16 Şubat 2019 Cumartesi
DOLAR
5.2601
EURO
5.9335
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Son Yorumlananlar
Ankara için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:17 08:01 13:01 15:25 17:43 19:15
Bugün bana yarın sana lazım olacak nedir? ADALET GENE ADALETTİR

Unutma !
-Kelebekler ayaklarıyla tat alırlar. -Kadınlar erkeklere oranla 2 kat fazla göz kırpar.(Çok yalan söyledikleri için olmasın) -İnsan vücudundaki en güçlü kas dildir. -Gözleri açık tutarak hapşırmak imkansızdır. (Bir rivayete görede gözleri açık hapşırı

İlginç Bilgiler 2
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Yıkıcı afetlerin tek sorumlusu doğa mı?
AÇIK GAZETE
Tarih: 9.2.2019 17:50:57/ 18okunma / 0yorum

Yıkıcı afetlerin tek sorumlusu doğa mı?
Yazar Yusuf Yavuz - Şubat 6, 2019

YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – Ranta dayalı plansız kentleşme ve ekonomi politikaları afetlere davetiye çıkarıyor. Antalya´da yaşananlar Türkiye´nin fotoğrafıdır…
Şiddetli fırtına ve hortum riski yüzünden Antalya´nın beş ilçesinde eğitime bir gün ara verildi. Geçtiğimiz hafta kenti etkisi altına alan şiddetli hava olaylarının yarattığı can kaybı ve maddi hasarlar ise gözleri Türkiye´nin iklim politikalarına çevirdi. Ranta dayalı plansız kentleşme ve ekonomi politikalarının her doğa olayını bir afete dönüştürdüğüne dikkat çeken TMMOB Genel Başkanı Emin Koramaz, Antalya özelinde yaşananları tüm ülkenin fotoğrafı niteliğinde olduğunu söyledi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü raporlarına göre, Türkiye´de 1990-1999 arasında 67 aşırı hava olayının yaşandığına dikkat çeken Koramaz, 2010-2016 yılları arasında ise 584 aşırı hava olayı kaydedildiğini belirterek, “Antalya´da olduğu gibi ülke sathında yaşanan aşırı hava olaylarının yol açtığı can ve mal kayıpları, bugüne dek görülmemiş ölçüde, hiçbir insani, hukuki, ulusal ya da evrensel değer ve kural tanımaksızın ülkeyi, kentleri dünyanın emlak/rant piyasası haline getiren, yağma ve talana açan, üretimden vazgeçerek ülke ekonomisini arazi rantı üzerinden temellendiren emperyalizme bağımlı neoliberal politikaların bir sonucudur” görüşünü dile getirdi.

FIRTINA VE HORTUM UYARISIYLA ANTALYA´DA EĞİTİME BİR GÜN ARA

Şiddetli fırtına ve hortum uyarısı nedeniyle Antalya´nın Kemer, Kumluca, Finike, Demre ve Kaş ilçelerinde eğitime bir gün ara verildi. Geçtiğimiz hafta kentte yaşanan aşırı hava olayları yüzünden meydana gelen maddi hasarların yaraları sarılmaya çalışılırken Türkiye Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Genel Başkanı Emin Koramaz´dan önemli uyarılar geldi. Antalya ve çevresinde gerçekleşen şiddetli fırtına ve hortumlarda yaşanan can ve mal kayıplarının tüm ülkemizde derin bir üzüntüye neden olduğunu belirten Koramaz, “fırtınada yaşamını yitiren yurttaşlarımızın yakınlarına başsağlığı, yaralananlara acil şifalar diliyoruz” açıklamasında bulundu.

TÜRKİYE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNDEN EN ÇOK ETKİLENECEK BÖLGEDE

Küresel ısınmanın iklim ve doğa üzerindeki olumsuz etkilerinin sadece Türkiye´nin değil tüm dünyanın geleceğini tehdit ettiğine dikkat çeken TMMOB Genel Başkanı Emin Koramaz, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları dile getirdi: “Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli raporlarında, dünya iklim sisteminin şüphe götürmeyecek şekilde ısındığı; 20. yüzyılın ikinci yarısından itibaren ortalama yüzey sıcaklıklarındaki artışın büyük kısmının fosil yakıt kullanımı, yanlış arazi kullanım değişiklikleri, ormansızlaştırma, enerji ve sanayi süreçleri gibi insan faaliyetlerinden kaynaklandığı ve bu bulgunun giderek daha güçlü ve somut kanıtlara dayandığı belirtilmektedir. Aynı raporlarda iklim değişikliğinin olumsuz etkilerinden en çok etkilenecek bölgeler arasında gösterilen Akdeniz Havzası´nda yer alan Türkiye´nin iklim değişikliğinden en çok etkilenecek kırılgan bir jeo-stratejik konumda bulunduğu ifade edilmektedir. Bu sürecin aynı hızda devam etmesi halinde, Birleşmiş Milletler Dünya Su Gelişim Raporuna göre Karadeniz Bölgesi hariç, 30 yıl gibi kısa bir süre sonra Türkiye´de su kıtlığının üstesinden gelinemez bir düzeye ulaşacağı öngörülmektedir.

AŞIRI HAVA OLAYLARINDA ÜRKÜTÜCÜ ARTIŞ: 67´DEN 584´E ÇIKTI

Meteoroloji Genel Müdürlüğü raporlarına göre, Türkiye´de, aşırı hava olayları olarak ifade edilen, bugüne kadar kaydedilen ortalamanın çok üstünde aşırı sıcaklıklar, kısa süreli şiddetli yağışlarla birlikte ani sellere neden olan gök gürültülü sağanak yağışlar, dolu yağışları, alışık olunmayan hortumlar, fırtınaların sayısı artmaktadır. 1990-99 yılları arasında yılda ortalama 67 aşırı hava olayı yaşandığı kaydedilirken, 2010-2016 yılları arasında fırtına, hortum ve su baskınlarının da olduğu 584 aşırı hava olayı kaydedilmiştir. Son yıllarda, kentlerde ani ve yüksek miktardaki yağışlarla oluşan sellerin sıklığı, Akdeniz kıyı kuşağında da hortumların görülmesi aşırı hava olaylarının normal bir durum haline gelmesi anlamını taşımaktadır.”

‘YAĞMA ARAZİ RANTI EKONOMİSİNİN SONUCU´

Antalya özelinde yaşananların aslında tüm ülkenin fotoğrafı niteliğinde olduğunun altını çizen Koramaz, “Antalya´da olduğu gibi ülke sathında yaşanan aşırı hava olaylarının yol açtığı can ve mal kayıpları, bugüne dek görülmemiş ölçüde, hiçbir insani, hukuki, ulusal ya da evrensel değer ve kural tanımaksızın ülkeyi, kentleri dünyanın emlak/rant piyasası haline getiren, yağma ve talana açan, üretimden vazgeçerek ülke ekonomisini arazi rantı üzerinden temellendiren emperyalizme bağımlı neoliberal politikaların bir sonucudur. Öyle ki, merkezi idarenin sınırsız yetkisi, geçtiğimiz 5 yılda, 3. Havaalanı, kanal İstanbul, karasu otomotiv sanayi gibi mega projeler adı altında el değmemiş kıyı, orman, mera, tarım alanı, sulak alan, mili park bırakmamış, tüm bunlarla yetinilmeyerek kamu güvenliği, kamu yararı hiçe sayılarak imar affı kalıcı hale getirilmiştir” görüşünü dile getirdi.

Antalya´nın ormanlara, uzun kıyı ve kumsallara, doğal limanlara, doğal, tarihi, arkeolojik ve kültürel varlıklara sahip olan uluslararası nitelikte bir turizm merkezi olduğunu anımsatan TMMOB Başkanı Koramaz, kentin yaşadığı sorunları ise şöyle sıraladı:

DERELER HES´LERE KIYILAR BETONA, ORMANLAR YANGINA TESLİM

“Hızlı nüfus artışı ile kentin tarım alanlarına kontrolsüz yayılması, kıyı, tarım, orman, maki, fundalık fark gözetmeksizin yapılaşmaya açılması. Adeta kıyı kesiminde beton bir set haline gelen turizm tesisleri, Belek ve Kundu ormanları örneğinde olduğu gibi kıyı ve orman alanlarının turizm tesislerine tahsisi. Finike ilçesi örneğinde olduğu gibi fütursuzca verilen maden-mermer ruhsatlarıyla orman alanlarının-doğal alanların tahribi. Sadece Alakır Çayı üzerinde planlanan 8 adet HES projesi olduğu göz önüne alındığında akarsuların HES´lere teslimi. Kıyıların açık alan düzenlemesi, liman, mendirek gibi kıyı yapıları, dolgu vb. müdahalelerle neredeyse tamamının doğal niteliğini kaybetmesi. Caretta Caretta´ların sayılı üreme alanları da dâhil, tüm sahillerin yapılaşmaya açılması. Akarsu yataklarının ıslah çalışmaları adı altında daraltılması müdahale görmesi. Kumluca Adrasan bölgesinde her yıl çıkan(çıkarılan) yangınlarla ormanlık, makilik, fundalık alan kayıpları. Kentsel altyapının yağışlara bağlı yüzey akışın drenajını sağlayacak şekilde yapılmaması gibi yanlış arazi kullanım kararları ve arazi kullanım değişiklikleri doğa olaylarının afet olarak yaşanmasına yol açmaktadır.

‘İNSANCA BARINMA HAKKI İÇİN KENTLER AFETE HAZIR OLMALI´

Bugüne kadar hazırladığımız raporlarda da ısrarla belirttiğimiz gibi güvenli, sağlıklı ve yaşanabilir, her türlü afete hazır kentler ve korunmuş bir doğa için, insanca barınma hakkı için planlama ve yapı denetimi uygulamalarında; tarım alanları, orman, su, mera, kıyılar vb doğal varlıkların korunmasında; kentlerin yönetiminde; enerji, gıda ve çevreye ilişkin politika ve stratejilerin belirlenmesi ve uygulanmasında şehir planlama, mimarlık ve mühendisliğin gerektirdiği bilimsel– teknik kriterlerin ve mesleki denetimin devre dışı bırakılmasının sonuçları ülkenin hemen her noktasında yaşanmakta, seller, toprak kaymaları, can ve mal kayıpları ile ağır bedeller ödenmektedir.”

‘HES VE TAŞ OCAĞI İZİNLERİ İPTAL EDİLMELİ´

Gerçekte hepsi birer doğa olayı olan deprem, heyelan, çığ, kaya düşmesi, su baskını, hortum ve benzeri aşırı hava olaylarının afete, yani insani ve ekonomik yıkıma dönüşmemesi, olumsuz etkilerinin en aza indirilmesi için yapılması gerekenleri de sıralayan TMMOB Genel Başkanı Emin Koramaz şunları dile getirdi: “Kıyılar, akarsular ve sulak alanlarda suyun doğal yayılım/akış alanı içinde kalan alanlar yapılaşma dışı tutulması. Derelerin, vadilerin, ormanların, kıyıların, yaylaların, su havzalarının, kısacası yapılaşmaya uygun olmayan alanların yapılaşmaya açılmaması. Bütüncül planlamanın bir gereği olarak risk haritalarının yapılması, afete duyarlı sakınım planlarının acil olarak hayata geçirilmesi. Yenilenebilir enerjinin yaygınlaştırılması, ithal kömüre dayalı termik santral yapmaktan vazgeçilmesi. Düşük standartlarda ve mühendislik hizmeti görmemiş güvenliksiz yapı üretimini adeta destekleyen imar affının bir seçenek olmaktan çıkarılması. Hiçbir kural gözetmeksizin HES ve maden, taş ocağı ve mermer şirketlerine verilen izinlerin iptal edilmesi.

BUNLAR YAPILMAZSA SIRADAN DOĞA OLAYLARI AFETE DÖNÜŞECEK

Merkezi idare planlama yetkisinin; kentlerin, kıyıların, tarım alanlarının, ormanların, meraların, giderek yaylaların talanına dönüşen, nükleer santraller, termik santraller, gelişigüzel madencilik uygulamaları, şehir hastaneleri, kentsel dönüşüm projeleri, ‘büyük projeler´ adı altında ülke topraklarının yandaş ulusal ve uluslararası sermayeye sunulmasının bir aracı olarak kullanılmasından vazgeçilmesi. Kısacası ranta dayalı plansız kentleşme/yapılaşma ve sosyo-ekonomik uygulamalar yerine ülke çıkarlarını ve toplumsal gereksinimleri esas alan, insana ve doğaya duyarlı politikaların yaşama geçirilmesi hayati önemdedir. Aksi halde sıradan doğa olayları da afete dönüşecek, ormanların, tarım alanlarının, derelerin, kıyıların tahribi ve milyonlarca yılda oluşan tarım toprakları sellerle denize akmaya, hortumlar nedeniyle can ve mal kayıpları artmaya devam edecek.”
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Yıkıcı afetlerin sorumlusu doğa
 ‘S-400 Anlaşmasına Sadık Kalacağız´
‘S-400 Anlaşmasına Sadık Kalacağız´
AMERİKANIN SESİ
Kuzey Kıbrıs´ta borç batağına düşen öğrencilerin hayalleri kâbusa dönüyor
Kuzey Kıbrıs´ta borç batağına düşen öğrencilerin hayalleri kâbusa dönüyor
BBC TURKCE
´Türkiye-Çin ilişkilerindeki sorun, Ankara´nın gerçek dışı açıklamalarından kaynaklanıyor´
´Türkiye-Çin ilişkilerindeki sorun, Ankara´nın gerçek dışı açıklamalarından kaynaklanıyor´
SPUTNIKNEWS
´Gerçek aşk´a inanmak ne tür olumsuzluklara yol açabilir?
´Gerçek aşk´a inanmak ne tür olumsuzluklara yol açabilir?
BBC TURKCE
Türkiye Çin sermayesini kaçırmayı göze alıyor
Türkiye Çin sermayesini kaçırmayı göze alıyor
DEUTSCHE WELLE TÜRKÇE
İslam devriminden 40 yıl sonra Türkiye-İran ilişkileri
İslam devriminden 40 yıl sonra Türkiye-İran ilişkileri
DEUTSCHE WELLE TÜRKÇE
çiftler birbirlerini suçlamak zorunda kalmadan boşanabilecek
çiftler birbirlerini suçlamak zorunda kalmadan boşanabilecek
BBC TURKCE
MİDYAT´TAN İSVEÇ´E BELEDİYE BAŞKANLIĞINA
MİDYAT´TAN İSVEÇ´E BELEDİYE BAŞKANLIĞINA
SURYANILER
Tüketici tükeniyor- 2
Tüketici tükeniyor- 2
SALOM
"Komşum Eşcinsel, mülteci, Ermeni, Rum olmasın"
"Komşum Eşcinsel, mülteci, Ermeni, Rum olmasın"
AGOS
Euro 20 yaşında, ağır hasta AB hangi yönde ilerleyecek?
Euro 20 yaşında, ağır hasta AB hangi yönde ilerleyecek?
BBC TURKCE
Aleksis Çipras kimdir? Yunanistan´ı dönüştürmeye çalışan Başbakan
Aleksis Çipras kimdir? Yunanistan´ı dönüştürmeye çalışan Başbakan
BBC TURKCE
31 Mart seçimlerinde gözler endişeli AKP´lilerde
31 Mart seçimlerinde gözler endişeli AKP´lilerde
DEUTSCHE WELLE TÜRKÇE
Şubat´ta Doğa
Şubat´ta Doğa
Elit Gazete
Erdoğan´ın Gezi sancısı
Erdoğan´ın Gezi sancısı
GAZETE DUVAR
Erdoğan Maduro´yu neden destekliyor?
Erdoğan Maduro´yu neden destekliyor?
GAZETE DUVAR
Türkiye´nin profili: Çoğu muhafazakar, kitap okumuyor, ekonomiden rahatsız
Türkiye´nin profili: Çoğu muhafazakar, kitap okumuyor, ekonomiden rahatsız
DİKEN
Öfkeli ve hüzünlü şarkı sözleri artışta
Öfkeli ve hüzünlü şarkı sözleri artışta
DEUTSCHE WELLE TÜRKÇE
Gagavuz Türkleri ile ilgili hiç bilmediğimiz gerçekler
Gagavuz Türkleri ile ilgili hiç bilmediğimiz gerçekler
RUBASAM
Harmanlı Katliamının 141. Yıl Dönümü
Harmanlı Katliamının 141. Yıl Dönümü
RUBASAM
Yeşilçam´ın sanatççılarıYeşilçam´ın çınarları şimdi ´Yaşam Evi´nde yaşıyorD
Yeşilçam´ın sanatççılarıYeşilçam´ın çınarları şimdi ´Yaşam Evi´nde yaşıyorD
SPUTNIKNEWS
Facebook mesajlaşma servislerini birleştirmeyi planlıyor
Facebook mesajlaşma servislerini birleştirmeyi planlıyor
BBC TURKCE
“Eşekli Kütüphaneci“nin yolundan gidiyor
“Eşekli Kütüphaneci“nin yolundan gidiyor
AVRUPA GAZETE
Burçlar alt üst olacak… Bu yıl 2 Güneş, 1 Ay tutulması var
Burçlar alt üst olacak… Bu yıl 2 Güneş, 1 Ay tutulması var
AMERİKALI TURK
"Başörtülüyken de kötü şeyler yaşadım ama hiçbiri başörtüsünü çıkarmak kadar zor olmadı"
"Başörtülüyken de kötü şeyler yaşadım ama hiçbiri başörtüsünü çıkarmak kadar zor olmadı"
T24
Google İstanbul ve Ankara seçim sonuçlarını tahmin etti
Google İstanbul ve Ankara seçim sonuçlarını tahmin etti
ARTI GERCEK
HRANT DİNK´İ KİM NEDEN ÖLDÜRDÜ
HRANT DİNK´İ KİM NEDEN ÖLDÜRDÜ
Elit Gazete
WhatsApp´tan iletilen mesaj sayısına sınırlama
WhatsApp´tan iletilen mesaj sayısına sınırlama
BBC TURKCE
Büyüklere Masallar; Robinson Crusoe ve Cuma
Büyüklere Masallar; Robinson Crusoe ve Cuma
DUNYALILAR
Başlangıç mı, Son mu?
Başlangıç mı, Son mu?
DUNYALILAR