20 Mart 2019 Çarşamba
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Son Yorumlananlar
Ankara için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:17 08:01 13:01 15:25 17:43 19:15
Bugün bana yarın sana lazım olacak nedir? ADALET GENE ADALETTİR

Unutma !
-Global ısınma yükselen deniz seviyesi 2050 yılında shangai ve deniz kıyısındaki Çin şehirlerinde büyük sellere neden olacak.bu sellerde 76 milyon kişi evsiz kalacak. -Üzerinde barkodu olan ilk ürün Wringleys marka sakızdır. -Kereviz yerken harcanan ka

İlginç Bilgiler 3
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
30 bin ağacı kesmek için katliam fermanı çıktı!
ACIK GAZETE
Tarih: 14.3.2019 20:30:26/ 11okunma / 0yorum

30 bin ağacı kesmek için katliam fermanı çıktı!
Yazar Yusuf Yavuz - Mart 14, 2019

YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – “Mermer için kesilecek ağaçların yerine yenisini dikeceğiz, kuşlar uçabilir, tavşanlar yeniden çoğalabilir, bitkiler göç edebilir…” İşte Türkiye´de üç kuruşluk taşı çıkarmak uğruna yapılan yaşam katliamının geldiği nokta…
Isparta´nın Sütçüler ilçesinde çoğunluğu karaçam ve ardıçtan oluşan yaklaşık 30 bin ağacın kesilmesine neden olacak mermer ocağı için ÇED Olumlu Kararı verildi. İlgili bütün kamu kuruluşlarının “sakınca yoktur” görüşü verdiği katliam fermanı gibi karar, 12 Mart´ta Isparta Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü´nce duyuruldu. Yaklaşık 220 futbol sahası büyüklüğe sahip olan 147 hektarlık orman arazisinde açılmasına izin verilen mermer ocağı 2028 yılına kadar faaliyet göstermeyi planlıyor. Mermer ocağı izni verilen ormanlık arazide yapılan araştırma sırasında ikisi endemik olmak üzere 74 bitki türü ile 112 kuş türü tespit edildi. Beşi çift yaşamlı (kurbağa), 20´si sürüngen geri kalanı da memeli olmak üzere toplam 179 canlı türünün yaşadığı ortaya çıkan bölgede açılmak istenen mermer ocağına “ÇED Olumlu Kararı” verilmesi tepki çekti. Bölgede ayrıca uluslararası koruma kriterlerine göre hassas olarak tanımlanan iki yarasa türü de yaşıyor. Ancak bütün bunlara rağmen maden firması tarafından bir uzmana hazırlattırılan raporda, mermer ocağı faaliyetinin çevreye ve bölgedeki türlere bir zarar vermeyeceği ileri sürülmesi dikkat çekiyor.

VAHŞİ MADENCİLİK KIRSAL YAŞAMI ÖLDÜRÜYOR

Dağları ve yaylalarıyla ünlü olan Isparta´nın Sütçüler ilçesi, 10 yıl öncesine kadar bozulmamış doğası ve kültür varlıklarıyla tanınıyordu. Bir çok tıbbi ve aromatik bitkinin doğal olarak yetiştiği ilçenin dağları, arıcılık ve küçükbaş hayvancılık sayesinde yöre halkına ekmek kapısı oluyordu. Ancak 2004 yılında Maden Kanununda yapılan değişiklikle doğayı ve yaşam alanlarını koruyan maddeler çıkarılarak vahşi madenciliğin önünü açan düzenlemelerin yürürlüğe konulması Türkiye´nin bir çok bölgesi gibi Sütçüler´i de olumsuz etkiledi.

10 BİN NÜFUSLU İLÇEDE 250´DEN FAZLA MERMER RUHSATI VERİLDİ

Mart 2019 verilerine göre büyük bölümü ormanlarla kaplı olan Sütçüler ilçesi sınırlarında 258 mermer ocağı ruhsatı bulunuyor. Yaklaşık 50 mermer ocağının faaliyette olduğu bildirilen ilçede, 42 proje ÇED aşamasında, 98 proje ise ön arama aşamasında. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, dışarıya büyük göç vermesi yüzünden köyleriyle birlikte 10.707 kişilik bir nufusa sahip olan Sütçüler´de 6 yeni mermer sahasını da ihale etmeye hazırlanıyor. Her bir ruhsat sahasının yaklaşık 100 hektarlık bir alanı kapsadığı düşünülürse mermer ocaklarının tamamının faaliyete geçmesi durumunda ortaya çıkacak tahribatın boyutları dehşet verici boyutlara ulaşacak.

HER GÜN YENİ BİR YIKIMA UYANIYORLAR

Her geçen gün yeni bir yıkıma uyanan ilçe halkı için mermer ocakları tam bir kabusa dönüşmüş durumda. İlçeye bağlı orman köyleri Hacıahmetler ve Belence sınırlarında izin verilen iki ayrı mermer ocağı sahası için ÇED Olumlu Kararı verilmesi bölgedeki ağaç katliamını artıracak. Başaranlar İnşaat Malzemeleri ve Tic. ve San. A.Ş. adında özel bir firma tarafından hazırlanan mermer ocağı projesi yaklaşık 200 hektarlık ruhsat sahasını kapsarken ilk etapta bunun 147 hektarlık kısmında çalışma başlatılacak.

30 BİNE YAKIN AĞACI KATLEDECEK PROJE ONAYLANDI

Tamamı ‘devlet ormanı´ niteliğinde olan mermer ocağı sahasında 3 bine yakını ardıç, geriye kalanı ise karaçam olmak üzere toplam 27.843 yetişkin ağacı bulunuyor. Isparta Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, 12 Mart´ta yaptığı duyuruda, proje için ‘ÇED Olumlu Kararı´ verildiğini açıkladı. Firma tarafından hazırlanan ve ilgili kurumlarca da onaylanan proje tanıtım dosyasında yer verilen bilgilere göre ÇED sahası içerisinde bulunduğu tespit edilen yaklaşık 30 bin ağaç Tarım ve Orman Bakanlığı´nın denetiminde kesilecek. Firma, alandaki mermeri çıkardıktan sonra kesilen ağaçların yerine 5 katı kadar, yani 137.415 ağacın dikileceğini belirtiliyor.

‘ORMAN´DAN SAYILMAYAN AĞAÇLAR KATLİAM HESABINA KATILMIYOR

Yöre köylülerinin verdiği bilgilere göre alanda sadece karaçam ve ardıç değil, pek çok başka ağaç türü de bulunuyor. Dikenli ardıç, pirnal, akçakesme, çitlembik, tespih çalısı ve ahlat gibi türler orman varlığı olarak görülmediği için bu ağaç ve ağaççık türlerinin yok edilmesi hesaba katılmıyor. Ekosistemin devamlılığı ve yaban hayatı için oldukça önemli bir işlevi olan bu türler bir çok canlının beslenmesi ve üremesi için olanak sağlıyor. Yöre halkı, kesilecek olan ağaç sayısının diğer türler de hesaba katıldığında açıklanan rakamın en az iki katı olacağını düşünüyor.

İKİSİ ENDEMİK 74 BİTKİ, NESLİ TEHLİKEDE OLANLAR DAHİL 179 CANLI TÜRÜ

Ancak yaklaşık 220 futbol sahası büyüklüğe sahip olan orman arazisinde mermer ocağı açılmasına izin verilmesinin yaratacağı tahribat ağaç katliamıyla sınırlı değil. Projeyle ilgili ÇED dosyasında yer verilen bilgilere göre mermer ocağı açılmak istenen arazi ve çevresinde ikisi endemik olmak üzere 74 bitki türü ile 112 kuş türü tespit edildi. Beşi çift yaşamlı (kurbağa), 20´si sürüngen, geri kalanı da memeli olmak üzere toplam 179 canlı türünün yaşadığı belirlenen mermer ocağı sahasında yaşadığı tespit edilen 8 yarasa türünden ikisinin koruma kriterleri açısından ‘hassas´ olarak görülen türler olduğu belirlendi.

MERMER OCAĞI SAHASINDA ENDEMİK GÜLHATMİ VE KORUOTU BULUNDU

Kısa süre sonra çalışmalara başlanması beklenen mermer ocağı sahasında tespit edilen endemik bitki türlerinden biri halk arasında Gülhatmi olarak anılan ‘Alcea apterocarpa´, diğeri ise Koruotu olarak bilinen ‘Minuartia Anatolica´ olduğu saptandı. Mermer ocağı sahasında varlığı tespit edilen Akdeniz nalburunlu yarasası ile Uzunkanatlı yarasa da uluslar arası koruma kriterlerine göre ‘hassas´ olarak belirlenen memeliler arasında. Bölgede ayrıca nesli tehlike altındaki kızıl akbabanın yanı sıra kaya kartalı, gökdoğan, küçük orman kartalı, atmaca, kızıl şahin, kınalı keklik, ibibik dahil olmak üzere toplam 112 kuş türü yaşıyor.

FİRMADAN ŞAKA GİBİ RAPOR: ‘MERMER OCAĞI TÜRLERİ ETKİLEMEYECEK´

Mermer ocağı için hazırlanan ÇED dosyasında, alandaki bitki ve canlı türlerinin çalışmalardan olumsuz etkilenmeyeceği, alanın dışında da varlıklarını sürdürebilecekleri belirtiliyor. Biyolog Ramazan Altun tarafından hazırlanan ve proje dosyasına eklenen ekosistem değerlendirme raporunda özetle şu ifadelere yer veriliyor: “Envanter listesine giren tüm bitki türlerinin mermer ocağı faaliyet alanı dışında yayılışını sürdürebileceği alternatif ekosistemlerin mevcut olduğunu söylemek mümkündür. Dolayısıyla ruhsat alanı ve yakın civarında tespit edilen bazı türlerin floristik anlamda yakın çevresinde bulunan bu ekosistemlerde varlığını devam ettirdiği ve mermer ocağı faaliyetlerinden etkilenmediği tespit edilmiştir. Fauna türleri bakımından, projenin faaliyete geçmesiyle kaybolacak mikro habitatlar söz konusudur. Bununla beraber, genellikle omurgasız türlere veya küçük kemirgenlere ait olan habitatların çevrede yer alan alternatifleri sayesinde üreme kapasiteleri ve yayılma hızları yüksek olan bu türler alternatif bu habitatlara taşınacaklardır.

‘KUŞLAR UÇABİLİR, TAVŞANLAR ÜREYEBİLİR, BİTKİLER YAYILABİLİR´

Tespit edilen bütün türlerin çevresel yayılışları olduğu söylenebilir. Dolayısıyla ne hedef tür ne de diğer yabani hayvan türleri açısından önemli veya kritik ölçüde bir habitat kaybı söz konusu olmayacaktır. Kuş türleri hareket ve göç kabiliyetlerinin fazla olması dolayısıyla, fare benzeri küçük kemirgen türleri ve tavşanların ise üreme potansiyellerinin büyüklüğü sayesinde proje faaliyeti ile doğabilecek habitat kayıpları ve diğer olumsuz etkileri tamponlayacak kapasitede olduğu ifade edilebilir.”

‘PARA UĞRUNA BİLİM AHLAKI VE YAŞAM HAKKI AYAKLAR ALTINDA´

Yukarı Köprüçay Havzası Koruma Platformu´ndan yapılan açıklamada, “Mermer ocağı açılmak istenen arazinin büyüklüğü göz önüne alındığında tek bir uzmanı bir günde bırakın bilimsel gözlem yapıp tür kaydetmesini, sadece yürüyüş yapması bile mümkün değildir. Envanter taraması yapılıp yüzeysel ve yasak savmaktan öteye gitmeyen bir arazi gözlemiyle bu alandaki flora ve faunanın sağlıklı biçimde tespit edilmesi mümkün olmadığı gibi, söz konusu raporda yer verilen mermer ocağının canlı yaşamına zarar vermeyeceği ifadeleri kamuoyunun aklıyla dalga geçmek anlamına gelmektedir. Kuşların uçup başka yere gidebileceği, tavşanların hızla üreyebileceği, bitkilerin ise arazi dışında da varlığını sürdürebileceğini iddia etmek yaşam için soykırım anlamına gelmektedir. Para uğruna bilim ahlakını ve yaşam hakkını ayaklar altına alan bu anlayışı kınıyor ve yetkilileri bu yanlıştan dönmeye davet ediyoruz. Bu raporda yer alan belgeler ve ifadeler insanlık ve tüm canlı yaşam adına bir utanç vesikası olarak tarihe geçecektir” ifadelerine yer verildi.
Kaynak:

çevreyle ilgili siyasi partiler ne vadediyor?
çevreyle ilgili siyasi partiler ne vadediyor?
Deutsche Welle Türkçe
2018´in en etkileyici uzay görüntüleriRusya ile ABD, Venüs´te yaşam izi arayacak
2018´in en etkileyici uzay görüntüleriRusya ile ABD, Venüs´te yaşam izi arayacak
SPUTNIK NEWS
Tarım, F ve V harflerini söyleyebilmemizi sağladı
Tarım, F ve V harflerini söyleyebilmemizi sağladı
ARTI GERCEK
Barajlar: Temiz Enerji ve ekolojik zarar iç içe
Barajlar: Temiz Enerji ve ekolojik zarar iç içe
DEUTSCHE WELLE TÜRKÇE
Tek kullanımlık plastik ürünler 2030´a kadar azaltılacak
Tek kullanımlık plastik ürünler 2030´a kadar azaltılacak
DEUTSCHE WELLE TÜRKÇE
Çin yapay zeka araştırmalarında ABD´yi geride bırakma yolunda
Çin yapay zeka araştırmalarında ABD´yi geride bırakma yolunda
SPUTNIKNEWS
Bilim insanları kuantum bilgisayarıyla yapılan deneyde ´zamanı geriye aldı´
Bilim insanları kuantum bilgisayarıyla yapılan deneyde ´zamanı geriye aldı´
BBC TURKCE
Dünya Pi sayısı rekorunu 31 trilyon basamağı hesaplayan Google çalışanı kırdı
Dünya Pi sayısı rekorunu 31 trilyon basamağı hesaplayan Google çalışanı kırdı
BBC TURKCE
Bilim insanları kuantum bilgisayarıyla zamanı tersine döndürdü
Bilim insanları kuantum bilgisayarıyla zamanı tersine döndürdü
SPUTNIK NEWS
Tavuklar birlik olup kendilerini koruyabilir mi?
Tavuklar birlik olup kendilerini koruyabilir mi?
BBC TURKCE
Dünyanın en yaşanılabilir şehri yine Viyana,
Dünyanın en yaşanılabilir şehri yine Viyana,
BBC TURKCE
Yücel´in Çiçekleri Paris´te gösterime giriyor
Yücel´in Çiçekleri Paris´te gösterime giriyor
EURO NEWS
Klavye - internet - sosyal medya - bilgisayar‘İnternetin tamamen kapanması mümkün´
Klavye - internet - sosyal medya - bilgisayar‘İnternetin tamamen kapanması mümkün´
SPUTNIKNEWS
´Hava kirliliği dünyada her yıl yaklaşık 8,8 milyon kişinin erken ölümüne neden oluyor´
´Hava kirliliği dünyada her yıl yaklaşık 8,8 milyon kişinin erken ölümüne neden oluyor´
BBC TURKCE
 5 ayda iki kaza yapan uçakların özellikleri neler?
5 ayda iki kaza yapan uçakların özellikleri neler?
BBC TURKCE
Gagavuz Türkleri ile ilgili hiç bilmediğimiz gerçekler
Gagavuz Türkleri ile ilgili hiç bilmediğimiz gerçekler
RUBASAM
Xinjiang´da şifalı bitki yetiştiriciliği-turizm entegrasyonu yoğunlaştırılıyor
Xinjiang´da şifalı bitki yetiştiriciliği-turizm entegrasyonu yoğunlaştırılıyor
CRİ.CN
Defineciler Mersin´de Adamkayalar´ı Parçalıyor
Defineciler Mersin´de Adamkayalar´ı Parçalıyor
ARKEOFİLİ
İklim değişikliği burada, açlık olarak kapımızda!
İklim değişikliği burada, açlık olarak kapımızda!
YESİL GAZETE
Göbeklitepe´nin kapıları ziyaretçilere açıldı
Göbeklitepe´nin kapıları ziyaretçilere açıldı
SIZE HABER
Yüz körlüğü hastalığı: ´Sevdiklerimin yüzünü hatırlayamıyorum´
Yüz körlüğü hastalığı: ´Sevdiklerimin yüzünü hatırlayamıyorum´
BBC TURKCE
Hamamböcekleri ve karasineklerin sayısı artarken, neden daha az kelebek ve arı kaldı?
Hamamböcekleri ve karasineklerin sayısı artarken, neden daha az kelebek ve arı kaldı?
BBC TURKCE
Papirüsten Kağıda Kitabın Büyülü Dünyası
Papirüsten Kağıda Kitabın Büyülü Dünyası
AMERİKANIN SESİ
Gölleri kurutup nehirlerin suyunu çalmaktan vazgeçin!
Gölleri kurutup nehirlerin suyunu çalmaktan vazgeçin!
ACIK GAZETE
‘Taşın Şiiri Ani´ bu kez Ankara´da
‘Taşın Şiiri Ani´ bu kez Ankara´da
AGOS
Hemşince dilbilgisi kitabı çıktı Hemşince dilbilgisi kitabı çıktı
Hemşince dilbilgisi kitabı çıktı Hemşince dilbilgisi kitabı çıktı
AGOS
Marta Koyu Dayanışması´ndan panel
Marta Koyu Dayanışması´ndan panel
AGOS
Denizlerdeki plastik atıklara doğal çözüm
Denizlerdeki plastik atıklara doğal çözüm
SALOM
Alın çizgileri sadece yaşı göstermiyor
Alın çizgileri sadece yaşı göstermiyor
ARTI GERCEK
Antalya´da kültür sanat
Antalya´da kültür sanat
AVRUPA GAZETE