22 Mart 2019 Cuma
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Son Yorumlananlar
Ankara için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:17 08:01 13:01 15:25 17:43 19:15
Bugün bana yarın sana lazım olacak nedir? ADALET GENE ADALETTİR

Unutma !
-Günümüzde evlenenlerin yüzde ellisi boşanmaktadır. (Bak bunu duyduğum iyi oldu ben zaten evlenmiyecem böylece kamçılamış oldum bu sözlerle) -Rodin’in ünlü ‘düşününen adam’ heykeli aslında İtalyan şair dante’nin portresidir. -Uranüs çıplak gözle görülen

İlginç Bilgiler 4
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Menemen Olayı MEB kitaplarından kaldırıldı
AMERİKALI TURK
Tarih: 21.12.2018 11:35:16/ 78okunma / 0yorum

Menemen Olayı MEB kitaplarından kaldırıldı
December 20, 20180
Share

Cumhuriyet tarihinin en kara sayfalarından biri olan Menemen Olayı ve Asteğmen Kubilay´ın şehit edilmesi gelecek nesillere unutturulmaya çalışılıyor

23 Aralık 1930 günü yaşanan ve ibretle okunması, ders çıkarılması gereken Menemen Olayı´nın anlatıldığı 8. ve 11. sınıf sınıf “T.C. İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük” ders kitaplarında yer alan bazı ifadeler bu yılki ders kitaplarından çıkarıldı.

Asteğmen Kubilay´ı ve onu katleden eli kanlı cumhuriyet düşmanlarını unutmadık. Siz de unutmayın. Unutturulmaya çalışılan Menemen Olayı ve o günlerde yaşananları haberimiz de derledik. Her yıl olduğu gibi bu yılda 23 Aralık günü Asteğmen Kubilay şehit olduğu Menemen başta olma üzere yurdun dört bir yanında anılacak ve hatırlanacak.

Menemen Olayı ya da Asteğmen Kubilay Olayı, 23 Aralık 1930 günü, İzmir´in Menemen ilçesinde, askerliğini yedek subay olarak yapmakta olan öğretmen Mustafa Fehmi Kubilay´ın ve yardımına koşan bekçiler Hasan ve Şevki´nin şeriat isteyen bir grup tarafından öldürülmesi olayıdır.

Olayların ardından bölgede sıkıyönetim ilan edilmiş, General Mustafa Muğlalı başkanlığında kurulan Divanı Harp´te yargılanan failler idam dahil çeşitli cezalara çarptırılmıştır. Menemen Olayı şeriat ile laiklik arasındaki mücadeleyi vurgulaması açısından Cumhuriyet tarihinin önemli olaylarından biri olarak kabul edilir.

MEB KİTAPLARINDAN BAZI BÖLÜMLER ÇIKARILDI

23 Aralık 1930 günü yaşanan ve ibretle okunması, ders çıkarılması gereken Menemen Olayı´nın anlatıldığı 8. ve 11. sınıf sınıf “T.C. İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük” ders kitaplarında yer alan bazı ifadeler bu yılki ders kitaplarından çıkarıldı.

Tarihçi yazar Mustafa Solak´ın gündem getirdiği bilgiye göre; 11. sınıf T.C. İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük ders kitabında, “Menemen´de Derviş Mehmet ve etrafına topladığı bir grup rejim düşmanının ‘Din elden gidiyor´ propagandasıyla 23 Aralık 1930 tarihinde ayaklanma çıkardığı, Atatürk´ün, Menemen´de ortaya çıkan Kubilay Olayı´nı cumhuriyet ve inkılaplara karşı çağdaş Türk Devleti´ni yok etmek için düzenlenmiş bir isyan olarak gördüğü, Türk Milleti´nin bu olayı protesto ederek cumhuriyet yönetimine ve inkılaplara bağlı olduğunu Türk ve dünya kamuoyuna bir kere daha gösterdiği” yazmaktadır.

Kitapta, ‘Atatürk döneminde demokrasi yoktu, partilere izin verilmedi´ diyenlere yanıt verircesine ‘Kubilay Olayı´ndan sonra demokrasiye ve çok partili hayata geçiş denemeleri süresiz ertelendi´ ifadesiyle çok partili hayatın aksamasına cumhuriyet karşıtlarının izin vermediği açıklanmıştır. Solak´ın aktardığına göre bu satırlar kitaptan çıkarıldı.

Geçen yılki 8. sınıf TC İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük ders kitabında ise Menemen İsyanı ve Kubilay´ın katli şu şekilde anlatılarak çok partili hayatın süremediği ortaya konmuştur:

“Kuruluşundan kısa süre sonra Serbest Fırkayı laikliğe ve inkılaplara karşı olanların toplandığı bir merkez hâline getiren cumhuriyet karşıtları fesin tekrar giyileceği, tekkelerin yeniden açılacağı, eski alfabeye dönüleceği yönündeki propagandalarına devam ettiler.

Bu çevreler Parti lideri Fethi (Okyar) Bey´in Ege gezisi sırasında gittiği yerlerde cumhuriyet ve laiklik aleyhine gösteriler yaptılar. Fethi Bey de kontrolü dışında gelişen ve tehlikeli bir hâl almaya başlayan bu olayların daha fazla büyümemesi için 17 Kasım 1930´da partisini kapatmak zorunda kaldı. Fethi Bey´in partisini kapatmasından sonra yaşanan Menemen Olayı onun bu kararının ne kadar doğru olduğunu ortaya çıkardı.” Tarihçi Solak´ın ifadesine göre; bu ifadeler de kitaptan çıkarıldı.

UNUTTURULMAYA ÇALIŞILAN MENEMEN OLAYI

23 Aralık 1930 sabahı Manisa´dan Menemen´e gelen dördü silahlı altı kişi, bir camiden aldıkları yeşil sancağı sabah namazından sonra ilçe meydanına dikerek silah zoruyla etraflarına adam toplamaya başlar. Sarıklı ve cüppeli bu kişilerin, Şeyh Esat´ın Manisa´da Nakşibendi tarikatını yaymakla görevlendirdiği Laz İbrahim tarafından yönlendirildiği iddia edilir.

70 BİN KİŞİLİK HALİFE ORDUSU

Halkın katılmasıyla isyancı grup kısa zamanda büyür. İlk eylemciler arasında, Giritli Derviş Mehmet, Şamlı Mehmet, Sütçü Mehmet Emin, Nalıncı Hasan ve Küçük Hasan vardır. Derviş Mehmet cemaate kendini Mehdi olarak tanıtır ve dini korumaya geldiklerini söyler. Arkalarında 70 bin kişilik Halife ordusu olduğunu, öğle saatlerine kadar şeriat bayrağı altında toplanmayanların kılıçtan geçirileceğini söyler

‘ŞAPKA GİYEN KAFİRDİR´

Eylemciler meydana diktikleri ve şeriat sancağı olarak adlandırdıkları yeşil bayrağın çevresinde dönmeye, tekbir getirmeye ve zikretmeye başladılar. “Şapka giyen kafirdir. Yakında yine şeriata dönülecektir.” diye bağırarak bir isyan hareketi başlatır. Bayrağın altından ahaliden bazı kişileri geçirirler. Bunlar arasında fabrikada işçisi Hayimoğlu Jozef gibi gayrimüslimler de var. Eyleme katılan vatandaşların bir kısmının halife ordusunun geleceği endişesiyle boyun eğdiği iddia edilir

ASTEĞMEN KUBİLAY´IN MÜDAHALESİ

Olayların ilçedeki askeri birlikte duyulması üzerine alay komutanı, Asteğme Kubilay´ı bir manga askerle birlikte olay yerine gönderir. Kubilay askerlerin yanından ayrılarak tek başına eylemcileri arasına girer ve teslim olmaya ikna etmeye çalışır. Silahlı eylemcilerden biri ateş ederek Kubilay´ı yaralar. Bunu gören askerler ateşle karşılık verirler ancak tüfeklerinde öldürücü etkisi olmayan manevra fişekleri vardır. Elebaşlarından Derviş Mehmet “Bana kurşun işlemiyor.” diyerek halkı kutsal bir vazifesi olduğuna ikna etmeye çalışır.

YARALI OLARAK GİRDİĞİ CAMİDE ŞEHİT EDİLDİ

Kubilay yaralı halde uzaklaşarak cami avlusuna sığınır ancak Derviş Mehmet ve arkadaşları peşinden gider. Derviş Mehmet, testere ağızlı bağ bıçağıyla Asteğmen Kubilay´ın başını bedeninden ayırır. Kesik başı yeşil bayrağın sopasına dikmeye çalıştılar ancak başaramazlar. Bunun üzerine kesik başı bayrağın sopasına iple bağladılar. Olay yerine sonradan gelen Bekçi Hasan ateş edip gruptan birini yaralar, ancak açılan ateş sonucu o da öldü. Arkadaşının yardımına koşan Bekçi Şevki de açılan ateş sonucu öldü.

Olay yerine gelen takviye birliklerin “Teslim ol!” çağrısına uymayan eylemciler ile askerler arasında çatışma çıkar. Göstericilerden Derviş Mehmet de dahil bazıları ölür. Kaçmaya çalışan elebaşları ve eylemcilerin hepsi tutuklanır.

OLAYIN ANKARA´DA DUYULMASI

Kubilay Olayı, genç Türkiye Cumhuriyeti´nin 1925´deki Şeyh Said İsyanından sonra tanık olduğu önemli olaylardan biridir. Dört gün sonra, 27 Aralık 1930 günü Dolmabahçe Sarayı´nda Mustafa Kemal Atatürk´ün başkanlığında bu konuda bir toplantı yapılır. 28 Aralık 1930´da orduya gönderdiği başsağlığı telgrafında, “Mürtecilerin gösterdiği vahşet karşısında Menemen´deki ahaliden bazılarının alkışla tasvipkar bulunmalarının bütün cumhuriyetçi ve vatanperverler için utanılacak bir hadise” olduğunu belirtir.

SIKIYÖNETİM VE MAHKEME SÜRECİ

31 Aralık 1930 günü Menemen ilçesi ile Manisa ve Balıkesir´in merkez ilçelerinde 1 Ocak 1931´den itibaren 1 ay süre ile Fahrettin Altay komutasında sıkıyönetim ilan edilir ve 1. Kolordu Komutan Vekili General Mustafa Muğlalı başkanlığında bir Divanı Harp kurulur.

Olaya doğrudan veya dolaylı katılan 105 sanık; anayasayı cebren tağyir, eyleme iştirak ve azmettirme; Derviş Mehmet´in mehdilik iddiasıyla harekete geçtiğini bildikleri halde zamanında hükümete haber vermeme veya tekkelerin seddinden sonra tarikat ayini icra ettikleri suçlamalarıyla 15 Ocak 1931´den itibaren Divanı Harp´te yargılanmaya başlanır.

24 Ocak 1931 günü iddianame okunur ve 29 Ocak´ta mahkeme 36 (ölmüş olan bir sanık ile birlikte 37) kişinin idama mahkûm edilmesine, 40 kişinin sorumsuzluğu nedeniyle salıverilmesine, 27 sanığın beraatine, 41 kişiye çeşitli hapis cezaları verilmesine hükmeder ve karar Meclis´in onayına sunulur. İdam hükümlülerinin altısı küçük yaşta olduğundan cezaları ağır hapse çevrilir. TBMM Adalet Divanı ayrıca iki idamlığın cezasını da iki yıl hapse çevirir.

28 KİŞİ İDAM EDİLDİ

Diğer 28 idam mahkumu, 3 Şubat 1931 gecesi Menemen´de idam edilir. Bazıları Kubilay´ın başının kesildiği yerde asılır. Mahkumlardan biri idam sehpasının önünden kaçar. İki hafta sonra yakalanır ve ertesi gün idam edilir. 26 Aralık 1934 tarihinde Menemen´de iki bekçi ve Kubilay adına anıt dikilir. Anıtın üzerinde şöyle yazar: “İnandılar, dövüştüler, öldüler. Bıraktıkları emanetin bekçisiyiz.” Sıkıyönetim, 28 Şubat 1931´de Manisa ve Balıkesir´den, 8 Mart 1931´de de Menemen´den kaldırılır.

OLAYLARIN SİYASİ BOYUTU

Siyasi bağlamda Kubilay Olayı, 1930´da Ali Fethi Okyar tarafından Mustafa Kemal Paşa´nın tavsiyesiyle kurulmuş olan ve Menemen Olayı´ndan hemen önce 17 Kasım 1930´da kendi kendini fesheden, Türkiye Cumhuriyeti´nin ikinci ana muhalefet partisi Serbest Cumhuriyet Fırkası´nın 99 günlük varlığı ile bir arada değerlendirilmektedir. Olayın, zamanın Nakşibendi tarikatının lideri Şeyh Esat ve yandaşları tarafından planlandığı ve Menemen´de uygulamaya konulduğu iddia edilmiştir.
Kaynak:

Basit bir "nerelisin" sorusu ırkçı olabilir mi?
Basit bir "nerelisin" sorusu ırkçı olabilir mi?
DEUTSCHE WELLE TÜRKÇE
İdam açıklaması seçim stratejisi mi?
İdam açıklaması seçim stratejisi mi?
DEUTSCHE WELLE TÜRKÇE
Yeni Zelanda cami saldırıları
Yeni Zelanda cami saldırıları
BBC TURKCE
Nefret suçlarında artış
Nefret suçlarında artış
AÇIK GAZETE
Türkiye koruma kararından korkar hale nasıl getirildi?
Türkiye koruma kararından korkar hale nasıl getirildi?
AÇIK GAZETE
Kentsel dönüşüm soylulaştırma operasyonu olmasın
Kentsel dönüşüm soylulaştırma operasyonu olmasın
SPUTNIK NEWS
‘2019 yılı için AB ile ilgili herhangi bir beklentiye girmek sadece hayal görmektir´
‘2019 yılı için AB ile ilgili herhangi bir beklentiye girmek sadece hayal görmektir´
SPUTNIK NEWS
Yeni Zelanda videosunun mitingde canlı yayında gösterilmesi hiçbir şekilde uygun değil
Yeni Zelanda videosunun mitingde canlı yayında gösterilmesi hiçbir şekilde uygun değil
SPUTNIK NEWS
Siyasetçiler mevcut kimlik çatışmalarını kullanıyor
Siyasetçiler mevcut kimlik çatışmalarını kullanıyor
SPUTNIKNEWS
Karadeniz Sahil Yolu halkı kıyıdan kopardı
Karadeniz Sahil Yolu halkı kıyıdan kopardı
ARTI GERCEK
Türk toplumunun Batı kültürüyle eğitilmiş bir bölümü, Osmanlı´yı tüketen sendromu yaşıyor
Türk toplumunun Batı kültürüyle eğitilmiş bir bölümü, Osmanlı´yı tüketen sendromu yaşıyor
T24
"10 Ekim katliamını IŞİD yaptı, Türkiyeli Müslümanlar bunun için ne yaptı; bizi bir araya getirebildi mi?"
"10 Ekim katliamını IŞİD yaptı, Türkiyeli Müslümanlar bunun için ne yaptı; bizi bir araya getirebildi mi?"
T24
Kime karşıyım, neye tarafım?
Kime karşıyım, neye tarafım?
DİKEN
Nefretin ettikleri, nefretin ektikleri…
Nefretin ettikleri, nefretin ektikleri…
DEUTSCHE WELLE TÜRKÇE
Krizin henüz sonuna gelmedik!*
Krizin henüz sonuna gelmedik!*
GAZETE DUVAR
Azınlık cemaati seçimleri için geçici genelge: Seçim yok, atama var
Azınlık cemaati seçimleri için geçici genelge: Seçim yok, atama var
ARTI GERCEK
Türk sermayesi yurtdışına yöneliyor
Türk sermayesi yurtdışına yöneliyor
DEUTSCHE WELLE TÜRKÇE
Türkiye´nin AB üyelik müzakerelerinin askıya alınmasını talep eden rapor kabul edildi
Türkiye´nin AB üyelik müzakerelerinin askıya alınmasını talep eden rapor kabul edildi
EURO NEWS
15 Mart İklim için Okul Grevi: "Türkiye Paris İklim Anlaşması´nı hemen onaylamalı"
15 Mart İklim için Okul Grevi: "Türkiye Paris İklim Anlaşması´nı hemen onaylamalı"
EURO NEWS
Almanların yüzde 80´i Türkiye´ye seyahat etmek istemiyor
Almanların yüzde 80´i Türkiye´ye seyahat etmek istemiyor
Deutsche Welle Türkçe
 Eyaletimizde toplama kampı yok, onlar yatılı okul
Eyaletimizde toplama kampı yok, onlar yatılı okul
EURO NEWS
Aşırıcılık, Uygur kültürüne de zarar verdi
Aşırıcılık, Uygur kültürüne de zarar verdi
TURKISH.CHINE
 Teknolojinin yıktığı duvarlar
Teknolojinin yıktığı duvarlar
AAWSAT
Türkiye için karar vakti: S-400 mü NATO mu?
Türkiye için karar vakti: S-400 mü NATO mu?
AAWSAT
Özdemir: Türkiye´de kimse güvende değil
Özdemir: Türkiye´de kimse güvende değil
DEUTSCHE WELLE TÜRKÇE
Göbeklitepe´nin 12 bin yıllık gizemi
Göbeklitepe´nin 12 bin yıllık gizemi
DEUTSCHE WELLE TÜRKÇE
 “2018 yılında tarımdaki acı tablo derinleşti”
“2018 yılında tarımdaki acı tablo derinleşti”
KARASABAN
Kosova tarafından yasa dışı bir şekilde Türkiye´ye gönderildi
Kosova tarafından yasa dışı bir şekilde Türkiye´ye gönderildi
BBC TURKCE
Basın kartları uzatılmayan üç Alman gazeteciden ikisi Türkiye´den ayrıldı
Basın kartları uzatılmayan üç Alman gazeteciden ikisi Türkiye´den ayrıldı
BBC TURKCE
Tarihe geçen bir 8 Mart
Tarihe geçen bir 8 Mart
DEUTSCHE WELLE TÜRKÇE