16 Şubat 2019 Cumartesi
DOLAR
5.2601
EURO
5.9335
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Son Yorumlananlar
Ankara için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:17 08:01 13:01 15:25 17:43 19:15
Bugün bana yarın sana lazım olacak nedir? ADALET GENE ADALETTİR

Unutma !
Soğuk iklimde yaşayan tatlı su kaplumbağası türü olan kaplumbağaların,sonbaharda derin bir nefes alarak girdikleri sudan,ilkbaharda çıktıklarını ve bu kaplumbağaların üç ay oksijensiz hayatta glikolizden enerji sağlayarak kalabildiklerini ve bunların kalp atışlarının dakikada bir olduğunu,

Su kaplumbağları hakkında bilgi
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Mars´ta Millet Bahçesi olur mu?
AÇIK GAZETE
Tarih: 9.2.2019 17:49:11/ 8okunma / 0yorum

Mars´ta Millet Bahçesi olur mu?
Yazar Yusuf Yavuz - Şubat 6, 2019

YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – Hidrojeolojik yapısı nedeniyle Mars´taki yaşamın anahtarı olabilecek sırları barındıran Burdur´daki Salda Gölü´nde ‘Millet Bahçesi´ yapılmak istenmesi gözleri Türkiye´nin Maldivlerine çevirdi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Salda ve çevresinin ÖÇK alanı ilan edilerek daha iyi korunacağını açıkladı ancak Özal döneminde 1989 yılında kurulan ve ÖÇK´ların bağlı olduğu Özel Çevre Koruma Kurumu Başkanlığı 2011 yılında AKP hükümetinin çıkardığı KHK ile kapatılarak tüm yetkileri Çevre ve Şehircilik Bakanlığı´na devredildi. Doğal sit alanlarından daha gevşek bir koruma statüsü olan ÖÇK ile Salda Gölü´nün korunması mümkün değil. Buna bir 500 araçlık otoparkı içeren Millet Bahçesi eklenince Türkiye´nin Maldivleri daha çok insanın akınına uğrayarak büyüleyici rengini hızla kaybedecek…

YENİ TÜRKİYE´NİN İDEOLOJİK YUVARLANMA MEKÂNI: MİLLET BAHÇESİ

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçilmesinin ardından Türkiye´nin gündemine yeni bir kavram daha girdi: Millet Bahçesi. Cumhurbaşkanı Erdoğan´ın meydanlarda ” Bütün anne- baba, çocuklar hep birlikte orada şöyle yatıp yuvarlansınlar” sözleriyle özetlediği Millet Bahçeleri Çevre ve Şehircilik Bakanlığı´nın da icraat programına girdi. Bakanlık, 2023 yılına kadar her kentte en az birer millet bahçesi yapmayı planlıyor. Birçok kentin AKP´li belediye başkanları ise bu yarışta öne geçmek için ellerindeki projelerin adını değiştirerek ‘Millet Bahçesi´ne dönüştürüyor…

TOKİ´NİN İNŞA ETTİĞİ MİLLET BAHÇELERİNİN BİR KRİTERİ YOK

Yeni yönetim sisteminin ideolojik bir aygıtı olarak pazarlanan Millet Bahçeleri´nin henüz net bir yönetim planı yok. Projelerin nasıl uygulanacağına dair belirlenmiş kriterler belli değil. TOKİ eliyle uygulanan projeler daha çok boş alanların yeşillendirilmesi ve piknik üniteleri, mescitler, günü birlik ihtiyaçları giderecek mekânlar ve ağaçlandırmalardan ibaret.

PROJE KENTLERDEN DOĞAL ALANLARA UZANDI

Ancak Milllet Bahçelerinin çok konuşulmayan bir başka yanı da imar rantı. İnşaat sektörü ekonomik krizle birlikte hızını yitirse de Millet Bahçeleri, çevrelerindeki konut projelerinin merkezinde yer alıyor. Giderek nefes alınamaz hale gelen büyük kentlerde yeşil alanların oluşturulması artık bir zorunluluk halinde. Ancak iktidar bu zorunluluğu da hem ranta hem de oya tahvil etmeye çalışırken bir yandan da Millet Bahçesi projeleri kentlerdeki yapay park alanlarından çıkarak Türkiye´nin doğal alanlarına kadar uzandı. Bunun en çarpıcı örneği ise Burdur´un Yeşilova ilçesinde bulunan Salda Gölü oldu.

SALDA GÖLÜNÜN SIRRI MARS´TAKİ YAŞAMIN ANAHTARI OLABİLİR

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum´un Salda Gölü´nde 300 bin metrekarelik bir alanda Millet Bahçesi yapılacağını açıklaması büyük ölçüde tepkiyle karşılandı. 185 metrelik derinliğiyle Türkiye´nin en güzel göllerinden biri olan Salda, bembeyaz kumlarını göl tabanında bulunan hidromanyezit çökeltilerden sağlıyor. Salda Gölü´nün güzelliğini sağlayan hidrobiyolojik özellikleri, çevresindeki doğal yapıyla sıkı sıkıya bağlı. Gölde yapılan bilimsel çalışmalar sırasında yeryüzündeki biyolojik yaşamın başlangıcına ait ipuçlarını ortay çıkardı. Aynı şekilde Mars´ta tespit edilen bir bölge ile Salda Gölü´nün jeolojik yapısı arasında benzerlikler tespit edildi.

Özetle, Salda Gölü´nün içindeki yaşam sırları, Mars´taki yaşamın kapısını aralayacak anahtar olabilir. Bu öngörü tüm dünyada bilim insanlarını heyecanlandırıyor…

ZİYARETÇİ İLGİSİYLE DAHA ÇOK PARA KAZANMANIN YOLLARI DENENİYOR

Dünyanın herhangi bir ülkesinde Salda Gölü benzeri bir doğal alana elinizi kolunuzu sallayarak giremez, orayı dilediğiniz gibi kirletemez ve bırakın kıyısını etkileme alanında dahi herhangi bir yapılaşma yapamazsınız. Ancak görsel güzelliği ile son yıllarda ilgi odağı olan Salda Gölü´nün yılda 500 bin ziyaretçi çekmesi başta Yeşilova Belediye Başkanı Nuri Özbek olmak üzere yereldeki siyasileri harekete geçirdi.

MARS´TA MİLLET BAHÇESİ OLUR MU?

Elinizde adeta uranyum gibi, bor gibi, altın gibi, Mars´ın anahtarı niteliğinde bir doğal yapı var ve siz bunun üzerine titremeniz, tüm baskılardan kıskançlıkla korumanız gerekirken “Ben buraya ‘Millet Bahçesi´ yapacağım” diyorsunuz.

ÖÇK STATÜSÜ SALDA GÖLÜNÜ KORUMAYA YETECEK Mİ?

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Millet Bahçesi yapılması planlanan Salda Gölü´nün Özel Çevre Koruma Bölgesi (ÖÇK) ilan edileceğini söyledi. Yapılan açıklamalarda ÖÇK ile Salda Gölü´nün doğal sit alanı statüsünden daha iyi korunacağı iddia ediliyor. Ancak gerçekler böyle değil. Çünkü Türkiye´nin en önemli doğa koruma projelerinden biri olan Özel Çevre Koruma Kurumu Başkanlığı (ÖÇKKB), AKP hükümeti eliyle çıkartılan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile 2011 yılında kapatıldı.

MEVCUT ÖÇK´LAR BİLE YETERİNCE KORUNAMIYOR

Akdeniz´in korunması amacıyla imzalanan Barselona Sözleşmesi kapsamında 1989 yılında kurulan ÖÇKKB bünyesinde başta Dalyan, Patara, Göcek, Kekova, Akyaka, Ihlara, Gölbaşı, Belek, Foça, Göksü Deltası, Finike Denizaltı Mağaraları, Uzungöl, Soros, Tuz Gölü ve Pamukkale´nin de aralarında bulunduğu doğal alanlar ÖÇK ilan edilmişti. ÖÇKKB´nin kapatılmasıyla birlikte bu kurumun tüm yetkileri Çevre ve Şehircilik Bakanlığı´na devredildi. Geçmişte doğal alanların korunması yönünde refleks gösteren ve bu amaçla imzalanan uluslararası sözleşmelere uygun projeler yürütmeye çalışan kurumun yetişmiş personeli ise Bakanlık içinde farklı görevlere dağıtıldı, bir kısmı da emekli oldu.

CUMHURBAŞKANLIĞI YAZLIK SARAYI DA BİR ÖÇK BÖLGESİNDE İNŞA EDİLDİ

Böylece bugün ülke genelinde sayıları 16 olan (Salda Gölü ile 17 olacak) Özel Çevre Koruma Bölgeleri´nin yalnızca adı kaldı. Bu alanda uzmanlaşmış bir yönetim anlayışı yerine, adında ‘şehircilik´ yani bina, inşaat ve beton bulunan bir bakanlığın bünyesinde adeta esir alınmış bir ‘koruması gereken alanlar´ toplamı. Bu koşullarda ÖÇK´lar ne kadar korunuyor derseniz, sadece bir örnek vermek yeterli olacaktır. Cumhurbaşkanı Erdoğan´ın yazlık sarayının inşa edildiği Marmaris Okluk Koyu, Gökova Özel Çevre Koruma Bölgesi´nin sınırları içerisinde bulunuyor.

İNŞAAT, TURİZM VE TARIMSAL FAALİYETLER ÖKÇ´LARI BİTİRDİ

Patara´dan Göksu Deltası´na ÖÇK alanlarının yönetim karnesi bir hayli kötü. Kaçak inşaatlar, ikinci konut, kontrolsüz turizm, tarımsal faaliyetler ve her türlü insan baskısıyla bu alanlarda korunması gereken asli unsurlar olan deniz kaplumbağaları, endemik bitkiler, sığla ormanları, su samurları, nadir kuş türleri ile denizel ve karasal biyolojik zenginlik giderek azaldı ya da yok oldu. Dolayısıyla inşaat mühendisi kökenli olan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum´un Salda Gölü´nün ÖÇK şemsiyesi ile daha iyi korunacağı yönündeki açıklamasının hiç bir gerçekliği yoktur. Bilakis mevcuttaki tüm korunan alanlar içerisinde doğal sit alanlarının statüsü diğerlerine göre daha sağlam düzeydedir.

SALDA GÖLÜ ‘MERA ALANI´ OLSA DAHA İYİ KORUNABİLİR

Örneğin doğal sit alanında yapılaşma izni yoktur ancak bu alanları ‘Tabiat Parkı´na çevirirseniz burada yapılaşmanın yolu açılır. ÖÇK´larda da aynı şekilde düşük yoğunluklu yapılaşmaların yanında çok sayıda köy, kasaba gibi yerleşimler mevcuttur. Kısacası Salda Gölünü mera alanı ilan etseniz ÖÇK´dan daha iyi korunur. Doğal sit alanı statüsü ve diğer koruma şemsiyeleri hali hazırda Salda Gölü´nü koruyamıyorsa ve alanda çirkin bir kullanım söz konusuysa bunun sorumlusu mevcut yetkililerdir. Bir doğal alanı koruma altına almak yeterli değil, yasal koruma hükümlerini harfiyen uygulamak ve bu konuda toplumu eğitmek gerekiyor. Oysa Salda Gölü kıyısına gittiğinizde bir tane görevli gelip de kimseyi uyarmıyor, bu alanın niteliği hakkında bilgilendirici bir uyarı levhası yok.

ÖÇK İLE GÖLÜN YÖNETİMİ ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞINA GEÇEBİLİR

Bu konuda dikkat çekilmesi gereken bir başka nokta ise ÖÇK statüsü ile Salda Gölü´nün tüm çevresinin yönetiminin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı´na geçecek olması. Mevcut durumda Salda Gölünün bir kısmının yönetimi Tarım ve Orman Bakanlığı´na bağlı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü´nde. ‘Salda Gölü Tabiat Parkı´ olarak bilinen bu alanın dışındaki kısımlar ise doğal sit alanı olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bünyesindeki Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü´ne bağlı. Salda Gölü, ‘sulak alan´ statüsüyle de yine DKMP´nin sorumluluğunda. Mevcut durumdaki çok başlı yönetim bir koruma zaafiyeti doğuruyordu elbette ancak bunun çözümü de alanın tüm yönetiminin icraatçı bir kuruluş olan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı´na verilmesinden geçmiyor.

ÇEVRE BAKANININ AÇIKLAMALARININ HİÇ BİR TUTARLI YANI YOK

Toparlayarak söylersek Bakan Murat Kurum´un ve diğer yetkililerin Salda Gölü kıyısının kesinlikle yapılaşmayacağı yönündeki söylemlerinin hiç bir tutarlı yanı yoktur. Tek başına 500 araçlık otopark projesi bile durumun korkunçluğunu anlamaya yeterli. Bu tür nadir doğal alanları korumanın yolu sırf para odaklı insan faaliyetlerini artırmaktan değil, bu faaliyetleri alanın kapasitesine göre filtrelemekten geçiyor. Aksi halde 3-4 yıl içinde Güney Anadolu´da nazar boncuğu gibi ışıldayan bir Salda gölümüz kalmayabilir.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Mars Millet Bahçesi olur
TBB Başkanı´nda ´eksen kayması´ tespit etmekteyiz
TBB Başkanı´nda ´eksen kayması´ tespit etmekteyiz
GAZETE DUVAR
Artış sürüyor: İşsiz sayısı 4 milyona dayandı
Artış sürüyor: İşsiz sayısı 4 milyona dayandı
ARTI GERCEK
 Ergenekon komplosunda Bush yönetimi FETÖ´ye destek verdi
Ergenekon komplosunda Bush yönetimi FETÖ´ye destek verdi
SPUTNIKNEWS
Hizipçi ve dar kadrocu bir yapı oluşmaya başladı
Hizipçi ve dar kadrocu bir yapı oluşmaya başladı
SPUTNIKNEWS
eczane´Yüzde 26´lık zamdan sonra depolardan ilaç akışı durma noktasına geldi´
eczane´Yüzde 26´lık zamdan sonra depolardan ilaç akışı durma noktasına geldi´
SPUTNIKNEWS
Türk Telekom´un yeni tarifesi: Artık kota aşımında internet yavaşlamayacak, kesilecek
Türk Telekom´un yeni tarifesi: Artık kota aşımında internet yavaşlamayacak, kesilecek
SPUTNIKNEWS
EYT: Emeklilikte yaşa takılanlar ne istiyor, talepleri uygulanabilir mi?
EYT: Emeklilikte yaşa takılanlar ne istiyor, talepleri uygulanabilir mi?
BBC TURKCE
KDV kaldırılınca kitap ve dergi fiyatları düşecek mi?
KDV kaldırılınca kitap ve dergi fiyatları düşecek mi?
BBC TURKCE
Tanzim satış: Sebze-meyve fiyatlarındaki artışa çözüm olabilir mi?
Tanzim satış: Sebze-meyve fiyatlarındaki artışa çözüm olabilir mi?
BBC TURKCE
Tanzim satış başladı: 9 soruda bilmeniz gerekenler
Tanzim satış başladı: 9 soruda bilmeniz gerekenler
BBC TURKCE
İlaçlara fahiş zam: Yüzde 26,4
İlaçlara fahiş zam: Yüzde 26,4
DİKEN
Fiyat artışının sebebi değiliz, tanzimde zararına satış var
Fiyat artışının sebebi değiliz, tanzimde zararına satış var
DİKEN
Ağam biraz bağır, sesini kimse duymi!
Ağam biraz bağır, sesini kimse duymi!
GAZETE DUVAR
 Erdoğan´ın yıkılmaz algısı patır-kütür çöküyor
Erdoğan´ın yıkılmaz algısı patır-kütür çöküyor
GAZETE DUVAR
Ankara´da kim önde?
Ankara´da kim önde?
ARTI GERCEK
Medyadaki Suriyeli algısı ayrımcılığı tetikleyebilir
Medyadaki Suriyeli algısı ayrımcılığı tetikleyebilir
BİR GÜN
Çocuk hakları başvuruları ikiye katlandı
Çocuk hakları başvuruları ikiye katlandı
BİR GÜN
Milletvekilleri ilçe başkanı olmak için uğraşıyor
Milletvekilleri ilçe başkanı olmak için uğraşıyor
ARTI GERCEK
Tanzim Satış Noktaları Artan Sebze-Meyve Fiyatlarını Düşürür Mü?
Tanzim Satış Noktaları Artan Sebze-Meyve Fiyatlarını Düşürür Mü?
AMERİKANIN SESİ
Türkiye´de bin 112 kişiye gözaltı kararı
Türkiye´de bin 112 kişiye gözaltı kararı
DEUTSCHE WELLE TÜRKÇE
Tanzim satış başladı: 8 soruda bilmeniz gerekenler
Tanzim satış başladı: 8 soruda bilmeniz gerekenler
BBC TURKCE
YÖK Kaldırılmalı, Üniversiteler Özgür ve Özerk Olmalı!
YÖK Kaldırılmalı, Üniversiteler Özgür ve Özerk Olmalı!
Elit Gazete
Ekonomide 1 Nisan şakasını kim yapacak?
Ekonomide 1 Nisan şakasını kim yapacak?
DEUTSCHE WELLE TÜRKÇE
İstanbul ve Ankara´da tanzim satışları başladı
İstanbul ve Ankara´da tanzim satışları başladı
DEUTSCHE WELLE TÜRKÇE
 Bugün olsa yine Kozmik Oda´yı açardım
Bugün olsa yine Kozmik Oda´yı açardım
SPUTNIKNEWS
Üreticiden tüketiciye fiyatlar nasıl katlanıyor?
Üreticiden tüketiciye fiyatlar nasıl katlanıyor?
DEUTSCHE WELLE TÜRKÇE
Türkiye´den Çin´e Sincan eleştirisi
Türkiye´den Çin´e Sincan eleştirisi
DEUTSCHE WELLE TÜRKÇE
Ankara´dan yüksek gıda fiyatlarıyla mücadele hamlesi
Ankara´dan yüksek gıda fiyatlarıyla mücadele hamlesi
DEUTSCHE WELLE TÜRKÇE
CHP "derman belediyeciliği" yapabilecek mi?
CHP "derman belediyeciliği" yapabilecek mi?
DEUTSCHE WELLE TÜRKÇE
Türkiye´nin bağımlılık haritası çıkartıldı
Türkiye´nin bağımlılık haritası çıkartıldı
ARTIGERÇEK