23 Temmuz 2018 Pazartesi
Ankara için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:17 08:01 13:01 15:25 17:43 19:15
DOLAR
4.6560
EURO
5.4274
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Son Yorumlananlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
-Her 4 Amerikalıdan biri mutlaka televizyonda görünüyor. (Sokakta her 4 kişiden 1 imza dağıtıyormuş düşünsenize) -Uyurken televizyon seyrederken yaktığımızdan daha fazla kalori yakıyoruz. (Demekli televizyonla uyutuluyoruz) -Bir karıncanın koku alma yet

İlginç Bilgiler 5
Bugün bana yarın sana lazım olacak nedir? ADALET GENE ADALETTİR

Unutma !
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Soma: Facia ve davayla ilgili unutulmaması gerekenler
Elit Gazete
Tarih: 11.7.2018 14:43:33/ 29okunma / 0yorum

Soma: Facia ve davayla ilgili unutulmaması gerekenler
Soma faciasında ölen 301 madencinin yakınları 4 yıl boyunca adalet bekledi, mahkemeden çıkan karar aileleri memnun etmedi. Türkiye´nin en büyük iş kazası ve yargılama süreciyle ilgili unutulmaması gerekenleri derledik.

13 Mayıs 2014´te Türkiye tarihinin en büyük maden kazası meydana geldi. 301 madenci Soma´daki madende hayatını kaybetti
13 Mayıs 2014´te Türkiye tarihinin en büyük maden kazası meydana geldi. 301 madenci Soma´daki madende hayatını kaybetti

Üç yılı aşkın bir süredir devam eden Soma davasında mahkeme kararını verdi. 301 işçinin öldüğü 2014´teki maden faciasıyla ilgili mahkemenin verdiği cezalar ailelerin tepkisine neden oldu. İşçi ölümlerinde sicili pek parlak olmayan Türkiye´de bugüne kadar yaşanmış en büyük iş kazasında ölenlerin yakınları adaletin tecelli etmediğini düşünüyor. Dört yıl önceki facia ve sonrasındaki yargılama süreciyle ilgili bilinmesi gerekenleri derledik.

Facia nasıl meydana geldi?

13 Mayıs 2014´te Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük maden kazası meydana geldi. Manisa´nın Soma ilçesinde faaliyet gösteren Eynez Maden Ocağı´nda yerin 400 metre altında yangın çıktı. Elektrik panosundan çıktığı düşünülen yangın sırasında ocakta 787 işçi çalışıyordu. Kömür ocağındaki galerilerin yoğun dumanla dolması ve karbonmonoksit gazının yükselmesi işçilerin hayatını tehlikeye attı. Çıkışa yakın noktalarda bulunan işçiler ocaktan kurtulmayı başardı. Fakat ocağın dip tarafındaki madenciler, yerin altında acil durumlarda sığınabilecekleri bir yaşam ünitesi olmadığı için uzun bir yolu yürümek zorundaydı. Ancak başaramadılar, gaz maskeleri de onları kurtarmaya yetmedi. Üç gün süren arama kurtarma çalışmaları sonucunda ocaktan 301 madencinin cansız bedeni çıkarıldı. Kurtarma çalışmaları sırasında her saat artan ölü sayısı Soma´yı ve Türkiye´yi yasa boğdu. Faciaya kurban giden madencilerden en genci 18, en yaşlısı 53 yaşındaydı. 217´sinin çocuğu vardı, toplam 432 çocuk babasız kaldı.

Soma´daki madende mahsur kalan işçileri çıkarmak için arama kurtarma çalışmaları üç gün boyunca devam etti
Soma´daki madende mahsur kalan işçileri çıkarmak için arama kurtarma çalışmaları üç gün boyunca devam etti

Sorumlular kim? Kimler yargılandı?

Olayla ilgili açılan soruşturmada madeni işleten Soma Kömür İşletmeleri AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan´ın da aralarında bulunduğu şirketin sekiz yetkilisi faciadan beş gün sonra tutuklandı. Toplam 51 kişi hakkında iddianame hazırlandı ve yargılamalar 12 Nisan 2015´te başladı.

İddianamede şirketin patronu Gürkan ile Genel Müdür Ramazan Doğru, İşletme Müdürü Akın Çelik, Teknik Müdür İsmail Adalı, Teknik Nezaretçi Ertan Ersoy ve tutuksuz yargılanan vardiya amiri Mehmet Ali Günay Çelik´in "olası kasıtla öldürme" suçundan 301 kez 20 yıldan 25 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları talep ediliyor. Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi´nde görülen ve bugüne kadar 22 duruşma yapılan davada, farklı zamanlarda toplam üç sanık serbest bırakıldı. Davada şu anda toplam beş tutuklu sanık bulunuyor.

Bilirkişi raporunda neler vardı?

İlk bilirkişi heyeti yoğun duman ve sıcaklık nedeniyle faciadan üç gün sonra ocağa girebildi ve olayın meydana geliş şekli ile olası ihmallerle ilgili bir rapor hazırladı.

Bilirkişi heyeti, olayın ocaktaki elektrik trafolarından birinin etrafındaki kömürün kontrolsüz biçimde “kendiliğinden” yanmasıyla başladığını tespit etti. Oluşan karbonmonoksit gazının temiz hava girişlerine ulaştığı ve temiz havayla temasın sonucu ocaktaki kömürün “tam yanmaya” dönüştüğü raporda yer aldı. Heyet yangının nakil hatlarına sirayet ettiğini, içerideki ahşap, plastik malzeme ve elektrik kablolarının tutuşması ve su ile soğutma çalışmaları sonucu oluşan zehirli gazların işçilerin ölümüne neden olduğunu belirledi.

Raporda ayrıca farklı başlıklarda eksik ve kusurlara yer verildi. Uzmanlara göre:

Ocaktaki 48 gaz ve 19 karbonmonoksit sensörü arızalıydı.
Havalandırma sistemi ocağa uygun değildi. Ayrıca işçilerin temiz havaya çıkabileceği mesafe söz konusu değildi.
Ahşap destekler, PVC borular ve bantlar yangına dayanıklı değildi. Bant motorlarından bazıları ve elektrik kabloları alev sızdırmayan nitelikte değildi.
Olay esnasında gaz maskeleri işlevini yerine getiremedi. Maskelerin kontrollerinin uzun süre yapılmadığı anlaşıldı.
“Üretim zorlaması” gerekli tedbirlerin alınmamasına ve tehlikeli çalışma koşullarına yol açtı.
Dava sürecinde yeni bir bilirkişi raporu daha hazırlandı. Önlemler alınması hâlinde kazanın önlenebileceğine dikkat çeken raporda, teftişlerin yetersiz olması sebebiyle Enerji Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı´nın da kusurlu olduğu belirtildi. Bu tespite rağmen Soma davasında bugüne kadar hiçbir kamu görevlisi yargılanmadı, haklarında soruşturma izni istenen kamu görevlileri için gerekli izinler verilmedi.

Planlanandan 2-2,5 kat fazla üretim yapıldığını tespit eden raporda buna karşın, havalandırma sağlayan ana vantilatörün kapasitesinin artırılmadığına dikkat çekildi.

Faciada hayatını kaybedenlerin yakınları, madencilerin adını taşıyan bir anıtın önünde duruyor
Faciada hayatını kaybedenlerin yakınları, madencilerin adını taşıyan bir anıtın önünde duruyor

Tanıklar ne anlattı?

Mahkemede tanıklık eden işçilerden Mehmet Bozdaz, ifadesinde olay günü ve denetimlerle ilgili şunları söylemişti:

“Olayın bir patlamadan kaynaklandığını düşünmüyorum. Olay yerine en yakın insanlardan biri bendim. Duman sıcaktı ama alev yoktu. Kablo kokusu gibi bir koku vardı. Müfettişin geleceğini önceden bilirdik. Müfettiş geleceği zaman normal zamanlarda olmayan güvenlik önlemleri alınıyordu."

İşçilerden Gökhan Kuruoğul ise aniden bir duman geldiğini, öncesinde bir alev görmediğini belirterek olayla ilgili şunları anlatmıştı:

"Emniyetçiler görevlerini tam olarak yapmıyorlardı. Gözlük, kulaklık, maskeleri gelip sormaları lazımdı bize, bunlar yoktu. Bantla ilgili uyarılar yapıyorlardı. Bantta yangın çıksa ne yapmam gerektiğine dair bir eğitim almadım, tatbikat yapmadık. Denetçilerin geleceğini bir hafta önceden öğrenirdik. Biraz daha tedbirli olunsa olayın önüne geçilebilirdi. Daha önce ocakta bas konuş sistemi vardı. Herkes bir yerde bir arıza olsa duyuyordu. Bu sistem olsa biz belki arkadaşlarımıza ´Ocağı bir an önce boşaltın´ derdik, ölü sayısı daha az olabilirdi."

ÖNERDİĞİMİZ LİNKLER
Soma davası ertelendi, aileler oturma eylemine başladı
301 işçinin yaşamını yitirdiği Soma davasının karar çıkması beklenen duruşmasının çarşamba gününe ertelenmesi üzerine aileler oturma eylemine başladı. (09.07.2018)

Soma davasında şirket sahibine tutuklama talebi
Türkiye´de işçi ölümlerinde tablo kararıyor
Soma mağdurları adalet peşinde
2003 yılından beri ocakta çalışan Erkan Kılıç ise mahkemeye şu ifadeyi vermişti:

"Olaydan önce 15-20 gündür ocak genelinde sıcaklık vardı. Yangın tüplerinin bazıları boştu. Ben boş tüple kaynak yapmazdım, boş tüp bulunca yukarı çıkarırdım, değiştirildi. Yangın tüpü olmadan emniyetçi kaynak yaptırmazdı. Gaz maskemi altı yıldır kullanıyorum, hiç bakım yapılmadı."

Sanıklar ne dedi?

Davanın bir numaralı sanığı şirketin patronu Can Gürkan, gereken bütün önlemleri aldıklarını belirterek kendisini şu sözlerle savunmuştu:

"Biz bu işe gerek ben, gerekse babam olsun bütün sermayemizi verdik, emeğimizi ortaya koyduk. 6 bin 400 kişiye ekmek kapısı açtık. Meydana gelen kazada en çok biz mağdur olduk. Bütün yatırımlarımızı güvenlik önlemlerine harcadık. Olayla ilgili olarak kusur ve ihmalimin olduğunu düşünmüyorum.”

İşletme Müdürü Akın Çelik ise herhangi bir can kaybına neden olabilecek projeyle ilgisi olmadığını söylüyor. İşletmede iş güvenliğiyle ilgilendiğini belirten Çelik kendisini şöyle savunuyor:

"Biz bütün güvenliği tam olarak aldık. Havalandırma sisteminin şekli; seri değil, karma havalandırma sistemi dediğimiz biçimdeydi. Ben orada herhangi bir risk görmedim. Olayın oluş şekli, olayda gizlidir."

Kendisinin de bir dakikayla kurtarıldığını, ardından da kurtarma çalışmalarına katıldığını belirten Çelik, "Ailelerin acılarını yürekten hissediyorum. Belki benim de ailem, onların arasında olacaktı" demişti.

Bir duruşma sırasında şirketin patronu Gürkan, olayda sabotaj olabileceğini gündeme getirerek, “PKK ve FETÖ gibi örgütlerin parmağı olabilir” diye şikayette bulundu. Gürkan´ın suç duyurusu mahkeme tarafından reddedildi.

Soma´daki faciada 301 madenci hayatını kaybetti
 

Faciadan sonra ne oldu?

Soma faciasından sonra hükümet maden işletmeciliği ve iş güvenliğiyle ilgili bazı yasa ve mevzuat değişiklikleri yaptı.

Bu değişikliklere göre:

Çalışma süresi altı saat ile sınırlandırıldı
Maden işçilerinin ücreti en az iki asgari ücret düzeyine çıkarıldı
Maden işçilerinde emeklilik yaşı 50´ye düşürüldü
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı´nın bir yıl içerisinde hangi madenlere yaşam odası kurulacağına karar vereceğini belirten yasa kabul edildi.
Soma faciasında hayatını kaybedenlerin yakınlarına maaş bağlanması için gerekli düzenlemeler yapıldı.
Madenci ölümleri bitti mi?

Soma´nın ardında da madenlerde ölümler devam etti. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi´nin verilerine göre, 2014´te Soma faciasının dışında 85 madenci daha öldü. 2015´te 67, 2016´da 73, 2017´de 93, 2018´in ilk altı ayında ise 27 madenci hayatını kaybetti.

DW/GY,CÖ

© Deutsche Welle Türkçe
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
İyice sapıttık
İyice sapıttık
Elit Gazete
Yaşlı Avrupalılara Türkiye´de 12 ay oturum izni
Yaşlı Avrupalılara Türkiye´de 12 ay oturum izni
Elit Gazete
Erdoğan, Mehmet Ersoy´a Kültür ve Turizm Bakanlığı´nı şartlı vermiş
Erdoğan, Mehmet Ersoy´a Kültür ve Turizm Bakanlığı´nı şartlı vermiş
Elit Gazete
OHAL olağanlaşırken
OHAL olağanlaşırken
Elit Gazete
Grafiklerle Türkiye ekonomisindeki çalkantı
Grafiklerle Türkiye ekonomisindeki çalkantı
Elit Gazete
Azınlık vakıflarına ibadethane tahsisi yolu açıldı
Azınlık vakıflarına ibadethane tahsisi yolu açıldı
Elit Gazete
Cinsel suç tasarısı çözüm olacak mı?
Cinsel suç tasarısı çözüm olacak mı?
Elit Gazete
Türkiye ile Hollanda arasında "normalleşme" sinyalleri
Türkiye ile Hollanda arasında "normalleşme" sinyalleri
Elit Gazete
AGİT gazetecinin Ukrayna´dan Türkiye´ye iadesini eleştirdi
AGİT gazetecinin Ukrayna´dan Türkiye´ye iadesini eleştirdi
Elit Gazete
Türk vatandaşları için vize kolaylığı üzerinde çalışıyor
Türk vatandaşları için vize kolaylığı üzerinde çalışıyor
Elit Gazete
Boğucu korku iklimi
Boğucu korku iklimi
Elit Gazete
10 bin bekçi neden alındı?
10 bin bekçi neden alındı?
Elit Gazete
Bakan ´baro, STÖ statüsünde´ Meclis´te
Bakan ´baro, STÖ statüsünde´ Meclis´te
Elit Gazete
‘OHAL Kalkmıyor Adı Değişiyor´
‘OHAL Kalkmıyor Adı Değişiyor´
Elit Gazete
ürkiye otoriter bir devlet olma yolunda ilerliyor
ürkiye otoriter bir devlet olma yolunda ilerliyor
Elit Gazete
Muhalefetten "ekonomide acil tedbir" çağrısı
Muhalefetten "ekonomide acil tedbir" çağrısı
Elit Gazete
üretici mutsuz © AP Photo / J. Scott Applewhite
üretici mutsuz © AP Photo / J. Scott Applewhite
Elit Gazete
´Cemaat ve tarikatları ´sıra bizde´ korkusu sardı´
´Cemaat ve tarikatları ´sıra bizde´ korkusu sardı´
Elit Gazete
Enflasyon beklentisi yüzde 14´e dayandı
Enflasyon beklentisi yüzde 14´e dayandı
Elit Gazete
Eğitim sistemi AKP´nin oyuncağı
Eğitim sistemi AKP´nin oyuncağı
Elit Gazete
 Dolar, enflasyon ve cari açık beklentisi yükseldi
Dolar, enflasyon ve cari açık beklentisi yükseldi
Elit Gazete
Kadıköy´den Bağcılar´a: İstanbul´un ´bekâr´ kadınları
Kadıköy´den Bağcılar´a: İstanbul´un ´bekâr´ kadınları
Elit Gazete
Sağlıkta Şiddet Neden Önlenemiyor?
Sağlıkta Şiddet Neden Önlenemiyor?
Elit Gazete
Siyaset her şeyi belirlediğinde toplum çöker
Siyaset her şeyi belirlediğinde toplum çöker
Elit Gazete
Çiller´den ekonomiyle ilgili uyarılar
Çiller´den ekonomiyle ilgili uyarılar
Elit Gazete
Sağlıkta şiddet: Harran Üniversitesi Hastanesi´nde ne yaşandı?
Sağlıkta şiddet: Harran Üniversitesi Hastanesi´nde ne yaşandı?
Elit Gazete
 OHAL´in kalkması Türkiye´de neyi değiştirecek?
OHAL´in kalkması Türkiye´de neyi değiştirecek?
Elit Gazete
OHAL sona erdi: İki yıllık sürecin bilançosu
OHAL sona erdi: İki yıllık sürecin bilançosu
Elit Gazete
Kamu yararına dedikleri sistem: Halkın cebinden tarikatlara...
Kamu yararına dedikleri sistem: Halkın cebinden tarikatlara...
Elit Gazete
IMF: Aşırı ısınmaya dair birçok işaret var
IMF: Aşırı ısınmaya dair birçok işaret var
Elit Gazete