19 Şubat 2019 Salı
DOLAR
5.2922
EURO
5.9886
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Son Yorumlananlar
Ankara için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:17 08:01 13:01 15:25 17:43 19:15
Bugün bana yarın sana lazım olacak nedir? ADALET GENE ADALETTİR

Unutma !
Soğuk iklimde yaşayan tatlı su kaplumbağası türü olan kaplumbağaların,sonbaharda derin bir nefes alarak girdikleri sudan,ilkbaharda çıktıklarını ve bu kaplumbağaların üç ay oksijensiz hayatta glikolizden enerji sağlayarak kalabildiklerini ve bunların kalp atışlarının dakikada bir olduğunu,

Su kaplumbağları hakkında bilgi
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
ADALETİN RENGİ OLMAZ!
Elit Gazete
Tarih: 23.6.2017 10:17:26 / 514okunma / yorum
Nermin Aydınlı

 

ADALETİN RENGİ OLMAZ!

 

 

İnsanlar mutlular mı, yaşamdan umduklarını bulabiliyorlar mı? Dünya döne dursun hayatın ağırlığı insanın omuzlarında oldukça kaldırılması zor hale geldi. Tüm dünya´da olduğu gibi ülkemizde de sorunlara çözümler aranırken bir takım güçlü, güçsüz kavramları ile hakimiyet kurma çabaları sonucu yaşanan acılar ne yazık ki yaşanabilir güzelliklerinde yok edilmesine neden oluyor!

                           

Ülkemizde yaşam mücadelesi içinde olan insanlar 15 Temmuz sonrası kendilerini çıkmazın içinde bularak şaşkınlıkla olanları izlemektedir!

 

Özellikle Referandum sonrası demokrasi, hak, hukuk, adalet kavramları ile kendisini güvencede hissetmek isteyen vatandaş bütün bunları sorgular hale neden gelmiştir?

 

Ülkenin yaşanmaz hale gelmesini, huzursuzluğu hangimiz isteriz? Duyar gibiyim yanıtlarınızı ´hiç birimiz istemeyiz elbette´!

 

Vatandaş olarak gerçek anlamda demokrasinin ayrım yapmadan herkese eşit davranan saygılı ve güçlü bir devlet isteme hakkına sahip değil miyiz?

 

Referandumdan sonra ülkemizde her şeyin düzeleceği, demokrasinin ve adaletin güçleneceği, terörün biteceği, meclisin aktifleşeceği, yargının bağımsız ve tarafsız olacağı söylenmemiş miydi? Can damarı bu sözlere inanılarak referandum kabul edilmemiş miydi?

 

Peki, ADALET diyerek 15 Haziran´dan itibaren ana muhalefet partisinin lideri ve binlerce kişi neden yollara düştü?

 

Geçmişte de yaşanan adaletsizlik ne yazık ki son yıllarda zirve yapmıştır. Adaletsizliğe insanlar işinden, aşından olma korkusuyla ses çıkaramaz olmuş ve güçlüden yana olmanın getirdiği avantajla diğerine yaşam hakkı tanınmamasına göz yumar hale gelmiştir. Başkasına yapılması kaydıyla yapılan haksızlık çoğu insanlar tarafından sessizce onaylanması kuşkusuz toplum duyarlılığının büyük ölçüde kaybını göstermektedir.

 

Adalet hukuka uygun, herkese eşit ve tarafsız davranmak ve yasayı yansız uygulamaktır! Egosuna yenik düşen vicdani ve merhameti olmayan duygu adaleti kirletir.

 

Adalet duygusunu yitirmiş bir toplum iflah olur mu?

 

Hukuk devletinin temel ilkesi adalettir. Adalet bütün hak ve hürriyetleri güvence altına alır ve gelen iktidarları kontrol eder. Adalet her bir yurttaşa hak ve hukuk çerçevesinde uygulanır. Adalet dağıtan kişi ya da kurumlar kişisel hırslarına, heveslerine menfaatlerine, inançlarına siyasi tercihlerine göre hüküm veremez hak ve hukuk kuralları çerçevesinde demokratik haklarını lütuf gibi sunamaz! Devlet insan hak ve özgürlüklerini güvence altına alır!

 

İnsanların ve toplumların huzur içinde yaşaması için mutlak adalete ihtiyacı vardır. Adaletin olmadığı yerde birlik, beraberlik, güven ve düzen olmaz!

 

Ayrıca bilime, eğitime önem vermeyen bir toplum adalet duygusunu da yitirmiş olur!

 

Toplum olarak farkında olmadan çöküntü mü yaşıyoruz?

 

Küresel dengesizlik, küresel adaletsizlik ve sanayileşmiş ülkelerin hoyratça gelişmemiş ve az gelişmiş ülkeler üzerinde ki etkisini de yok sayamasak da, ekonomik ve siyasal endişelerin yanı sıra insani endişelerde hızla artmaktadır.  

 

Yukarı da bahsettiğim adalet yürüyüşünün öncüsü CHP Genel Başkanı Sn. K.KILIÇDAROĞLU olsa da tamamen toplumu temsil eden anlayış ile gün geçtikçe her kesimden katılımcıların destek verdikleri gözlerden kaçmamaktadır. Bu da gösteriyor ki, bu mesele artık partiler üstü olup topluma mal olmuş kırmadan, dökmeden gerçekleştirilmeye çalışılan bir eylemdir!

 

Adaletin rengi olmaz!

 

Adaletin dili, dini, ırkı, mezhebi, inancı, düşüncesi olmaz!

 

Adalet Yürüyüşü başkaldırı değildir, isyan değildir sadece Anayasal kazanımları sahiplenmedir! İhaneti, hainliği kabul etmemektir. Ülkemi, milletimi seviyorum ve sahipleniyorum anlayışıdır! Demokrasinin, aydınlık günlerin geleceğinin inancıdır. Toplumu oluşturan unsurların, ideolojilerin, inançların, hayallerin, iyi ve güzel, doğru, ahlaklı, adaletli olan her şeye özlem duymaktır!

 

Adalet bir gün herkese lazım olur!

 

Türkiye Cumhuriyeti Devleti güvencesi altında Türk Milleti ayrışmadan, ötelenmeden, değerlerine ve ülke bütünlüğüne sahiplenerek hak ve hukuk güvencesinde huzurla yaşamak istemektedir! Bu ülke hepimizin ve acımız, kederimiz ortaktır. İçerde ve dışarı da bizi bölmek, parçalamak isteyenlere fırsat vermeyelim!

Adalet gücü bağımsız olmayan bir milletin, devlet halinde varlığı kabul olunmaz. M. Kemal Atatürk

 

23.06.2017

 

Anahtar Kelimeler: ADALETİN, RENGİ, OLMAZ
Yazarın Diğer Yazıları
KADININ İNSAN HAKLARI! (05 Aralık 2018 - Çarşamba)
BİR YILDIZ DAHA KAYDI! (14 Kasım 2018 - Çarşamba)
ŞİKAYETİM VAR! (28 Eylül 2018 - Cuma)
Kaybeden yine vatandaş! (12 Ağustos 2018 - Pazar)
BİZE BİZDEN BAŞKA DOST YOK! (21 Mayıs 2018 - Pazartesi)
SON TAHLİLDE! (10 Nisan 2018 - Salı)
SAHİ NEYDİ DOĞRU OLAN? (19 Şubat 2018 - Pazartesi)
YA ÇARE OLUN, YA ÇEKİP GİDİN! (19 Ocak 2018 - Cuma)
YAPMAYIN EFENDİLER! (20 Aralık 2017 - Çarşamba)
BİLMEDİĞİMİZ YAŞAMLAR! (28 Kasım 2017 - Salı)
BU ÇOCUKLAR HEPİMİZİN! (30 Ekim 2017 - Pazartesi)
VATAN KUTSALDIR! (30 Eylül 2017 - Cumartesi)
BU GEMİDE HEPİMİZ VARIZ! (21 Ağustos 2017 - Pazartesi)
BEĞENİN VEYA BEĞENMEYİN! (06 Ağustos 2017 - Pazar)
Tehlikenin farkındayım ya siz? (31 Temmuz 2017 - Pazartesi)
Dünya kurtarılabilir mi? (06 Haziran 2017 - Salı)
NERDEN NEREYE! (24 Mayıs 2017 - Çarşamba)
NEDEN CHP? (16 Mayıs 2017 - Salı)
HALA GEÇ KALMIŞ DEĞİLİZ! (27 Nisan 2017 - Perşembe)
İnsanlar Makamla Onur Kazanmaz! (13 Nisan 2017 - Perşembe)
İYİ DÜŞÜNELİM! (01 Şubat 2017 - Çarşamba)
PANDORA´NIN KUTUSU! (15 Aralık 2016 - Perşembe)
BU HANGİ VİCDANA SIĞAR! (05 Aralık 2016 - Pazartesi)
Sayfa: