19 Şubat 2019 Salı
DOLAR
5.2922
EURO
5.9886
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Son Yorumlananlar
Ankara için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:17 08:01 13:01 15:25 17:43 19:15
Bugün bana yarın sana lazım olacak nedir? ADALET GENE ADALETTİR

Unutma !
Soğuk iklimde yaşayan tatlı su kaplumbağası türü olan kaplumbağaların,sonbaharda derin bir nefes alarak girdikleri sudan,ilkbaharda çıktıklarını ve bu kaplumbağaların üç ay oksijensiz hayatta glikolizden enerji sağlayarak kalabildiklerini ve bunların kalp atışlarının dakikada bir olduğunu,

Su kaplumbağları hakkında bilgi
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Telekomünikasyonda Türkiye´yi zorlu günler bekliyor
Elit Gazete
Tarih: 9.7.2018 16:10:36/ 173okunma / 0yorum

Telekomünikasyonda Türkiye´yi zorlu günler bekliyor
YENİ ŞEYLER REHBERİ
23:48 06.07.2018(Güncellendi 11:15 09.07.2018) URL´yi kısaltın
Serhat Ayan
0 01
Türkiye´de internet ve konuşma altyapısının neredeyse tamamına sahip olan Türk Telekom´un yönetimi, 29 bankanın kurduğu ortak şirkete geçti. Sektörün uzmanları yaşananlardaki yanlışları dile getirirken “Akıllı bir devlet altyapıyı hem rekabet hem güvenlik yüzünden özelleştirme kapsamına sokmadan ayrı bir şekilde satardı” eleştirisini getiriyor.

00:00 / 59:35
Türk Telekom
© FOTOĞRAF : DHA
Üç bankadan Türk Telekom´da anlaşma açıklaması: Mutabakata varıldı
Bankaların altyapısından e-devlete, eğitimden sağlığa, iletişimden güvenliğe kadar birçok konunun arka planında Türk Telekom´un altyapısı var. Ne var ki Türk Telekom 2005 yılında tüm altyapısıyla birlikte 21 yıllığına verilen lisansla Oger Telekom bünyesinde kurulan OTAŞ isimli bir şirkete verildi. Bu noktada telekomünikasyon alanında serbestleşme sorunları hep gündemde kaldı. Bir de bütün bu sorunların üstüne Türk Telekom´un sahipliğini üstlenen şirketin yıllardır borcunu ödememesi durumu ortaya çıkıp, bankaların ortak kurduğu şirketler Türk Telekom´un yönetimini ele alınca işler iyice karmaşıklaştı. Her sene temettüsünü alan, hatta temettü dağıtmak için bankalardan kredi çeken bu şirket, Türk Telekom´u lisansının bitmesine 8 yıl kala pazar değeri olarak toplam borcunun yarısına yakın bir değere getirdi. Bankaları bu konuda zorlu bir sınav bekliyor. Konunun uzmanları Türk Telekom´un yaşadığı ve yaşayacaklarını Yeni Şeyler Rehberi programında değerlendirdi.

Türk Telekom
© FOTOĞRAF : DHA
Türk Telekom´dan devir açıklaması: Bize bildirilmedi
GAZETECİ NEBİL: HALA TÜRK TELEKOM´UN SATIŞ SÖZLEŞMESİNİ GÖREMEDİK
Gazeteci Füsun Nebil, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Yüzde 55 hissesini alan Oger Telekom´un 2 sene önce iflas edip borçlarını hala ödeyemiyor olması, Türk Telekom´un bugünkü sorununu oluşturuyor. En büyük alacaklı 3 Türk bankası ve 26 diğer küçük alacaklı banka ödemelerini alamıyor. Rekabet Kurumu olumlu karar verecek muhtemelen ve bankalar yönetimi ele alacaklar. Saudi Oger tepedeki firma. Bu firma Hariri ailesine ait. Hariri ailesinin özelliği de baba Hariri 2005´te bir suikasta kurban gitti. Hariri, Suudi Arabistan kralının kızıyla evliydi. Haririler, Suudi krallığıyla akrabalar. Arabistan´da çok sayıda konut projeleri vardı, özellikle de tren yolunu yapıyorlardı. 2015 yılının son çeyreğinden itibaren hakettiklerini Suudi hükümetinden alamadılar. 54 bin çalışanıyla iflasa gittiler. Kıyamet koptu. Hintli, Pakistanlı işçilere konsolosluklar çadır açıp yemek dağıttı. Saudi Oger; Oger Telekom´un yüzde 50 hissesine sahipti geri kalan hisseler çocuklardaydı. Bu şirket de Türkiye´deki Ojer Telekom hisselerine sahipti. Peki borç neydi? Bu şirket 6.55 milyarı 5 taksitte ödeyecekti. 1.3 milyarı ödeyecekti şirketi teslim alırken. İkinci taksiti 2006 yılında ödediler. 2007´de gerek olmadığı halde devlete geriye kalan parayı toptan ödemek istediler. O tarihlerde TT borsaya açık olmadığı için bir açıklama yapılmadı ama TT hisseleri rehin verildi. Taksitle aldığınız arabayı rehine bırakmak gibi bir şey bu. Bu arada biz basın olarak satış sözleşmesini görmek istedik. Çünkü orada yatırım şartı var mı bilmek istiyoruz. Eksik yatırım yapıldığını düşünüyoruz. O sözleşmede rehin verilemez diye maddeler olmalıydı ama var mı bilmiyoruz.

Türk Telekom
© FOTOĞRAF : DHA
Türk Telekom´da yönetim, alacaklı bankalara geçiyor
´2007´DEKİ KREDİ ÖDENMEMİŞ´
2007 yılındaki spekülasyonlar şöyleydi: 2007 seçimlerinde AKP´nin meclisteki çoğunluğu kaybetmekten korktuğu için OTAŞ´tan borcunu kapatmasını istediğini söylediği konuşuluyordu. 2006´daki 4.3 milyarlık kredi tekrar gündeme geldi. Tekrar borç için pazara çıkıldı. Bugün konuştuğumuz borç bu. O borcu alırken onun açıklamasında 2007´deki borcun ödenmesi ve temettü dağıtılması için dendi. Demek ki 2007 yılındaki krediyi ödemedikleri çıkıyor. Bu borç bir süre ödemesizdi. 2016´nın Eylül ayında patladı. Bankalar 290 milyon dolarlık ilk taksidi alamadıklarını dile getirdiler. Konuşmaya o zaman başladık. Bu parayı ödeyecek bir kaynağı yok, buna karşı TT hisselerini rehin vermiş. İki yıldır bu durum sürüyor. TT bu bankalara da doğal olarak geçiyor. Bankalar bir şirket kurup o şirket adına temsilci atayacak. Bu arada OTAŞ´ın da başka borçlar aldığı söyleniyor. O borcun da 10 ila 20 milyar arasında olduğu söyleniyor. Rekabet Kurumu da buna onay verecek başka çözümü yok. Dünyada altyapı hep ayrılıyor. Çünkü böyle olmazsa diğer firmalara çok pahalıya veriliyor veya hiç verilmiyor. İstanbul Belediyesi 2010 yılından itibaren kazılara izin vermediği için Türkiye´nin fiber kapasitesi 3-4 milyon kilometre olması gerekirken 350 bin kilometre civarında. Akıllı bir hükümet bunu ayırırdı ama ben şu anda bunun sinyalini görmüyorum."

TL - para - Türk lirası - BES
© AA /
Türk Telekom´dan Otaş açıklaması
TELKODER BAŞKANI ARIAK: BANKALARIN İŞİ TELEKOMÜNİKASYON DEĞİL
Telkoder Başkanı Yusuf Ata Arıak ise şunları söyledi:

"Telekomünikasyon sektörünün genel sorunları var Türk Telekom bunun içinde bir parça sadece. Telekom sektörünün sorunlarının tümden ele alınıp halledilmesi gereken bir döneme geldik. Parça parça çözülmesi mümkün değil. Türk Telekom geçmişte yapılmış bazı yanlışlarla bu noktaya geldi. Derdi hallolsa bile birçok tarafı var çözülmesi gereken. Yüzde 55´ine sahip firma iflas ettiği için bankalar yönetimi ele alacaklar. Oradaki hisseleri garanti sayıp vermişsiniz sonra firma batmış. Garanti verilen hisselerin piyasa değeri 2 milyar dolar. Sizin verdiğiniz kredi 5 milyar dolara yakın. Bunları başka birine devretmeleri lazım çünkü bankaların işi telekomünikasyon değil.

Bu bir fırsat yaratabilir. Türk Telekom´un durumu ve sektörün durumu bu alanda yeni bir yön çizilmesi gerekliliğini bize gösteriyor. Telekomünikasyon sektörü yıllardır büyümedi. Hepsini toplasanız 15 milyar dolar ediyor. Bu 15 yıl önce de böyleydi. Kar etmeyen şirketler var, yeni şirketlerin cirosu da büyümedi. Özelleştirme yaptığımız şirket böyle bir sorunla karşılaştı, serbestleşme de sonuç vermedi. Geçmişten dersimizi alıp geleceği tanzim etmemiz lazım. Altyapıyı ayırarak özelleştirseydik keşke. Devlette de kalabilirdi altyapı, geri kalan kısmını da özelleştirebilirdik. 6.5 milyar dolara satacağımıza 3 milyar dolara satardık. 3 milyar dolar az almak çok büyük bir kayıp olmazdı. 30 milyar dolar Suriyelilere verdik. Türk Telekom´a ait altyapı ve diğer şirketlerinki herkese açılıyor. Artık altyapılar mülkiyeti kime ait olursa olsun kullanılabilecek. Keşke bu özelleştirme sırasında yapılabilmiş olsaydı. Bu özelleştirmeyi niye yapıyoruz? Birçok hizmet artık devlet eliyle yürütülünce verimli olmuyor. Yarışmacı bir şirket olması lazım. Onun parasını kullanalım diye değil. Özel bir şirket olarak dinamik bir kurum yapabildik mi? Hayır.

Türk Lirası, para
© AA /
´Otaş´ın iflası istenecek, Türk Telekom hisseleri bankalara devredilecek´
Devletin eli Türk Telekom´un fazlaca içinde. Özel şirket olması gerekirken devlet eli çok karışıyor. Sektörün tamamını yönetmekle görevli müsteşar orada yönetim kurulu üyesi olursa ne oluyor? Türk Telekom´un çıkarlarını koruyor. Peki tüm sektörün çıkarlarını nasıl koruyacak? Gündelik olaylarda devlet çok fazla müdahale ediyor. Oysa devlet sektörün tamamıyla ilgili kararlar almalıydı. Bu, yönetimde de iyi bir model olmadı.
Bundan sonra altyapı konusunu düzeltebiliriz. Bundan sonra bu yönetim işini çözmeliyiz. Türkiye´de niye telekomünikasyon sektörü büyümüyor diye bakabiliriz. Türk Telekom altyapısını hepimiz makul fiyatlarla kiralayıp kullanabileceksek sorun kalmaz. Diğer firmalar engellenmeden altyapı yapabilmeliler. Şimdi mobil altyapılar da kiralanıyor. Bunlar sektörü büyütebilir."

https://tr.sputniknews.com/yeni-seyler-rehberi/201807061034197311-telekomunikasyonda-turkiyeyi-zorlu-gunler-bekliyor/
Kaynak:

Suriye´de Güney Cephesi nasıl çöktü, ülkenin kuzeyini ne bekliyor?
Suriye´de Güney Cephesi nasıl çöktü, ülkenin kuzeyini ne bekliyor?
Elit Gazete
Siyasetin ilkel güdülere geri dönüşü ve kimlik siyaseti
Siyasetin ilkel güdülere geri dönüşü ve kimlik siyaseti
Elit Gazete
Keyfi, hoyrat ve kaba, kısaca KHK
Keyfi, hoyrat ve kaba, kısaca KHK
Elit Gazete
‘Yabancılaşmada sınır tanımaz olduk´
‘Yabancılaşmada sınır tanımaz olduk´
Elit Gazete
İkinci Cumhuriyet
İkinci Cumhuriyet
Elit Gazete
Muhalefete İnce´den yeni bir soluk gelir mi?
Muhalefete İnce´den yeni bir soluk gelir mi?
Elit Gazete
Herkül Millas ile Mavi Ülkede Kırmızı Ülkeyi Hatırlamak
Herkül Millas ile Mavi Ülkede Kırmızı Ülkeyi Hatırlamak
Elit Gazete
Gıda güvenliği ve bağımsızlığında tohum açmazı
Gıda güvenliği ve bağımsızlığında tohum açmazı
Elit Gazete
Tarım karnemizi aldık yine sınıfta kaldık
Tarım karnemizi aldık yine sınıfta kaldık
Elit Gazete
Suriye, mülteciler ve siyaset
Suriye, mülteciler ve siyaset
Elit Gazete
Türkiye´nin tam üyeliği çıkmaza girdi
Türkiye´nin tam üyeliği çıkmaza girdi
Elit Gazete
Feyzioğlu´ndan idam yorumu:
Feyzioğlu´ndan idam yorumu:
Elit Gazete
Mücadele için medya şart, CHP´ye büyük iş düşüyor
Mücadele için medya şart, CHP´ye büyük iş düşüyor
Elit Gazete
´24 Haziran seçimlerinde hükümet ve muhalefet seçmenin kafasında soru işaretleri yarattı´
´24 Haziran seçimlerinde hükümet ve muhalefet seçmenin kafasında soru işaretleri yarattı´
Elit Gazete
Sen, bu kurşunu yine mi yedin Türkiye
Sen, bu kurşunu yine mi yedin Türkiye
.
Selefi İslamcıları ‘yetmez ama evetçi´ yapan nedir?
Selefi İslamcıları ‘yetmez ama evetçi´ yapan nedir?
Elit Gazete
Bu rüzgâr kurultaya yeter mi?
Bu rüzgâr kurultaya yeter mi?
Elit Gazete
Beş soruda Türkiye´deki yeni devlet yapısı
Beş soruda Türkiye´deki yeni devlet yapısı
Elit Gazete
Erdoğan´ın tek ve gerçek rakibi
Erdoğan´ın tek ve gerçek rakibi
Elit Gazete
Seçmeni Korkutma Stratejisi´ Sonuç Verdi
Seçmeni Korkutma Stratejisi´ Sonuç Verdi
Elit Gazete
Edebiyat dergileri
Edebiyat dergileri
Elit Gazete
Erdoğan´ı destekleyenlerin nesi var?
Erdoğan´ı destekleyenlerin nesi var?
Elit Gazete
Avusturya´nın dönem başkanlığı Türkiye-AB ilişkilerini etkileyecek mi?
Avusturya´nın dönem başkanlığı Türkiye-AB ilişkilerini etkileyecek mi?
Elit Gazete
‘Türkiye, Avrupa Birliği´nden vazgeçemez´
‘Türkiye, Avrupa Birliği´nden vazgeçemez´
Elit Gazete
İçişleri Bakanı Soylu´ya: Hadsizliktir, densizliktir
İçişleri Bakanı Soylu´ya: Hadsizliktir, densizliktir
.
Türkiye-ABD İlişkilerindeki Husumet Devam Edecek´
Türkiye-ABD İlişkilerindeki Husumet Devam Edecek´
.
Seçim sonuçları ne anlama geliyor?
Seçim sonuçları ne anlama geliyor?
.
   Siyaset değil sosyoloji
Siyaset değil sosyoloji
.
´AK Parti, HDP´nin barajı aşmasını içine sindiremedi´
´AK Parti, HDP´nin barajı aşmasını içine sindiremedi´
.
´Siyasal İslam´ın realiteyi anlama sıkıntısı var,
´Siyasal İslam´ın realiteyi anlama sıkıntısı var,
.