Ankara
14 Kasım 2018 Çarşamba
Bugün
Bulutlu
7 °C
-4 °C
Perşembe
Bulutlu
8 °C
0 °C
Cuma
Bulutlu
8 °C
-1 °C
DOLAR
5.4770
EURO
6.1575
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Son Yorumlananlar
Ankara için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:17 08:01 13:01 15:25 17:43 19:15
Bugün bana yarın sana lazım olacak nedir? ADALET GENE ADALETTİR

Unutma !
-Her 4 Amerikalıdan biri mutlaka televizyonda görünüyor. (Sokakta her 4 kişiden 1 imza dağıtıyormuş düşünsenize) -Uyurken televizyon seyrederken yaktığımızdan daha fazla kalori yakıyoruz. (Demekli televizyonla uyutuluyoruz) -Bir karıncanın koku alma yet

İlginç Bilgiler 5
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
"Sinop´taki Nükleer Santrale Japonya Halkı da Karşı"
BİANET
Tarih: 30.10.2018 21:14:41/ 23okunma / 0yorum


ÇEVRE HABERCİSİ PINAR DEMİRCAN
"Sinop´taki Nükleer Santrale Japonya Halkı da Karşı"
Pınar Demircan, nükleer santral projesi için ağaç kesimi devam eden Sinop´ta en az 650 bin ağacın kesildiği söyledi. Japonya halkının kendi hükümetleri vasıtasıyla Türkiye´de santral yapılmasına karşı çıktıklarını aktardı.
Hikmet Adal

Sinop, İnceburun´da yapılması planlanan nükleer santral için ağaç kıyımı devam ediyor. Santrala karşı mücadele eden bölge sakinleri Samsun Bölge İdare Mahkemesi´nde nükleer santralın Sinop üst ölçekli planlarında olmaması nedeniyle projenin durdurulması için dava açtı.

Dava devam etmesine rağmen santralin yüklenici kuruluşu bölgede ağaç kesmeye devam ediyor.

Yeşil Gazete yazarı, aktevist Pınar Demircan bianet´e son günlerde basına yansıyan "Sinop´ta nükleer santral inşaatı için 650 bin ağaç kesildi" haberlerini yorumladı.

Demircan´a göre kesilen ağaç sayısı daha fazla. Çalışmalar ilk başladığından beri kesilen ağaç sayısının 650 bini geçtiğini ifade eden Pınar Demircan bu sayının 700 bine yaklaştığını söyledi.

İnceburun´a 111 km mesafede deprem fay hattı olduğunu belirten Demircan, bölgenin riskli olduğunu ve depremsellik araştırması yapabilmek için ağaçların kesildiğini belirtti.

Bakanlık yalan söyledi
Ağaçların ilk kesilmeye başladığında gelen tepkiler üzerine Enerji Bakanlığı´nın açıklama yapmak zorunda kaldığını ifade eden Demircan, "Bakanlık endüstriyel amaçlı dikilen ağaçları kestiğini iddia etti o dönem fakat bölge hiçbir zaman endüstriyel amaçlı ormancılık yapılan bir yer olmadı" dedi.

Demircan konuşmasının devamında şunları söyledi:

"Orada şu an bir çalışma var olduğunu biliyoruz. Çalışma boyunca en az 650 bin ağaç kesildi ama net bir sayı alamıyoruz. Çünkü şirket çalışanları toplumla kaynaşmıyor. Kendilerini saklamayı tercih ediyorlar, çekiniyorlar toplumun tepkisinden.

"Ormanlık alan artık bomboş"
"Bölgeye bakarsanız tamamen tırpanlanmış. Dümdüz bomboş bir arazi olmuş. Yüzde 99´u orman olan bir bölgeydi İnceburun.

"Sinop´ta Halkın Katılımı Toplantısı yaptırılmadı. Daha doğrusu yapıldı ama halkın katılmasına izin vermediler. Halk Sinop´ta nükleer santral istemiyor. O nedenle devlet onların seslerinin yükselmesini de istemiyor.

"Zaten Sinop için hala yer lisansı henüz alınmış değil. Akkuyu için 1976´da alınmış bir yer lisansı var mesela ama Sinop için hala çıkartmadılar, çıkartamadılar. 650 binden fazla ağaç kesildi ama yer lisansı yok. Düşünebiliyor musunuz?

"Maliyeti iki kat arttı"
"Son dönemde santralin maliyetiyle ilgili de çok ciddi sorunlar ortaya çıktı. En basitinden santralin maliyeti iki katına çıktı. Proje ilk başladığında maliyet 20 milyar dolardı şimdi 40 milyar dolar oldu.

"Maliyeti artıran Japonya. Bunun sebeplerinden birisi Fukuşima´nın maliyetinin fazla olması. Muhtemelen Fukuşima´nın maliyetlerini karşılamak için kaynak arıyorlar. Şimdi bir de olimpiyat hazırlıkları çıktı. Burayı bir kaynak olarak görüyorlar.

"Kaldı ki Türkiye hükümeti buna rağmen projeye devam ediyor ve sesini çıkartmıyor. Enflasyon neredeyse yüzde 40´larda, dolar bu projeye başlandığında 2 TL´ydi ama şu an 5 buçuk TL´nin üzerine çıktı. Yani projenin maliyetini neredeyse 12 kat artmış durumda. Yapılan sözleşme de uluslararası bir anlaşma olduğu için taraflar buna uymak zorunda.

"Hükümette seçimleri, kendi geleceğini düşünerek ben nükleer güce sahibim, sahip olacak bir devletim gibi gösteriyor. Aynı zamanda topluma ve bizlere de güçlü devlet imajı veriyor. İnsanlara ise gelecek vaat ediyor, kalkınma sözü veriyor. Oysa Türkiye´de yenilenebilir enerji kaynakları çok daha zengin.

Sivil toplumun önemi
Japonya´da insanlar kendi elleriyle Türkiye´de nükleer santral yapılmasına karşı. Çünkü kendi hükümetleri Japonya´da Fukuşima felaketine neden oldu.

Japonya şu an kendi tesislerini Fukuşima´nın ardından kapatmaya başladılar. Ülkede toplam 43 reaktörün hepsi çalışabilir durumda. Fakat şu an sadece beş tanesi çalıştırılıyor. Bu sivil toplumun gücüyle oldu. Davalar açıldı, nükleer santral bir risktir denildi, deprem ülkesine nükleer santral olmaz denildi. Yani orada sivil toplum devlet üzerinde bir baskı kurarak başarıya ulaştı.

"Şimdi ise aynı hükümet, kendi ülkesinde açamadığı bu reaktörleri Türkiye´de kurmaya çalışıyor. Japonya halkı bu konuda bizden daha bilinci. Çünkü başlarından geçen bir felaket var ve Türkiye´de de açtırmak istemiyor.

"Japonya´da halk utanıyor hükümetinden Türkiye´de böyle bir reaktör kurdukları için. Kendileri bir felaket yaşadılar. Aynı felaket şimdi bir başka ülkede olacak, yine kendi hükümetleri nedeniyle. Bundan dolayı utanç duyuyorlar.

Türkiye´nin nükleer santral hikayesi
Konuyla ilgili olarak Türkiye´nin nükleer santral hikayesini anlatan, yönetmenliğini ve yapımcılığını Can Candan´ın üstlendiği Nükleer Alaturka belgeselini aşağıdan izleyebilirsiniz.

Pınar Demircan hakkında
Çevre habercisi, aktivist. Ekonomi okudu, Japonca öğrendi, insan kaynakları yönetimi alanında çalıştı. Çocukken Hiroşima Türküsü´nü dinlediği an itibariyle bir nükleer karşıtı. Amacı Nükleer enerji santralleriyle ilgili güvenilir ve güncel bir bilgi kaynağı oluşturmak, bu santrallerin yarattığı risklere ve sorunlarına ilişkin dosya, raporlar sunmak olan Nükleersiz.org sorumlularına katıldı. Bu süreçte Yeşil Gazete´de de nükleer karşıtı yazıları yayımlanmaya başladı.

Fukushima faciasının gerçek sonuçlarını izlediği Japonca ve İngilizce kaynaklardan da aktarmaya çalışıyor.

Nükleer enerji ve diğer ekolojik yaşamı baltalayan enerji türlerine karşı yazmaktan fırsat kalırsa toplumsal hayatın dönüşümü için yenilenebilir enerji alanında özellikle güneş sektöründeki gelişmeler üzerine çalışıyor. Enerji eksenli toplumsal meseleler üzerindeki düşüncelerini bilimsel zemine oturtmanın derdiyle sosyoloji doktorasına devam ediyor.

Sinop Nükleer Santrali Projesi hakkında
1990´lı yıllardan itibaren Sinop´a kurulmak istenen nükleer santral için, 2014´te Japonya´daki hükümet ile Türkiye arasında hükümetlerarası anlaşma imzalandı.

Anlaşma Nisan 2015´te TBMM Genel Kurulu´nda kabul edildi.

Santral doğal yapısını bugüne kadar koruyabilmiş Akliman, Sarıkum ve Hamsilos Tabiat Parkı´nın kapsayan İnceburun´a yapılıyor. Yanındaki 2 bin nüfuslu Abalı Köyü bu nedenle boşaltıldı.

‪Nükleer santralin 4,800 MW gücünde olması planlanıyor. Atmea 1 tipi reaktörlerle çalışacak santralle ilgili anlaşma 2013´te yapılmıştı. ‪Santralin yapımını Japonya´dan Mitsubishi Heavy Industries, Itochu Corp. ve Fransa´dan GDF Suez şirketleri 22 milyar dolar bedelle üstlenmişti.

‪Reaktörleri de Mitsubishi Heavy Industries ve Fransa´dan Areva şirketi imal edecek.

Türkiye´nin en mutlu şehri
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Sinop sağlık ve altyapı bakımından diğer şehirlere kıyasla daha gerilerde olmasına rağmen, son üç yıldır en mutlu şehri.

Sinop, Antik Yunan dönemi filozoflarından Diyojen´in doğum yeri. Bundan 2300 yıl önce Diyojen burada yoksul bir hayat sürmüştü.

Sadece üzerindeki giysileri ve içinde uyuduğu bir fıçısı vardı ve dini kurallara uymaya çalışanları, siyasi liderleri ve doğal olmayan toplumsal kurallara uyarak yaşayanları eleştiriyordu.

2006´da şehir merkezine dikilen Diyojen heykeli, şehrin onun felsefesiyle bağı olarak anılıyor.

Dünyada 145 reaktör kapatıldı
Dünyada nükleer santraller 1954´ten bu yana devrede.

ABD´den Ermenistan´a 31 ülke nükleer santrale sahip. Aralarında Türkiye´nin de olduğu yaklaşık 20 ülke ise ilk kez ya da yeni nükleer santral kurmayı düşünüyor.

69 reaktör inşa halinde. 58´i Asya´da 11´i Batıda.

Dünyada 193 nükleer santralde 436 reaktör çalışıyor. Bugüne kadar 145 reaktör kapatıldı.

Almanya, İspanya, Belçika hepsini kapatma kararı aldı.

(HA)

Hikmet Adal
Kaynak:

Z Kuşağı ve Öncesi Arasındaki 8 Anahtar Fark
Z Kuşağı ve Öncesi Arasındaki 8 Anahtar Fark
BEYINSIZLER
Michelle Obama´nın bugün piyasaya çıkan kitabında neler var?
Michelle Obama´nın bugün piyasaya çıkan kitabında neler var?
BBC
Türkiye, mültecilere verilen yardımla ilgili verilerin hepsini paylaşmıyor´
Türkiye, mültecilere verilen yardımla ilgili verilerin hepsini paylaşmıyor´
BBC
Bir şifa kaynağı olarak su
Bir şifa kaynağı olarak su
GAZETE DUVAR
Dolar/TL haftaya artışla başladı
Dolar/TL haftaya artışla başladı
SPUTNIKNEWS
Prestijli gezi dergisi Türkiye sahillerini öne çıkardı
Prestijli gezi dergisi Türkiye sahillerini öne çıkardı
LONDRA GAZETE
Bakandan ´Wikipedia neden kapalı?´ sorusuna yanıt
Bakandan ´Wikipedia neden kapalı?´ sorusuna yanıt
İLERİ HABER
Atatürk´ün vefatından sonra dünya basını ne yazdı?
Atatürk´ün vefatından sonra dünya basını ne yazdı?
ABC GAZETESİ
Atatürk Selanik´te doğduğu evde anıldı
Atatürk Selanik´te doğduğu evde anıldı
ADİL MEDYA
Z kuşağı araştırması: Düşünce özgürlüğüne en çok önem veren gençler Türkiye´de
Z kuşağı araştırması: Düşünce özgürlüğüne en çok önem veren gençler Türkiye´de
ADİL MEDYA
Mustafa Kemal Atatürk´Savaştığı hasımları bile cenazesine geldi´
Mustafa Kemal Atatürk´Savaştığı hasımları bile cenazesine geldi´
SPUTNIKNEWS
‘Türkiye Kaşıkçı Soruşturmasında Güvenilir Yaklaşım Sergilemiyor´
‘Türkiye Kaşıkçı Soruşturmasında Güvenilir Yaklaşım Sergilemiyor´
VOA
YouTube videolarının sonu mu geliyor?
YouTube videolarının sonu mu geliyor?
DW
Apple, İstanbul´da iş ilanı açtı.
Apple, İstanbul´da iş ilanı açtı.
SPUTNIK NEWS
ABD ile ilişkileri düzeltmek, Türkiye´deki enflasyon canavarını durduramadı
ABD ile ilişkileri düzeltmek, Türkiye´deki enflasyon canavarını durduramadı
DW
AB üyelik müzakerelerinin bitmesi Erdoğan´a yarayabilir
AB üyelik müzakerelerinin bitmesi Erdoğan´a yarayabilir
DW
´Siber aptal´ olmaktan nasıl kurtulabilirsiniz?
´Siber aptal´ olmaktan nasıl kurtulabilirsiniz?
BBC
Kentin kayıp sakinleri: Ankara Yahudileri
Kentin kayıp sakinleri: Ankara Yahudileri
GAZETE DUVAR
“Gösterişçi tüketim ve yeni zenginler”
“Gösterişçi tüketim ve yeni zenginler”
DUNYALILAR
 Diyanet imamların siyaset yapmasında ısrarlı
Diyanet imamların siyaset yapmasında ısrarlı
ARTI GERCEK
ABD Dışişleri Bakanı Pompeo: Türkiye, İran yaptırımlarından muaf tutulacak
ABD Dışişleri Bakanı Pompeo: Türkiye, İran yaptırımlarından muaf tutulacak
T24
ILO´dan Türkiye raporu: Çalışanlar yoksul, kadınlar daha fazla işsiz!
ILO´dan Türkiye raporu: Çalışanlar yoksul, kadınlar daha fazla işsiz!
ACIK GAZETE
Enflasyonla mücadele programı da krize çare olmadı:
Enflasyonla mücadele programı da krize çare olmadı:
ABC GAZETESİ
Mahsur kalan keçiler için AFAD devreye girdi
Mahsur kalan keçiler için AFAD devreye girdi
ARTI GERCEK
Büyükelçi´nin niye ´Helen´ olduğu anlaşıldı
Büyükelçi´nin niye ´Helen´ olduğu anlaşıldı
ARTI GERCEK
Alkollü içki satışında yaş sınırı hangi ülkede nerede? Rusya ve Türkiye´de 18 yaş
Alkollü içki satışında yaş sınırı hangi ülkede nerede? Rusya ve Türkiye´de 18 yaş
TURKRUS
ABD ve Türkiye yaptırımları karşılıklı olarak kaldırdı
ABD ve Türkiye yaptırımları karşılıklı olarak kaldırdı
BBC
Yapay Bir Özgürlük Vaadi; Teknoloji
Yapay Bir Özgürlük Vaadi; Teknoloji
DUNYALILAR
Oggito´nun Kasım Ayı İçin Önerdiği 10 Kitap
Oggito´nun Kasım Ayı İçin Önerdiği 10 Kitap
OGGİTO
1 buçuk milyar TL harcanan Melen Barajı tamamlanamıyor
1 buçuk milyar TL harcanan Melen Barajı tamamlanamıyor
ADİL MEDYA