20 Ocak 2019 Pazar
DOLAR
5.3429
EURO
6.0908
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Son Yorumlananlar
Ankara için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:17 08:01 13:01 15:25 17:43 19:15
Bugün bana yarın sana lazım olacak nedir? ADALET GENE ADALETTİR

Unutma !
BUNLARI BİLİYORMUSUNUZ? -Hapşırdığınız zaman kalbinizde dahil olmak üzere bütün vücut fonksiyonlarınız bir an için durur. (Ya bi kez griptim hesapladım 120 kez hapşırmışım demek ki kalbim 1 dakika durmuş o gün) -Eiffel kulesinin tepesine çıkana kadar

İlginç Bilgiler
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
"Sinop´taki Nükleer Santrale Japonya Halkı da Karşı"
BİANET
Tarih: 30.10.2018 21:14:41/ 71okunma / 0yorum


ÇEVRE HABERCİSİ PINAR DEMİRCAN
"Sinop´taki Nükleer Santrale Japonya Halkı da Karşı"
Pınar Demircan, nükleer santral projesi için ağaç kesimi devam eden Sinop´ta en az 650 bin ağacın kesildiği söyledi. Japonya halkının kendi hükümetleri vasıtasıyla Türkiye´de santral yapılmasına karşı çıktıklarını aktardı.
Hikmet Adal

Sinop, İnceburun´da yapılması planlanan nükleer santral için ağaç kıyımı devam ediyor. Santrala karşı mücadele eden bölge sakinleri Samsun Bölge İdare Mahkemesi´nde nükleer santralın Sinop üst ölçekli planlarında olmaması nedeniyle projenin durdurulması için dava açtı.

Dava devam etmesine rağmen santralin yüklenici kuruluşu bölgede ağaç kesmeye devam ediyor.

Yeşil Gazete yazarı, aktevist Pınar Demircan bianet´e son günlerde basına yansıyan "Sinop´ta nükleer santral inşaatı için 650 bin ağaç kesildi" haberlerini yorumladı.

Demircan´a göre kesilen ağaç sayısı daha fazla. Çalışmalar ilk başladığından beri kesilen ağaç sayısının 650 bini geçtiğini ifade eden Pınar Demircan bu sayının 700 bine yaklaştığını söyledi.

İnceburun´a 111 km mesafede deprem fay hattı olduğunu belirten Demircan, bölgenin riskli olduğunu ve depremsellik araştırması yapabilmek için ağaçların kesildiğini belirtti.

Bakanlık yalan söyledi
Ağaçların ilk kesilmeye başladığında gelen tepkiler üzerine Enerji Bakanlığı´nın açıklama yapmak zorunda kaldığını ifade eden Demircan, "Bakanlık endüstriyel amaçlı dikilen ağaçları kestiğini iddia etti o dönem fakat bölge hiçbir zaman endüstriyel amaçlı ormancılık yapılan bir yer olmadı" dedi.

Demircan konuşmasının devamında şunları söyledi:

"Orada şu an bir çalışma var olduğunu biliyoruz. Çalışma boyunca en az 650 bin ağaç kesildi ama net bir sayı alamıyoruz. Çünkü şirket çalışanları toplumla kaynaşmıyor. Kendilerini saklamayı tercih ediyorlar, çekiniyorlar toplumun tepkisinden.

"Ormanlık alan artık bomboş"
"Bölgeye bakarsanız tamamen tırpanlanmış. Dümdüz bomboş bir arazi olmuş. Yüzde 99´u orman olan bir bölgeydi İnceburun.

"Sinop´ta Halkın Katılımı Toplantısı yaptırılmadı. Daha doğrusu yapıldı ama halkın katılmasına izin vermediler. Halk Sinop´ta nükleer santral istemiyor. O nedenle devlet onların seslerinin yükselmesini de istemiyor.

"Zaten Sinop için hala yer lisansı henüz alınmış değil. Akkuyu için 1976´da alınmış bir yer lisansı var mesela ama Sinop için hala çıkartmadılar, çıkartamadılar. 650 binden fazla ağaç kesildi ama yer lisansı yok. Düşünebiliyor musunuz?

"Maliyeti iki kat arttı"
"Son dönemde santralin maliyetiyle ilgili de çok ciddi sorunlar ortaya çıktı. En basitinden santralin maliyeti iki katına çıktı. Proje ilk başladığında maliyet 20 milyar dolardı şimdi 40 milyar dolar oldu.

"Maliyeti artıran Japonya. Bunun sebeplerinden birisi Fukuşima´nın maliyetinin fazla olması. Muhtemelen Fukuşima´nın maliyetlerini karşılamak için kaynak arıyorlar. Şimdi bir de olimpiyat hazırlıkları çıktı. Burayı bir kaynak olarak görüyorlar.

"Kaldı ki Türkiye hükümeti buna rağmen projeye devam ediyor ve sesini çıkartmıyor. Enflasyon neredeyse yüzde 40´larda, dolar bu projeye başlandığında 2 TL´ydi ama şu an 5 buçuk TL´nin üzerine çıktı. Yani projenin maliyetini neredeyse 12 kat artmış durumda. Yapılan sözleşme de uluslararası bir anlaşma olduğu için taraflar buna uymak zorunda.

"Hükümette seçimleri, kendi geleceğini düşünerek ben nükleer güce sahibim, sahip olacak bir devletim gibi gösteriyor. Aynı zamanda topluma ve bizlere de güçlü devlet imajı veriyor. İnsanlara ise gelecek vaat ediyor, kalkınma sözü veriyor. Oysa Türkiye´de yenilenebilir enerji kaynakları çok daha zengin.

Sivil toplumun önemi
Japonya´da insanlar kendi elleriyle Türkiye´de nükleer santral yapılmasına karşı. Çünkü kendi hükümetleri Japonya´da Fukuşima felaketine neden oldu.

Japonya şu an kendi tesislerini Fukuşima´nın ardından kapatmaya başladılar. Ülkede toplam 43 reaktörün hepsi çalışabilir durumda. Fakat şu an sadece beş tanesi çalıştırılıyor. Bu sivil toplumun gücüyle oldu. Davalar açıldı, nükleer santral bir risktir denildi, deprem ülkesine nükleer santral olmaz denildi. Yani orada sivil toplum devlet üzerinde bir baskı kurarak başarıya ulaştı.

"Şimdi ise aynı hükümet, kendi ülkesinde açamadığı bu reaktörleri Türkiye´de kurmaya çalışıyor. Japonya halkı bu konuda bizden daha bilinci. Çünkü başlarından geçen bir felaket var ve Türkiye´de de açtırmak istemiyor.

"Japonya´da halk utanıyor hükümetinden Türkiye´de böyle bir reaktör kurdukları için. Kendileri bir felaket yaşadılar. Aynı felaket şimdi bir başka ülkede olacak, yine kendi hükümetleri nedeniyle. Bundan dolayı utanç duyuyorlar.

Türkiye´nin nükleer santral hikayesi
Konuyla ilgili olarak Türkiye´nin nükleer santral hikayesini anlatan, yönetmenliğini ve yapımcılığını Can Candan´ın üstlendiği Nükleer Alaturka belgeselini aşağıdan izleyebilirsiniz.

Pınar Demircan hakkında
Çevre habercisi, aktivist. Ekonomi okudu, Japonca öğrendi, insan kaynakları yönetimi alanında çalıştı. Çocukken Hiroşima Türküsü´nü dinlediği an itibariyle bir nükleer karşıtı. Amacı Nükleer enerji santralleriyle ilgili güvenilir ve güncel bir bilgi kaynağı oluşturmak, bu santrallerin yarattığı risklere ve sorunlarına ilişkin dosya, raporlar sunmak olan Nükleersiz.org sorumlularına katıldı. Bu süreçte Yeşil Gazete´de de nükleer karşıtı yazıları yayımlanmaya başladı.

Fukushima faciasının gerçek sonuçlarını izlediği Japonca ve İngilizce kaynaklardan da aktarmaya çalışıyor.

Nükleer enerji ve diğer ekolojik yaşamı baltalayan enerji türlerine karşı yazmaktan fırsat kalırsa toplumsal hayatın dönüşümü için yenilenebilir enerji alanında özellikle güneş sektöründeki gelişmeler üzerine çalışıyor. Enerji eksenli toplumsal meseleler üzerindeki düşüncelerini bilimsel zemine oturtmanın derdiyle sosyoloji doktorasına devam ediyor.

Sinop Nükleer Santrali Projesi hakkında
1990´lı yıllardan itibaren Sinop´a kurulmak istenen nükleer santral için, 2014´te Japonya´daki hükümet ile Türkiye arasında hükümetlerarası anlaşma imzalandı.

Anlaşma Nisan 2015´te TBMM Genel Kurulu´nda kabul edildi.

Santral doğal yapısını bugüne kadar koruyabilmiş Akliman, Sarıkum ve Hamsilos Tabiat Parkı´nın kapsayan İnceburun´a yapılıyor. Yanındaki 2 bin nüfuslu Abalı Köyü bu nedenle boşaltıldı.

‪Nükleer santralin 4,800 MW gücünde olması planlanıyor. Atmea 1 tipi reaktörlerle çalışacak santralle ilgili anlaşma 2013´te yapılmıştı. ‪Santralin yapımını Japonya´dan Mitsubishi Heavy Industries, Itochu Corp. ve Fransa´dan GDF Suez şirketleri 22 milyar dolar bedelle üstlenmişti.

‪Reaktörleri de Mitsubishi Heavy Industries ve Fransa´dan Areva şirketi imal edecek.

Türkiye´nin en mutlu şehri
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Sinop sağlık ve altyapı bakımından diğer şehirlere kıyasla daha gerilerde olmasına rağmen, son üç yıldır en mutlu şehri.

Sinop, Antik Yunan dönemi filozoflarından Diyojen´in doğum yeri. Bundan 2300 yıl önce Diyojen burada yoksul bir hayat sürmüştü.

Sadece üzerindeki giysileri ve içinde uyuduğu bir fıçısı vardı ve dini kurallara uymaya çalışanları, siyasi liderleri ve doğal olmayan toplumsal kurallara uyarak yaşayanları eleştiriyordu.

2006´da şehir merkezine dikilen Diyojen heykeli, şehrin onun felsefesiyle bağı olarak anılıyor.

Dünyada 145 reaktör kapatıldı
Dünyada nükleer santraller 1954´ten bu yana devrede.

ABD´den Ermenistan´a 31 ülke nükleer santrale sahip. Aralarında Türkiye´nin de olduğu yaklaşık 20 ülke ise ilk kez ya da yeni nükleer santral kurmayı düşünüyor.

69 reaktör inşa halinde. 58´i Asya´da 11´i Batıda.

Dünyada 193 nükleer santralde 436 reaktör çalışıyor. Bugüne kadar 145 reaktör kapatıldı.

Almanya, İspanya, Belçika hepsini kapatma kararı aldı.

(HA)

Hikmet Adal
Kaynak:

Büyüklere Masallar; Robinson Crusoe ve Cuma
Büyüklere Masallar; Robinson Crusoe ve Cuma
DUNYALILAR
Başlangıç mı, Son mu?
Başlangıç mı, Son mu?
DUNYALILAR
Üç Maymunun Hikayesi
Üç Maymunun Hikayesi
DUNYALILAR
Türk Eğitim Sistemi Geriye Gidiyor!..
Türk Eğitim Sistemi Geriye Gidiyor!..
Elit Gazete
DİTİB yanlış yolda
DİTİB yanlış yolda
DEUTSCHE WELLE TÜRKÇE
Suriye´de sorunlar çözülmüyor, öteleniyor
Suriye´de sorunlar çözülmüyor, öteleniyor
SPUTNIKNEWS
CSU Türkiye modelini yaymak istiyor
CSU Türkiye modelini yaymak istiyor
DEUTSCHE WELLE TÜRKÇE
´İtalya´nın en güzel beldesi´nde 1 euro´ya satılık evler
´İtalya´nın en güzel beldesi´nde 1 euro´ya satılık evler
BBC TURKCE
ATV muhabiri Sincan Uygur Özerk Bölgesi´nde: Ne kadar hata yaptığımızı gördük
ATV muhabiri Sincan Uygur Özerk Bölgesi´nde: Ne kadar hata yaptığımızı gördük
SPUTNIK NEWS
´Bez çanta ekonomik kızgınlığı dağıtmak için´
´Bez çanta ekonomik kızgınlığı dağıtmak için´
SPUTNIKNEWS
Twitter diplomasisi sona eriyor
Twitter diplomasisi sona eriyor
SPUTNIKNEWS
ağlık Bakanlığı: Grip artabilir!
ağlık Bakanlığı: Grip artabilir!
GAZETE DUVAR
´Trump farklı yollardan da olsa Obama´nın izinden gidiyor´
´Trump farklı yollardan da olsa Obama´nın izinden gidiyor´
SPUTNIKNEWS
Türkler sandık başında´Çanlar çifte pasaportlu Türkler için çalıyor´
Türkler sandık başında´Çanlar çifte pasaportlu Türkler için çalıyor´
SPUTNIKNEWS
Hunlar / Çin´den Orta Avrupa´ya uzanan bir tarih
Hunlar / Çin´den Orta Avrupa´ya uzanan bir tarih
GAZETE DUVAR
Velev ki geldiler, uzaylılarla kim görüşecek?
Velev ki geldiler, uzaylılarla kim görüşecek?
SPUTNIKNEWS
´Bay yüzde 5´ lakaplı Üsküdarlı Ermeni işadamının hikâyesi
´Bay yüzde 5´ lakaplı Üsküdarlı Ermeni işadamının hikâyesi
BBC TURKCE
ABD´de hükümet 20 gündür kapalı: Bundan sonra ne olacak?
ABD´de hükümet 20 gündür kapalı: Bundan sonra ne olacak?
BBC TURKCE
Anastasia Petrova, Alanya Belediyesi´ne aday!
Anastasia Petrova, Alanya Belediyesi´ne aday!
GAZETE DUVAR
Veri hırsızı, Twitter ve bizler
Veri hırsızı, Twitter ve bizler
DEUTSCHE WELLE TÜRKÇE
Rus Ortodoks Kilisesi Patriği Kirill: Akıllı telefonlar, Deccal´in aracı
Rus Ortodoks Kilisesi Patriği Kirill: Akıllı telefonlar, Deccal´in aracı
BBC TURKCE
ÇULIMLAR
ÇULIMLAR
RUVR.RU
Kadın dövüşçü, kendisini gasp etmek isteyen adamı tanınmaz hale getird
Kadın dövüşçü, kendisini gasp etmek isteyen adamı tanınmaz hale getird
SPUTNIK NEWS
Ataol Behramoğlu: O savcılara sesleniyorum hodri meydan!
Ataol Behramoğlu: O savcılara sesleniyorum hodri meydan!
ABC GAZETESİ
 ´Evde dişlerini sıkarak bekleyen yüzde 52 var´
´Evde dişlerini sıkarak bekleyen yüzde 52 var´
ABC GAZETESİ
AppleApple, hükümetlere binlerce iPhone için erişim izni verdiğini açıkladı
AppleApple, hükümetlere binlerce iPhone için erişim izni verdiğini açıkladı
SPUTNIKNEWS
Kaçak göçmenler AB´ye hangi yollardan giriyor?
Kaçak göçmenler AB´ye hangi yollardan giriyor?
EURO NEWS
İklim değişikliği, hava kirliliği ve ekonomik zorluk üçgeninde Polonya
İklim değişikliği, hava kirliliği ve ekonomik zorluk üçgeninde Polonya
EURO NEWS
‘Barışı Savunamazsak Türkiye Ortadoğu Ülkesine Dönüşür´
‘Barışı Savunamazsak Türkiye Ortadoğu Ülkesine Dönüşür´
AMERİKANIN SESİ
Trump: Erdoğan IŞİD´in kökünü kazıyacak
Trump: Erdoğan IŞİD´in kökünü kazıyacak
DEUTSCHE WELLE TÜRKÇE