Ankara
11 Aralık 2018 Salı
Bugün
Bulutlu
3 °C
-1 °C
Çarşamba
Hafif kar - Sağanak
1 °C
-6 °C
Perşembe
Karlı - Yağmurlu
4 °C
0 °C
DOLAR
5.2810
EURO
6.0289
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Son Yorumlananlar
Ankara için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:17 08:01 13:01 15:25 17:43 19:15
Bugün bana yarın sana lazım olacak nedir? ADALET GENE ADALETTİR

Unutma !
-Her 4 Amerikalıdan biri mutlaka televizyonda görünüyor. (Sokakta her 4 kişiden 1 imza dağıtıyormuş düşünsenize) -Uyurken televizyon seyrederken yaktığımızdan daha fazla kalori yakıyoruz. (Demekli televizyonla uyutuluyoruz) -Bir karıncanın koku alma yet

İlginç Bilgiler 5
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
İşte havamızı kirleten kömürlü termik santrallerin finansörleri!
GIDA HATTI
Tarih: 5.12.2018 18:24:29/ 11okunma / 0yorum

İşte havamızı kirleten kömürlü termik santrallerin finansörleri!
BM 24. İklim Zirvesi´nde (COP24), küresel kömürlü termik santrallere finansman sağlayan banka ve yatırımcılar açıklandı. Japon bankaları kömürlü termik santrallerin finansörleri listesinde, Çin bankaları ise aracılık yüklenimi listesinde bir numarada yer alıyor.
5 Aralık 2018
 

BM 24. İklim Zirvesi´nde (COP24), küresel kömürlü termik santrallere finansman sağlayan banka ve yatırımcılar açıklandı. Japon bankaları kömürlü termik santrallerin finansörleri listesinde, Çin bankaları ise aracılık yüklenimi listesinde bir numarada yer alıyor. Planlama aşamasındaki kömürlü termik santrallere en yüksek miktarda kurumsal yatırım yapan ise ABD´li şirketler.

Kısa süre önce yayınlanan IPCC 1,5°C Özel Raporu ve BM Emisyon Açığı Raporu´nun kömürden çıkışın hızlandırılmasına dair sert uyarılarına rağmen, küresel kömürlü termik santral filosu büyümeye devam ediyor.

Kömürlü termik santrallerin finansörleri
Urgewald, BankTrack ve 26 STK tarafından Polonya Katowice´deki BM İklim Zirvesi´nde kamuoyuyla paylaşılan bir araştırma, planlama aşamasındaki çok sayıda yeni kömür projesini destekleyen banka ve yatırımcıların isimlerini gün ışığına çıkarıyor.

Araştırma sonuçlarına göre, finans sektörü Ocak 2016 ve Eylül 2018 arasında dünyanın en büyük 120 yeni kömürlü termik santral projesi sahibine 478 milyar doların üzerinde yatırım yaptı. BankTrack İklim Kampanyası Sorumlusu Greig Aitken, “Bankalar ve yatırımcılar kömürlü termik santral işletmecilerine sağladıkları finansmanı hızlı bir şekilde durdurmadıkları takdirde, iklim kriziyle başa çıkılması imkansız olacaktır. 1,5°C derece eşiğini aşmaya şimdiden çok yaklaştık ve vaktimiz daralıyor” dedi.

Santral işletmecilerine finansman ve aracılık yüklenimi faaliyetleri
Urgewald ve Banktrack tarafından yapılan çalışmada, yeni kömürlü termik santral projelerinin %68´sine sahip olan 120 kömürlü termik santral işletmecisine sağlanan finansman ve aracılık yüklenimi faaliyetleri ile kurumsal yatırımlar incelendi.

Şirketlerin listesi, kömürlü termik santral işletmecilerinin en büyük finansörleri ve yatırımcılarının genel bir değerlendirmesinin yanı sıra, bu şirketlere verilen maddi desteklerin coğrafi dağılımı için buraya tıklayınız.

dolar-gidahatti
Kömürlü termik santrallere dev finansman!
Araştırmanın bazı temel bulgularına göre, 1 Ocak 2016´dan bu yana, 235 ticari banka en büyük 120 kömürlü termik santral işletmecisine 101 milyar ABD dolarının üzerinde direkt finansman sağladı. En büyük kredi finansörleri 12,8 milyar dolar ile Mizuho Financial ve 9,9 milyar dolar ile Mitsubishi UFJ Financial isimli Japon bankaları oldu.

Verilerin coğrafi dağılımına göre, Ocak 2016- Eylül 2018 döneminde en büyük kömürlü termik santral projelerine sağlanan kredi finansmanın %30´u Japon bankaları tarafından sağlandı. Japonya´dan Kiko Network sivil toplum örgütünden Kimiko Hirata´ya göre, Japonya gelişmiş ülkeler arasında en fazla kömürlü termik santral kurulu gücü projesine sahip ülke. Birçok Japon şirketi de denizaşırı kömürlü termik santral projelerinin başını çekiyor. Dolayısıyla, Japon bankaları kömürlü termik santrallerin küresel ölçekte daha da yaygınlaşmasının ana sürükleyicileri oluyorlar.

Heffa Schuecking ise “Şaşırtıcı olan en büyük kömürlü santral projelerine verilen finansmanın %25´inin, birçoğu kömürü sınırlandıran politikalar izlemesine rağmen, hâlâ Avrupa bankaları tarafından veriliyor olması” açıklaması yaptı.

Kömürlü santral işletmecilerinin en büyük 10 kredi finansörü listesinde ABD´den Citigroup (3,4 milyar ABD doları) ve Avrupa´dan HSBC (3,2 milyar ABD doları), Standard Chartered (2,2 milyar ABD doları) ile ING (1,9 milyar ABD doları) yer alıyor.

BankTrack´ten Greig Aitken, “HSBC her ne kadar bu yılın Nisan ayında yeni bir kömür politikası izlemeye başlamış olsa da, özellikle Vietnam, Endonezya ve Bangladeş´te yeni kömürlü termik santral projelerinin finansmanı konusunda açık kapı bıraktı. Sadece bu üç ülkede 103.000 MW´ın üzerinde ek kömür kurulu gücü planlanıyor ve bu projeler, planlama aşamasındaki küresel kömürlü termik santral kurulu gücünün yaklaşık altıda birini teşkil ediyor” değerlendirmesini yaptı.

Kömürlü termik santral işletmecilerine sağlanan finansmanın büyük kısmı kurumsal kredi finansmanı şeklinde ve bu tür finansman çoğu zaman bankaların sürdürülebilirlik vb. politikalarına tabii değil.

Heffa Schuecking, “Örnekler, bankaların kömür politikalarında hala birçok boşluk olduğuna işaret ediyor. Büyük bankalar kömürlü termik santral işletmecilerine sağladıkları kurumsal kredi ve aracılık yüklenimi faaliyetlerini yakın zamanda sonlandırmadıkları takdirde, Paris iklim hedeflerini tutturmak imkânsız olacak” dedi.

cin-sokak-gidahatti
Küresel kömürlü termik santral projelerinin en büyük aracıları
Kömürlü termik santral projelerine sağlanan direkt finansmanın sadece %12´si Çin bankalarından kaynaklansa da, bu bankalar hisse ve tahvil aracılık yüklenimi faaliyetleriyle çok büyük rol üstleniyor.

Ocak 2016´dan bu yana, 238 uluslararası banka aracılık yüklenimi faaliyetleri aracılığıyla kömürlü termik santrali projelerine 377 milyar doların üzerinde finansman sağladı. Aracılık yüklenimi faaliyetlerinin %73´ü Çin bankaları tarafından gerçekleştiriliyor.

Kömürlü termik santrallere kredi finansmanı sağlayan birçok ABD, Avrupa ve Japon Bankası aynı zamanda aracılık yüklenim faaliyetlerinde de önemli ölçüde rollere sahipler. Toplamda, termik santral proje sahiplerine akan paranın %7,5´i Avrupa bankaları, %5,2´si Japon bankaları ve %4,7´si ABD bankaları tarafından aracılık yüklenim faaliyetleri vasıtasıyla sağlanıyor.

En büyük kurumsal yatırımcılar
Bankalar, kömür santrallerinin hisse ve tahvillerinin aracılık yüklenim faaliyetleriyle sermaye edinmelerini sağlayarak merkezi bir rol oynarken, bu menkul değerlerin nihai alıcıları yatırımcılar. Araştırma, 2018 yılında en büyük 120 kömürlü termik santral proje sahibine toplam 139 milyar dolarlık yatırım yapan 1206 kurumsal yatırımcıyı da ortaya koyuyor.

En büyük yatırımcı, 56 kömür santrali operatörünün 11 milyar dolar değerinde hisse senedi ve tahviline sahip olan ABD´li yatırım devi BlackRock. İkinci sırada 41 kömürlü termik santral işletmecisinde 7,3 milyar dolar yatırımı bulunan Japonya Hükümeti Emeklilik Fonu. Üçüncü sırada Malezya´dan Khazanaj Nasional (6,7 milyar ABD doları) ve ardından ABD´li yatırım yönetim şirketi Vanguard (6,2 milyar ABD doları) ve Güney Kore Ulusal Emeklilik Hizmeti (4,5 milyar ABD doları) yer alıyor.

Heffa Schuecking, konuya ilişkin olarak, “Çalışmamızda ismi geçen küresel yatırımcı ve bankaların büyük kısmı sorumluluk sahibi iklim aktörleri olduklarını öne sürüyor. Ancak, hükümetler Katowice´de gezegenimizin geleceğini müzakere ederken, bu yatırımcılardan kaynaklanan para akışı gezegenimiz tam anlamıyla yakıyor” dedi.

Kömür santrali işletmecilerine en fazla para yatıranlar ABD´li yatırımcılar. ABD´li yatırımcılar kömür santrali operatörlerine yapılan toplam kurumsal yatırımların %35´ini teşkil ediyor. Avrupalı yatırımcılar %16, Japon yatırımcılar %14´lük paylarla ABD´li yatırımcıları takip ediyor. Çin ve Hindistanlı yatırımcılar kömürlü termik santral operatörlerinin hisse senetleri ve tahvillerine yapılan kurumsal yatırımların sadece %6 ve %7´sini teşkil ediyor.

Kömürden çıkış için harekete geçenler!
Bütün bunlara rağmen, haberler çok da kötü değil. Bazı kurumsal yatırımcılar kömürden çıkış için harekete geçmeye başladılar. 2017 ve 2018 yıllarında, dünyanın en büyük sigorta şirketinden üçü (Axa, Generali ve Allianz) büyük kömür santrali işletmecilerinin portföylerinde yer almasını engelleyen politikalar uygulamaya başladılar. Allianz ayrıca, 2040 yılı itibarıyla tüm kömür yatırımlarını sonlandıracağını açıkladı.

Greig Aitken, “Finans sektörünün tamamının bu politikaları tekrarlaması gerekiyor. Büyük banka ve yatırımcıların, iş planları iklim değişikliği felaketine yol açacak şirketlerle hâla işbirliği yapıyor olması utanç verici” dedi.
Kaynak:

Küresel göç paktına 164 ülkeden onay
Küresel göç paktına 164 ülkeden onay
DEUTSCHE WELLE TÜRKÇE
Meteoroloji uyardı: Sağanak yağmur ve kar yağışı geliyor
Meteoroloji uyardı: Sağanak yağmur ve kar yağışı geliyor
SPUTNIKNEWS
Plastiği Geri Dönüştürmenin Yeni Yolu
Plastiği Geri Dönüştürmenin Yeni Yolu
AMERİKANIN SESİ
Nezle ve soğuk algınlığına en iyi ilaç nedir?
Nezle ve soğuk algınlığına en iyi ilaç nedir?
BBC TURKCE
İş yerinde stresi azaltmak için neler yapılabilir?
İş yerinde stresi azaltmak için neler yapılabilir?
BBC TURKCE
BM İklim Konferansı´nda Türkiye düğümü
BM İklim Konferansı´nda Türkiye düğümü
DEUTSCHE WELLE TÜRKÇE
Konyaaltı Sahili yok olacak
Konyaaltı Sahili yok olacak
ARTIGERÇEK
Dünya ´yeni bir tufan´ için su biriktiriyor
Dünya ´yeni bir tufan´ için su biriktiriyor
ARTIGERÇEK
SelMeteoroloji´den 6 il için sel uyarısı
SelMeteoroloji´den 6 il için sel uyarısı
SPUTNIKNEWS
 Kelaynakların yetmiş yıllık kaderi değişti
Kelaynakların yetmiş yıllık kaderi değişti
YESİLİST
ABD´li firma zehir satıyor…
ABD´li firma zehir satıyor…
KARASABAN
Denge bozan zehir
Denge bozan zehir
KARASABAN
Bitkiler herhangi bir tehdit sırasında nasıl savunmaya geçiyor?
Bitkiler herhangi bir tehdit sırasında nasıl savunmaya geçiyor?
GAIA DERGI
536 senesi dünyada yaşamak için neden en kötü yıldı?
536 senesi dünyada yaşamak için neden en kötü yıldı?
BBC TURKCE
İklim olayları gelişmekte olan ülkeleri vuruyor
İklim olayları gelişmekte olan ülkeleri vuruyor
DEUTSCHE WELLE TÜRKÇE
Yeni ebeveynler çocuklarını ´akıllı´ teknolojiyle nasıl büyütüyor?
Yeni ebeveynler çocuklarını ´akıllı´ teknolojiyle nasıl büyütüyor?
BBC TURKCE
Yapay Zeka İle Hayatımıza Giren 8 Ürün
Yapay Zeka İle Hayatımıza Giren 8 Ürün
BEYINSIZLER
Tarım alanları 80 yıl içinde sular altında kalacak´
Tarım alanları 80 yıl içinde sular altında kalacak´
SPUTNIKNEWS
Almanya´da on binler iklim için sokağa döküldü
Almanya´da on binler iklim için sokağa döküldü
DEUTSCHE WELLE TÜRKÇE
Günün en önemli öğünü kahvaltı mı?
Günün en önemli öğünü kahvaltı mı?
BBC TURKCE
İtalya´da yaşlılık dönemi ´75 yaşında başlıyor´
İtalya´da yaşlılık dönemi ´75 yaşında başlıyor´
BBC TURKCE
Köpek salyası insanlar için ölümcül olabilir
Köpek salyası insanlar için ölümcül olabilir
BBC TURKCE
 Aralık´ta Doğa
Aralık´ta Doğa
Elit Gazete
Göller kururken DSİ neden havuzda top oynuyor!
Göller kururken DSİ neden havuzda top oynuyor!
ACIK GAZETE
Eldere kayalıkları mermer ocağı olmaktan kurtuldu!
Eldere kayalıkları mermer ocağı olmaktan kurtuldu!
ACIK GAZETE
“Bu bir uyarı depremi”
“Bu bir uyarı depremi”
ACIK GAZETE
Hasta olursanız tıbba fazla güvenmeyin,
Hasta olursanız tıbba fazla güvenmeyin,
SPUTNIK NEWS
ABD için iklim değişikliği uyarısı: Sağlığa zarar vererek yüz milyarlarca dolara mal olacak
ABD için iklim değişikliği uyarısı: Sağlığa zarar vererek yüz milyarlarca dolara mal olacak
SPUTNIKNEWS
Amazon ormanlarında son 10 yılın en büyük kaybı: 7 bin 900 kilometrekarelik alan tahrip edildi
Amazon ormanlarında son 10 yılın en büyük kaybı: 7 bin 900 kilometrekarelik alan tahrip edildi
SPUTNIKNEWS
Afrika´daki kentler küresel ısınma açısından ´aşırı risk´ altında
Afrika´daki kentler küresel ısınma açısından ´aşırı risk´ altında
SPUTNIKNEWS