17 Şubat 2019 Pazar
DOLAR
5.2601
EURO
5.9335
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Son Yorumlananlar
Ankara için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:17 08:01 13:01 15:25 17:43 19:15
Bugün bana yarın sana lazım olacak nedir? ADALET GENE ADALETTİR

Unutma !
-Kelebekler ayaklarıyla tat alırlar. -Kadınlar erkeklere oranla 2 kat fazla göz kırpar.(Çok yalan söyledikleri için olmasın) -İnsan vücudundaki en güçlü kas dildir. -Gözleri açık tutarak hapşırmak imkansızdır. (Bir rivayete görede gözleri açık hapşırı

İlginç Bilgiler 2
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Türkiye ve Venezuela neden yakınlaştı?
BBC TURKCE
Tarih: 3.12.2018 18:45:58/ 55okunma / 0yorum

Türkiye ve Venezuela neden yakınlaştı?
Çağıl Kasapoğlu
BBC Türkçe
13 Ağustos 2018
Paylaş Facebook Paylaş Messenger Paylaş Twitter Paylaş E-posta Paylaş
Telif hakkıGETTY IMAGES
Image caption
Maduro, 9 Temmuz´da Beştepe´de Cumhurbaşkanlığı Göreve Başkama Töreni´ne katıldı.
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Türkiye ile Venezuela arasındaki dış ticaret hacmi yılın ilk 5 ayında 892,4 milyon dolara ulaştı.

Aynı dönemde Venezuela´ya ihracat 58 milyon 167 bin dolar, Venezuela´dan Türkiye´ye yapılan ithalat da 834 milyon 232 bin dolar olarak kaydedildi.

Yılın 5 ayında ulaşın ticaret hacmi her ne kadar Türkiye´nin ticaret hacminin küçük bir oranını temsil etse de, iki ülke arasında son 5 yıldaki toplam ticaret hacmini geride bırakan bir ivme görüldü.

BBC News Türkçe tarafından yapılan numaralı Facebook paylaşımını geçinBBC News Türkçe tarafından yapılan numaralı Facebook paylaşımının sonu
Türkiye´nin 2017´de ihraç ettiği ürünler arasında, buğday unu, makarnalar, sabunlar, bebek bezi, hijyenik ürünler, ağız ve diş sağlığını korumaya mahsus müstahzarlar, işlenmiş mermer, Ayçiçek yağı, traş müstahzarları yer aldı.

Venezuela´dan ithal edilen ürünler arasında da, kıymetli veya yarı kıymetli taşlar, kıymetli metaller, inciler, taklit mücevherler, metal paralar, mineral yakıtlar ve yağlarda bunların damıtılmasıyla elde edilen ürünler, mineral mumlar, demir ve çelik ürünler var.

Enflasyon yüzde 86 bini aştı
IMF verilerine göre daha önce ihracat gelirinin yüzde 96´sını petrolün oluşturduğu Venezuela´nın ekonomisi 2013-2017 yıllarında yüzde 30 küçüldü ama Türkiye´yle ilişkileri gelişti.

Venezuela´da bir bardak kahvenin fiyatı, geçen hafta 2 milyon bolivara çıktı. Enflasyonun yüzde 86 bini aştığı, asgari ücretin aylık 5 milyon bolivar olduğu ülkede bu rakamlar, asgari ücretle yaşayan bir Venezuela´nın maaşının tamamıyla ancak iki buçuk bardak kahve içebildiğini gösteriyor. Ya da kara borsada anca bir ekmek alınabiliyor.

IMF, Venezuela´da 2018 sonunda enflasyon oranının yüzde 1 milyon olmasını öngörüyor. Venezuelalılar, ilaç ve gıda gibi temel ihtiyaçlarını karşılayamıyor.

Ülkede elin sabuna değmesi lüks, et yemek ise birçok hane için imkânsız hale geldi. Yoksulluk oranı yüzde 90´a yaklaştı.

Geçen yıl her bir Venezuelalı ortalama 10 kg kaybetti, bankalar işlevsiz hale geldi ve ülkeden, başta Kolombiya olmak üzere komşu ülkelere milyonlarca kişi göç etti.

Devlet Başkanı Nicolas Maduro yönetiminde ülke, Güney Amerika´nın en güçlü ekonomisine sahipken, en yoksul ülkesi konumuna geriledi.

ABD´nin yaptırımları altındaki ülkeyle Türkiye ise ticari ilişkileri geliştirme hedefinde.

Maduro, kendisine suikast girişiminde bulunduğunu söylediğinde, ilk kınama mesajlarından biri Türkiye´den geldi.

Aynı tarihlerde de Venezuela´nın Ekonomiden Sorumlu Devlet Başkanı Yardımcısı Tareck El Aissami, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşüyordu.

Son bir yıl içinde Devlet Başkanı Nicolas Maduro da 3 kez Türkiye´ye resmi ziyarette bulundu. Maduro, 2016´da da Enerji Kongresi için İstanbul´a gitmiş ve "Türkiye´yi ziyaret eden ilk Venezuela lideri olduğunu" Twitter hesabından paylaşmıştı.

@maduro_en tarafından yapılan numaralı Twitter paylaşımını geçin
Resmi Twitter´da görüntüle
Resmi Twitter´da görüntüle

Nicolás Maduro
@maduro_en
RT @PresidencialVen: @NicolasMaduro is the first Venezuelan President to visit the Turkish nation

3
18:24 - 9 Eki 2016
Nicolás Maduro adlı kişinin diğer Tweetlerini gör
Twitter Reklamları´na ilişkin bilgiler ve gizlilik
@maduro_en tarafından yapılan numaralı Twitter paylaşımının sonu
Nicolas Maduro son olarak, Temmuz 2018´de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın göreve başlama törenine katılmak için Türkiye´deydi.

Maduro´nun ziyareti sonrası iki ülke arasındaki ilişkilerin de gelişeceği yönünde açıklamalar geldi.

@NicolasMaduro tarafından yapılan numaralı Twitter paylaşımını geçin
Yerleştirilmiş video

Nicolás Maduro

@NicolasMaduro
Ha sido extraordinaria la jornada de toma de posesión del presidente Recep Tayyip Erdoğan. Con nuestros hermanos empresarios turcos, hemos trabajado en fortalecer la cooperación en los campos de la minería, agricultura y turismo. Venezuela quiere paz, desarrollo y beneficio mutuo

10,6 B
20:22 - 10 Tem 2018
7.037 kişi bunun hakkında konuşuyor
Twitter Reklamları´na ilişkin bilgiler ve gizlilik
@NicolasMaduro tarafından yapılan numaralı Twitter paylaşımının sonu
Altınlar Türkiye´de işleniyor
Venezuela Madencilik Bakanı Victor Cano, kamu maden şirketleriyle küçük maden işletmelerinin Venezuela´da çıkardıkları altının, yaptırımlar nedeniyle artık İsviçre´de değil Türkiye´de işlenip altın paraya çevrildiğini söyledi.

Venezuela´nın yer altı kaynakları zengin ancak altın işletme kapasitesine sahip değil. Bu nedenle yönünü Çin, Rusya ve Türkiye´ye çeviriyor.

Cano, anlaşmanın Venezuela Merkez Bankası ile Türkiye arasında imzalandığını ve yasadışı bir durum da olmadığını, altının ithalatı ve ihracatında uluslararası yönetmeliklere, taşımacılık kurallarına uyulduğunu ifade etti.

Telif hakkıGETTY IMAGES
Image caption
Cumhurbaşkanı Erdoğan 17 Mayıs´ta telefonferans yönetimiyle Maduro´yla görüştü ve iki ülke arasında iki anlaşma imzalandı.
Aynı ziyarette Maduro Türkiye´ye Venezuela´nın kripto parası "Petro" ile dış ticaret teklifinde bulundu.

Nakit para bulmanın imkânsız hale geldiği Venezuela´nın lideri Maduro, "Kripto paramızın teminatı ülkemizde petrokimya alanındaki kaynaklarımızdan oluşuyor. Bir finansal araç olarak dış ticaret ve yatırım alanlarında kullanılabiliyor. Böyle bir yeni para birimi Türkiye´ye de fayda sağlayacak ve ekonomik ilişkilerimiz daha da gelişecek" dedi.

İki ülke arasındaki yakınlaşma geçen sene Ekim ayındaki ziyarete dayanıyor.

Maduro´nun Ekim 2017´de yaptığı ilk resmi ziyarette iki ülke arasında bir dizi anlaşmanın temeli atıldı: Ekonomik ve Ticari İşbirliği Anlaşması, Güvenlik İşbirliği Anlaşması, Hava Ulaştırma Anlaşması, Tarım Alanında İşbirliğine ilişkin Mutabakat Zaptı, Turizm İşbirliği Programı, Sivil Havacılık Alanında Mutabakat Zaptı.

DEİK: Barter ticareti yapılmalı
BBC Türkçe´nin sorularını yanıtlayan Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-Venezuela İş Konseyi Başkanı Selim Bora, zengin petrol rezervine sahip olan Venezuela´nın Türk firmaları için önemli fırsatlar barındırdığı görüşünde:

"Venezuela´da kullanılmayan çok geniş tarım arazileri mevcuttur. Söz konusu araziler hem hayvancılık için uygundur hem de Venezuela´da Dünya´nın en iyi kakao bitkisi yetişmektedir. İki ülke arasında petrol ve petrol türevi ürünlerin karşılığında mal ve hizmet takası olarak, özellikle hizmet ve inşaat sektörü gibi somut şeyler konulursa riskin azalacağı öngörülmektedir."

Telif hakkıGETTY IMAGES
Image caption
İki lider 6 Ekim 2017´de Ankara´da bir araya geldi.
Selim Bora, ihracatın artırılmasının önündeki en büyük sıkıntının döviz olduğunu ifade ediyor ve Venezuela hükümetinin öne sürdüğü kripto para "Petro"nun da henüz piyasada işlem görmemesiyle, dövize erişim ve ithalatın finansmanının çözümüne yönelik "barter ticaretini geliştirmek için mekanizmalar oluşturulması" gerektiğini söylüyor.

Bora, iki ülke arasındaki üst düzey görüşmeler kapsamında temel ürünlerde bu sürecinin başlatıldığını belirtip "Barter ticaretinin şirket düzeyinde de işlemesi hedeflenmelidir" dedi ve Sovyetler Birliği dönemine şu sözlerle atıfta bulundu:

"Firmalarımız geçmişte Sovyetler Birliği´nin dağılması sonrası dövizin olmadığı piyasalarda nasıl "barter" modeli ile ticaret yapabildiyse veya aynı şekilde krizlerden fırsat yaratabilme noktasında farklı modelleri geliştirebildiyse, bu anlayışla farklı ülke ve coğrafyalarda da arayışlarını sürdürmeye devam etmektedir.

"İçinde bulunduğu tüm zorluklara rağmen kaynakları bakımından dünyanın en zengin ülkelerinden biri olan Venezuela da Türk Firmaları için aslında fırsatlar barındıran bir ülkedir zira Venezuela da olan pek çok yeraltı kaynağı Türkiye de yoktur ve şekilde Türk firmalarının üretim, sanayi, taahhüt ve servis sektöründe geldiği konum da Venezuela da bulunmaktadır. Uluslararası rekabetin azaldığı şu dönemde Türk firmaları için Venezuela önemli bir pazardır."

MÜSİAD Venezuela: Suçlu olan kapitalizm
Türkiye´den Venezuela´da faaliyet gösterecek şirketlere destek amaçlı olarak MÜSİAD da bu yıl Şubat ayında başkent Caracas´ta şube açtı.

MÜSİAD Venezuela´nın başkanı 24 yıldır ülkede yaşayan ve tekstille ilgilenen Hayri Küçükyavuz.

Hayri Küçükyavuz özellikle maden alanında Venezuela hükümetinin Türk iş adamlarına teşvikte bulunduğunu söylüyor:

"Burada hükümet Türk işadamlarına ´Size altın madenini vereyim, tesisi kurun, çıkardığınız madenin yüzde 70´i sizin olsun, yüzde 30´unu da devlete hibe edin´ diyor. Bu anlaşmayı yapmak için gelen birkaç şirket var."

Küçükyavuz, ülkedeki yoksulluktan da "kapitalizmi" sorumlu tutuyor:

"Kapitalizm ve sosyalist sistem birbirine savaş açmış. Venezuela´daki durum o. Piyasadaki fiyatları kontrol ettikleri için kıtlık oluyor. İlaç fiyatlarında uzlaşamıyorlar, bu devlet istediği fiyattan vermek istiyor o yüzden oluyor."

Telif hakkıREUTERS
Image caption
Venezuela´dan her gün yaklaşık 4200 kişi Kolombiya´ya göç ediyor.
Latin Amerika uzmanı Çelik Wiltse: Türkiye insani yardımda bulunmalı
South Dakota State Universite görevli Latin Amerika uzmanı Doç Dr. Evren Çelik Wiltse da ülkedeki insani krize dikkat çekiyor ve iki ülke yakınlaşmasını buna bağlıyor.

"Venezuela´nın bize yakınlaşma çabalarının en önemli motivasyonu, bu acil ihtiyaçlarını gidermeye çalışmak" diyen Çelik Wiltse, Hugo Chavez´in hayatını kaybetmesiyle başlayan sürece ilişkin şunları söylüyor:

"Chavez´in ölümünden sonra ülke çok kötü bir sürece girdi. Her bir Venezuelalı ortalama 5 kg kaybetmiş durumda. Açlık, bebeklerin mamasızlığı, gıda, ilaç sıkıntısı hiç bu kadar kötü olmamıştı."

"Türkiye´nin elinde AFAD, TİKA gibi insani yardım konusunda önemli kurumları var. Doğrudan nakdi değil, yardımı ayni yapma imkanı, sahada dağıtma imkanı var. Türkiye´nin Venezuela´ya en doğru yaklaşımı insanı yardım olur. Yerinde, ihtiyacı olanlara dağıtarak insanları bir miktar rahatlatabilir."

Çelik Wiltse, Venezuela´nın Chavez sonrası bu hale gelmesinin en önemli sebeplerinden biri olarak da, Maduro´nun iktidara geliş sürecini gösteriyor.

Telif hakkıREUTERS
Image caption
Venezuela´nın Araujo vilayetinden Brezilya´nın Boa Vista şehrine göç eden bir Venezuelalı.
Chavez, 2013´te hayatını kaybettikten sonra yerine geçmesi için Maduro´yu işaret etmişti.

Çelik Wiltse, "Chavez, Latin Amerika´da belli bir müttefik grubu oluşturabimişti. Maduro, Chavez´in parmakla gösterdiği yeni liderdi ama kendisinin meşruiyeti yok. Devlet mekanizmalarını ele geçirerek sürekli, az sayıda katılımın olduğu, yüzde 50´nin bile katılmadığı seçimlerde meşruiyet sağlamaya çalıştı. Böylece Venezuela da müttefiklerini kaybetti" diye konuşuyor.

Latin Amerika uzmanı Wiltse, Türkiye´nin Venezuela´yla ilişkileri geliştirme çabası ve yatırım taşıma amacının da "riskli" olduğu görüşünde:

"Türkiye´den çok romantik bir bakış var. Gidelim, kalkındıralım, bina yapalım, diye. Ama Bunu yapacak bir ortam yok. Kurumsal yapısı güçlü olmayan piyasalarda risk çok yüksek. Çok olağandışı bir durum yaşanıyor."

Türkiye, ABD´nin yaptırımlarıyla yönünü yeni müttefik arayışına çevirmişken, Çin, Rusya ve İran arasına petrol zengini Venezuela´yı da koyuyor.

İş dünyası, asgari ücretle yalnızca iki buçuk bardak kahve alınabilen Venezuela´yla kurulacak ticari ilişkilerin uzun vadede faydasının görüleceği görüşünde.

DEİK Türkiye-Venezuela İş Konseyi Başkanı Selim Bora ise "Bu kadar zengin bir ülkede çoğunluğun beklentisi durumun mutlaka düzeleceği şeklinde" diyor ve ekliyor:

"Bunun zamanını kestirmek mümkün olmamakla birlikte ülkeyi terk etmeyip varlığını korumaya çalışan şirket ve ülkeler bugünü düşünerek değil yarına göre hesap yapıyor."
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Türkiye Venezuela neden yakınlaştı
Trump´ın Suriye sürprizi
Trump´ın Suriye sürprizi
LONDRA GAZETE
Ben de halümce Bedreddinem…
Ben de halümce Bedreddinem…
ACIK GAZETE
 Alnının akıyla gazeteci
Alnının akıyla gazeteci
DEUTSCHE WELLE TÜRKÇE
Türkiye´nin Fırat´ın doğusuna yapmayı planladığı operasyon seçimler öncesinde bir tiyatro
Türkiye´nin Fırat´ın doğusuna yapmayı planladığı operasyon seçimler öncesinde bir tiyatro
SPUTNIK NEWS
‘Trump çekilme kararını niye aldı?
‘Trump çekilme kararını niye aldı?
SPUTNIK NEWS
ABD´nin Suriye´den çekilmesi Türkiye´nin başarısıdır
ABD´nin Suriye´den çekilmesi Türkiye´nin başarısıdır
SPUTNIK NEWS
Dünya ve Türkiye ekonomisini 2019´da ne bekliyor?
Dünya ve Türkiye ekonomisini 2019´da ne bekliyor?
SPUTNIK NEWS
´AKP ekonomideki derin bunalımı halka ödetecek´
´AKP ekonomideki derin bunalımı halka ödetecek´
ARTIGERÇEK
Türkiye ekonomisi, içinde bulunduğu labirentten bir türlü çıkamıyor
Türkiye ekonomisi, içinde bulunduğu labirentten bir türlü çıkamıyor
T24
ABD´nin Suriye´den çekilmesi büyük bir hata
ABD´nin Suriye´den çekilmesi büyük bir hata
SIZE HABER
Türkiye ve Suriye mesajları ne anlama geliyor?
Türkiye ve Suriye mesajları ne anlama geliyor?
SPUTNIKNEWS
ABD çekiliyor, Suriye´de kartlar yeniden dağıtılıyor
ABD çekiliyor, Suriye´de kartlar yeniden dağıtılıyor
BBC TURKCE
ABD´nin ardından Türkiye´ye de yol görünebilir
ABD´nin ardından Türkiye´ye de yol görünebilir
DEUTSCHE WELLE TÜRKÇE
Ne Kadar Ekmek, O Kadar Köfte Üniversitesi (NKEOKKÜ)
Ne Kadar Ekmek, O Kadar Köfte Üniversitesi (NKEOKKÜ)
T24
 Erdoğan´ın amacı 40 gün kazanmak
Erdoğan´ın amacı 40 gün kazanmak
ABC GAZETESİ
Askerlerin Suriye´den Çekilmesi Türkiye´nin Güvenliği İçin Kötü´
Askerlerin Suriye´den Çekilmesi Türkiye´nin Güvenliği İçin Kötü´
AMERİKANIN SESİ
Suriye´den Çekilme Kararı Ne Anlama Geliyor?
Suriye´den Çekilme Kararı Ne Anlama Geliyor?
AMERİKANIN SESİ
‘Türkiye, ABD´ye diz çöktürdü´
‘Türkiye, ABD´ye diz çöktürdü´
SPUTNIKNEWS
2019: Bazı önemli sorunlar
2019: Bazı önemli sorunlar
LONDRA GAZETE
Erdoğan Fatih Portakal´ı Neden Hedef Aldı?
Erdoğan Fatih Portakal´ı Neden Hedef Aldı?
AMERİKANIN SESİ
Troller, erkekler…
Troller, erkekler…
Deutsche Welle Türkçe
Ankara´daki tren kazasının olası nedenleri
Ankara´daki tren kazasının olası nedenleri
SPUTNIK NEWS
N´olcak 2019´da bu dünyanın hali?
N´olcak 2019´da bu dünyanın hali?
ACIK GAZETE
Fırat´ın doğusundaki harekatın kapsamı ne olacak?
Fırat´ın doğusundaki harekatın kapsamı ne olacak?
DEUTSCHE WELLE TÜRKÇE
Fırat´ın doğusunda Türkiye´yi ne bekliyor?
Fırat´ın doğusunda Türkiye´yi ne bekliyor?
BBC TURKCE
Huawei veliahtının tutuklanması
Huawei veliahtının tutuklanması
EURO NEWS
Sarı Yelekliler-Gezi benzetmesi ne kadar doğru?
Sarı Yelekliler-Gezi benzetmesi ne kadar doğru?
DEUTSCHE WELLE TÜRKÇE
Muhalefetin "Ankara" imtihanı
Muhalefetin "Ankara" imtihanı
DEUTSCHE WELLE TÜRKÇE
Enflasyon alışveriş olmadığı için, cari açık ithalat yapacak para kalmadığı için düştü
Enflasyon alışveriş olmadığı için, cari açık ithalat yapacak para kalmadığı için düştü
SPUTNIKNEWS
´Sarı Yelekliler sadece Fransa´ya özgü değil, AB´nin sorunu´
´Sarı Yelekliler sadece Fransa´ya özgü değil, AB´nin sorunu´
SPUTNIKNEWS