17 Şubat 2019 Pazar
DOLAR
5.2601
EURO
5.9335
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Son Yorumlananlar
Ankara için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:17 08:01 13:01 15:25 17:43 19:15
Bugün bana yarın sana lazım olacak nedir? ADALET GENE ADALETTİR

Unutma !
-Kelebekler ayaklarıyla tat alırlar. -Kadınlar erkeklere oranla 2 kat fazla göz kırpar.(Çok yalan söyledikleri için olmasın) -İnsan vücudundaki en güçlü kas dildir. -Gözleri açık tutarak hapşırmak imkansızdır. (Bir rivayete görede gözleri açık hapşırı

İlginç Bilgiler 2
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
ARŞİPEL´LE GÖKOVA KÖRFEZİNDE GEZİ NOTLARI
DANYAL AŞIK
Tarih: 1.12.2018 23:05:05 / 45okunma / yorum
Danyal Aşık
 

ARŞİPEL´LE GÖKOVA KÖRFEZİNDE GEZİ NOTLARI

Bizler, Ankara Yenimahalle Mustafa Kemal Lisesi hava izcileriyiz. Arkadaşlığımız, ”Şahin Obası” olarak, kırk yılı aşkın. Birlikteliğimiz ve heyecanımız, ilk bir araya geldiğimiz gibi devam ediyor. Yazdan beri, Gökova´da bir deniz yolculuğu yapmayı düşünüyorduk. Ancak, koşullar Kasım ayında olanak sağladı. Serdar Tan, Cihan Aytüre, Akın Sürmeli, oğlu Andaç Sürmeli ve ben 14 Kasım 2018 Çarşamba günü Gökova Akyaka Maden iskelesinde, Arşipel´in bağlı olduğu yerde buluştuk. Akşam yemeğinde kuru fasulye, pilav, salata, turşu ve baklavadan oluşan menüyle Serdar´ın ailesi Sevgili Canan ve Duygu bizi ağırladı. Geceyi Arşipel´de geçirdik.

 

Arşipel; bir Halberg-Rassy 352, İsveç´te imal edilmiş. Boyu 12.90 m., kemere (en geniş yeri) genişliği 3.40 m., yüksekliği (grandi direk dahil)  14.40 m.. Salması 1.6 m. Tek (grandi) direkli. Burunla (pruva) direk arasında flok ya da geneua yelkene ve direkle kıç arasında ana yelkene sahip. Yelkenlerle 30 knot´a kadar hız yapabiliyor. Knot, ölçü olarak bir deniz mili ve 1852 m. Knot, ingilizcede düğüm anlamına geliyor. Geçmişte mesafeleri ölçmek için düğümlü ip kullanırlarmış, 1852 m. de bir düğüm. Arşipel´in üzerinde 75 beygir gücünde Volvo Penta bir dizel motor var.

Biraz da Arşipel´in adından bahsetmeliyim. İngilizce´de Archipelagos, takım adalar için kullanılıyor. Eski yunanca´da Pelagos, deniz anlamına geliyor. Arch; italyanca´da baş ya da esas ve eski yunanca´da eski anlamında. İlk olarak, bir adı da Adalar denizi olan Ege denizi için kullanılmış (Baş deniz veya Eski deniz). Sonuçta Sevgili Serdar (kaptan), teknesine Arşipel adını vermiş.

 

Sevgili Serdar kaptan  5 m. lik ilk teknesini, yıllarca araştırmadan sonra Ankara´da denizden uzak bir noktada, kendi yaptı. Arşipel´i de bizzat elden geçirdi ve eksikliklerini tamamladı. Sadece kaptan değil, aynı zamanda teknik donanımla ilgili bilgiye de sahip.

Gökova körfezi bir çöküntü sonucunda oluşmuş. Ege denizi, Bodrum ve Datça arasından 100 km. kadar içeriye girmiş. Bir adı da Kerme körfezi. Bu ad, Ören yakınlarında Karya´nın antik kenti olan Keramos´dan geliyor. . Kuzey kıyısı 1000 m.ye yaklaşan bir dağ sırasıyla kapalı. Bölgede hakim rüzgâr güneyden. Gökova körfezinin en güzel bölümü; Sedir adası, Gelibolu koyu ve Büyük Çatı koyu arası. Denizle kara ve çam ağaçları, birbiriyle kucaklaşmış ve birbirinden güzel koylar sıralanmış.

 

Yakıt ve yiyecek tedarikini yaptıktan sonra, 15 Kasım günü 14.00 de Akyaka, maden iskelesinden demir aldık (vira demir). Deli Memet esiyordu. Bu rüzgarın yönü belli değil. Bir anda yön değiştirdiği için adı Deli Memet. Deli Memet´te yelkenle zaman kaybetmemek için, güneye doğru motorla seyretmeye başladık. Hızımız 5-6 knot. Çamlı köyü önünden ve Sedir adasının arkasındaki boğazdan geçtik ve İncekum, Boncuk koylarını takip ederek Okluk koyu ağzına vardık. Okluk, içerideki Değirmenbükü (İngiliz limanı) ve Hırsız koylarına giriş yasağı vardı. Bir firkateyn ve iki sahil güvenlik botu bölgeyi bekliyordu.. Bu nedenle, yola devam ederek Löngöz koyuna ulaştık. Hava sıcaklığı 11-14 derece. Deniz soğuk. Löngöz´de bizden önce gelen üç teknenin yanına  17.30 da kıçtankara bağlandık. Hava kapalı, ama yağış yok. Gece de rahat geçti.

    

 

Denizciler için rüzgârın önemi büyük. Rüzgâr gülünde dört ana yönden esen rüzgârlar Yıldız, Kıble, Gündoğusu, Günbatısı ve dört ara yönden esen rüzgarlar Karayel, Poyraz, Keşişleme, Lodos. Yunan mitolojisinde tüm rüzgârların tanrısı olan, Poseidon´un oğlu Aeolus, bütün rüzgârları Aeolia mitolojik adasındaki mağaralarda tutmaktadır. Tanrı Boreas, yani Poyraz (Bora) İstanbul boğazındaki mağarasından poyrazlı günlerde dışarı çıkar. Tanrı Londos, yani Lodos İstanbul´un ikinci önemli rüzgârını yaratır. Bursa´daki Keşiş dağından (Uludağ) İstanbul´a doğru esen rüzgâr ise, Keşişleme.

 

16 Kasım, sepet atmıştık geceden,ama balık yok. Sabah, kahvaltıdan sonra kıyıya çıktık. Tuzla koyuna doğru kıyıdan yürüyüşe geçtik. Hacizli bir yunan teknesi (sahibi ölmüş) harap durumda, kıyıda. Gövdesi oldukça parçalanmış ve direği devrilmiş. Üzerinde ”PANTARHEİ” adı zor okunuyor. Antik Karya Yolu üzerindeyiz. Yol tabelasında Bördübet 27 km. ve Karacasöğüt 19 km. yazıyor. Bu antik yol, tüm Gökova körfezini çevreleyerek Datça ve Bodrum yarımadalarında ulaşımı sağlıyormuş. Bu yolla, ileride Akbük koyunda da karşılaştık.Karya yolundan Löngöz sahiline indiğimizde Ali Bar adlı tesise ulaştık. Çadırlı konaklama, kano ve kayak (tek kürekli) yapma olanakları var, ama sezon bittiği için kapalıydı. Aynı yoldan geri, Arşipel´e döndük. Akşam yemeği üzerine Napolyon konyak keyfimizi artırdı.

 

 

17 Kasım, sabaha karşı 4.50 de yağmur hafiften başladı ve 5.15 de şiddetini artırdı. Demirli iken, motorları çalıştırarak aküleri doldurduk. Yağmur ve rüzgâr devam ediyor. 15.10 da Arşipel´in demir taradığını farkettik. Su derinliği (1.6 m.lik salmadan sonra) 5 m.den 2.5 m.ye inmişti. Herhalde yağmura bağlı akıntının etkisi olmalıydı. 15.30 da demir aldık (funda demir). Tuzla koyuna gitmek üzere, Löngöz koyunun çıkış ağzına hareket ettik. Gökova´ya çıkışta, Gündoğusu rüzgârı ve dalgalar sancak (teknenin sağı) tarafından yüklenince, Löngöz´e geri dönmek zorunda kaldık ve 17.00 de eski terimize kıçtankara bağlandık. Bu süre içinde yağmur kokpit ve havuzdaki minderleri sırılsıklam yapmıştı. Biz de biraz ıslanmıştık. Akşam yemeğini içeride, salonda yedik.

 

18 Kasım günü, yağmur dindi ve rüzgâr yavaşladı. Ortalık sakinleşti. Kahvaltı sonrası 11.15 de demir aldık. Löngöz koyundan çıktık. Tuzla burnunu döndükten sonra yönümüz Yedi Adalar ve Küfre koyu. Rüzgâr güneybatıdan esiyor ve 6.5-6.7 knotla seyrediyoruz. Yedi Adaları geçtik. Küfre´de bir kaç tekne vardı. Küfre´den vazgeçtik ve Saklıkoy´a yöneldik. 14.00 civarında Saklıkoy´a demir attık. Gece açık ve yıldızlıydı, Marmaris tarafı ise şimşeklerle aydınlanıyordu.

 

19 Kasım günü,12.09 da Saklıkoy´da demir aldık, Gökağaç bölgesini geçerek 5.8-6.0 knotla seyrediyoruz. 12.45 de flok (geneua-cenova) yelken açıldı ve camadan vuruldu (yelken alanı küçültüldü). Motor durduruldu. Hızımız 4.5 knot, 5.4 knota kadar çıktık. Gerence burnuna yaklaşırken 13.37 de flok indirildi. Gerence ve Boynuzcuk burnunu 14.00 geçtik. Büyük Çatı ve Küçük Çatı koylarını dolaştıktan sonra Büyük Çatı´da demirlemeye karar verdik. 15.30 da demir attık. Büyük Çatı koyu, Marmaris-Datça karayoluna çok yakın. 16.00 da Hisarönü´ne gitmek üzere Serdar, Andaç ve ben karaya çıktık. Ekmek, pide, domates ve bira aldık ve 19.00 da Büyük Çatı´ya Arşipel´e döndük.

 

 

 

20 Kasım günü, kahvaltı sonrası 11.45 de hisa demir (çapa askıya alındı). Tuvalet pompasındaki sorunu gidermek için 13.30 a kadar uğraştık ve hallettik. Sonrasında, Büyük Çatı koyunu arkamızda bıraktık. Kuzeye, Ören´e doğru yol alıyoruz. 14.30 da flok, 14.50 de ana yelken açıldı. Hızımız 4.9 knot. Tuzla burnundan açığa çıktık. Gökova körfezinin güney kıyısından kuzey kıyısına geçişteyiz. 16.00 da yelkenler mayna (indi). Dümeni Akbük koyuna kırdık. Motor çalıştırıldı. Hızımız 6.0 knota ulaştı. Rüzgâr hafifledi. 18.00 de Akbük koyunda bir iskeleye bordaladık. Önceki gün, Okluk önünde gördüğümüz firkateyn ve sahil güvenlik botları gitmişler. Akbük koyundaki tesisler, sezon bittiği için, hizmet vermiyorlar. Gelecek sezon için inşaat ve tamirat işlerine başlamışlar. Gece, güneyden ve keşişlemeden esen rüzgâr, Arşipel´i epey salladı. Neyse ki,  usturmaçaları (teknenin iskele ya da diğer teknelere çarpmasını önleyen balon gibi tamponlar) serbest bırakmıştık.

 

Demirlediğimiz her koy bir göl gibi. Denize kadar inen  çam ağaçları arasında turkuaz renginde ve yeşilin çeşitli tonları. Her türlü hava şartlarına kapalı. Balıkçıların ve yatçıların  kötü havada sığınabilecekleri yerler. Denizi olmayan ama iç suları kullanan ülkelerde bile, Türkiye´den daha fazla sayıda yat bulunuyor. Türkiye´nin Ege ve Akdeniz kıyıları yatçılık için çok elverişli, hele Gökova körfezi. Turizmde önemli bir gelir kaynağı yatçılığın gelişmesi önemli. Ancak, Okluk ve Değirmenbükü bölgesindeki sınırlamanın yanı sıra Gökova bölgesinin imara açılması, Gökova körfezinin koruma-kullanma dengesinde ve bölge doğasının geleceği konusunda endişeye neden oluyor. Akbük koyu yamaçlarında mobil evler var. İmar affıyla birlikte, bu evlerin tekerleri söküldükten sonra, üzerinde bulunan arazilerde sabit hale gelecekler. Ek olarak, yapılaşma yoğunluğu artacak. Dünyanın ve Türkiye´nin bu çok değerli, nadide bölgesinin bozulmaması ve doğasının korunması için elimizden geleni yapmalıyız.

 

21 Kasım günü, kahvaltı sonrası 12.48 de Akbük´teki  iskeleden ayrıldık. Hafif bir rüzgâr keşişlemeden. Hızımız 4.9-5.9 knot. Oldukça sakin bir havada, keyifli bir şekilde Turnalar ve çekek önünden geçerek 14.52 de Akyaka maden iskelesine pruvadan bağlandık.

 

Titanlar döneminde, bütün göl, nehir ve denizlere hükmeden Okeanos´tur. Titanları yenen tanrıların kralı Zeus; yeni dönemde kardeşlerinin arasında görev dağılımını yaparken göl, nehir ve denizlere hükmetme işini Poseidon´a (Roma´daki karşılığı Neptün) verir. Poseidon üç çatallı mızrağı ile betimlenir. Başka ülkelerde varmıdır bilemem ama, Ege´de bir gelenek var. Denize açılırken, bir iki ekmek dilimi denize bırakılır ve ”Ey Poseidon. Önümüzü açık, altımızı derin tut” denir. Amaç, belki de balıkları yemlemektir, kimbilir.

Ey Arşipel, pruvan neta (açık, temiz) olsun…

GÖRSELLER:https://photos.google.com/share/AF1QipNh6MlJK9zRN4dCuCNFENrQGwtDsBa19rDqGd_HaFBArSSy6WbuLsQAtC6DOWhT2Q?key=UnZNdkJOR1BmbWMyb01ZSmtLWjI5OUlTX2NIZ3ZR

 

Anahtar Kelimeler: ARŞİPEL, GÖKOVA, KÖRFEZİNDE, GEZİ, NOTLARI
Yazarın Diğer Yazıları
PETRA´NIN RENKLERİ VE DESENLERİ (14 Şubat 2019 - Perşembe)
PETRA-NEBATİLERİN BAŞKENTİ,ÜRDÜN (10 Şubat 2019 - Pazar)
MİMAR VEDAT TEK KÜLTÜR VE SANAT MERKEZİ (26 Ocak 2019 - Cumartesi)
MERZİFONLU GÜL BABA (18 Ocak 2019 - Cuma)
KOVADA MİLLİ PARKI (06 Ocak 2019 - Pazar)
PATMOS ADASI (30 Aralık 2018 - Pazar)
ANİ ANTİK KENTİ (17 Aralık 2018 - Pazartesi)
TOMURCUKBAĞ VE KALECİK KARASI (08 Kasım 2018 - Perşembe)
BURDUR MÜZESİ (28 Ekim 2018 - Pazar)
TOULOUSE (15 Ekim 2018 - Pazartesi)
HALK İÇİN HİKÂYELER (01 Ekim 2018 - Pazartesi)
KİBYRA ANTİK KENTİ (14 Eylül 2018 - Cuma)
KAPI TOKMAKLARI (08 Eylül 2018 - Cumartesi)
LİSİNİA DOĞAL YAŞAM KÖYÜ (31 Ağustos 2018 - Cuma)
LAJOS KOSSUTH (LAYOŞ KOŞŞUT) MÜZESİ (03 Ağustos 2018 - Cuma)
KARS-ARTVİN-ÇAMLIHEMŞİN GEZİ NOTLARI (30 Temmuz 2018 - Pazartesi)
GRAFİTİ YA DA GRAFFİTİ (22 Temmuz 2018 - Pazar)
MİDİLLİ (LESVOS-LESBOS) ADASI (19 Temmuz 2018 - Perşembe)
KÜTAHYA EVLERİ VE GERMİYAN SOKAĞI (10 Temmuz 2018 - Salı)
KALKANDELEN (TETOVA) ALACA CAMİİ (01 Temmuz 2018 - Pazar)
AİZANOİ-ÇAVDARHİSAR (29 Haziran 2018 - Cuma)
Berlin (21 Haziran 2018 - Perşembe)
ZEUGMA YA DA FIRAT SELEUKİA´SI (14 Mayıs 2018 - Pazartesi)
SARIKAYA ROMA HAMAMI (03 Mayıs 2018 - Perşembe)
BEYPAZARI´NDA ÜÇ MÜZE (25 Nisan 2018 - Çarşamba)
PERGE ANTİK KENTİ (19 Nisan 2018 - Perşembe)
TANRILARIN KRALI ZEUS (01 Nisan 2018 - Pazar)
ANKARA SATRANÇ MÜZESİ (16 Mart 2018 - Cuma)
PYROHİV- PİROGOVO AÇIK HAVA MÜZESİ (18 Şubat 2018 - Pazar)
PORTO-OPORTO (12 Şubat 2018 - Pazartesi)
NAZİLLİ SÜMERBANK BASMA FABRİKASI (08 Şubat 2018 - Perşembe)
SU PERİLERİ HAVUZU (29 Ocak 2018 - Pazartesi)
GORDİON-YASSIHÖYÜK (21 Ocak 2018 - Pazar)
KİEV-KYİV-KUYUEV (08 Ocak 2018 - Pazartesi)
İZMİR AGORASI (30 Aralık 2017 - Cumartesi)
FOLKLORİK BATIL İNANÇLAR (22 Aralık 2017 - Cuma)
BRUGGE (17 Aralık 2017 - Pazar)
RONDA (11 Aralık 2017 - Pazartesi)
BİARRİTZ (29 Kasım 2017 - Çarşamba)
SANTİLLANA DEL MAR (24 Kasım 2017 - Cuma)
PESSİNUS YA DA BALLIHİSAR (19 Kasım 2017 - Pazar)
SAN SEBASTİAN-DONOSTİA (10 Kasım 2017 - Cuma)
BONCUKLUHÖYÜK VE ÇATALHÖYÜK (01 Kasım 2017 - Çarşamba)
KİBELE/KYBELE (29 Ekim 2017 - Pazar)
KENT BÜFELERİ (20 Ekim 2017 - Cuma)
RÖGAR KAPAKLARI (20 Ekim 2017 - Cuma)
BAFA GÖLÜ VE KAPIKIRI KÖYÜ (09 Ekim 2017 - Pazartesi)
GELENEKSEL MERZİFON EVLERİ (30 Eylül 2017 - Cumartesi)
UKRAYNA AŞK TÜNELİ (28 Eylül 2017 - Perşembe)
CİNQUE TERRE (17 Haziran 2017 - Cumartesi)
TEOS ANTİK KENTİ (10 Haziran 2017 - Cumartesi)
MERZİFON ANADOLU KOLEJİ (ANATOLİA COLLEGE) (22 Mayıs 2017 - Pazartesi)
AĞVA (09 Mayıs 2017 - Salı)
MALTA (30 Nisan 2017 - Pazar)
Sicilya (29 Mart 2017 - Çarşamba)
LİZBON (LİSBOA) (19 Mart 2017 - Pazar)
KUDÜS YA DA YERUŞALEM (JERUSALEM) (12 Mart 2017 - Pazar)
KUDÜS İSRAİL MÜZESİ (03 Mart 2017 - Cuma)
İSRAİL GEZİ NOTLARIM (24 Şubat 2017 - Cuma)
Yenimahalle (21 Aralık 2016 - Çarşamba)
Sayfa: