Ankara
16 Kasım 2018 Cuma
Bugün
Bulutlu
8 °C
-1 °C
Cumartesi
Sağanak
10 °C
2 °C
Pazar
Fırtına
13 °C
3 °C
DOLAR
5.3412
EURO
6.0565
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Son Yorumlananlar
Ankara için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:17 08:01 13:01 15:25 17:43 19:15
Bugün bana yarın sana lazım olacak nedir? ADALET GENE ADALETTİR

Unutma !
-Günümüzde evlenenlerin yüzde ellisi boşanmaktadır. (Bak bunu duyduğum iyi oldu ben zaten evlenmiyecem böylece kamçılamış oldum bu sözlerle) -Rodin’in ünlü ‘düşününen adam’ heykeli aslında İtalyan şair dante’nin portresidir. -Uranüs çıplak gözle görülen

İlginç Bilgiler 4
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
“Siz Biliyor musunuz Dünyanın En Büyük Liderine Sahipsiniz”
Elit Gazete
Tarih: 10.11.2017 09:22:04/ 215okunma / 0yorum

Albert Einstein: “Siz Biliyor musunuz Dünyanın En Büyük Liderine Sahipsiniz”
PAYLAŞ Facebook Twitter

Türkiye Cumhuriyeti´nin kurucusu büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ü bugün 10 Kasım´da rahmet, saygı ve özlemle anıyoruz. Bu kapsamda kamuoyunda pek bilinmeyen, Albert Einstein tarafından Türkiye Cumhuriyeti Başbakanına yönelik 17 Eylül 1933 tarihinde yazılmış bir mektubu paylaşmak istiyorum.

Mektup, Almanya´dan 40 profesörle, tıp doktorunun bilimsel çalışmalarına Türkiye´de devam etmelerine izin verilmesiyle ilgilidir. Einstein, bu kişilerin Almanya´da yürürlükte olan yasalar sebebiyle mesleklerini yapamadığından şikayet etmekte, Türkiye´den çalışmalarına devam etmeleri için izin vermesini talep etmektedir. Albert Einstein´ın bu mektup vesilesiyle görüştüğü Türk bilim insanına “Siz biliyor musunuz dünyanın en büyük liderine sahipsiniz” dediğini, bilmeyenlerin bilmesinde yarar görüyorum.

Almanya´da Nazilerin iktidara gelmesiyle tehdit altında bulunan Museviler´in korunması amacıyla Yahudi Nüfusu Koruma Grupları Birliği (OSE) isminde bir kuruluş oluşturulmuştur. Merkezi Paris´te olan OSE´nin şeref başkanı olan Einstein, dönemin Başbakanı İsmet Bey´e (İnönü) bir mektup yazmıştır. Cumhuriyet Arşivi´nde kayıtlı mektuba İsmet İnönü´nün el yazısıyla düşülen nota göre İnönü, 9 Ekim´de mektubu dönemin Milli Eğitim Bakanı Reşid Galip Bey´e havale etmiştir.

Mektupta el yazısıyla yazılmış muhtemelen Reşit Galip Bey´e ait olan açıklamada “Teklif, mevzuata uygun …değildir”, “Bunları bugünkü şartlara göre kabul imkansızdır” ifadeleri yer almıştır. Fakat, Alman bilim insanlarının Türk üniversitelerinde görevlendirmesi ve Üniversite Reformu´nun da bu dönemde yapılması, büyük ihtimalle bu konuda Atatürk´ün devreye girdiğini göstermektedir.

Princeton Üniversitesi´nde 1949 yılında Einstein ile görüşen İTÜ hocalarından Prof. Dr. Münir Ülgür´ün bu konuda Cumhuriyet Gazetesi´nin Bilim Teknik Dergisi´ne yaptığı açıklama önemlidir. Ülgür, Princeton Üniversitesi´nde Einstein ile görüşmesini şöyle açıklamaktadır: “1949 yılında bir gün üniversitedeki sekreterine telefon ettim ve görüşme isteğimi bildirdim. Hiç beklemediğim bir şekilde hemen cevap geldi ve Einstein´ın beni beklediği bildirildi. Bizi hemen kabul etmesinin sebebi, benim Atatürk´ün bir evladı olmamdı. Konuşmalarımız sırasında Atatürk´ü kastederek Siz biliyor musunuz, dünyanın en büyük liderine sahipsiniz” demiştir.

Ülgür, 1933 üniversite reformu sırasında Atatürk‘ün kendisinin de Türkiye´ye gelmesini istediğini söylediğini hatırlatarak, “Arkadaşlarım hep oradaydı ama burada imkanlar çok fazla olduğu için burayı tercih ettim” dediğini ifade etmiştir.

Bu dönemde Türkiye´ye gelen Alman bilim insanları şunlardır: Kimya alanında Fritz Arndt ve Friedrich Breusch, Tıp alanında Erich Frank , Felix Haurowitz, Rudolf Nissen, Werner Lipschitz, Siegfried Oberndorfer, Philipp Schwartz ve Hans Winterstein, Zooloji alanında Curt Kosswig, Botanik alanında Leo Braune ve Alfred Heilbronn, Astronomi alanında Wolfgang Gleissberg Erwin Finlay Freundlich, Felsefe alanında Ernst von Aster ve Hans Reichenbach, Sosyoloji alanında Gerhard Kessler, Pedagoji alanında Wilhelm Peters, İktisat alanında Fritz Neumark, Alfred Isaac ve Alexander Rüstow, Hukuk alanında Ernst Hirsch ve Andreas Schwarz, Filoloji alanında Leo Spitzer.

Sosyal bilimlerin iktisat ve hukuk alanında Neumark, Isaac, Rüstow, Hirsch ve Schwarz´ın Türkiye´de çok değerli bilim insanlarının yetişmesinde büyük katkıları olduğunu, bir iktisat hocası olarak özellikle belirtmek isterim. Almanya´da Hitler´in iktidara gelmesiyle Nazilerden kaçan, aralarında ünlü hukukçu Prof. Dr. Ernst Hirsh ve ünlü maliyeci Prof. Dr. Frizt Neumark´ın da bulunduğu Yahudi asıllı Almanlar ve aileleri “Türk vatandaşı” olmaları ve “Türküm” dedikleri için hayatta kalmışlardır.

Hitler´in kendisini Nazi rejiminin düşmanı olarak ilan etmesinin ardından Einstein, doğduğu ülkeyi terk etmek zorunda kalmış ve ABD‘ye iltica etmiştir. British Museum yetkilileri, Heathrow Havaalanı´nda biriken on binlerce belge arasından, Einstein´in Nazi Almanya´sından kaçıp İngiltere´ye giriş yaptığında kullandığı uçuş kartını ortaya çıkarmışlardır. Einstein´ın imzasını da taşıyan belge Einstein‘ın 26 Mayıs 1933 tarihinde Belçika´dan İngiltere´ye giriş yaptığını kanıtlamaktadır. Belgenin mesleği hanesinde ‘profesör´, uyruğu ‘İsviçre´ yazılıdır. Einstein, Almanya vatandaşlığından çıkıp, İsviçre vatandaşlığına geçmiştir. İngiltere, Einstein´ın ABD´ye yerleşmesinden önce yaşamını güven altına aldığı bir ülke olmuştur.

Einstein´ın 1933 yılında Türk yetkililerine yazdığı mektubun Almanca, İngilizce ve Türkçe metinleri aşağıdadır.

Brief Einsteins an die Türkei bzw. an den damals Amtierenden Ministerpräsidenten Ismet Inönü.

17.9.1933

(Absender:) Union der Gesellschaft “OSE” Für den Schutz und der Gesundheit der jüdischen Bevölkerungen
Seine Exzellenz
Der Präsident des Ministerkabinetts
der türkischen Republik

17 September, 1933

Ihre Exzellenz

Als Ehrenpräsident der Weltvereinigung “OSE” wende ich mich bittend an Ihre Exzellenz, um 40 Professoren und Ärzten aus Deutschland zu erlauben, ihre wissenschaftlichen und medizinischen Arbeiten in der Türkei fortsetzen zu können.

Die oben erwähnten Personen können sich nicht weiter in Deutschland betätigen, da die dort derzeit herrschenden Gesetze es nicht zulassen. Die Mehrheit dieser Männer besitzen große Erfahrungen, Kenntnisse sowie wissenschaftliche Verdienste und könnten, wenn man sie in ein neues Land umsiedeln würde, sehr nützlich sein.

Aus einer großen Zahl von Bewerbern hat unsere Vereinigung 40 erfahrene Fachmänner und prominente Gelehrte ausgewählt, und wendet sich hiermit an Ihre Exzellenz, um diesen Männern zu erlauben, sich in Ihrem Land niederzulassen damit sie Ihre Arbeit ausüben können.

Diese Wissenschaftler sind bereit, ein Jahr lang ohne jede Vergütung in einigen Ihrer Einrichtungen gemäß den Anweisungen Ihrer Regierung zu arbeiten.

Diesen Antrag unterstützend nehme ich mir die Freiheit, meine Hoffnung auszudrücken, dass bei einer Bewilligung dieser Bitte Ihrerseits eine Tat der großen Humanität vollzogen wird, dadurch aber auch einen Vorteil für Ihr eigenes Land mit sich bringt.

Ich habe die Ehre,
Ihrer Exzellenz zu Diensten zu sein
(Unterzeichnet von Prof. Albert Einstein)

Der Antrag wurde von der Türkei bewilligt. 1934 begrüßte die Türkei etwa 130 Jüdische sowie 70 andere verfolgte Akademiker aus Deutschland und Österreich als Gast im Land. Während des zweiten Weltkrieges rettete die Türkei tausenden von Juden das Leben. Viele sind auch danach geblieben und haben bis zu Ihrem Lebensende in der Türkei gelebt. (http://www.eslam.de/manuskripte/briefe/einsteins_brief_an_die_tuerkei.htm)

Das Original befindet sich im türkischen Staatsarchiv

Union des Sociétés “OSE”
Pour la Protection de la Santé des Populations Juives

17 September, 1933

Your Excellency.

As Honorary President of the World Union “OSE” I beg to apply to Your Excellency to allow fo[u]rty professors and doctors from Germany to continue their scientific and medical work in Turkey. The above mentioned cannot practise further in Germany on account of the laws governing there now. The majority of these men possess vast experience, knowledge and scientific merits and could prove very useful when settling in a new country.

Out of a great number of applicants our Union has chosen fo[u]rty experienced specialists and prominent scholars, and is herewith applying to Your Excellency to permit these men to settle and practise in your country. These scientists are willing to work for a year without any remuneration in any of your institutions according to the orders of your Government.

In supporting this application, I take the liberty to express my hope, that in granting this request your Government will not only perform an act of high humanity, but will also bring profit to your own country.

I have the honor to be,

Your Excellency´s obedient servant,

(Prof. Albert Einstein)

His Excellency
The President of the Cabinet of Ministers
of the Turkish Republic

Ekselansları,

OSE Dünya Birliği´nin şeref Başkanı olarak, Almanya´dan 40 profesörle doktorun bilimsel ve tıbbi çalışmalarına Türkiye´de devam etmelerine izin vermeniz için başvuruda bulunmayı ekselanslarından rica ediyorum. Bu kişiler Almanya´da halen yürürlükte olan yasalar sebebiyle mesleklerini yapamamaktadırlar. Çoğu geniş deneyim, bilgi ve bilimsel liyakat sahibi bulunan bu kişiler, yeni bir ülkede yaşadıkları takdirde son derece faydalı olacaklarını ispat edebilirler.

Ekselanslarından ülkenizde yerleşmeleri ve çalışmalarına devam etmeleri için izin vermeniz konusunda başvuruda bulunduğumuz deneyim sahibi uzman ve seçkin akademisyen olan bu 40 kişi, birliğimize yapılan çok sayıda başvuru arasından seçilmişlerdir. Bu ilim insanları, hükümetinizin emirleri doğrultusunda kurumlarınızın herhangi birinde bir yıl boyunca hiçbir karşılık beklemeden çalışmayı arzu etmektedirler.

Bu başvuruya destek vermek amacıyla hükümetinizin talebi kabul etmesi durumunda sadece yüksek seviyede bir insani faaliyette bulunmuş olmakla kalmayacağı, bunun ülkenize de ayrıca kazanç getireceği ümidimi açıklama cüretini buluyorum.

Ekselanslarının sadık hizmetkarı olmaktan şeref duyan

Prof. Albert Einstein

20´nci yüzyıla damgasını vuran, Türk milletinin yeniden doğuşunu ve onu Anadolu toprakları üzerinde yaşamasını sağlayan, Einstein´ın ifadesiyle dünyanın en büyük lideri hakkında görüş belirten ABD eski Başkanı Bill Clinton´un (1992-2000) Cumhuriyet´in 76´ncı kuruluş yıldönümünde Cumhurbaşkanı Süleymen Demirel´e gönderdiği mesajı paylaşmak istiyorum: Atatürk 20´nci yüzyılın en büyük liderlerinden biridir. (Ataturk was one of the greatest leaders of the 20th century)

Büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün aramızdan ayrılışından bu yana 79 yıl geçti ama O, aramızda yaşıyor, fikirleri ile de yaşamaya devam edecektir.

İsmet İnönü

Recep Tayyip Erdoğan, 28 Ekim 2012

İngiltere Başbakanı D. Loyd George

< Bir ulusun hayatında bu kadar az sürede, bu denli kökten değişiklik pek seyrek gerçekleşir. Bu olağanüstü işleri yapanlar, hiç kuşkusuz kelimenin tam anlamı ile büyük adam niteliğine hak kazanmıştır. Bundan dolayı Türkiye övünebilir” Yunanistan Başbakanı Eleftherios Venizelos

***

Ankara´ya gelen Tesla Motor´un CEO´su Elon Musk, Atatürk´ün mozolesine çiçek bırakmış ve ardından şu mesajı paylaşmıştır: “Çiçek koydum. Üç kırık kaburga, delik akciğer ve o yine de savaştı.” Böylece Musk Atatürk sevgisini tescil etmiştir.

Ankara´ya gelip Atatürk´ün mozolesini ziyaret etmeyen bazı İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi devlet başkanları ve yetkilileri ile Atatürk ve ailesi hakkında akıl almaz beyanlarda bulunanlara ithaf olunur.

http://www.turkishnews.com/tr/content/2017/11/10/albert-einstein-siz-biliyor-musunuz-dunyanin-en-buyuk-liderine-sahipsiniz/
Kaynak:

CIA´in korkunç projesi ortaya çıktı!
CIA´in korkunç projesi ortaya çıktı!
ACIK GAZETE
Fitch´ten Türkiye´ye resesyon uyarısı
Fitch´ten Türkiye´ye resesyon uyarısı
SPUTNIKNEWS
Bangladeş´e kaçan Arakanlı Müslümanların geri dönüşü başlıyor: ´Bizi ölüme yolluyorlar´
Bangladeş´e kaçan Arakanlı Müslümanların geri dönüşü başlıyor: ´Bizi ölüme yolluyorlar´
BBC
Avrupa Adalet Divanı´ndan PKK kararı
Avrupa Adalet Divanı´ndan PKK kararı
DW
Pentagon, Türkiye´nin satın alacağı F-35 raporunu Kongre´ye sundu
Pentagon, Türkiye´nin satın alacağı F-35 raporunu Kongre´ye sundu
SPUTNIKNEWS
NBC´den ‘Gülen´ İddiası
NBC´den ‘Gülen´ İddiası
VOA
Jeffrey: ‘PYD PKK´nın Suriye´deki Bir Uzantısı´
Jeffrey: ‘PYD PKK´nın Suriye´deki Bir Uzantısı´
VOA
İngiltere´de Brexit İstifaları
İngiltere´de Brexit İstifaları
VOA
´ABD ile Rusya savaştan döndü´
´ABD ile Rusya savaştan döndü´
MEDYAGUNLUGU
İngiltere´nin Korktuğu Başına Geliyor!
İngiltere´nin Korktuğu Başına Geliyor!
EUROVİZYON
Kaşıkçı cinayetini unutturmak için İsrail´i savaş çıkarmaya teşvik ediyor´
Kaşıkçı cinayetini unutturmak için İsrail´i savaş çıkarmaya teşvik ediyor´
SPUTNIKNEWS
Kıbrıs´ta çözüm baskısı artıyor
Kıbrıs´ta çözüm baskısı artıyor
DW
AP: Türkiye ile müzakereler resmen askıya alınsın
AP: Türkiye ile müzakereler resmen askıya alınsın
DW
 Ortadoğu´daki şiddet barış umutlarını tüketiyor
Ortadoğu´daki şiddet barış umutlarını tüketiyor
DW
Kuzey Kore füze üslerini gizliyor
Kuzey Kore füze üslerini gizliyor
DW
Çin´deki "Uygur eğitim kampları" kabul edilemez
Çin´deki "Uygur eğitim kampları" kabul edilemez
DW
AİHM´de "Hendek operasyonları" duruşması
AİHM´de "Hendek operasyonları" duruşması
DW
Gazze´de son 4 yılın en şiddetli çatışmaları sonrası ateşkes:
Gazze´de son 4 yılın en şiddetli çatışmaları sonrası ateşkes:
BBC
eski Makedonya Başbakanı´ndan Macaristan´a iltica başvurusu
eski Makedonya Başbakanı´ndan Macaristan´a iltica başvurusu
BBC
 ´2020´de yeniden aday olacak´
´2020´de yeniden aday olacak´
BBC
Kelepire satıyoruz, satın alana törenle bizzat ben teslim edeceğim
Kelepire satıyoruz, satın alana törenle bizzat ben teslim edeceğim
BBC
Esad´dan tartışmalı emlak yasasında geri adım
Esad´dan tartışmalı emlak yasasında geri adım
SIZE HABER
ExxonMobil´in sondaj gemisi Kıbrıs´ta
ExxonMobil´in sondaj gemisi Kıbrıs´ta
DW
"Bir ses kaydı, Kaşıkçı cinayetini Veliaht Prens´e bağlıyor"
"Bir ses kaydı, Kaşıkçı cinayetini Veliaht Prens´e bağlıyor"
BBC
Babalarının bodrum katında şirketi kurdular
Babalarının bodrum katında şirketi kurdular
BBC
Tanzanya´da kaju fıstığı krizinde ordu devreye girdi
Tanzanya´da kaju fıstığı krizinde ordu devreye girdi
BBC
Putin: Avrupa´nın ordu kurmak istemesi doğal
Putin: Avrupa´nın ordu kurmak istemesi doğal
DW
Avrupa´da barış tehlikede
Avrupa´da barış tehlikede
DW
Dünya Liderleri Paris´te ´Barış İçin´ Buluştu
Dünya Liderleri Paris´te ´Barış İçin´ Buluştu
VOA
Arakanlı Müslümanlar´ın Geri Dönme Süreci Başlıyor´
Arakanlı Müslümanlar´ın Geri Dönme Süreci Başlıyor´
VOA