16 Şubat 2019 Cumartesi
DOLAR
5.2601
EURO
5.9335
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Son Yorumlananlar
Ankara için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:17 08:01 13:01 15:25 17:43 19:15
Bugün bana yarın sana lazım olacak nedir? ADALET GENE ADALETTİR

Unutma !
-Her 4 Amerikalıdan biri mutlaka televizyonda görünüyor. (Sokakta her 4 kişiden 1 imza dağıtıyormuş düşünsenize) -Uyurken televizyon seyrederken yaktığımızdan daha fazla kalori yakıyoruz. (Demekli televizyonla uyutuluyoruz) -Bir karıncanın koku alma yet

İlginç Bilgiler 5
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Euro 20 yaşında, ağır hasta AB hangi yönde ilerleyecek?
BBC TURKCE
Tarih: 5.2.2019 10:05:36/ 18okunma / 0yorum

Euro 20 yaşında, ağır hasta AB hangi yönde ilerleyecek?
Ergin Yıldızoğlu
İktisatçı
3 saat önce
Paylaş Facebook Paylaş Messenger Paylaş Twitter Paylaş E-posta Paylaş
Telif hakkıREUTERS
Image caption
Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron
Euro´nun uluslararası mali piyasalarda fiilen işleme konmasının (Ocak 1999) 20. yılında, Euro ve onu ortak para birimi olarak benimseyen Avrupa Birliği (AB), geleceğini tehdit eden çok ciddi ekonomik, siyasi hatta kültürel risklerle karşı karşıya.

AB projesinin temelindeki en önemli taşlardan birini, 22 Ocak 1963´de, Elysee Sarayı´nda, dönemin Fransa Cumhurbaşkanı Charles de Gaulle ile Almanya Başbakanı Konrad Adenauer´in imzaladığı anlaşma oluşturuyor.

Elysee Anlaşması iki ülke arasında yüzyıllardır süre gelen siyasi rekabete son vererek yeni bir işbirliği dönemini başlatıyordu. AB ve daha sonra Euro bu işbirliğinin üzerinde yükseldi.

Bugünkü hastalığın ortaya çıkmasında, değişen uluslararası koşulların önemli bir katkısı var. Ancak ekonomik dinamikleri birbirinden farklı ekonomilerin benimsediği ortak para birimi olarak Euro´nun yapısal zaaflarının ve AB projesinin önüne koyduğu hedeflere ulaşmakta son 20 yılda büyük ölçüde başarısız olmasının katkıları daha büyük.

Bu bağlamda, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron´un, 22 Ocak´ta Aachen´da bir araya gelerek, iki ülke arasındaki işbirliğini derinleştirerek, AB birlik sürecine yeni bir ivme kazandırmaya kararlı olduklarını vurgulamaları, AB´ye, birliğin egemen ekonomik modeline karşı ulusalcı, yabancı düşmanı, kimlikçi, karşı popülist tepkilerin yükselmekte olduğu bir dönemde özellikle anlamlıydı.

null
Bunlar da ilginizi çekebilir
Cinsel yolla bulaşan 4 yeni ve tehlikeli hastalık
Türkiye´nin ilk kadın semt pazarı Diyarbakır´da: ´Yapamazsınız dediler, başardık´
Venezuela krizi: Hangi ülke, kimi destekliyor?
Kadınlar neden erkeklerden daha uzun yaşıyor?
null
Ancak ne uluslararası koşullar ne de AB bölgesinde güçlenmeye devam eden siyasi dinamikler, toplantının yapıldığı Aachen Belediyesi binasının dışındaki, AB bayrağı taşıyanların yanı sıra, Sarı Yelekli grubun varlığının anımsattığı gibi, iki liderin amaçlarına ulaşmasına izin verecek gibi görünüyordu.

Mayıs ayında Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerine doğru giderken, üye ülkelerde, AB sürecine en hafif deyimle şüpheyle bakan aşırı sağcı partilerin aralarındaki eşgüdümü arttırarak bir tür "cephe" oluşturma taktiği başarılı olursa, AB sürecini aksatacak bir direnç oluşabilir. Böylece de bu "hastalık" çok kritik bir aşamaya girebilir.

Üç ateş arasında
İngiliz Daily Telegraph gazetesinin bir yorumunda işaret edildiği gibi Almanya-Fransa yakınlaşması diğer üye ülkeleri yabancılaştırma riski taşıyor. Ancak AB süreci çok daha ağır sorunlarla karşı karşıya. Örneğin, uluslararası koşullar söz konusu olduğunda AB adeta üç ateş arasında ilerlemek zorunda.

Bir taraftan ABD´nin küresel etkinliği gerilerken bu gerilemeyi tersine çevirmek, "Amerika´yı yeniden büyük yapmak" iddiasıyla iktidara gelen Başkan Donald Trump, diğer yandan, Rusya´nın geleneksel egemenlik alanını (Rus Dünyasını-Russky Mir) yeniden oluşturmayı amaçlayan Devlet Başkanı Vladimir Putin, farklı nedenlerden ve farklı biçimlerde de olsa hem jeopolitik alanda AB´nin dayanak noktasını oluşturan Batı ittifakını zayıflatıcı, hem de AB üyelerinin arasındaki çelişkileri derinleştirici adımlar atıyorlar.

AB birlik sürecini tehdit eden üçüncü cepheyi de ekonomik krizin 2015´yılında patlak veren göçmenler krizinin etkileri altında yükselen AB karşıtı, kimlikçi, sağ popülizmi temsil eden partiler oluşturuyor.

Telif hakkıAFP
Image caption
ABD Başkanı Donald Trump ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin
Hem ABD hem Rusya
ABD´de Trump yönetimi, AB´nin, Rusya karşısındaki güvenliğini riske sokacak biçimde, NATO´dan çıkmaktan söz ediyor, Almanya´ya yönelik düşmanca bir dil kullanıyor, Almanya´yı ticaret savaşlarının hedefi yapmakla tehdit ediyor.

Trump´ın sağ popülist ırkçı politikaları, AB ülkelerindeki, AB karşıtı, ulusalcı, ırkçı popülist partileri, akımları cesaretlendiriyor. Bir dönem Trump´ın baş stratejisti olan Steve Bannon, AB üyesi ülkelerdeki, bu AB karşıtı, ulusalcı, popülist akımları ve partiler arasında bir eşgüdüm oluşturmak adeta bir "ulusalcı enternasyonal" başlatmak için çabalıyor.

Rusya lideri Putin "Rus dünyasını" yeniden oluşturma projesi kapsamında Çeçenistan´daki ayaklanmayı bastırdı, Gürcistan´ı askeri bir müdahaleyle disiplin altına aldı. İkinci adım olarak SSCB çöktükten sonra Rusya´yı kuşatmaya başladığına inandığı Avrupa´ya döndü.

Putin, Avrupa´nın doğu kanadında Ukrayna´yı hedef aldı. Ukrayna´daki krizin oluşmasında, AB´nin rolü bir yana, bu kriz hem Ukrayna´nın bir kısmını hem de Kırım yarımadasını, büyük bir jeostratejik öneme Sivastopol Limanı´nı Rusya´nın etki alanı içine aldı. Böylece AB ve Rusya jeostratejik olarak karşı karşıya geliyordu.

Rusya, büyük bir Rus nüfusa sahip Moldova´da da benzer bir strateji izleyerek. Transdinyester bölgesindeki ayrılıkçı hareketi destekliyor.

Sırbistan´da AB´yanlısı bir yönetim var ama Putin, Ortodoks Kilisesi ve derin tarihsel bağlarına dayanarak burada da Rusya´nın etkisini arttırmaya çalışıyor. Ukrayna´nın kuzey komşusu Belarus, Rusya´nın bölgedeki en sadık müttefiki olmaya devam ediyor.

Rusya sık sık, Litvanya, Latvia, Estonya gibi Baltık ülkeleri üzerinde gerek Ortodoks Kilisesi´nin sorunları gerekse de Etnik Rus nüfusun hakları üzerinden baskı yapıyor; iddialara göre siber savaş yöntemleriyle içişlerine, istikrar bozucu yönde müdahale ediyor.

İngiltere´de Brexit oylamasının ertesinde ortaya çıkan, güvenilir kaynaklara ve kanıtlara dayanan söylentiler, Rusya´nın AB´yi zayıflatmak amacıyla, bu sürece, Brexit yanlılarına, yaygın sosyal medya yardımı ve mali destek sağlayarak, müdahale ettiğini düşündürüyordu.

AB´nin birlik sürecinin daha de derinleşerek güçlü bir siyasi askeri blok yaratması Putin´in geleneksel etki alanını restorasyon projesini durduracak güçlü bir direnç yaratabilir. Bu nedenle Putin, AB birlik sürecinin daha da derinleşmesini, engelleyecek, azından yavaşlatabilecek, derinleşme sürecine karşı ulusalcı, kimlikçi, yabancı düşmanı ırkçı siyasi partileri, akımları destekliyor.

Viyana Üniversitesi´nden Siyaset Bilimi Profesörü Markus Wagner´e göre, bu partiler ve akımlar, "Putin´i ulusal gelenekleri ve reel politiği, enternasyonalizme ve açıklığa tercih eden bir tür yurtsever kahraman" olarak görüyorlar.

AB´nin Rusya´yı hedef alan politikalarına, yaptırımlara karşı çıkıyorlar; örneğin, Ukrayna krizinde, Kırımın Rusya tarafından ilhak edilmesini olağan karşılıyorlar.

Böylece Rusya ile AB üyesi ülkelerdeki aşırı sağcı partiler arasında, AB birlik sürecini hedef alan ve Putin´in "Russky Mir" projesini dolaylı olarak destekleyen bir ilişki oluşuyor.

İngiliz Times gazetesinin aktardığına göre, The Centre for European Reform Örgütü Direktörü Charles Grant, "bu aşırı sağcı partilerin, Putin´in partisiyle, yapısal bağları bu kadar yaygın biçimde resmi bağlar kurmuş oldukların görmek gerçekten çok şaşırtıcı" diyor ve ekliyor:

"Aşırı sağın yükselmesinin ardındaki ana etkenlerden biri Rusya demek istemiyorum ama Rusya´nın bunları desteklemek için stratejik nedenleri var".

Amerikan Televizyon kanalı NBC´nin bir araştırması da, Putin´in Avrupa´daki aşırı sağ partilere yatırım yapmakta olduğunu öne sürüyordu.

Bir Rus bankası 2015 yılında aşırı sağcı Fransız lider Marine Le Pen´in partisine çok uygun koşullarda 9 milyon Evro kredi vermiş. Avusturya´da Norbert Hoger´in liderliğini yaptığı Özgürlük Partisi, 2017 yılında, Putin´in partisiyle 5 yıllık iş birliği anlaşması yapmış.

İngiliz Guardian gazetesi de, popülist 5 Yıldız Hareketi ve aşırı sağcı Lig Partisi´ni iktidara taşıyan İtalya´daki genel seçimlerinden sonra "Putin´in Avrupa´daki dostları" başlıklı yazısında bu konuya değiniyordu.

Gazete, 5 Yıldız lideri, yeni Başbakan Giuseppe Conte´nin Rusya´ya açılmaktan söz ettiğini, Rusya´yı askeri bir tehdit, ve düşman olarak değil "potansiyel ortak" olarak gördüklerini vurgulayan sözlerini aktarıyordu.

Lig Partisi lideri Matteo Salvini de "Rusya´dan mali yardım aldıklarına ilişkin iddiaları yalanlıyor" ancak "Putin´e hayranlığını gizlemiyor, savaş için değil barış için çalışmak istediğini" söylüyor.

Telif hakkıREUTERS
Image caption
Avrupa Merkez Bankası dışındaki AB bayrakları
Yıkmak mı, yeniden şekillendirmek mi?
Halen, İtalya, Avusturya, Polonya, Macaristan, Romanya, Slovakya, Danimarka, Finlandiya da aşırı sağcı, yabancı düşmanı, İslamafobik, Yahudi düşmanı partiler ya iktidarda ya da muhafazakar partiler, onların dışardan verdikleri destekle hükümete kalabiliyorlar.

Henüz bu düzeyde bir güce ulaşmamış olsalar bile, İngiltere´de UKIP, Almanya´da AfD, gibi partiler muhafazakâr partileri sağa doğru kaymaya zorluyorlar.

İspanya´da yeni oluşan Vox son Endülüs seçimlerinde yüzde 11 oy olarak herkesi şaşırttı ve ülkenin siyasi coğrafyasında güçlü bir görünürlük kazandı.

Mayıs ayınca AB üyelerinde halklar, Avrupa Parlamentosu´na gönderecekleri temsilcilerini seçecekler.

İngiltere´de yayımlanan New Statesman dergisinde Paul Mason´un aktardığına göre, ulusal çapta yapılan kamuoyu yoklamalarının sonuçları, hemen yer ülkede aşırı sağcı popülist (yabancı düşmanı ırkçı partilerin) seçimlerde oy oranlarını artırmalarını beklemek gerektiğini gösteriyor.

Paul Mason iki noktaya dikkat çekiyor. Birincisi, bu seçimler merkez sağ partileri daha da sağa çekerek gelişecek. Macaristan, Romanya gibi yerlerde, medya kontrolü baskı, şiddet, manipülasyon seçim sonuçlarını belirleyecek.

İkincisi, eğer aşırı sağ 750 kişilik Avrupa Parlamentosu´na 100 temsilci sokabilirse, geleneksel muhafazakar partileri bir araya getiren Avrupa Halkları Partisi (AHP) grubu daha sağa kayarsa, Meclis´te AB sürecini sabote edebilecek.

Almanya´da Der Spiegel dergisinin kaygısı da bu yönde. Spiegel´in araştırması, sağ populist partilerin. Mayıs seçimlerin doğru etkinliklerini koordine etmeye, hep birlikte seçimlerde elde edecekleri başarılarla Parlamento´da etkili bir gurup kurmaya hazırlandıklarını gösteriyor.

Der Spiegel buna örnek olarak geçen Kasım ayında, Belçika Flemenk bölgesi, İtalya, Çekoslovakya, Fransa gibi Avrupa ülkelerinden gelen aşırı sağ partilerin temsilcilerinin, Bulgaristan Millet Meclisi´nde Avrupa´ya yeni bir yön verme olasılıklarının konuşmak üzere gerçekleştirdikleri bir toplantıya dikkat çekiyor.

Fransız Le Monde gazetesi de Aralık sonunda ve Ocak başında yayımladığı iki yorumda, Romanya´da seçimleri kazanarak iktidara gelen Sosyal Demokrat Parti´nin Macaristan ve Polonya´da iktidarda olan popülist, otoriter, ulusalcı ve yabancı/Yahudi düşmanı partilerin politikalarını benimseyerek, yargı bağımsızlığını hedef aldığından, AB´ye karşı düşmanca bir tavır takındığından, milyarder George Soros´u hedef alarak Yahudi düşmanlığını körüklüyor olmasından duyduğu kaygıları dile getiriyordu.

Bu yılın ilk yarısında AB Dönem Başkanlığı´nı Romanya´nın üstlenecek olması da özellikle kaygı vericiydi.

Telif hakkıREUTERS
Image caption
Avrupa Parlamentosu
Euro´nun 20. yılında AB ağır hasta
Gerçekten de Euro´nun 20. yılında AB ağır hasta. Mayıs ayında yapılacak AP seçimlerine gidilirken bu hastalığın bütün semptomları kendilerini göstermeye başlıyor.

Bunların başında AB yönetiminin ekonomik ve kültürel olarak bir Avrupa vatandaşlığı kimliği yaratmadaki başarısızlığı geliyor. Bu başarısızlık bir taraftan kendini AB´nin merkezi yönetimine tepki, diğer taraftan bu ortak vatandaşlık kimliği eğer oluşmuş olsaydı doldurmuş olacağı ancak şimdi boş kalmış olan yeri, Beyaz Hıristiyan, milliyetçi bir kimlik dolduruyor.

Böylece Avrupa´nın modern tarihinin en karanlık canavarları, ırkçılık, yabancı düşmanlığı, sağ popülizm den faşizme uzanan aşırı sağ siyasi akımlar, komplo teorileri geri geliyor.

Bu geri gelişin arkasında, bir taraftan, AB projesinin başından bu yana içerdiği gerginliklerin, dinamikleri farklı ekonomilere bir ekonomik modelin dayatılmasının getirdiği dengesizlikler vardı. Diğer taraftan da bu dengesizlikleri sonuçlarının tüm şiddetiyle ortaya çıkaran mali kriz ve ekonomik durgunluk vardı. Bu resme Ortadoğu ve Afrika´da küreselleşmenin ve ve ABD hegemonyasının dağılmasıyla ortaya çıkan istikrarsızlıkların yarattığı göçmenler dalgası eklenince, sağ popülist akımların yükselmesine uygun iklim oluştu.

Şimdi göçmenler dalgası yavaşladı ama dünya ekonomisi ve AB yeni bir ekonomik daralma dönemine giriyorlar. Geride kalan 10 yılda popülist partileri yükselten dalganın enerjisi önümüzdeki dönemde tazelenecek gibi görünüyor.

Kimi yorumcular, Mayıs seçimlerinden sonra bu dalganın AB´nin, birlik sürecinin ilerleyişini tehlikeye sokmasından korkuyorlar. Kimi yorumcular da bu dalganın AB´yi yıkmak yerine kendisine benzetmesinden korkuyorlar.

Bence her ikisinin birden gerçekleşmesi daha büyük ve daha korkutucu bir olasılık: Yani, popülizmin ana karakterleri yaygınlaşıp güçlenerek tüm Avrupa ülkelerini etkisi altına alırken, AB üyesi ülkelerin yönetimlerinde egemen olacak popülist akımların ulusalcı özelliklerinden dolayı, devletler arasında gerginliklerin ve rekabetin artması.

Bu da giderek AB öncesi dönemi anımsatan, patlayıcı bir jeopolitik karışım anlamına gelecektir.
Kaynak:

 ‘S-400 Anlaşmasına Sadık Kalacağız´
‘S-400 Anlaşmasına Sadık Kalacağız´
AMERİKANIN SESİ
Kuzey Kıbrıs´ta borç batağına düşen öğrencilerin hayalleri kâbusa dönüyor
Kuzey Kıbrıs´ta borç batağına düşen öğrencilerin hayalleri kâbusa dönüyor
BBC TURKCE
´Türkiye-Çin ilişkilerindeki sorun, Ankara´nın gerçek dışı açıklamalarından kaynaklanıyor´
´Türkiye-Çin ilişkilerindeki sorun, Ankara´nın gerçek dışı açıklamalarından kaynaklanıyor´
SPUTNIKNEWS
´Gerçek aşk´a inanmak ne tür olumsuzluklara yol açabilir?
´Gerçek aşk´a inanmak ne tür olumsuzluklara yol açabilir?
BBC TURKCE
Türkiye Çin sermayesini kaçırmayı göze alıyor
Türkiye Çin sermayesini kaçırmayı göze alıyor
DEUTSCHE WELLE TÜRKÇE
İslam devriminden 40 yıl sonra Türkiye-İran ilişkileri
İslam devriminden 40 yıl sonra Türkiye-İran ilişkileri
DEUTSCHE WELLE TÜRKÇE
Yıkıcı afetlerin tek sorumlusu doğa mı?
Yıkıcı afetlerin tek sorumlusu doğa mı?
AÇIK GAZETE
çiftler birbirlerini suçlamak zorunda kalmadan boşanabilecek
çiftler birbirlerini suçlamak zorunda kalmadan boşanabilecek
BBC TURKCE
MİDYAT´TAN İSVEÇ´E BELEDİYE BAŞKANLIĞINA
MİDYAT´TAN İSVEÇ´E BELEDİYE BAŞKANLIĞINA
SURYANILER
Tüketici tükeniyor- 2
Tüketici tükeniyor- 2
SALOM
"Komşum Eşcinsel, mülteci, Ermeni, Rum olmasın"
"Komşum Eşcinsel, mülteci, Ermeni, Rum olmasın"
AGOS
Aleksis Çipras kimdir? Yunanistan´ı dönüştürmeye çalışan Başbakan
Aleksis Çipras kimdir? Yunanistan´ı dönüştürmeye çalışan Başbakan
BBC TURKCE
31 Mart seçimlerinde gözler endişeli AKP´lilerde
31 Mart seçimlerinde gözler endişeli AKP´lilerde
DEUTSCHE WELLE TÜRKÇE
Şubat´ta Doğa
Şubat´ta Doğa
Elit Gazete
Erdoğan´ın Gezi sancısı
Erdoğan´ın Gezi sancısı
GAZETE DUVAR
Erdoğan Maduro´yu neden destekliyor?
Erdoğan Maduro´yu neden destekliyor?
GAZETE DUVAR
Türkiye´nin profili: Çoğu muhafazakar, kitap okumuyor, ekonomiden rahatsız
Türkiye´nin profili: Çoğu muhafazakar, kitap okumuyor, ekonomiden rahatsız
DİKEN
Öfkeli ve hüzünlü şarkı sözleri artışta
Öfkeli ve hüzünlü şarkı sözleri artışta
DEUTSCHE WELLE TÜRKÇE
Gagavuz Türkleri ile ilgili hiç bilmediğimiz gerçekler
Gagavuz Türkleri ile ilgili hiç bilmediğimiz gerçekler
RUBASAM
Harmanlı Katliamının 141. Yıl Dönümü
Harmanlı Katliamının 141. Yıl Dönümü
RUBASAM
Yeşilçam´ın sanatççılarıYeşilçam´ın çınarları şimdi ´Yaşam Evi´nde yaşıyorD
Yeşilçam´ın sanatççılarıYeşilçam´ın çınarları şimdi ´Yaşam Evi´nde yaşıyorD
SPUTNIKNEWS
Facebook mesajlaşma servislerini birleştirmeyi planlıyor
Facebook mesajlaşma servislerini birleştirmeyi planlıyor
BBC TURKCE
“Eşekli Kütüphaneci“nin yolundan gidiyor
“Eşekli Kütüphaneci“nin yolundan gidiyor
AVRUPA GAZETE
Burçlar alt üst olacak… Bu yıl 2 Güneş, 1 Ay tutulması var
Burçlar alt üst olacak… Bu yıl 2 Güneş, 1 Ay tutulması var
AMERİKALI TURK
"Başörtülüyken de kötü şeyler yaşadım ama hiçbiri başörtüsünü çıkarmak kadar zor olmadı"
"Başörtülüyken de kötü şeyler yaşadım ama hiçbiri başörtüsünü çıkarmak kadar zor olmadı"
T24
Google İstanbul ve Ankara seçim sonuçlarını tahmin etti
Google İstanbul ve Ankara seçim sonuçlarını tahmin etti
ARTI GERCEK
HRANT DİNK´İ KİM NEDEN ÖLDÜRDÜ
HRANT DİNK´İ KİM NEDEN ÖLDÜRDÜ
Elit Gazete
WhatsApp´tan iletilen mesaj sayısına sınırlama
WhatsApp´tan iletilen mesaj sayısına sınırlama
BBC TURKCE
Büyüklere Masallar; Robinson Crusoe ve Cuma
Büyüklere Masallar; Robinson Crusoe ve Cuma
DUNYALILAR
Başlangıç mı, Son mu?
Başlangıç mı, Son mu?
DUNYALILAR