22 Mart 2019 Cuma
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Son Yorumlananlar
Ankara için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:17 08:01 13:01 15:25 17:43 19:15
Bugün bana yarın sana lazım olacak nedir? ADALET GENE ADALETTİR

Unutma !
BUNLARI BİLİYORMUSUNUZ? -Hapşırdığınız zaman kalbinizde dahil olmak üzere bütün vücut fonksiyonlarınız bir an için durur. (Ya bi kez griptim hesapladım 120 kez hapşırmışım demek ki kalbim 1 dakika durmuş o gün) -Eiffel kulesinin tepesine çıkana kadar

İlginç Bilgiler
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Moldova Gezi Rehberi
Elit Gazete
Tarih: 11.2.2018 19:45:58/ 465okunma / 0yorum

Moldova Gezi Rehberi

 

Moldova veya resmi adıyla Republica Moldova, denize kıyısı olmayan küçük bir Doğu Avrupa ülkesi. Avrupa´nın en az turist giden ülkesi olmasına rağmen manastırları, orman yürüyüş alanları, verimli toprakları, şarapları, zengin tarihi ile seyahat etmek için eğlenceli, renkli, güzel ve ucuz bir ülke. Bu blog yazım Moldova hakkında bilgi, şehirleri, başkent Kişinev, alışveriş, gece hayatı, gezilecek yerler, gezi notları ve yorumları, Moldova dili, dini, nüfusu, yöresel yemekleri ve kıyafetleri, konumu, tarihi, müzikleri, insanları, Gagavuz ve Transdinyester özerk bölgeleri ile ilgili bir Moldova gezi rehberi.

Moldova gezi bilgi rehberi
Moldova

Moldova Nerede? Konumu ve Haritası
Ülke batıda Romanya, kuzey, güney ve doğuda Ukrayna ile çevrili olup, bir kara ülkesi olduğu için deniz tatili amaçlı seyahat etmek isteyenlere uygun değil. Prut ve Dinyester nehirlerinin arasında tarihi adı Besarabya olan bölgede yer alıyor. İşte ülkenin haritası ve Moldova gezi bilgileri.

Moldova harita
Moldova haritası

Moldova Hakkında Bilgi
Bayraki´de 800 bin-1.2 milyon yıllık en eski tip taş aletlerin bulunması, ülkede Paleolitik çağda ilk insanların yaşadığını gösteriyor. Neolitik çağda M.Ö. 5500-2750 yıllarında Cucuteni-Trypillian kültürünün merkezi olan bölgede insanlar tarım, hayvancılık, avcılık ve çömlekçilik yapıyorlardı. Antik çağlarda Daçyalılar tarafından yaşanan ülkede daha sonra Roma ve Bizans İmparatorlukları hakim oldu. Orta Çağda Gotlar, Hunlar, Avarlar, Bulgarlar, Macarlar, Peçenekler, Moğollar ve Tatarlar tarafından işgal edildi.

Moldova tarihi bilgi
Moldova tarihi hakkında bilgi

1359 yılında kurulan Moldavya Prensliği 1538 yılında Osmanlı İmparatorluğu tarafından vergiye bağlandı ama iç işlerinde bağımsız, dış işlerinde yarı bağımsız olma özerkliğini korudu. 1600 yılı Mayıs ayında Kahraman Michael, Bacau savaşında Ieremia Movila´yı yenerek Moldavya, Valaçya ve Transilvanya adlı üç Romanya prensliğini birleştirdi ama kısa süre sonra dağıldı. Movila Polonya Litvanya Birliği Devleti himayesinde yeniden taç giydi, ülke 1621 yılında yeniden Osmanlı hakimiyetine döndü.

Kanuni Sultan Süleyman´ın Moldova´yı alışını gösteren tarihi minyatür.

1812 yılına kadar yaklaşık 300 yıl Boğdan eyaleti olarak Osmanlı İmparatorluğu´na bağlı olan ve 1812 yılında Osmanlı-Rus Barış Anlaşmasıyla Rusya egemenliğine giren ülkede, 1924 yılında etnik Ukraynalıların hakimiyetindeki Dinyester´in doğu yakasında Moldova Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti kuruldu. Ülke 27 Ağustos 1991´de SSCB´den ayrıldı.

Moldova gezi rehberi bilgi
Moldova hakkında bilgi

33.846 kilometre kare yüz ölçümlü Moldova´nın nüfusu 3 milyon 600 bin. En yaygın dini inanç Ortodoks Hristiyanlık olup, yerel dili Rumence yanı sıra Rusça da yaygın konuşuluyor. Ünlü Moldovalı halterci Nicolae Birliba, dokuz kez dünya şampiyonu oldu.

Moldova gezi notları
Moldova gezi yorumları

Arkadaşım Lena, Moldova tarihi hakkında bilgi verirken.

Moldova kızları
Moldova hakkında bilgiler

Moldova Gezi Rehberi – Nasıl Gidilir?
Her türde ve renkte Türk pasaportuna vize yok, 90 güne kadar vizesiz kalınabiliyor. Başkent Kişinev ile Bükreş, İstanbul, Moskova, Viyana, Münih, Kiev şehirlerine sık uçuşlar gerçekleştiriliyor. Romanya ve Ukrayna´dan her gün tren var. Özel otomobille sınırdan girerken 1 hafta için 4 avro yol vergisi ödeniyor. İstanbul, Bükreş, Kiev ve diğer Romanya ile Ukrayna şehirlerine otobüs var. Her tür Türk pasaportuna vize gerekmiyor. İşte pratik bir Moldova gezi rehberi.

Moldova gezi yorumları
Moldova gezi rehberi

Hava Durumu ve İklim
Ülkede karasal iklim hakim; Yazlar sıcak ve uzun, Kışlar soğuk geçiyor. Yazın hava sıcaklıkları 19-30 derece arasında, Kış mevsiminde -4 ile +3 derece civarında, Nisan ayında 8-15, Kasımda 2-8 derece arasında oluyor. En çok yağmur Haziran, en az Ekimde yağıyor. Moldova gezi için İlkbahar mevsiminde en uygun.

Moldova gezi yazıları
Peisaj natural – doğa manzarası

İnsanlar
Ülke nüfusunun çoğunluğu kırsal bölgelerde yaşıyor. Avrupa standartlarına göre genç bir nüfusa sahip. Moldova kadınları nüfus oranı olarak erkeklerden biraz daha fazla. Yetişkin halkın okuma yazma oranı %100. Şehirlerde genç ve eğitimli bir nüfus var.

Moldova insanlar
Moldova´da insanlar

Kentin ana caddesinde kürklü teyzelerin fotoğrafını çekmem hoşlarına gitti.

Moldova gezi yorumları hakkında bilgi
Moldova gezisi hakkında yorumlar

Ekonomi
Ülke ekonomisinde en önemli unsurlar tarım, gıda üretimi ve işlenmesi. Verimli topraklarında buğday, mısır, arpa, tütün, şeker pancarı, soya fasulyesi, ayçiçeği, ceviz, elma ve diğer meyveler yetiştiriliyor. Sığır eti için hayvancılık, çiftçilik ve arıcılık da yaygın. En ünlü ürünü, ülkenin orta ve güneyindeki bağlarda yetişen üzümlerden üretilen şarap. 3-4 Ekim Ulusal Şarap Bayramı olarak ülke çapında kutlanıyor. Köpüklü şarap ve brendi de üretiliyor. Tekstil, ayakkabı, deri ve halı üretilen hafif sanayiye sahip.

Kişinev ekonomi Moldova gezi
Ekonomi

Şarap festivali ülkedeki en önemli ve turistik yerel etkinlikler arasında.

Şarap festival
Şarap festivali

Başkent Kişinev
Moldova Cumhuriyeti´nin başkenti ve en büyük şehri Kişinev, Avrupa´nın yeşil alan oranı en yüksek şehirlerinden biri. Dinyester Nehrinin bir kolu olan Bic nehri kıyısında yer alan ülkenin ticaret ve sanayi merkezi Kişinev´in beş ilçesi var. Nüfusu 820.500 olup çoğunluk sırasıyla Moldovlar, Romanyalılar, Ruslar, Ukraynalılar, Bulgarlar, Gagavuzlar ve diğerleri yaşıyor.

Kişinev gezi rehberi
Başkent Kişinev

Şehir merkezinde ana cadde.

Kişinev gezi notları
Kişinev gezi notları – şehir merkezi, ana cadde.

Alışveriş
Kişinev tipik bir eski Sovyet kenti. Halkın ekonomik durumu, yoksul ülkenin kırsalında yaşayan insanlara göre biraz daha iyi. Turistik alışveriş ve eğlence yerleri, gece hayatı, modern oteller, restoranlar, kafeler, barlar var. Ülkenin ana yaşam ve ulaşım merkezi.

Kişinev ne alınır
Kişinev´den ne alınır?

Alışveriş ve hediyelik için Hatıra Eşya Pazarı, ana cadde Stefan cel Mare´de Unic Alışveriş Merkezi, Piata Centrala, Atrium, Megapolis Mall, MallDova, Metro Market, Nr.1 Hypermarket, yiyecek için Fidesco Süpermarket var.

Kişinev alışveriş merkezleri
Kişinev´de alışveriş

Alışveriş merkezinde sarsıntılı ve gürültülü yürüyen merdiven.

Yemek, Eğlence, Gece Hayatı
Ucuz yemek için Beleas, Foisor, ASEM kantin, II Panino, Express Bravo Cafenea Bar; orta seviyede fiyatlı yemekler için Pizza Celentano, La Placinte, Robin Pub ve Smokehouse lokantaları; pahalı ve şık restoranlar olarak Marius, Symposium ve Panna Cotta restoranlar; gece hayatı için City Club, Booze Time Club, Deja Vu ve Military gece kulüpleri var.

Moldova eğlence yerleri
Moldova eğlence yaşamı

Arkadaşım Dorina, Kişinev hakkında bilgi verirken.

Moldova kadınları
Kişinev hakkında bilgi rehberi

Kişinev geceleri
Kişinev´de gece

Başkentin ana caddesinde gece.

Kişinev gece hayatı
Kişinev geceleri

Şehirleri

Tiraspol – Ülkenin ikinci büyük şehrinde müzeler ve Nistru nehri boyunca hoş bir park var.

Tiraspol gezi notları
Transdinyester´in başkenti Tiraspol

Komrat – Gagavuzya´nın başkentinde gezilecek yerler arasında 1820 yılında yapılmış Aziz John Katedrali, Yerel Tarih Müzesi, Gagauz Sanat Galerisi, Mustafa Kemal Atatürk Türk Kütüphanesi, Gagauz Zafer Geçidi, Vladimir Lenin Heykeli var.

Komrat gezilecek yerler Moldova gezi
Komrat

Balți – Merkezinde hoş bir yaya bölgesi, tarihi kısımda eski binalar, kiliseler var.

Balti hakkında bilgi
Balti – Moldova gezi yazısı

Soroca – Ülkenin çingene kentinde çok süslü evler var. 1499 yılında Stefan cel Mare tarafından yaptırılan bir kale ile 5 km güneyinde 600 basamaklı merdivenden çıkılan Şükran Mumu adlı bir anıt bulunuyor. Moldova gezi yazısı devam ediyor.

Soroca gezilecek yerler
Soroca hakkında bilgi

Ungheni – Gezilecek yerler arasında ülkenin en güzel kentlerinden. Trapezaria Manastırı burada.

Ungheni gezisi gezilecek yerler
Trapezaria Manastırı, Ungheni

Moldova´da Gezilecek Yerler
Moldova Avrupa´nın en az ziyaret edilen, en az turistik ülkesi olmasına rağmen gezilecek yerler epey var ve bence keyifli bir ülke.

Moldova gezilecek yerler
Moldova´da gezilecek yerler

Kişinev – Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, Doğa Tarihi Müzesi, Ulusal Güzel Sanatlar Müzesi, Stefan cel Mare Heykeli ve Meydanı, Katedral Parkı, Gül Vadisi, ağaçlık Riscani Parkı, Botanik Parkı, Puşkin Müzesi, Sovyet II. Dünya Savaşı Anıt Parkı, Opera ve Bale Tiyatrosu, Mihai Eminescu Tiyatrosu, Kişinev´de gezilecek yerler arasında.

Kişinev gezilecek yerler
Kişinev´de gezilecek yerler

Ülkede deniz yok ama başkente yakın göllerde yüzebilirsiniz.

Kişinev tatil
Kişinev´de tatil

Kişinev´de Gezilecek Yerler
Halkın Büyük Stefan Anıtı olarak adlandırdığı Stefan cel Mare Heykeli (Monumentul lui Ştefan cel Mare) ve Meydanı, başkent Kişinev halkının buluşma yeri. 1923 yılında Alexandru Plamadeala tarafından tasarlanıp 1927´de tamamlanan anıt, taş ve bronz kullanılarak inşa edildi.

Stefan cel Mare - Kişinev gezilecek yerler
Stefan cel Mare – Kişinev´de gezilecek yerler

Teatrul National Mihai Eminescu, Kişinev´de gezilecek yerler ve etkinlik mekanları arasında yer alıyor. 10 Ekim 1920´de kurulan Ulusal Tiyatro, 1954 yılında inşa edilen bu binaya taşındı. Ünlü Mimar Galadjeva tasarımı neoklasik binanın içini V.F. Alexandrov ve V.P. Smirnov tasarladılar.

teatrul national mihai eminescu chisinau
Kişinev´de gezilecek yerler – tiyatro

Ülkedeki Ortodoks Kilisesinin ana katedrali Cathedral of Christ´s Nativity, Moldovca adı Catedrala Mitropolitana Nașterea Domnului. 1830´lu yıllarda Abram Melnikov tarafından neoklasik tarzda tasarlanıp inşa edildi.

Nașterea Domnului
Kişinev´de görülecek noktalar – katedral

Ana caddede yer alan merkez postane, Oficiul Central Postal.

Moldova seyahat notları yorumları
Moldova gezi notları

Şehrin sembolik yapılarından olan Arc de Triomphe (The Triumphal Arch) Piața Marii Adunri Naționale nr. 2 adresinde yer alıyor. Besarabya valisi tarafından 1828-1829 Osmanı-Rus Savaşı´ndaki Rus zaferini kutlamak için Mimar I. Zauschevic´e yaptırıldı. 1973 yılında anıt ve saati restore edildi.

Kişinev hakkında bilg
Kişinev hakkında bilgi – Arc de Triomphe

Başkent yılbaşı tatili için renkli ve eğlenceli bir şehir.

Kişinev yılbaşı tatil
Kişinev´de yılbaşı tatili

Moldova Gezi Notları
Milestii Mici – 200 kilometreden fazla yeraltı yollarıyla ve dünyanın en büyük şarap koleksiyonu olmasıyla Guinness Dünya Rekoru olarak kayıtlı. Ülkenin şarapları ucuz ve kaliteli.

Moldova şarap
Moldova şarapları

Cricova – Başkentten 15-20 dakikalık bir yolculukla gidilebilen, 120 kilometre yeraltı tünellerine sahip, ülkenin ikinci büyük şarap mahzeni burada.

Cricova şarap Moldova gezi yazıları
Cricova şarap mahzeni

Purcari – Tarihi şarap imalathanesinin ürünlerini Rus İmparatoru II. Nicolai, İngiltere Kralı V. George ve Kraliçe Viktorya tercih etmiş. En meşhur şarabı Negru de Purcari.

Purcari gezi rehberi
Moldova gezi notları, Purcari

Capriana Manastırı – Önemli manastıra başkentin Sculeni semtindeki Calea Ieşilor adlı caddeden sabahları saat başı kalkan otobüslerle gidiliyor.

Capriana gezi yorumları
Capriana gezi rehberi

Bender (Tighina) – Bender Kalesi bugün askeri eğitim alanı olarak kullanılıyor.

Bender bilgi notları
Bender hakkında bilgi

Orheiul Vechi – Ülkenin en ünlü gezilecek görülecek yeri olan Mağara Manastırı başkente yarım saat uzaklıkta. Küçük bir müzenin de yer aldığı turist danışma bürosu, restoran ve otel var. Kişinev´den 10:20´de otobüs var, ama dönüş 04:00´te. Nehrin kenarında bir Türk hamamının kalıntıları var.

Moldova gezi rehberi Orhei
Orhei hakkında bilgiler

Yöresel Moldova Yemekleri
Moldova yemekleri tarihte bölgede yaşamış olan Ukrayna, Rus, Yunan, Yahudi, Alman mutfaklarından etkilenmiş. Yöresel yemeklerinde kendi üretimi meyveler, sebzeler, tahıllar, etler ve süt ürünleri kullanılıyor. Ekolojik gıda bol. Salatalarda domates, salatalık, dolmalık biber, taze soğan çok kullanılıyor. Tütsülü balık, kuru et, salam, ızgara sebze, biber, yaprak, lahana ve patlıcan dolma, ördek, patates, fasulye, sarma, çorba, köfte, ve yahni, yaygın geleneksel yemekler arasında.

Moldova yöresel yemekleri
Yöresel Moldova yemekleri

Moldova mutfağı kültüründe önemli yeri olan Moldova yemekleri:

Brinza – Koyun peyniri.

Fasole facaluita – Sarımsaklı fasulye ezmesi.

Moldova gezi yorum
Moldova yemekleri – Fasole facaluita

Sarmale – Lahana ve yaprak sarması.

Moldov yemekleri sarmale
Sarmale

Placinta – Peynir, lahana, mantar veya patatesli börek.

Zama – Şehriyeli tavuk çorbası.

Ciorba – Et veya fasulyeli çorba.

Musakka – Koyun etli patlıcan.

Mititei – Dana köfte.

Mititei
Mititei – köfte

Tocana – Domuz yahni.

Costita – Domuz pirzola.

Carnatei – Domuz sosisi.

Yahni – Tavuk yahni.

Mamaliga – En ünlü Moldova yemeği, mısır unu ezmesi veya püresi; bazen yumurtalı olan ana gıda.

Mamaliga Moldova yemekleri
Mamaliga

Şorpa – Gagavuz Türklerinin bol çeşnili koyun eti çorbası.

İçkiler ve İçecekler
Meyve kompostoları ve meyve suları bol içiliyor. Moldova brendisi divin ve yerel şaraplar, en çok içilen alkollü içkiler. Sauvignon Blanc, Muscat, Chardonnay, Merlot, Cabernet Sauvignon gibi Fransız üzümlerinin yanı sıra Feteasca Alba and Rara Neagra adlı yerli üzümlerden de kaliteli şarap üretiliyor. Negru de Purcari, Codru ve Cagor en ünlü ve lezzetli şaraplar. Kırsal bölgelerde yapılan beyaz ev şarapları mat sarı, kırmızı şaraplar ise koyu mor renkte oluyor ve daha az alkol içeriyor.

Moldova şarapları
Moldov şarapları

Müzik ve Dans
Moldova müzikleri, komşusu ve kültür akrabası Romanya müziklerine yakın. Moldova folklor müzikleri birçok Doğu Avrupa ülkesi gibi hızlı ve karmaşık ritimler, müzikal doğaçlama, ani ritim değişiklikleri, melodik süs notaları ile tanınıyor. Günümüzde gençler pop, hip hop, rock ve diğer modern müzik türlerini seviyor. Pop yıldızları arasında Dragostea Din Tei şarkısıyla 2004 yılında Avrupa´da ün kazanan O-Zone, gitarist ve şarkı sözü yazarı Vladimir Pogrebniuc, Almanya, Romanya ve Ukrayna´da da meşhur olan Natalia Barbu ve Nelly Ciobanu var. 1970´lerde ün kazanan Flacai grubu, memleketi olan Cahul kentine dönerek önemli bir müzik merkezi kurdu. Geleneksel danslar arasında Hora ve Gribova ünlü.

Geleneksel Moldova dansları
Yöresel Moldova dansları

Eski bir kırsal türküsü olan Miorita (küçük dişi kuzu) Moldova folk müzik ve kültürünün en önemli parçası. Farklı içerikli çeşitli yorumları var. Hikayesinde bir Moldovalı, bir Transilvanyalı ve bir de Vrancealı üç çoban sürülerini otlatırken karşılaşırlar. Moldov olan büyülü dişi kuzu, çobanına diğer iki çobanın onu öldürüp eşyalarını çalmayı planladıklarını söyler. Çoban kuzusuna, öldürülürse katillerine onu kuzunun ağılına gömmelerini istemesini söyler. Kuzu başkalarına çobanın bir prensesle evlendiğini anlatır ve öykü devam eder. Şiirin çoğunu 1933-34 yıllarında Hollanda‘dan yürüyerek İstanbul´a yaptığı yolculuk sırasında ve daha sonra 1939´da Patrick Leigh Fermor yazmıştır. Geleneksel Moldova şarkısı Miorita, Marcus Sedgwick´in My Swordhand is Singing (Kılıç Tutan Elim Şarkı Söylüyor) adlı romanında sık geçiyor.

Yöresel Kıyafetleri
Moldova yöresel kıyafetleri bugün sadece müzelerde ve köylerde yaşayan bazı ailelerde görülebiliyor. Moldova kadınları geleneksel kıyafet olarak beyaz işlemeli bluz, nakışlı kuzu yünü yelek, kenarı dantelli etek ve siyah işlemeli üst etek giyerlerdi. Geleneksel erkek kıyafetleri ise beyaz işlemeli gömlek, kadınlara benzer yelek, beyaz pantolon, tavus kuşu tüylü veya çiçekli şapka veya kuzu yünü kep, geniş bir kemer şeklinde. Kadınlar ve erkekler geleneksel olarak deri bağcıkları bileği çevreleyerek bağlanan deri ayakkabılar giyiyorlar. Tüm geleneksel ve yöresel giysiler el yapımı oluyor. Bugün folklor müzik ve dans grupları yöresel kıyafetler giyiyor. Günümüzde köylerde kadınlar çiçekli pantolonlar, pazen elbiseler ve eşarp; erkekler dayanıklı kumaştan gömlek ve pantolonlar giyiyorlar.

Moldova yöresel kıyafetleri
Yöresel Moldova kıyafetleri

Gagavuzlar ve Gagavuzya

Gagavuz Türkleri
Gagavuzlar ya da Gagauzlar, bugünkü Moldova Cumhuriyeti´nde, başta Gagauzeli Özerk Devleti olmak üzere kuzeydoğu Bulgaristan, Ukrayna, Romanya ve Yunanistan‘da yaşayan, çoğunluğu Ortodoks Hristiyan dinine mensup olan bir Türk topluluğu. Ayrıca Trakya‘nın yerli halkı olan Müslüman Gacalların da Gagavuzlardan geldiği düşünülüyor.

Gagavuzlar
Gagavuz Türkleri

Gagavuzlar
Gagavuzların kökenleri hakkında yerli Balkan halklarından oldukları ve sonradan Türkleştikleri gibi iddialar da dahil çok sayıda değişik tez var. Tarihi gelişimleri kesin olarak bilinmemekle birlikte bugün dünyada akademik çevrelerce yaygın kabul gören görüş, Gagavuzların kökeninin Oğuz kökenli bir Türk topluluğu olduğu yönünde. Gagavuzların Balkanlara ve bugünkü Ukrayna bölgesine ilk defa 11. yüzyıl civarında Asya´dan göç ettikleri, Peçenek, Uz (Oğuz), Kıpçak Türkleri ile aynı soydan geldikleri düşünülüyor. Ortodoks Hristiyan olan Gagavuzların konuştuğu dil; bulundukları bölgelere göre, Slav, Yunan ve Romen dillerinin etkisinde kalmış olup, büyük ölçüde Türkiye Türkçesine ve ağız olarak da Balkan Türkçesi ağzına benziyor. Bir Balkan göçmeni olarak Türkiye´de Anadoluluların bilmediği birçok Gagavuzca ortak sözcük duydum.

Gagavuz halkı
Gagavuzlar

Gagavuzya
Gagavuzya (Gagauziya veya Gagauz Yeri), veya Gagavuz Yeri Özerk Bölgesi (Unitatea Teritoriala Autonoma Gagauzia), Moldova Cumhuriyeti´ne bağlı bir özerk devlet. Ülkeye ismini veren Gagavuzlar Oğuz Türkü kökenli ve Gagavuz kelimesinin Gök-Oğuz´dan türediği düşünülüyor. Gagavuzya´da Yönetim, Cumhuriyet Anayasası, Gagavuz Yeri Özel Hukuki Statüsü Kanunu, Gagavuz Ana Kanunu ve Gagavuz Halk Topluluğunun çıkardığı yerel kanunlara göre yürütülüyor. Moldova Meclisi 23 Aralık 1994 tarihinde Gagavuz Yeri Özel Hukuki Statüsünü yasa olarak çıkardı. Yasaya göre, Gagavuzlara anayasaya ters düşmemek şartıyla, çeşitli sahalarda yasa çıkarma hakkı verildi. Gagauz Yeri´nin en yüksek makamı başkan, ve Gagavuz Yeri´nin tüm makamları başkana bağlı. Gagavuzya´nın resmi dili Gagavuzca, diğer dilleri Rumence ve Rusça.

Gagavuz Yeri
Gagavuzya

Gagavuzya nerede?
Özerk bölge, ülkenin güneyinde yer alan, Türkçe konuşan Gagauz halkının yaşadığı üç ayrı toprak parçasından oluşuyor.

Gagavuzya nerede harita
Gagavuzya haritası

Transdinyester
Başkenti Tiraspol olan Transdinyester (Republica Moldovenească Nistreana), Moldova Cumhuriyeti içinde tek taraflı bağımsızlığını ilan eden de-facto bir cumhuriyet. Kendi siyasi yapısı, meclisi, ordusu, polisi ve posta sistemi olan bölge, Birleşmiş Milletler üyesi hiçbir devlet tarafından tanınmıyor. Sadece Güney Osetya, Dağlık Karabağ Cumhuriyeti ve Abhazya tarafından tanınıyor. Bölgenin yöneticileri kendi Transdinyester anayasasını, bayrağını ve ulusal marşını kabul ediyorlar. Sosyalizmle yönetilen Transdinyester´de işsizlik oranı %0.3. Tüm iş yerleri devlete bağlı. Mecliste Sosyalist Parti´nin sandalye sayısı 40 iken, Sosyal Demokrat Parti´nin sandalye sayısı 5.

Transdinyester seyahat
Transdinyester gezisi

Moldova gezi ve bilgi rehberi olarak ülkeye gitmek isteyenlere yararlı seyahat notları olmasını umarım.

http://www.celebialper.com/ulkeler/moldova/moldova-gezi-rehberi-gezilecek-yerler-hakkinda-bilgi.html
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Moldova Gezi Rehberi
Bayrak-Ezan yetmedi; şimdi de Çanakkale AKP´nin siyasetine alet oldu
Bayrak-Ezan yetmedi; şimdi de Çanakkale AKP´nin siyasetine alet oldu
ABC GAZETESİ
AB´de vizesiz seyahat dönemi bitiyor mu?
AB´de vizesiz seyahat dönemi bitiyor mu?
EURO NEWS
Seçmenler partilerin vaatlerinden haberdar mı?
Seçmenler partilerin vaatlerinden haberdar mı?
DEUTSCHE WELLE TÜRKÇE
Adı yeni,  görüş malum
Adı yeni, görüş malum
EURO NEWS
Mersin´in Ev Konserleri
Mersin´in Ev Konserleri
AMERİKANIN SESİ
ABD artık ‘özgür dünyanın lideri´ değil
ABD artık ‘özgür dünyanın lideri´ değil
DİKEN
‘ABD Nisan Sonuna Kadar Suriye´den Tamamen Çekilmeye Hazırlanıyor
‘ABD Nisan Sonuna Kadar Suriye´den Tamamen Çekilmeye Hazırlanıyor
AMERİKANIN SESİ
ski Kafkas halkları, Amerikan yerlileri ve Sibirya halklarıyla akrabaymış
ski Kafkas halkları, Amerikan yerlileri ve Sibirya halklarıyla akrabaymış
SPUTNIK NEWS
Ufukta Kıbrıs İçin Yeni Bir Müzakere Masası Görülüyor mu?
Ufukta Kıbrıs İçin Yeni Bir Müzakere Masası Görülüyor mu?
AMERİKANIN SESİ
İki Müslüman Kadın Kongre Üyesi Riyad´ı Tedirgin Ediyor
İki Müslüman Kadın Kongre Üyesi Riyad´ı Tedirgin Ediyor
AMERİKANIN SESİ
RTÜK Başkanı Yerlikaya neden istifa etti, yerine kim gelecek?
RTÜK Başkanı Yerlikaya neden istifa etti, yerine kim gelecek?
BBC TURKCE
IMF´ten Dünya ve Türkiye Ekonomisi Tahmini
IMF´ten Dünya ve Türkiye Ekonomisi Tahmini
AMERİKANIN SESİ
Eski Mısır´ da Hayat
Eski Mısır´ da Hayat
BEYINSIZLER
İkinci Trump-Kim Zirvesi Şubat Sonunda
İkinci Trump-Kim Zirvesi Şubat Sonunda
AMERİKANIN SESİ
CHP´li vekilden AP´ye çağrı: Müzakere sürecini askıya almayın
CHP´li vekilden AP´ye çağrı: Müzakere sürecini askıya almayın
DEUTSCHE WELLE TÜRKÇE
Okyanuslar düşünülenden daha hızlı ısınıyor
Okyanuslar düşünülenden daha hızlı ısınıyor
GAZETE DUVAR
Karlov suikastı davası başladı
Karlov suikastı davası başladı
Deutsche Welle Türkçe
Ne demek ‘Ülkemde Suriyeli istemiyorum´?
Ne demek ‘Ülkemde Suriyeli istemiyorum´?
DİKEN
İnsanlar egemen din anlayışını reddediyor
İnsanlar egemen din anlayışını reddediyor
DİKEN
32 milyon kişi ‘soy´unu sorguladı, 165 bin ad-soyad değişikliği
32 milyon kişi ‘soy´unu sorguladı, 165 bin ad-soyad değişikliği
DİKEN
 AKP ve CHP seçmeninde ciddi bir çözülme var
AKP ve CHP seçmeninde ciddi bir çözülme var
ARTI GERCEK
Yeni Sykes-Picot ve Suriye´de jandarma olmak
Yeni Sykes-Picot ve Suriye´de jandarma olmak
GAZETE DUVAR
´Namaz, siyasi iktidara itaatin bir ifadesi olarak kılınıyor´
´Namaz, siyasi iktidara itaatin bir ifadesi olarak kılınıyor´
ABC GAZETESİ
CHP ve İyi Parti Adıyaman´da eski AKP milletvekilini destekleyecek
CHP ve İyi Parti Adıyaman´da eski AKP milletvekilini destekleyecek
ABC GAZETESİ
Vakıf üniversiteleri akademiyi metalaştırıyor
Vakıf üniversiteleri akademiyi metalaştırıyor
BİR GÜN
Dava yeterli değil, uluslararası soruşturma açılmalı
Dava yeterli değil, uluslararası soruşturma açılmalı
AMERİKALI TURK
Dağarcıktan plastik torbaya nasıl geldik
Dağarcıktan plastik torbaya nasıl geldik
ACIK GAZETE
Bolton Ankara´dan YPG garantisini alabilir mi?
Bolton Ankara´dan YPG garantisini alabilir mi?
DEUTSCHE WELLE TÜRKÇE
 Macron diyalogdan kaçmamalı
Macron diyalogdan kaçmamalı
DEUTSCHE WELLE TÜRKÇE
Müzede spagat
Müzede spagat
DEUTSCHE WELLE TÜRKÇE