23 Mart 2019 Cumartesi
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Son Yorumlananlar
Ankara için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:17 08:01 13:01 15:25 17:43 19:15
Bugün bana yarın sana lazım olacak nedir? ADALET GENE ADALETTİR

Unutma !
-Kelebekler ayaklarıyla tat alırlar. -Kadınlar erkeklere oranla 2 kat fazla göz kırpar.(Çok yalan söyledikleri için olmasın) -İnsan vücudundaki en güçlü kas dildir. -Gözleri açık tutarak hapşırmak imkansızdır. (Bir rivayete görede gözleri açık hapşırı

İlginç Bilgiler 2
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Genetik Biliminde Son Durum: Artık Erkeğe Gerek Yok (mu?)
OGGİTO
Tarih: 6.11.2018 09:53:55/ 110okunma / 0yorum

Genetik Biliminde Son Durum: Artık Erkeğe Gerek Yok (mu?)
Ergin Ozan Ekşioğlu
0 3
“Çin´de yapılan bir araştırma deneyi sonucunda bilim insanları, sadece iki dişi fare kullanarak yavru fareler elde etti. Aynı deney, iki erkek fare üzerinde denendiğinde ise başarılı sonuç alınamadı!”
Son günlerde, ülke genelinde, yazılı basında lider olan yayın organlarının da dahil olduğu yüzlerce haber sitesinin genel olarak attığı bir manşet bu. Manşetin, okurun ilgisini çekme kaygısında olduğu açık ve anlaşılır bir durum fakat, haber içeriğinin hatalı olması bir yana, genellikle birbirinden kopyala-yapıştır ile türetilmiş, kaynağı belli olmayan hatalı çeviri ve önermelerle dolu olduğu apaçık gözükmekte. Ayrıca, haberi yapan yayın organlarının hemen hepsi, yapılan deneyin genel olarak neyi amaçladığı ya da nasıl yapıldığını açıklamaktan ziyade, okuyucu kitle üzerinde bir algı manipülasyonu yaratma hedefinde. Bilimdeki gelişmeleri halka anlatma kaygısı gütmeyen medya kesimi, her zaman olduğu gibi, yine yoğurdun sadece kaymağı ile ilgilenmekte.

Hâl böyle iken, deneyin sanal sosyal dünyada izdüşümünün trajikomik olması da kaçınılmaz. Dayanak olarak bilim alınınca, üremenin sperm olmadan, çift olan kadınlar tarafından yapılabileceği ve erkeğin aslında işlevsiz olduğu sonucuna varan görüşten hoşlanan (ya da dalga geçen) kimi okur, erkek egemen toplumdan, az da olsa hıncını alabilmenin keyfini sürmekte.

Ve hikâyenin kurmaca yapısı öyle bir evrilmiş durumda ki, deneyi yapan araştırmacıların yapacakları detaylı bir açıklama bile deneyin kimi okur üzerindeki algı seyrini değiştiremeyecek gibi gözükmekte. 1947´de ilk UFO gözlemini yapan sivil pilot Kenneth Arnold´un, gazete haberleri sonrasında, gördüğü cisimlerin daire şeklinde olduğunu söylemediğini beyan etmesinin gazeteler tarafından umursanmaması gibi, bu konu da artık raydan çıkmış gözükmekte. (Halk, Uçan Daire terimini çok sevmişti ve medya patronları satışlardan memnundu.)

Ve sonuç olarak, kimi bilinçli okur güvenilir bilimsel içerik yayınlayan kaynaklardan detaylı ve doğru bilgi edinme kaygısında olsa da, köpeğin insanı ısırmasının değil, insanın köpeği ısırmasının haber olduğu düsturuyla hareket eden haber siteleri genel kitlenin algısına hâkim olmuş gözükmekte.

Peki nedir bu bilim insanlarının derdi? Erkek ya da kadını işlevsizleştirmek gibi bir kaygının olmadığını anladık. O zaman genetik araştırmaların hedefi ne? Doğanın kurallarını bozmaya mı çalışıyoruz? Bunun, medeniyetimizin ilerlemesine ne katkısı olacak? Tanrının rolünü çalmak zorunda mıyız?

Genetik ile ilgili bilinen ilk modern çalışmalar 19. yüzyılın ortalarına, Çek asıllı bir rahip olan Gregor Mendel´in bezelye deneylerine dayanır. O döneme kadar kalıtımla ilgili önde gelen iki kuram vardı. İlki, ebeveynlerin özelliklerinin bir çocuk yaratmak için eşit derecede ve beraber harmanlanmış olduğunu öne sürüyor, ikincisi ise bir çocuğun içine doğduğu çevrenin, çocuğa özelliklerini verdiğini öngörüyordu. Mendel her iki kuramı da çürüttü.

Mendel´in, manastırın bahçesinde yaptığı yürüyüşlerin birinde, sıradan bezelye tohumları arasındaki renklerin ayırdına varmasıyla başladı bu macera. Bitkiler üzerinde incelemeleri sonucunda toplamda bulduğu yedi niteliğin, kesinlikle beraber harmanlanmış olmadığını anladı ve deneyler yapmaya başladı.

Yeşil tohumlu bezelyelerle sarı tohumlu bezelyeleri çiftleştirdiğinde, çıkan bezelyelerin tümü yeşil tohumlu oluyordu. Ama ilk nesli kendi arasında çiftleştirdiğinde, gelecek neslin dörtte biri sarı tohumlu oldu. Aynı şey, boylara göre yaptığı deneylerde de gerçekleşti. Uzun saplı bezelyelerle kısa saplı bezelyeleri çiftleştirdiğinde, takip eden nesil tümüyle uzundu, ama torunlarının dörtte biri kısaydı.

Bu model, Mendel´in sonraları aleller, genler ve baskın-çekinik kalıtım olarak adlandırdığı özellikleri anlamasını sağladı. Temelde Mendel, her bir bitkinin her bir ebeveyninden her bir özellik veya gen için, bir kalıtımsal birim veya alel aldığı sonucuna vardı. Dış görünüşte alellerden sadece biri etkin olabilmesine karşın –baskın alel– sonraki nesle aktarılmada her ikisinin de eşit şansı bulunuyordu. Bu yüzden uzun saplı bezelyeler, kısa saplı bezelyelerle çiftleştirildikten sonra, döllerinin tümü baskın alel olan uzunluğa ve çekinik alel olan kısalığa sahipti.

Bu temel gözlem, modern genetiğin çıkış noktasıdır ve neden belli özelliklerin nesilleri atlayıp daha sonra ortaya çıktığını açıklar. Mendel´in çalışmalarını, bilim insanları 20. yüzyılın başlarında yeniden keşfetmiş ve bu, genetik bilimindeki çalışmaları kökünden değiştirmiştir.

Genetik biliminin dünyayı sallaması ise 20. yüzyılın sonuna denk gelir. Bizim de dahil olduğumuz grup olan memeliler üzerinde ilk çoğaltımsal klonlama 1997 yılında başarıyla gerçekleştirildi. Roslin Enstitüsü´nde bir grup bilim insanı, çekirdek transferi denilen bir süreçle, erişkin bir donör hücreden genetik madde alıp, genetik maddesi çıkarılmış döllenmemiş bir yumurtaya naklettiler. Dolly adı verilen kuzu, annesinin çekirdek DNA´sından kopyalanmıştı yani başka bir deyişle annesi ve Dolly aslında farklı nesillerde doğmuş tek yumurta ikizleriydiler.

Dolly´nin ömrü her ne kadar kısa olduysa da, vücudun belli bir göreve hizmet eden bir parçasından alınan bir hücrenin, tümüyle yeni bir organizma yaratmak için kullanılabileceği bilimsel olarak ispatlandı. Dolly´den önce hemen hemen tüm bilim insanları, bir hücrenin belli bir görev edindikten sonra ancak aynı göreve hizmet eden hücreler üretebileceğini düşünüyordu. Ama Dolly tamamıyla annesinin meme bezinden alınan bir hücreden yapılmıştı ki bu da belli bir göreve kodlanmış hücrelerin yeniden programlanabildiğini kanıtlıyordu.

Bu tarihten sonra genetik bilimi üzerindeki çalışmalar hız kazandı. 2003 yılında başlatılan Encode isimli uluslararası araştırmanın ilk sonuçları dört yıl sonra yayınlanmaya başladı. Pilot uygulamayla başlayan bu projede 2016 yılına kadar, DNA diziliminin bütününü oluşturan üç milyar çift gen incelendi. Projenin sadece izin verilen bir kısmı Nature ve benzeri bilimsel dergilerde yayınlanmaya devam ediyor. Zamanla geliştirilen deneylerde, kök hücrelerden yumurta üretilip laboratuvar ortamında yetiştirilmeye başlandı. Olgunlaşan yumurtalar ise dişi deneklere implante edilerek başarılı sonuçlar elde edilmeye başlandı. Ve ayrıca Dolly´den sonra, günümüze kadar, inekler, fareler, keçiler ve domuzlar çekirdek transferi kullanılarak başarılı bir şekilde üretildi.

Erkeklerin sonunun geldiği önermesini sunduğu zannedilen dişi fareler deneyi ise IVG (in vitro gametogenesis) denilen yeni bir süreç. Araştırmacılar, bunu dişi farelerin birinden yumurta, diğerinden de yarı kromozomlu embriyonik kök hücre alarak sağladı. Bilim insanlarının "bimaternal" (iki anneli) deney yapmasının amacı, aynı cinsiyetten ebeveynlerle yavru fare üretebilmek için eşeyli üremenin hangi kurallarını bozmanın gerektiğini anlamaktı. Gen düzenleme teknolojisiyle, iki fareden alınan yapıların birbiriyle uyumlu hale gelmesi için üç farklı genetik komutun silinmesi gerekiyordu. İki babadan yavru üretmek ise benzer fakat daha karmaşık bir süreçti. Bunun için bir sperm, bir yarı kromozomlu embriyonik kök hücre, tüm genetik bilgileri alınmış bir yumurta ve tüm bunların uyumlu olabilmesi için yedi genin silinmesi gerekiyordu. Deney hem iki dişi fare hem de iki erkek fare ile başarılı oldu, ne var ki erkek fareler deneyinden elde edilen yavruların ömrü birkaç gün sürdü. Bunun sebebini, araştırmayı yapan ekip, bu sürecin daha karmaşık ve zor olmasından kaynaklandığını açıkladı.

Sonuçta, iki anneli farelerdeki hataların silinebileceği ve ayrıca memelilerde iki babalı üreme engelinin de aşılabileceği deneyimlendi. Teknik olarak bu yöntem, erkek hücrelerinden yumurta hücreleri üretmek için de kullanılabilir, böylece bir bebeğin aynı cinsiyetten çiftlerden yaratılması mümkün olur.

Böyle bir teknolojinin insanlarda kullanıma ne zaman hazır olacağını tahmin etmek zor. Ancak çalışma sürekli ilerliyor ve 20 yıl gibi bir zaman diliminde inanılmaz bir ilerleme kaydedileceğine ilişkin görüşler çoğunlukta. IVG tıpta devrim niteliğinde çünkü kemoterapi benzeri ağır tedaviler nedeniyle çocuk sahibi olamayanlara da umut vermekte. Infertil (doğurganlığını yitirmiş) hastaların başka hücrelerinin, sağlıklı yumurtalara veya spermlere dönüştürülmesi bu süreçle olanaklı hale gelebilir.

Kompleks canlı türlerinin laboratuvar ortamında üretilmesinin, inanç sahibi büyük bir kitle içerisinde huzursuzluk yarattığını ve birçok ülkenin bu araştırmalara kanuni sınır koyduğunu biliyoruz. Tanrının rolünü çalan bilim insanları, otoriteler tarafından yıllardır baskı altında tutulmakta, fakat özel sektörün mali olarak desteklediği ve kamudan gizli, uluslararası sularda kurulan laboratuvarlarda, insan üretim çalışmalarının bile yapıldığına ilişkin söylentiler de yayılmakta.

İleri Okuma: Dissociating Genome & Identity-Molhoek, Braden / On Cloning-John Harris / Principles of Cloning-Robert Lanza
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Genetik Biliminde Durum Artık Erkeğe Gerek
Buzullar eridi, ölen dağcıların kayıp bedenleri ortaya çıkmaya başladı
Buzullar eridi, ölen dağcıların kayıp bedenleri ortaya çıkmaya başladı
SPUTNIK NEWS
Afrika Tarihinin En Kötü Doğal Felaketlerinden Birini Yaşıyor
Afrika Tarihinin En Kötü Doğal Felaketlerinden Birini Yaşıyor
AMERİKANIN SESİ
BM´den korkutan su raporu: Tahıl üretimi yüzde 40 düşebilir
BM´den korkutan su raporu: Tahıl üretimi yüzde 40 düşebilir
EURO NEWS
çevreyle ilgili siyasi partiler ne vadediyor?
çevreyle ilgili siyasi partiler ne vadediyor?
Deutsche Welle Türkçe
2018´in en etkileyici uzay görüntüleriRusya ile ABD, Venüs´te yaşam izi arayacak
2018´in en etkileyici uzay görüntüleriRusya ile ABD, Venüs´te yaşam izi arayacak
SPUTNIK NEWS
Tarım, F ve V harflerini söyleyebilmemizi sağladı
Tarım, F ve V harflerini söyleyebilmemizi sağladı
ARTI GERCEK
Barajlar: Temiz Enerji ve ekolojik zarar iç içe
Barajlar: Temiz Enerji ve ekolojik zarar iç içe
DEUTSCHE WELLE TÜRKÇE
Tek kullanımlık plastik ürünler 2030´a kadar azaltılacak
Tek kullanımlık plastik ürünler 2030´a kadar azaltılacak
DEUTSCHE WELLE TÜRKÇE
Çin yapay zeka araştırmalarında ABD´yi geride bırakma yolunda
Çin yapay zeka araştırmalarında ABD´yi geride bırakma yolunda
SPUTNIKNEWS
Bilim insanları kuantum bilgisayarıyla yapılan deneyde ´zamanı geriye aldı´
Bilim insanları kuantum bilgisayarıyla yapılan deneyde ´zamanı geriye aldı´
BBC TURKCE
Dünya Pi sayısı rekorunu 31 trilyon basamağı hesaplayan Google çalışanı kırdı
Dünya Pi sayısı rekorunu 31 trilyon basamağı hesaplayan Google çalışanı kırdı
BBC TURKCE
30 bin ağacı kesmek için katliam fermanı çıktı!
30 bin ağacı kesmek için katliam fermanı çıktı!
ACIK GAZETE
Bilim insanları kuantum bilgisayarıyla zamanı tersine döndürdü
Bilim insanları kuantum bilgisayarıyla zamanı tersine döndürdü
SPUTNIK NEWS
Tavuklar birlik olup kendilerini koruyabilir mi?
Tavuklar birlik olup kendilerini koruyabilir mi?
BBC TURKCE
Dünyanın en yaşanılabilir şehri yine Viyana,
Dünyanın en yaşanılabilir şehri yine Viyana,
BBC TURKCE
Yücel´in Çiçekleri Paris´te gösterime giriyor
Yücel´in Çiçekleri Paris´te gösterime giriyor
EURO NEWS
Klavye - internet - sosyal medya - bilgisayar‘İnternetin tamamen kapanması mümkün´
Klavye - internet - sosyal medya - bilgisayar‘İnternetin tamamen kapanması mümkün´
SPUTNIKNEWS
´Hava kirliliği dünyada her yıl yaklaşık 8,8 milyon kişinin erken ölümüne neden oluyor´
´Hava kirliliği dünyada her yıl yaklaşık 8,8 milyon kişinin erken ölümüne neden oluyor´
BBC TURKCE
 5 ayda iki kaza yapan uçakların özellikleri neler?
5 ayda iki kaza yapan uçakların özellikleri neler?
BBC TURKCE
Gagavuz Türkleri ile ilgili hiç bilmediğimiz gerçekler
Gagavuz Türkleri ile ilgili hiç bilmediğimiz gerçekler
RUBASAM
Xinjiang´da şifalı bitki yetiştiriciliği-turizm entegrasyonu yoğunlaştırılıyor
Xinjiang´da şifalı bitki yetiştiriciliği-turizm entegrasyonu yoğunlaştırılıyor
CRİ.CN
Defineciler Mersin´de Adamkayalar´ı Parçalıyor
Defineciler Mersin´de Adamkayalar´ı Parçalıyor
ARKEOFİLİ
İklim değişikliği burada, açlık olarak kapımızda!
İklim değişikliği burada, açlık olarak kapımızda!
YESİL GAZETE
Göbeklitepe´nin kapıları ziyaretçilere açıldı
Göbeklitepe´nin kapıları ziyaretçilere açıldı
SIZE HABER
Yüz körlüğü hastalığı: ´Sevdiklerimin yüzünü hatırlayamıyorum´
Yüz körlüğü hastalığı: ´Sevdiklerimin yüzünü hatırlayamıyorum´
BBC TURKCE
Hamamböcekleri ve karasineklerin sayısı artarken, neden daha az kelebek ve arı kaldı?
Hamamböcekleri ve karasineklerin sayısı artarken, neden daha az kelebek ve arı kaldı?
BBC TURKCE
Papirüsten Kağıda Kitabın Büyülü Dünyası
Papirüsten Kağıda Kitabın Büyülü Dünyası
AMERİKANIN SESİ
Gölleri kurutup nehirlerin suyunu çalmaktan vazgeçin!
Gölleri kurutup nehirlerin suyunu çalmaktan vazgeçin!
ACIK GAZETE
‘Taşın Şiiri Ani´ bu kez Ankara´da
‘Taşın Şiiri Ani´ bu kez Ankara´da
AGOS
Hemşince dilbilgisi kitabı çıktı Hemşince dilbilgisi kitabı çıktı
Hemşince dilbilgisi kitabı çıktı Hemşince dilbilgisi kitabı çıktı
AGOS