiliyorsunuz.İçeriye gruplar halinde alıyorlar. Berlin´i bölen utanç duvarının temel izleri Potsdamerplatz´ın ortasından geçiyor. Duvarın küçük bir bölümü de Potsdamerplatz´da görülebilir. Potsdamerplatz meydanı sanat,eğlence,alışveriş ve bir iş merkezi. Mimari özellikleri farklı olan, yüksek ve modern çok sayıda bina var. Bunların arasında Sony Center binası, cam tavanlı iç mekânıyla ayrıcalıklıdır.

Brandenburg kapısından sonraki doğu bölgesi, Mitte‘dir. Yani, Mitte bölgesinin batısı Brandenburg kapısı,doğusu da Alexanderplatz meydanıdır. Bu iki noktayı Unter den Linden aksı birleştirir. Bu aksın güneyinde Checkpoint Charlie ve Trabi Müzesi görülecek yerler arasında. Checkpoint Charlie, Doğu Berlin´den batıdaki Amerikan bölgesine giriş noktası. Burada, benim de yaptığım gibi, ücret vererek bir Amerikan askeri uniformalıyla fotoğraf çektirilebilir. Trabi müzesinde, Doğu Almanya´nın Trabant markasıyla ürettiği otomobiller sergileniyor. Yine buralarda, yahudi soykırımı ile ile ilgili çeşitli sergilerle karşılaşabilirsiniz.

Berlin´e gidiş amaçlarımdan biri de, Bergama antik kentinden sökülerek Berlin´e taşınan ve buradaki Berlin (Pergamon) Müzesinde sergilenen Bergama Zeus Sunağı´ydı. Müze, adını Bergama sunağından alıyor. Müzede sergilenen bir diğer Anadolu kaynaklı eser de, Roma döneminden Milet Pazar Kapısı. Unter den Linden aksının kuzeyinde ve Spree ırmağının kenarında bulunan müzeye, büyük bir heyecanla gittim. Ama, önü inşaat malzemeleriyle dolu, bariyerlerle etrafı çevrilmiş, restorasyon çalışmaları devam eden ve haliyle kapalı olan ve ziyaretçi kabul etmeyen bir müzeyle karşılaştım. Çalışmaların 2023 yılında tamamlanacağı söyleniyor. Umarım, 2023 yılında görmek mümkün olur. Bu bölgede başka müzeler de var. Berlin´e, belki de müzeler diyarı denilebilir.

Unter den Linden yolu Alexanderplatz meydanında son buluyor. Meydanın ortasında Neptün Çeşmesi (Neptunbrunnen) dört temel figürü içeriyor. Her biri Elbe, Oder, Vistül ve Ren ırmaklarını temsil ediyor. Meydanda görülen bir diğer yapı da 365 m. yüksekliğindeki televizyon kulesi (Fernsehturm). Berlin´in ilk kurulduğu yer olan bu meydanda, St. Mary (Marienkirche) kilisesi de göze çarpıyor.

Berlin´in içinde, metro ve otobüs sistemi ile her yere kolayca ulaşabiliyorsunuz. Ulaşım araçları son derece dakik ve araç kiralamaya gerek bulunmuyor.

Berlin´de gezilecek ve görülecek, daha çok yer var. Zaman kısıtı nedeniyle, Berlin´in ortasından geçen ana aks ve çevresini gezebildim. Bir günümü de Potsdam ve Dresden kentlerine ayırdım.

Berlin gezimin bir bölümünde bana eşlik ve rehberlik eden Sevgili Emine cana da çok teşekkür ediyorum. Verdiği bilgilerle, gezimin daha doyurucu geçmesini sağladı.

GÖRSELLER:https://photos.google.com/share/AF1QipNrc5vey4nEnFqo0bnEHOD6mYsbP-5J_atEEqGFhNSPiymgw2F9hVJAJ0j4x6lgVw?key=dmd0Z25RcFNYdmFFT0YwWmFhSDZNajh3YXR5R0J3

Anahtar Kelimeler: Berlin
Yazarın Diğer Yazıları
ANTİK JERASH KENTİ,ÜRDÜN (11 Mart 2019 - Pazartesi)
WADİ RUM (RAMM), ÜRDÜN (24 Şubat 2019 - Pazar)
PETRA´NIN RENKLERİ VE DESENLERİ (14 Şubat 2019 - Perşembe)
PETRA-NEBATİLERİN BAŞKENTİ,ÜRDÜN (10 Şubat 2019 - Pazar)
MİMAR VEDAT TEK KÜLTÜR VE SANAT MERKEZİ (26 Ocak 2019 - Cumartesi)
MERZİFONLU GÜL BABA (18 Ocak 2019 - Cuma)
KOVADA MİLLİ PARKI (06 Ocak 2019 - Pazar)
PATMOS ADASI (30 Aralık 2018 - Pazar)
ANİ ANTİK KENTİ (17 Aralık 2018 - Pazartesi)
ARŞİPEL´LE GÖKOVA KÖRFEZİNDE GEZİ NOTLARI (01 Aralık 2018 - Cumartesi)
TOMURCUKBAĞ VE KALECİK KARASI (08 Kasım 2018 - Perşembe)
BURDUR MÜZESİ (28 Ekim 2018 - Pazar)
TOULOUSE (15 Ekim 2018 - Pazartesi)
HALK İÇİN HİKÂYELER (01 Ekim 2018 - Pazartesi)
KİBYRA ANTİK KENTİ (14 Eylül 2018 - Cuma)
KAPI TOKMAKLARI (08 Eylül 2018 - Cumartesi)
LİSİNİA DOĞAL YAŞAM KÖYÜ (31 Ağustos 2018 - Cuma)
LAJOS KOSSUTH (LAYOŞ KOŞŞUT) MÜZESİ (03 Ağustos 2018 - Cuma)
KARS-ARTVİN-ÇAMLIHEMŞİN GEZİ NOTLARI (30 Temmuz 2018 - Pazartesi)
GRAFİTİ YA DA GRAFFİTİ (22 Temmuz 2018 - Pazar)
MİDİLLİ (LESVOS-LESBOS) ADASI (19 Temmuz 2018 - Perşembe)
KÜTAHYA EVLERİ VE GERMİYAN SOKAĞI (10 Temmuz 2018 - Salı)
KALKANDELEN (TETOVA) ALACA CAMİİ (01 Temmuz 2018 - Pazar)
AİZANOİ-ÇAVDARHİSAR (29 Haziran 2018 - Cuma)
ZEUGMA YA DA FIRAT SELEUKİA´SI (14 Mayıs 2018 - Pazartesi)
SARIKAYA ROMA HAMAMI (03 Mayıs 2018 - Perşembe)
BEYPAZARI´NDA ÜÇ MÜZE (25 Nisan 2018 - Çarşamba)
PERGE ANTİK KENTİ (19 Nisan 2018 - Perşembe)
TANRILARIN KRALI ZEUS (01 Nisan 2018 - Pazar)
ANKARA SATRANÇ MÜZESİ (16 Mart 2018 - Cuma)
PYROHİV- PİROGOVO AÇIK HAVA MÜZESİ (18 Şubat 2018 - Pazar)
PORTO-OPORTO (12 Şubat 2018 - Pazartesi)
NAZİLLİ SÜMERBANK BASMA FABRİKASI (08 Şubat 2018 - Perşembe)
SU PERİLERİ HAVUZU (29 Ocak 2018 - Pazartesi)
GORDİON-YASSIHÖYÜK (21 Ocak 2018 - Pazar)
KİEV-KYİV-KUYUEV (08 Ocak 2018 - Pazartesi)
İZMİR AGORASI (30 Aralık 2017 - Cumartesi)
FOLKLORİK BATIL İNANÇLAR (22 Aralık 2017 - Cuma)
BRUGGE (17 Aralık 2017 - Pazar)
RONDA (11 Aralık 2017 - Pazartesi)
BİARRİTZ (29 Kasım 2017 - Çarşamba)
SANTİLLANA DEL MAR (24 Kasım 2017 - Cuma)
PESSİNUS YA DA BALLIHİSAR (19 Kasım 2017 - Pazar)
SAN SEBASTİAN-DONOSTİA (10 Kasım 2017 - Cuma)
BONCUKLUHÖYÜK VE ÇATALHÖYÜK (01 Kasım 2017 - Çarşamba)
KİBELE/KYBELE (29 Ekim 2017 - Pazar)
KENT BÜFELERİ (20 Ekim 2017 - Cuma)
RÖGAR KAPAKLARI (20 Ekim 2017 - Cuma)
BAFA GÖLÜ VE KAPIKIRI KÖYÜ (09 Ekim 2017 - Pazartesi)
GELENEKSEL MERZİFON EVLERİ (30 Eylül 2017 - Cumartesi)
UKRAYNA AŞK TÜNELİ (28 Eylül 2017 - Perşembe)
CİNQUE TERRE (17 Haziran 2017 - Cumartesi)
TEOS ANTİK KENTİ (10 Haziran 2017 - Cumartesi)
MERZİFON ANADOLU KOLEJİ (ANATOLİA COLLEGE) (22 Mayıs 2017 - Pazartesi)
AĞVA (09 Mayıs 2017 - Salı)
MALTA (30 Nisan 2017 - Pazar)
Sicilya (29 Mart 2017 - Çarşamba)
LİZBON (LİSBOA) (19 Mart 2017 - Pazar)
KUDÜS YA DA YERUŞALEM (JERUSALEM) (12 Mart 2017 - Pazar)
KUDÜS İSRAİL MÜZESİ (03 Mart 2017 - Cuma)
İSRAİL GEZİ NOTLARIM (24 Şubat 2017 - Cuma)
Yenimahalle (21 Aralık 2016 - Çarşamba)
Sayfa: