Ankara
11 Aralık 2018 Salı
Bugün
Bulutlu
3 °C
-1 °C
Çarşamba
Hafif kar - Sağanak
1 °C
-6 °C
Perşembe
Karlı - Yağmurlu
4 °C
0 °C
DOLAR
5.2810
EURO
6.0289
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Son Yorumlananlar
Ankara için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:17 08:01 13:01 15:25 17:43 19:15
Bugün bana yarın sana lazım olacak nedir? ADALET GENE ADALETTİR

Unutma !
-Kelebekler ayaklarıyla tat alırlar. -Kadınlar erkeklere oranla 2 kat fazla göz kırpar.(Çok yalan söyledikleri için olmasın) -İnsan vücudundaki en güçlü kas dildir. -Gözleri açık tutarak hapşırmak imkansızdır. (Bir rivayete görede gözleri açık hapşırı

İlginç Bilgiler 2
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Yunanistan gezisinde Lozan tartışması
Elit Gazete
Tarih: 7.12.2017 20:31:36/ 182okunma / 0yorum

Erdoğan´ın Yunanistan gezisinde Lozan tartışması
2 saat önce
Paylaş Facebook Paylaş Twitter Paylaş Messenger Paylaş E-posta Paylaş
Erdoğan ve ÇiprasTelif hakkıEPA
65 yıl sonra ilk kez Türkiye Cumhurbaşkanı resmi bir ziyaret için Yunanistan´da. Cumhurbaşkanı Erdoğan´ın Yunan mevkidaşı Prokopis Pavlopulos ile ortak basın toplantısında Lozan tartışması yaşandı. Erdoğan Lozan Antlaşması´nın güncellenmesi gerektiği görüşünü yineledi, Pavlopulos´un yanıtı "Antlaşmayı gözden geçirme ya da değiştirme gibi bir kavramı kullanmıyoruz" oldu.
Bu tartışma, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras´ın ortak basın açıklamasında da sürdü.
İki ülke arasında "karşılıklı kışkırtmalara değil dostluk köprülerine dayanan" yeni bir sayfa açmak istediklerini belirten Çipras, Türkiye´nin bunu kabul etmemesi halinde hem iki ülkenin halkları, hem de Türkiye-Avrupa ilişkilerinin zarar göreceğini söyledi.
Batı Trakya´daki halklar için "uluslararası hukukun gerektirdiği iyileştirmelerin" yapılmasını bir kez daha talep eden Erdoğan, inanç özgürlükleriyle ilgili sorunlar yaşandığını ifade etti.
Erdoğan: Batı Trakya´daki azınlıkların hukuku yok mu?
Çipras ile düzenlediği ortak basın toplantısında "Batı Trakya´daki azınlıkların hukuku yok mu? 150 bin Müslüman, Türk, Pomak azınlık var. Bu anlaşmayla nasıl onların haklarını garantiye alacağız?" diye soran Erdoğan, bölgede "seçilmiş değil atanmış bir baş müftü" olmasını eleştirdi.
Çipras Erdoğan´ın bu açıklaması üzerine tekrar söz alarak, "Erdoğan´ın bana söylediğine göre kendisi Lozan Anlaşması´nın yeniden düzenlenmesini istemiyor. Bunun için imzası olan diğer ülkeleri de bir masa etrafında toplamak gerekiyor. Bu anlaşmanın doğru düzgün uygulanmasını istiyor, yeniden yapılanmasını değil" ifadelerini kullandı.
Batı Trakya ve diğer bölgelerdeki azınlıkların halklarına saygı gösterdiklerini söyleyen Çipras bazı reformlar yapılması gerektiğini doğruladı, "Ama Yunanistan´ın yapması gereken reformlar başka ülkeleri ilgilendiren konular değildir" dedi.
Çipras´tan Ayasofya açıklaması
Çipras daha sonra Yunanistan´da pek çok caminin restorasyonunu gerçekleştirdiğini söyleyerek, Türkiye´deki Yunan azınlığın da inançlarını istedikleri gibi yaşamaları gerektiğini vurguladı.
Yunanistan Başbakanı "Yunanistan, sınırlarında yer alan Sakız Adası´nda Selanik´te Rodos Adası´nda Fethiye Camii gibi bir çok mabedin restorasyonunu gerçekleştirdi. Burada ortadoksların dini tören düzenlemesini düşünmedik. Ancak üzüntüyle belirtmek isterim ki böyle bir durum Ayasofya´da söz konusu. Karşılıklı olarak her tarafın hassasiyetlerini saygı göstermek durumundayız" diye konuştu.
Çipras: Darbeyi destekleyecek bir ülke değiliz
Yunanistan´ın Türkiye´nin terörle mücadelesini en iyi anlayabilecek ülkelerden olduğunu belirten Erdoğan, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Yunanistan´a kaçarak iltica talep eden sekiz askerin iadesi yönündeki talebini yineledi.
Erdoğan "Yunan yargısına bir çağrım var: Gecikmiş adalet, adalet değildir. Türkiye´de biliyorsunuz işkence, idam söz konusu değil. Bunların iadesi mümkündür çünkü darbe gerçekleştirmiş kişilerdir" diye konuştu.
Erdogan ÇiprasTelif hakkıGETTY IMAGES
Çipras ise, "Darbeyi destekleyecek bir ülke değiliz" dedi ancak bu konunun Yunanistan yargısını ilgilendirdiğini de sözlerine ekledi:
"Böyle bir ülkede demokratik olarak iş başına gelen hükümetleri desteklemekten başka bir şey düşünülemez ve buna karşı bütün teşebbüslerin karşısında dururuz. Yunanistan yargısı bu insanların adil yargılanması için gerekenleri yapacaktır.Yunanistan bir Avrupa ülkesi, bir hukuk devletidir. Yargının kararları bağımsız şekilde alınır ve saygı ile karşılanır. "
Pavlopulos: Bir anlaşmayı değiştirme gibi bir kavram kullanmıyoruz
Cumhurbaşkanı Erdoğan mevkidaşı Pavlopulos ile görüşmesinde, 1923´te Türkiye ve Yunanistan ile diğer taraflar arasında imzalanan Lozan Antlaşması konusunda "halen anlaşılmayan bazı incelikler" olduğunu söylemişti.
Batı Trakya´daki Türklerin ayrımcılığa uğradığını belirten Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:
"Lozan, Türkiye ile Yunanistan arasında yapılmış bir anlaşma değildir. 11 taraf ülkesi vardır. Bu 94 yıl içinde dünya adeta yeniden kuruldu. Türkiye ile Yunanistan arasında da birçok şey değişti. Lozan´da buradaki Türklerle ilgili Müslüman azınlık ifadesinin geçtiğinden bahsediyorsunuz. Doğrudur ama Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi´nde Türk ifadesi geçmektedir."
"Batı Trakya´da Türk kelimesinin yazılmasını hazmetmek bile mümkün değil" diye konuşan Erdoğan, bölgedeki halklara yatırım konusunda gereken desteklerin verilmediği ve ayrımcılık yapıldığını, Türkiye´deki Rum vatandaşların ise böyle bir muamele görmediğini söyledi.
Erdoğan sözlerine şöyle devam etti:
"Batı Trakya´da yaşayanlar bugün ne yazık ki seçtikleri tarafından değil atanan bir başmüftüyle yönetiliyor. Türkiye´deki Patrik atanmaz, Sen Sinod Meclisi seçer. Demek ki Lozan uygulamada değil."
Erdoğan ve PavlopulosTelif hakkıREUTERS
Yunanistan Cumhurbaşkanı Pavlopulos´un "Varolan sözleşmeye yeni anlam içeren bir metin ekleyebiliriz ancak bir antlaşmayı gözden geçirme ya da değiştirme gibi bir kavramı kullanmıyoruz. Büyük bir samimiyetle bunu anlamanızı arzu ediyorum" yanıtını vermesi üzerine, Erdoğan şu yanıtı verdi:
"Ben siyaset hukukunu iyi bilirim ve siyaset hukukunda anlaşmaların güncellenmesi gibi bir şart vardır ve biz bunları yaparız."
Türkiye engel olsaydı "Yunanistan´ın NATO´ya giremeyeceğini" söyleyen Erdoğan, Kıbrıs görüşmelerine de değindi.
"Yunanistan gibi Türkiye de garantör ülkedir" diyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Kıbrıs görüşmelerinde işin çözüme kavuşması gerekirken, alınan kararlar uygulanmadı. Bir mesele de, Batı Trakya´daki soydaşlarımızın oradaki haklarının korunmasıdır. 65 yıl aradan sonra biz buraya çok farklı bir heyecanla geldik. Ama birileri maalesef bu ziyareti provoke ediyor. Binaların kapılarına çizilen işaretlerden dağıtılan broşürlere kadar.
"Bizde bir kara parçasından bir tarafa bağırıldığı zaman duyulur. Öyleyse aramızdaki siyasi, kültürel, askeri ilişkileri, stratejik konseyi güçlendirerek devam ettirmek lazım."
Erdoğan´ın Lozan açıklamaları ´kaygı verici´
Cumhurbaşkanı Erdoğan Atina ziyareti öncesinde Skai TV´ye verdiği mülakatta Lozan Anlaşması´nın güncellenmesi gerektiğini söylemiş, Atina ise Erdoğan´ın bu ifadelerinin kaygı yarattığını açıklamıştı.
Erdoğan ayrıca, Ege Denizi´ndeki adalar arasındaki mesafelerin "sıkıntı verdiğini", hava, deniz ve kıta sahanlıklarının "halledilerek", daha iyi bir konuma getirilmesi gerektiğini ifade etti.
Erdoğan ve PavlopulosTelif hakkıAFP
Image caption
Yunan mevkidaşı Prokopis Pavlopulos Erdoğan´ı resmi törenle karşıladı
Yunanistan Hükümet Sözcüsü Dimitris Çanakopulos ise "Erdoğan´ın bugün vermiş olduğu söyleşi, ciddi kaygıları ve soru işaretlerini beraberinde getiriyor... Yunan hükümeti ve Başbakanı, bu ziyaretin duvar değil, köprüler inşa etmek için bir fırsat oluşturacağını umuyor" diye konuşmuştu.
Çanakopulos ayrıca, Lozan Anlaşması´nın iki ülkenin gerçek bir işbirliği ortaya koyabileceği "müzakereye açık olmayan bir temel taş" olduğunu da sözlerine eklemişti.
Yunanistan´a kaçan askerlerin iadesi
Erdoğan Skai TV´ye mülakatında "Çipras ´Biz darbelere karşıyız. Bunları size 15-20 gün içinde iade edeceğiz´ dedi ama maalesef bunlar hala Yunanistan´da" ifadelerini kullanmış, yargı kanallarına gerek duyulmadan iki ülke arasında "bu işin bitmiş olması gerektiğini" söylemişti.
Türkiye, darbe girişimi sonrası Yunanistan´a kaçarak iltica talebinde bulunan dört yüzbaşı, iki binbaşı ve iki başçavuşun iadesini istemişti.
Mayıs ayında Yunan temyiz mahkemeleri iade talebini reddetmişti.

http://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-42265628
Kaynak:

İklim değişikliğiyle en az mücadele ABD ve Suudi Arabistan´da
İklim değişikliğiyle en az mücadele ABD ve Suudi Arabistan´da
DEUTSCHE WELLE TÜRKÇE
Af Örgütü´nden Türkiye, Rusya ve ABD´ye suçlama
Af Örgütü´nden Türkiye, Rusya ve ABD´ye suçlama
DEUTSCHE WELLE TÜRKÇE
Erken seçimlerde yüzde 70 oy alan Nikol Paşinyan kimdir?
Erken seçimlerde yüzde 70 oy alan Nikol Paşinyan kimdir?
EURO NEWS
Macron´un ´Sarı Yelekliler´ kararlarının faturası belli oldu: 8 ila 10 milyar euro
Macron´un ´Sarı Yelekliler´ kararlarının faturası belli oldu: 8 ila 10 milyar euro
EURO NEWS
FARC´ın eritilen silahları parke taşı oldu
FARC´ın eritilen silahları parke taşı oldu
EURO NEWS
Fransa´dan ABD Başkanı Trump´a Çok Sert Cevap: Burnunu Sokma
Fransa´dan ABD Başkanı Trump´a Çok Sert Cevap: Burnunu Sokma
ACIK GAZETE
Avrupa Birliği internetin sonunu mu getiriyor?
Avrupa Birliği internetin sonunu mu getiriyor?
EURO NEWS
Avrupa´da ´alım gücüne göre en pahalı benzin´ Türkiye, Bulgaristan ve Romanya´da
Avrupa´da ´alım gücüne göre en pahalı benzin´ Türkiye, Bulgaristan ve Romanya´da
EURO NEWS
Macron Sarı Yelekliler´le görüşecek
Macron Sarı Yelekliler´le görüşecek
DEUTSCHE WELLE TÜRKÇE
May: Brexit´in reddedilmesi hükümeti düşürebilir
May: Brexit´in reddedilmesi hükümeti düşürebilir
DEUTSCHE WELLE TÜRKÇE
Dünyanın 70 yıllık insan hakları karnesi
Dünyanın 70 yıllık insan hakları karnesi
DEUTSCHE WELLE TÜRKÇE
Avrupa´yı Sarı Yelekliler korkusu sardı
Avrupa´yı Sarı Yelekliler korkusu sardı
ACIK GAZETE
Trump´ın sığınmacı kararnamesine temyiz de onay vermedi
Trump´ın sığınmacı kararnamesine temyiz de onay vermedi
SIZE HABER
Trump´tan "Sarı Yelekliler" açıklaması: Paris Anlaşması işlemiyor
Trump´tan "Sarı Yelekliler" açıklaması: Paris Anlaşması işlemiyor
SIZE HABER
Ermenistan´da halk sandık başında
Ermenistan´da halk sandık başında
SIZE HABER
 İran füzeleri, bazı AB ülkelerini tehdit ediyor
İran füzeleri, bazı AB ülkelerini tehdit ediyor
SPUTNIKNEWS
Alman istihbaratı DİTİB´i izlemeyecek
Alman istihbaratı DİTİB´i izlemeyecek
DEUTSCHE WELLE TÜRKÇE
BM Göç Paktı Belçika´da hükümeti dağıttı
BM Göç Paktı Belçika´da hükümeti dağıttı
DEUTSCHE WELLE TÜRKÇE
Fransa´da 1700´den fazla gözaltı
Fransa´da 1700´den fazla gözaltı
DEUTSCHE WELLE TÜRKÇE
Çatışmaların ardından Fransa Başbakanı´ndan ´birlik´ mesajı
Çatışmaların ardından Fransa Başbakanı´ndan ´birlik´ mesajı
BBC TURKCE
 ´Fransız Baharı´ mı ´faşizmin ayak sesleri´ mi?
´Fransız Baharı´ mı ´faşizmin ayak sesleri´ mi?
BBC TURKCE
10 yaşındaki çocuğunu soğukta 8 km yürüttü
10 yaşındaki çocuğunu soğukta 8 km yürüttü
BBC TURKCE
Çipras´dan Putin´e: Türkiye´nin Rus silahları almasından endişeliyiz
Çipras´dan Putin´e: Türkiye´nin Rus silahları almasından endişeliyiz
SPUTNIKNEWS
Fransız demokrasisi sendeliyor
Fransız demokrasisi sendeliyor
DEUTSCHE WELLE TÜRKÇE
Brezilya´da 123 yıllık davada karar çıktı
Brezilya´da 123 yıllık davada karar çıktı
DEUTSCHE WELLE TÜRKÇE
Fransa İçişleri Bakanı: Canavar yaratıldı, şiddete müsamaha göstermeyeceğiz
Fransa İçişleri Bakanı: Canavar yaratıldı, şiddete müsamaha göstermeyeceğiz
BBC TURKCE
Fransız polisi lise öğrencilerini diz çöktürerek gözaltına aldı, görüntüler tepki çekti
Fransız polisi lise öğrencilerini diz çöktürerek gözaltına aldı, görüntüler tepki çekti
BBC TURKCE
Çin´in Teknoloji Devi Huawei Neden Hedefte?
Çin´in Teknoloji Devi Huawei Neden Hedefte?
AMERİKANIN SESİ
IŞİD Suriye´deki Son Kalesinde Hala Direniyor
IŞİD Suriye´deki Son Kalesinde Hala Direniyor
AMERİKANIN SESİ
New Jersey´deki Atatürk Okulu´nda Türkçe ve Türk Kültürü Öğretiliyor
New Jersey´deki Atatürk Okulu´nda Türkçe ve Türk Kültürü Öğretiliyor
AMERİKANIN SESİ