18 Şubat 2019 Pazartesi
DOLAR
5.2601
EURO
5.9335
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Son Yorumlananlar
Ankara için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:17 08:01 13:01 15:25 17:43 19:15
Bugün bana yarın sana lazım olacak nedir? ADALET GENE ADALETTİR

Unutma !
-Günümüzde evlenenlerin yüzde ellisi boşanmaktadır. (Bak bunu duyduğum iyi oldu ben zaten evlenmiyecem böylece kamçılamış oldum bu sözlerle) -Rodin’in ünlü ‘düşününen adam’ heykeli aslında İtalyan şair dante’nin portresidir. -Uranüs çıplak gözle görülen

İlginç Bilgiler 4
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Asya Pasifik ülkeleri ABD´nin İran yaptırımlarına uyacak mı?
GAZETE DUVAR
Tarih: 8.8.2018 18:13:15/ 117okunma / 0yorum

Asya Pasifik ülkeleri ABD´nin İran yaptırımlarına uyacak mı?
İran, 2015´teki Nükleer Anlaşma sonrası BM yaptırımlarının kalkmasıyla, Asya Pasifik´te etkili bir aktör haline geldi. Peki ABD´nin İran yaptırımlarının Asya Pasifik´e etkisi ne olacak? Rusya ve Çin nerede duruyor? Güney Kore, Japonya, Hindistan, Pakistan, Singapur ve Çin, Ortadoğu´daki ABD siyaseti sebebiyle İran ile ilişkilerini askıya alacak mı?

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, 2 Ağustos´ta Güneydoğu Asya Uluslar Birliği´nin (ASEAN) toplantısına katılmıştı.

1s 31d
Mühdan Sağlam

ANKARA – ABD´nin İran yaptırımlarının birinci ayağı 7 Ağustos´ta devreye girdi. İran´ı Ortadoğu´da ‘terörist gruplara destek vermekle ve bölgeyi istikrarsızlaştırmakla´ suçlayan Trump yönetimi, İran´la konvansiyonel faaliyetlerini de gözeten yeni bir müzakere süreci talep ediyor. BM Güvenlik Konseyi´nin beş daimi üyesi (P5) ile AB adına Almanya´nın İran ile imzaladığı Nükleer Anlaşma´dan 8 Mayıs´ta çekilen Washington, bununla yetinmedi ve yaptırım politikasını devreye soktu.

İLK YAPTIRIMLAR HANGİ ALANLARI KAPSIYOR?

7 Ağustos 2018´de (dün) yürürlüğe giren yaptırımların ilk ayağında dolarla ticaret, altın, değerli metaller, İran halılarının ihracı gibi alanlarda Tahran´a ambargo konuldu. ABD yaptırımlarının küresel etkileri anlaşmanın tarafları başta olmak üzere büyük bir yankı uyandırdı. Yeteri kadar destek bulamadığını düşünen ABD, müttefikleri ve diğer devletlerden İran yaptırımları konusunda kendisinin yanında yer almasını istiyor. Bu istek bir ricadan öte, 7 Ağustos´ta ABD Başkanı Donald Trump´ın Twitter´dan ifade ettiği gibi “Ya bizden yanasınız ya da İran´dan” noktasına çekildi. Trump, tweetinde “İran ile iş yapacak olanlar, ABD ile çalışamayacak” dedi.

Donald J. Trump

@realDonaldTrump
The Iran sanctions have officially been cast. These are the most biting sanctions ever imposed, and in November they ratchet up to yet another level. Anyone doing business with Iran will NOT be doing business with the United States. I am asking for WORLD PEACE, nothing less!

12:31 - 7 Ağu 2018
124 B
61,2 B kişi bunun hakkında konuşuyor
Twitter Reklamları´na ilişkin bilgiler ve gizlilik

Trump´ın bu yaklaşımı tüm dünyada dikkatle izleniyor. ABD müttefiklerinin önemli bir kısmı yaptırımlar konusunda ya itiraz ediyor ya sessiz kalmayı tercih ediyor. İran yaptırımlarının etki etmesi beklenen bir merkezlerden biri Asya Pasifik. İran, 2015´teki Nükleer Anlaşma sonrasında BM yaptırımlarının kalkmasıyla, savunmadan, enerjiye bu bölgede etkili bir aktör haline geldi. Peki İran yaptırımlarının Asya Pasifik´e etkisi ne olacak? Rusya ve Çin nerede duruyor?

ASYA PASİFİK ENERJİ DENKLEMİNDE İRAN ETKİSİ

BP 2018 Enerji Görünümü Raporu´na göre İran, dünyadaki en büyük dördüncü kanıtlanmış petrol rezervi ve dünya doğalgaz rezervinin yüzde 18´ini (33.5 trilyon metreküp) elinde tutan en büyük doğal gaz rezervine sahip. Üretim verileri dikkate alındığında, Tahran petrol üretiminde dünyada ilk 10´da, doğalgazda ilk beşte yer alıyor. 2017 üretim verileri incelendiğinde İran günlük 4.7 milyon varil petrol ve 203 milyar metreküp doğalgaz üretti. Üretilen doğalgazın 13.8 milyon metreküpü günlük olarak ihraç edildi.

Tahran´ın elinde bulundurduğu petrol ve doğalgaz yatakları ülkenin enerji ihtiyacı içinde olan ekonomilerle hızla ilişkiye geçmesini sağladı. İran petrol ve doğalgaz ihracının durakları incelendiğinde Asya Pasifik´in aslan payını aldığı görülüyor. Asya Pasifik bölgesi 2017´de İran´ın ürettiği petrolün yüzde 61´ini aldı. Çin, ithalatta yüzde 24 ile ilk sıradayken onu yüzde 18 ile Hindistan takip ediyor. Türkiye´nin de dahil olduğu Avrupa piyasası yüzde 21 ile İran petrolünün ikinci en önemli petrol bölgesi. Doğalgaz alanındaysa İran açısından durum daha karamsar. Hali hazırda İran´dan resmi olarak gaz alan tek ülke Türkiye. Peki İran bununla sınırlı mı kalacak?

Kaynak : US Energy Information Administration (ABD Enerji Bilgi Dairesi)/2017

İran Ulusal Petrol Şirketi yetkileri ülkenin doğalgaz ihracını artırmak için büyük bir gayret içinde olduklarını ifade ediyor. İran bu çabayla paralel biçimde, Çin, Pakistan ve Hindistan ile doğal gaz tedariki için görüşmeler yapıyor. 1995´ten bu yana görüşmeleri devam eden İran-Pakistan-Hindistan Doğalgaz Hattı´nın İran ayağı 2014´te tamamladı. Pakistan ve Hindistan ile görüşmelerini hızlandıran İran, hattın Pakistan ayağının inşası için Çin´den tam destek alıyor. Çin, hattın en büyük finansörlerinden birisi.

Asya Pasifik ülkelerinin geneli, ABD´nin başına buyruk politikalarından memnun değil. Çin´in hızlı yükselişi ve tehdit oluşturan toprak iddialarına rağmen hiçbir bölge ülkesi ABD üzerinden doğrudan Çin ile karşı karşıya gelmek istemiyor. Bölgede ekonomik çarkların dönmesinde hayati rol üstlenen enerji girdisi için hemen hemen tüm ülkelerle görüşmeler yapılıyor. Özellikle Güney Kore, Japonya, Hindistan, Pakistan, Singapur ve Çin kendilerini doğrudan ilgilendirmeyen Ortadoğu´daki ABD siyaseti sebebiyle İran ile ilişkilerini askıya almak istemiyor. Özetle ABD´nin tek yanlı İran yaptırımları bölgede sessizlikle karşılansa da, başta Hindistan ve Pakistan olmak üzere pek çok ülke İran´dan petrol ve doğalgaz almak için görüşmelere devam ediyor.

ÇİN ENERJİ ŞİRKETLERİ İRAN´DA

İran´a dönük BM yaptırımlarının kalkmasının ardından dünyanın pek çok bölgesinden enerji şirketi İran´ın kanıtlanmış rezervlerini işletmek için ülkeye akın etti. Dünyanın en büyük doğalgaz sahası The South Pars/North Dome Katar ile İran´ın kontrolünde bulunuyor. Güney Pars sahası İran´a ait. Bunun 11. Ayağının işletilmesi için yapılan anlaşmada Fransa´dan Total yüzde 50, Çin´in ulusal petrol şirketi CNPC yüzde 30 ve İran ulusal şirketi Petropars yüzde 20 hisseye sahipti. ABD´nin yaptırım kararının ardından kendisine uygulanan baskı sonucunda Total İran doğalgaz sahasından çekileceğini ilan etti. Total´den doğan bu boşluğu Çin´in CNPC´si doldurması bekleniyor. Bu durumda Çin´in projedeki payı yüzde 80´e çıkmış olacak.

Çin yalnızca doğal gaz üretiminde değil, aynı zamanda İran-Pakistan-Hindistan Hattı´na finans sağlayarak İran doğal gaz piyasasındaki en önemli ülke konumuna gelecek. Çin´in ABD´nin yaptırımlarına tepkisinde bu faktör de etkili.

RUSYA´NIN GÖZÜ İRAN ENERJİ PİYASASINDA

Enerji denildiğinde akla gelen diğer önemli merkezlerin başında Rusya geliyor. Rusya, gerek petrol gerek doğal gaz üretim ve ihracatıyla dünyadaki sayılı enerji üreticileri arasında yer alıyor. Moskova, enerji piyasasındaki gücünü, yalnızca kendi sahalarında üretimle değil, şirketleri aracılığıyla yatırımlar yaparak artırmak istiyor. İşte bu nokta İran pazarı Rusya açısından hem ekonomik hem de jeopolitik açıdan en önemli duraklardan birisi. 13 Temmuz´da İranlı yetkililer Rusya´nın İran enerji piyasasında 50 milyar dolarlık yatırım yapmaya hazır olduklarını iletti. Rusya cephesinde adları ön plana çıkan şirketlerse Gazprom, Lukoil ve Rosneft. Tıpkı Çin gibi Rusya´nın da Güney Pars sahasında aktif bir rol üstlenmek istediği sır değil.

Rusya ile Çin İran Nükleer Anlaşması´nın iki tarafı ve ilk günden anlaşmanın hâlâ geçerli olduğunu savundular. 7 Ağustos´ta Rusya Dışişleri Bakanlığı´nın ABD´nin İran yaptırımlarını kınaması bu durumun diğer bir örneği.

Rusya ve Çin de tıpkı diğer Asya-Pasifik ülkeleri gibi İran ile ekonomi ve enerji odaklı ilişkilerini sürdürmekten yana. Onları diğer bölge ülkelerinden ayıransa İran´ı sadece tedarikçi olarak değil, ekonomik ve jeopolitik hesaplara dayanan Ortadoğu siyasetinde önemli bir halka olarak görmeleri.

https://www.gazeteduvar.com.tr/dunya/2018/08/08/asya-pasifik-ulkeleri-abdnin-iran-yaptirimlarina-uyacak-mi/
Kaynak:

Sisi´den İslami retorikte reform çağrısı
Sisi´den İslami retorikte reform çağrısı
DEUTSCHE WELLE TÜRKÇE
´Brexit, Türkiye´ye verdiğimiz stratejik önemi etkilemeyecek´
´Brexit, Türkiye´ye verdiğimiz stratejik önemi etkilemeyecek´
AVRUPA GAZETE
BBC´nin gözünden KKTC üniversiteleri!
BBC´nin gözünden KKTC üniversiteleri!
LONDRA GAZETE
İrlanda´dan İngiltere´ye ‘kötü sürpriz´ uyarısı
İrlanda´dan İngiltere´ye ‘kötü sürpriz´ uyarısı
LONDRA GAZETE
İngiltere´de Churchill tartışması: Kahraman mı, zalim mi?
İngiltere´de Churchill tartışması: Kahraman mı, zalim mi?
LONDRA GAZETE
Tehdit oluşturan aşırı sağcıların sayısı arttı
Tehdit oluşturan aşırı sağcıların sayısı arttı
DEUTSCHE WELLE TÜRKÇE
ABD´li Senatör: İstikrar planımız olmazsa Türkiye Suriye´ye girecektir
ABD´li Senatör: İstikrar planımız olmazsa Türkiye Suriye´ye girecektir
DEUTSCHE WELLE TÜRKÇE
Mısır Cumhurbaşkanı Sisi 2034´e kadar görevde kalabilir
Mısır Cumhurbaşkanı Sisi 2034´e kadar görevde kalabilir
BBC TURKCE
 Açız!
Açız!
ACIK GAZETE
Venezuela BM´de Karşı Girişim Başlattı
Venezuela BM´de Karşı Girişim Başlattı
AMERİKANIN SESİ
İngiliz parlamentosundan Başbakan´a ikinci ret
İngiliz parlamentosundan Başbakan´a ikinci ret
DEUTSCHE WELLE TÜRKÇE
Save The Children: Bir nesil kaybolabilir
Save The Children: Bir nesil kaybolabilir
DEUTSCHE WELLE TÜRKÇE
Dünya siyasetinin kalbi Münih´te atıyor
Dünya siyasetinin kalbi Münih´te atıyor
DEUTSCHE WELLE TÜRKÇE
Türkiye´den Avrupa´ya iltica başvuruları yarı yarıya arttı
Türkiye´den Avrupa´ya iltica başvuruları yarı yarıya arttı
DEUTSCHE WELLE TÜRKÇE
Fransa´da terör şüphesiyle yedi cami kapatıldı
Fransa´da terör şüphesiyle yedi cami kapatıldı
DEUTSCHE WELLE TÜRKÇE
ABD: Suriye´nin kuzeydoğusuna koalisyon gücü konuşlanabilir
ABD: Suriye´nin kuzeydoğusuna koalisyon gücü konuşlanabilir
ARTI GERCEK
Uygurlar Çin´e Karşı “MeToo” Kampanyası Başlattı
Uygurlar Çin´e Karşı “MeToo” Kampanyası Başlattı
AMERİKANIN SESİ
Venezuelalılar gıda ve ilaç için sokağa çıkıyor
Venezuelalılar gıda ve ilaç için sokağa çıkıyor
DEUTSCHE WELLE TÜRKÇE
UNICEF: Çocuklar yetişkinlerin savaşına alet ediliyor
UNICEF: Çocuklar yetişkinlerin savaşına alet ediliyor
DEUTSCHE WELLE TÜRKÇE
Avrupa Konseyi raporu: 2018 sonu itibarıyla üye ülkelerde 130 gazeteci cezaevinde, 110´u Türkiye´de
Avrupa Konseyi raporu: 2018 sonu itibarıyla üye ülkelerde 130 gazeteci cezaevinde, 110´u Türkiye´de
BBC TURKCE
İstanbul, dünyada en çok trafik sıkışıklığı yaşanan kentler listesinde 2. sıraya yükseldi
İstanbul, dünyada en çok trafik sıkışıklığı yaşanan kentler listesinde 2. sıraya yükseldi
BBC TURKCE
Çin´in gözetim kamplarında tutulanlar anlatıyor:
Çin´in gözetim kamplarında tutulanlar anlatıyor:
BBC TURKCE
İspanya´da ayrılıkçı Katalan liderlerin yargılandıkları dava Madrid´de başladı
İspanya´da ayrılıkçı Katalan liderlerin yargılandıkları dava Madrid´de başladı
BBC TURKCE
Birleşmiş Milletler: Belçika sömürgeci geçmişi nedeniyle özür dilemeli
Birleşmiş Milletler: Belçika sömürgeci geçmişi nedeniyle özür dilemeli
BBC TURKCE
Geleceğin ideolojisi Putinizm olacak, herkes buna alışmalı
Geleceğin ideolojisi Putinizm olacak, herkes buna alışmalı
BBC TURKCE
Rusya bir süreliğine internetin fişini çekmeyi planlıyor
Rusya bir süreliğine internetin fişini çekmeyi planlıyor
BBC TURKCE
MGK raporu: Dünyada kartlar yeniden dağıtılıyor
MGK raporu: Dünyada kartlar yeniden dağıtılıyor
DEUTSCHE WELLE TÜRKÇE
DİTİB imamları Aşağı Saksonya´daki cezaevlerinde çalışamayacak
DİTİB imamları Aşağı Saksonya´daki cezaevlerinde çalışamayacak
DEUTSCHE WELLE TÜRKÇE
´ABD ile Türkiye arasında güvenli bölgeye dair ciddi anlaşmazlıklar aşılabilecek gibi görünmüyor´
´ABD ile Türkiye arasında güvenli bölgeye dair ciddi anlaşmazlıklar aşılabilecek gibi görünmüyor´
SPUTNIKNEWS
Türk Dışişleri açıklaması tamamen gerçekdışı
Türk Dışişleri açıklaması tamamen gerçekdışı
SPUTNIKNEWS