17 Şubat 2019 Pazar
DOLAR
5.2601
EURO
5.9335
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Son Yorumlananlar
Ankara için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:17 08:01 13:01 15:25 17:43 19:15
Bugün bana yarın sana lazım olacak nedir? ADALET GENE ADALETTİR

Unutma !
BUNLARI BİLİYORMUSUNUZ? -Hapşırdığınız zaman kalbinizde dahil olmak üzere bütün vücut fonksiyonlarınız bir an için durur. (Ya bi kez griptim hesapladım 120 kez hapşırmışım demek ki kalbim 1 dakika durmuş o gün) -Eiffel kulesinin tepesine çıkana kadar

İlginç Bilgiler
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Orta Doğu´da barışı öldürmek için mükemmel zamanlama
Elit Gazete
Tarih: 7.12.2017 20:41:22/ 218okunma / 0yorum

Trump´ın Kudüs kararı: Orta Doğu´da barışı öldürmek için mükemmel zamanlama
Fehim Taştekin
Gazeteci-Yazar
6 saat önce
Paylaş Facebook Paylaş Twitter Paylaş Messenger Paylaş E-posta Paylaş
KUDUSTelif hakkıAFP
ABD Başkanı Donald Trump dünya kamuoyunun önemli bir kısmını karşısına alarak Tel Aviv´deki Amerikan Büyükelçiliğinin Kudüs´e taşınmasına karar verdi.
Aslında Trump seleflerinin yerine getirmekten kaçındığı ve Kudüs´ü İsrail´in başkenti sayan yasayı hayata geçirmiş oldu. Kongre´den 1995´te geçen yasanın uygulaması, her altı ayda bir, başkanın imzaladığı feragatnameyle erteleniyordu.
Önceki Başkan Barack Obama da 2008´de Yahudi kuruluşu AIPAC´taki konuşmasında "Kudüs, İsrail´in başkenti olarak kalacaktır ve bölünmeden kalmalıdır" demişti.
Başkanların yasayı dondurmalarının nedeni Amerikan çıkarlarının tehlikeye gireceği, Arap-İslam dünyasıyla ilişkilerin bozulacağı ve barış sürecinin sekteye uğrayacağına yönelik kaygılardı.
KUDÜS HARITASI
Olası sonuçlar ne olabilir?
Trump´ın ziyadesiyle kışkırtıcı olan böyle bir adımı atmasında elbette "Önce Amerika" sloganıyla ABD´nin klasik dış ilişkilerdeki yerini umursamayan ´sıra dışı liderlik´ anlayışının payı var.
Fakat kendi Dışişleri ve Savunma Bakanlarının da karşı çıktığı bu adımın sıra dışı liderliğin ötesinde ´delilik´ ya da ´çılgınlığa´ tekabül eden tarafları var.
İsrail´e Doğu Kudüs dahil 1967´de işgal ettiği topraklardan çekilmesi çağrısı yapan Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi kararlarını hiçe sayan bu adım kuşkusuz BM dahil uluslararası aktörler nezdinde bir dirençle karşılaşacaktır.
NETANYAHU TRUMPTelif hakkıGPO/GETTY IMAGES
Image caption
İsrail Başbakanı Netanyahu (solda), kararı açıklamasının ardından Başkan Trump´a (sağda) teşekkür etti
Bunun yanı sıra bu adımın BM´nin desteklediği iki devletli çözüm planının öldürülmesi, pek çok ülkeye yayılmış Filistinli mültecilerin dönüş umudunun hepten son bulması, olası çözümde Filistin´e başkent olarak kurgulanan Doğu Kudüs´teki Filistinlilerin yok edilmesi, burada yaşayan ve vatandaşlığı bulunmayan 300 bin Filistinlinin kaderinin belirsizliğe bırakılması, Batı Şeria´nın neredeyse yüzde 60´ını teşkil eden yasadışı kolonilerin meşrulaştırılması, güvenlik duvarlarıyla Filistinlilere dayatılan ´apartheid´ rejiminin sürmesi, bu tür bir umutsuzluk ve çaresizlik ortamında (Hamas´ın ifadesiyle) ´cehennemin kapılarının açılması´, Filistin lideri Mahmud Abbas´ın dediği gibi ´radikal örgütlere zemin sunulması´ ve geniş coğrafyalarda şiddetin kışkırtılması gibi yakıcı ve yıkıcı sonuçları olabilir.

Trump´ın kararı için Kudüslüler ne diyor?
Kararın arkasındaki motivasyon nedir?
Trump birçok şeyi ateşe atma pahasına bu tür bir adımı neden attı ve bundan ne umuyor?
2016´da "Elçiliği İsrail´in ebedi başkenti Kudüs´e taşıyacağım" demiş olan Trump´ın basitçe seçim vaadini yerine getirdiği söylenebilir. Ama bu izahat naif kalır. George W. Bush ve Bill Clinton dahil önceki başkanlar aynı vaadi yerine getirmedi diye seçim kaybetmiş değil.
Seçim kampanyası döneminde ekibinin Rus yetkililerle sıra dışı ilişkileri yüzünden başı belada olan Trump´ın Kongre´de etkili olan bazı çevrelerin desteğini sağlama almak ve üzerindeki bulutları dağıtmak için bu manevrayı yaptığı da söylenebilir. Kararın arifesinde Temsilciler Meclisi´nde başkanın azledilmesini öngören tasarı oylandı ve 58´e 364 oyla Trump kurtuldu. Bu izahat da tek başına kâfi değil.
greenblatt ve kushnerTelif hakkıGETTY IMAGES
Image caption
Trump yönetiminin, Orta Doğu politikalarının iki önemli ismi özel temsilci Greenblatt (solda) ve damadı Jared Kushner
Trump yönetimi damadı Jared Kushner ve özel temsilci Jason Greenblatt aracılığıyla bir süreden beri Orta Doğu´da yeni bir barış girişiminin altyapısını hazırlıyor. Müzakerelerden önce hedef Kudüs´ün statüsü üzerindeki tartışmayı bitirmek, Arapların daha azına razı olacağı bir çetrefil yaratmak ve böylece koşulları İsrail lehine değiştirerek masayı kurmak olabilir. İsrail ile çok özel bağları olan Kushner ve Greenblatt´ın Trump´ı nasıl yönlendirdiği meçhul. İkisinin de Orta Doğu barışı gibi binbir dengeyi barındıran bir sürece hakim olmadığı biliniyor. Bu ikilinin bir barış masası kurabileceğine dair inanç son derece zayıf.
Acaba barış sürecini diriltmek yerine kabul edilemez koşullar karşısında Arapların masadan tamamen uzaklaşacağı, böylece İsrail değil Filistinlilerin suçlanacağı, barışın unutulup fiili durumun kalıcı hale geleceği yeni bir ortam mı hedefleniyor? Kushner ve Greenblatt´ın Orta Doğu´da ne çevirdiklerini ABD Dışişleri bile bilmediğinden bu konuda yorum yapmak güç.
Yeni bir intifada mı?
Filistin tarafında Trump´ın bu kararından sonra ABD´nin arabuluculuk rolünü yitirdiğini düşünenler de var.
Fakat yaşamak için yardımlara bağımlı hale gelen ve Ramallah´tan çıkmaları bile İsrailli bir çavuşun iznine bağlı olan Filistinli liderler kendilerini o denli çaresiz duruma soktu ki; birkaç ay sonra ABD´nin rolünü sorgulayacak durumda bile olamayabilirler.
Ayrıca bu yorumlar, İsrailli liderlerin gerçek bir barışı düşünmekten alıkoyan keyfiliklerini, her koşulda İsrail´i koruma ve kollama taahhüdüne bağlı olan Amerikan başkanlarına borçlu olduğu gerçeğini de görmezden geliyor.
ABBAS SUUDI KRALTelif hakkıREUTERS
Image caption
Mahmud Abbas (solda) Kasım ayında Suudi Arabistan Kralı Selman ile bir araya gelmişti
Bu öfkeden yeni bir intifada çıkar mı çıkmaz mı, şimdiden kestirmek zor.
Ama bildiğimiz şey şu: Bu adım İslam ülkelerinin birbirine girdiği, mezhep gerilimlerinin tırmandırıldığı, Filistinli direniş unsurlarının zayıfladığı, Gazze´yi tekeline alan Hamas ile Batı Şeria´ya hükmeden El Fetih arasında gerçekleşen zoraki barışa rağmen Filistin Yönetimi´nin kadük olmaktan kurtulamadığı ve İsrail´in Arap dünyasından müttefikler bulduğu bir süreçte geldi.
Dün Filistin konusunda Arap Birliği´ni sürükleme kapasitesi olan ülkeler bugün kendi dertleriyle meşgul: 2011´den beri Suriye yanıyor, NATO müdahalesi ve silahlı isyan sonrası Libya bitti, Irak Amerikan işgalinden beri cehennemde, Sudan bölündü, Arap isyanlarının çıkış yeri Tunus ve Mısır hala belini doğrultamadı.
Pek çok yerde Sünni-Şii gerilimi inanılmaz boyutlara taşındı. Yemen İran destekli unsurları temizleme adına iki yıldır Suudi Arabistan´ın başını çektiği koalisyonun ateşi altında.
İran´a karşı Sünni cephe yaratmak istenirken Müslüman Kardeşler´in destekçisi Katar yüzünden Sünni koalisyon birbirine girdi. Filistinlilerin sözcülüğüne ve Katar ile Müslüman Kardeşler´in hamiliğine soyunan Türkiye bu ülkelerin birçoğuyla sorunlu hale geldi.
İran düşmanlığı Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn gibi ülkeleri İsrail´le ortak paydada buluşturdu.
Bu şekilde birbirini törpüleyen bu coğrafyadan Birinci ve İkinci İntifada sırasında olduğu gibi Filistin davasına güçlü bir destek çıkar mı? Tepkiler sel olsa da sonuç getirecek ortak duruşun şekillenmesi zor.
FILISTIN PROTESTOTelif hakkıAFP
Hatta iddia o ki; Suudi Arabistan´da ipleri eline alan Veliaht Prens Muhammed bin Selman, BAE´nin yönlendirmesiyle İsrail´le anlaştı; Kushner´le görüşmesinden sonra Mahmud Abbas´ı Kudüs ve mültecilerin dönüş hakkını unutan, Batı Şeria´daki Yahudi yerleşimlerine dokunmayan, Doğu Kudüs yerine kentin dışındaki Abu Dis´i başkent yapan bir çözüm önerisini kabul etmesi için markaja aldı.
Abbas´a "Kabul etmen için iki vaktin var, yoksa yerini başkası alır" mesajı verildi.
Körfez´de birçok etkili yazar ve gazetecinin son zamanlarda Filistinlileri ´baş belası´ ve Filistin davasını ´yük´ olarak gören, mültecileri ve Kudüs´ü de Allah´a havale eden yorumların artması bu gizli anlaşmaya bağlanıyor.
Hamas en kötü dönemini yaşıyor
Direniş cephesinde de durum kötü: Suriye krizi sırasında Şam-Tahran ekseninden çıkıp Katar ve Türkiye ile saf tutan Hamas en kötü dönemini yaşıyor. Lübnan´daki Hizbullah ise fazlasıyla Suriye´de meşgul ve bu dönemde ateşin Lübnan´a sıçramaması konusunda bir dikkat söz konusu.
Filistinli Hıristiyanlar da son derece tepkili ama bu tepki caydırıcı bir etki yaratmıyor. Kudüs´ten ikisi patrik ve sekizi başpiskopos 13 dini lider, karar öncesi Trump´a mektup yazıp çözüm bulunmadan Kudüs´ü İsrail´in başkenti yapmanın onarılamaz sonuçları olacağı uyarısında bulundu. Trump bunları da dinlemedi.
Belli ki Trump, Körfez´de İran karşıtlığı ile satın aldığı uyumlu pozisyondan ve Arap-İslam aleminin bir araya gelmesi imkansız halinden cesaret alıyor.
Trump tepkilerin köpük gibi bir süre sonra sönümleneceğini düşünüyor olabilir. Fakat burası Orta Doğu; asla söylenmemesi gereken şey "Yok, bu olmaz" sözüdür.
Burası bütün senaryolara açık bir coğrafya. Epey zamandan beri hakim örgüt ve liderlerden bağımsız olarak kendini gösteren bir dip dalga var.
Başsız ve örgütsüz gençler ve çocuklarla köpüren bu dalganın nasıl çarpacağını öngörmek zor.

http://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-42261350
Kaynak:

1,5 ay sürecekti, 1,5 yılı geçti: İşte OHAL´in ağır faturası
1,5 ay sürecekti, 1,5 yılı geçti: İşte OHAL´in ağır faturası
Elit Gazete
Türk ve Amerikalı Askeri Uzmanlar Afrin Operasyonu´nu Anlattı
Türk ve Amerikalı Askeri Uzmanlar Afrin Operasyonu´nu Anlattı
Elit Gazete
‘Yazar okuyucuyu gündemden uzaklaştırmalı´
‘Yazar okuyucuyu gündemden uzaklaştırmalı´
Elit Gazete
Duvar gerçekten yıkıldı mı?
Duvar gerçekten yıkıldı mı?
Elit Gazete
Hukukun üstünlüğünde de gerileme
Hukukun üstünlüğünde de gerileme
Elit Gazete
İktidar Da Muhalefet De Koltuğa Japonla Yapışmış…
İktidar Da Muhalefet De Koltuğa Japonla Yapışmış…
Elit Gazete
İklim Savaşları: H.A.A.R.P
İklim Savaşları: H.A.A.R.P
Elit Gazete
Komşunuzu almaya geldiklerinde ne yapacaksınız, karar verdiniz mi?
Komşunuzu almaya geldiklerinde ne yapacaksınız, karar verdiniz mi?
Elit Gazete
Özgür Suriye Ordusu´nun çöküşü
Özgür Suriye Ordusu´nun çöküşü
Elit Gazete
Türkiye ve Rusya´nın Afrin´deki hedefi ne?
Türkiye ve Rusya´nın Afrin´deki hedefi ne?
Elit Gazete
Kuvayi Milliye
Kuvayi Milliye
Elit Gazete
Ağır çekim tren kazasına tanık oluruz
Ağır çekim tren kazasına tanık oluruz
Elit Gazete
 Ortadoğu
Ortadoğu
Elit Gazete
Nedir Bu “Kızıl Elma” Dedikleri? /2
Nedir Bu “Kızıl Elma” Dedikleri? /2
Elit Gazete
“Türkiye´de korku hukuk sistemini zehirliyor”
“Türkiye´de korku hukuk sistemini zehirliyor”
Elit Gazete
ABD´nin Türkiye planı çöktü
ABD´nin Türkiye planı çöktü
Elit Gazete
“FETÖ TARİKATINI TEMİZLEMEYE ÇALIŞIRKEN YENİ TARİKATLARA YOL AÇIYORSUNUZ”
“FETÖ TARİKATINI TEMİZLEMEYE ÇALIŞIRKEN YENİ TARİKATLARA YOL AÇIYORSUNUZ”
Elit Gazete
Erdoğan´ın kefil olduğu ‘Milli Ordu´
Erdoğan´ın kefil olduğu ‘Milli Ordu´
Elit Gazete
Zeytin Dalı´na katılan milisler, uyumsuz, dağınık ve başıbozuk bir koalisyon
Zeytin Dalı´na katılan milisler, uyumsuz, dağınık ve başıbozuk bir koalisyon
Elit Gazete
Gelecek geçmişe benzeyecek mi?
Gelecek geçmişe benzeyecek mi?
Elit Gazete
Zeytin Dalı´nda riskler ve olasılıklar
Zeytin Dalı´nda riskler ve olasılıklar
Elit Gazete
Güncelde Boǧulmak
Güncelde Boǧulmak
Elit Gazete
Türkiye - ABD İlişkileri Karşılıklı Yalanlama Kronolojisi
Türkiye - ABD İlişkileri Karşılıklı Yalanlama Kronolojisi
Elit Gazete
´ABD Menbiç´ten YPG ile çekilip orta yol bulabilir´
´ABD Menbiç´ten YPG ile çekilip orta yol bulabilir´
Elit Gazete
Gazetecinin görevi halkın morali değil, gerçeklerdir
Gazetecinin görevi halkın morali değil, gerçeklerdir
Elit Gazete
Hem silah satıp hem de barış için arabulucu olunamaz
Hem silah satıp hem de barış için arabulucu olunamaz
Elit Gazete
ABD, Ankara ve PYD´yi yeniden uzlaştırmalı
ABD, Ankara ve PYD´yi yeniden uzlaştırmalı
Elit Gazete
YERLİ MİLLİ/PİLLİ ZİLLİ
YERLİ MİLLİ/PİLLİ ZİLLİ
Elit Gazete
PKK´yı silahlandırdık... Ankara´ya dürüst davranmadık...
PKK´yı silahlandırdık... Ankara´ya dürüst davranmadık...
Elit Gazete
‘ABD, Türkiye´yi kendine yaklaştırmak için PYD´yi kullandı ama bu taktik işe yaramadı´
‘ABD, Türkiye´yi kendine yaklaştırmak için PYD´yi kullandı ama bu taktik işe yaramadı´
Elit Gazete