21 Mart 2019 Perşembe
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Son Yorumlananlar
Ankara için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:17 08:01 13:01 15:25 17:43 19:15
Bugün bana yarın sana lazım olacak nedir? ADALET GENE ADALETTİR

Unutma !
Soğuk iklimde yaşayan tatlı su kaplumbağası türü olan kaplumbağaların,sonbaharda derin bir nefes alarak girdikleri sudan,ilkbaharda çıktıklarını ve bu kaplumbağaların üç ay oksijensiz hayatta glikolizden enerji sağlayarak kalabildiklerini ve bunların kalp atışlarının dakikada bir olduğunu,

Su kaplumbağları hakkında bilgi
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Brunson olayı bu kadar büyütülmemeliydi
SPUTNIKNEWS
Tarih: 3.8.2018 10:48:50/ 128okunma / 0yorum

Emekli Büyükelçi Özülker: Brunson olayı bu kadar büyütülmemeliydi
SEYR-İ SABAH
13:05 02.08.2018(Güncellendi 14:00 02.08.2018) URL´yi kısaltın
Zafer Arapkirli
0 20
Emekli Büyükelçi Uluç Özülker, ABD ile yaşanan sorunların kökenini ve bugünlerini Seyr-i Sabah programına değerlendirdi. Özülker, ABD´nin rahip Andrew Brunson olayını bu kadar büyütmesinin Türkiye´ye çıkış yolu bırakmadığını söyledi.

00:00 / 112:36
Pompeo ile Çavuşoğlu Washington´da kritik görüşme gerçekleştirdi.
© AA / FATİH AKTAŞ
Çavuşoğlu ve Pompeo, yarın bir araya gelecek
ABD ile Türkiye arasında yaşanan sorunlar, Rahip Andrew Brunson mahkumiyetiyle zirve yaptı. PYD/YPG ve Suriye sıkıntılarıyla başlayan süreçler, S-400 füze sistemi ve F-35 uçaklarının teslim edilmemesi dahi gölgede kaldı. Emekli Büyükelçi Uluç Özülker, Seyr-i Sabah programında ABD´nin özellikle Türk bakanlar için aldığı kararla Türkiye´ye ABD karşıtlığından başka yol bırakmadığını söylerken ABD Başkanı Donald Trump´ın politikalarının sadece Türkiye için değil, tüm dünya için böylesi sorunlar çıkardığını dile getirdi:

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu
© FOTOĞRAF: TWİTTER
Soylu´dan yaptırımlara ilk tepki: ABD´de bir malımız var...
‘TRUMP KAOS ORTAMI YARATTI´
"Türkiye´nin ABD ile ilişkileri hiçbir zaman gerçek anlamda bir istikrar içinde olmadı. 2. Dünya Savaşı sonrasında Sovyetler Birliği, Doğu Beyazıt ve Boğazlar ile ilgili bir girişimde bulunduğu dönemde Türkiye´yi koruyacağını ve Batı´nın bir parçası olduğunu ifade etmişti. Buradan hareketle önce bir koruyucu ama bunun karşılığında Türkiye´nin işine gelmediği ölçüde de karşısına aldığı bir ülke olarak ilişkilerini yürüttü. Buradaki esas nokta, ABD biat kültürüyle yaklaşıyor. Kendisine Batı dünyası olarak müttefik diye gördüğü ülkeleri sözünü dinleyen ülkeler olarak bakarak bugünlere geldi. Bunu yapmayan ülkeler için o müttefiklik ilişkisi başka bir boyut kazanıyor. Türkiye ne zaman ABD´nin kontrol ve arzuları dışında bir atılım içine girse otomatik olarak ABD´nin muhalefetiyle karşı karşıya kalmıştır. 20. yüzyılda soğuk savaş döneminde Sovyetler Birliği´nin etkilerini göz önüne aldığınızda bir noktada NATO´nun patronu olarak ABD´yi sığınacak bir liman olarak değerlendirmeniz doğal. Bu sadece Türkiye için değil. Avrupa´ya baktığınızda o günün koşullarında ABD´nin nükleer şemsiyesi altında bir güvence aramak herkes için geçerliydi.

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence
© REUTERS / ADRİANO MACHADO
ABD Başkan Yardımcısı Pence: Yaptırımlar Brunson serbest kalana kadar sürecek
Ancak 21. yüzyıl itibarıyla bir değişim başladı dünyada. Çok kutuplu bir dünyaya geçildi. Bu dünya içinde güç dengeleri, teknoloji ve iletişimde son derece ileri giden gelişmelerle birlikte ABD eski gücünü yitirdi. Genel anlamda 19. yüzyıldan itibaren refahlarını en üst düzeye çıkarmış olan Batı toplumlarında da bir gerileme sürecine girildi. Bütün bunlar popülizm ve ırkçılık diye adlandırdığımız yeni koşullarla değerlendirildiğinde dünyanın yeni bir sürece girdiğini ortaya koyuyor. Bugün baktığımız zaman dünyada pek çok ülkede demokrasi diyoruz, bunun faziletli olduğunu anlatmaya çalışıyoruz ama seçimlerde hep aşırı sağ, ırkçılık ve popülizme kayışının ne kadar arttığını da gözlemlemekteyiz. Bu koşullarla bakınca bir de ABD´de bunun tezahürü olarak Trump´ın ortaya çıkışı ve getirdiği kaos ortamı var. Trump bir çılgın. Bir şirket patronu. Dolayısıyla dünyayı da böyle yönetmeye çalışıyor. Bunu yaparken devlet nedir bunu dikkate almıyor. Sadece onun için al ver politikası var. Her şeye ticari bakıyor. Bu kapsamda sadece ABD´nin menfaatleri ve diğerleri var diyerek bunu tanımlıyor. Brunson olayı ve arkasından gelen gelişmeleri aslında böyle görmek lazım. Aslında bu çok küçük bir olay. Olayın bu kadar büyütülmesi gerekmezdi.

Türkiye ilk F-35 uçağını teslim aldı
© AA / ATILGAN ÖZDİL
ABD Senatosu, F-35 için yaptırım kararı aldı
‘ABD İLE TEK SORUNUMUZ BRUNSON DEĞİL´
Her halükarda ABD ile ilişkilerimiz başka boyutlarda ciddi sorunlarla karşı karşıya. Bizim ilişkimiz aslında hastalıklı. Bunun tedavi edilmesi için evanjelist Trump ve ekibinin çözebileceği noktada değil. FETÖ, başlı başına bir olay. Arkasından S-400 ve F-35 çıktı, PYD-YPG, Fırat´ın doğusu, Suriye meseleleri… Brunson olayını katlayan İran meselesi ve ambargo var ortada. Bu ambargo karşısında Türkiye´nin menfaatleri ciddi biçimde zarar görecek. Nitekim geçtiğimiz hafta ABD´liler İran ambargosu konusunda konuştular. Türkiye´ye hak vermediklerini de görüyoruz. Bunlara bakınca bir sorunlar yumağı var. Bunların karşısında ABD ile bilek güreşi içine girince o güç dengelerine dikkat etmeniz lazım. ABD, Türkiye´yi tatmin edecek hiçbir adım atmadı. Bilakis köşeye sıkıştıracak politikalar izledi. Bu da Türkiye´yi yeni arayışlara itti. Cumhurbaşkanımız BRICS ülkeleriyle toplantılara gitti ve Türkiye´yi içine sokmak için adımlar atılmaya başlandı.

NATO toplantısına gittiğimizde Trump´ın elini sıktığı tek kişi Erdoğan oldu Trump´ın. Merkel olup bitenler için şunu söyledi: Şu dönemi en az hasarla atlatabilmek bizim için başarı sayılacaktır. Trump´ın bir noktada herkese zarar verdiği ve herkesi düşman olarak algıladığı bir dönem var. Bu koşullarda evanjelizm ön plana çıktı. İsrail de kullanılarak Türkiye aleyhine sert söylemlere gidiliyor. Burada iki şeye dikkat etmek lazım: Çok kutuplu br dünya düzeni var ve Türkiye Rusya´ya yakınlaştı. Türkiye İran ve Rusya bir araya geldiğinde barış yolunda süreçler başladı. ABD oradaki mevcudiyetini yine Türkiye aleyhinde kullandı. Türkiye, Brunson konularında çok fazla germek yerine diğer konularda mücadeleyi devam ettirip biraz daha yumuşak davranamaz mıydı diye bakmak lazım.

Türkiye ve ABD bayrakları
© FLİCKR / VİCTORİA PİCKERİNG
Ankara´dan yaptırıma ilk tepki: Türkiye tedbirlerini alacak, cevap verecek
Almanya ile aramız ciddi biçimde kötüydü. Gazeteci ile ilgili mahkeme devam ediyordu. O zamanki Başbakan Binali Yıldırım hallolur dedi ve 24 saat sonra gazeteci serbest bırakıldı. Bugün Almanya ile ilişkiler normale dönüyor. Normalde mahkemesi devam eden bir kişi hastalık nedeniyle ev hapsine çıkarıldı. Şahsen ABD ile bir anda vazgeçtim bu işten demek yerine adım adım giden bir süreç başlatılmıştı. Buradaki esas vahim taraf Türkiye´nin yumuşama emareleri verdiği dönemde Trump ve yardımcısının kongrenin baskısı altında iç politika saikleriyle işi bu noktaya getirmiş olmalarıdır. Trump aslında Türkiye´nin jeostratejik öneminin farkında. İran ile tam tabiriyle çatışma noktasına gelen pek çok olay var. Suriye üstünde hangi oyunların oynandığını görüyoruz. İsrail saldırdı, S-300 gibi demode sistemlerle dahi uçaklar düşürülebildi. Rusya´nın mevcudiyeti İsrail´e geri adım attırdı. Netenyahu Putin´e gitmek suretiyle birtakım ara formüller geliştirdi. İran ile çatışma ortamı yaratmak için elinden geleni yaptı, Körfez ülkelerini organize etti.
ABD Kongresi bunlar olurken Brunson olayını öne çıkardı. İktidardaki grubun evanjelist tarzı, Yahudilerle ortak bakış açısı sorunlar yarattı. İsrail, Türkiye söylemlerini sertleştirdi. Kongrede bir kanun çıkardılar ve F-35 uçaklarını vermeyeceksin dediler. Dikkat edilmesi gereken husus bir yandan Rusya ile ilişkiler, gerilemiş prestij… Trump giderek geriliyor. Kısmi kongre seçimlerinde Demokratların kazanacağı görülüyor. Görevden alınma konusu bile gündeme geldi. İç politikada Trump sıkışmış durumda. Dünyada her yerde hadise yaratıyor kaosa sürüklüyor.

ABD Başkanı Donald Trump- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan
© REUTERS /
ABD-Türkiye ilişkilerinde bir ilk: Washington ilk kez Türkiye´nin bakanlarına yaptırım açıkladı
‘ABD TÜRKİYE´YE ÇIKIŞ YOLU BIRAKMADI´
ABD, Türkiye´de hata yaptı. İş Brunson olayında bu noktaya gelince Türkiye´ye çıkış bırakılmadı. Bir ülkenin iki bakanına doğrudan suçlayarak siz bunun sorumlususunuz deyince sorun çıktı. Kediyi bile köşeye sıkıştırsanız tırnaklarını gösterir. Türkiye prestij sorunuyla karşı karşıyadır. Her şeyi kabullense ve hiç cevap vermeden geçiştirmeye çalışsa ABD yönünden onun kontrolüne girmiş izlenimi yaratacaktır. Karşılık vermekten başka seçenek bırakmıyor. Karşılığı verdiğiniz zaman bunun dozunun ne olacağı konusu önemli. Mütekabiliyete cevap verseniz karşı taraf hissetmez. ABD´ye prestij darbesi yapılabilir.

Erdoğan
© AA /
Erdoğan´dan ABD´ye: Tehdit diline prim vermeyiz
Brunson olayı buraya kadar tamam ama önümüzde İran ve Rusya ambargoları var. Türkiye bunlara uymayacağını net bir biçimde söyledi. Sadece Brunson mütekabiliyeti değil her konuda ters düşeceğimiz belli. Ekim ayına kadar ciddi sıkıntılar var. Türkiye buradan şöyle çıkar: ABD Türkiye´yi kendinden uzaklaştırmaktadır. Bu yüzden de Türkiye-Rusya ilişkileri ısınacaktır. İran ve Türkiye´yi zorunlu biçimde Rusya´nın kucağına atılmakta. F-35 verilmediğinde ABD uluslararası planda davaya konu olacak. ABD, büyük Ortadoğu projesini lanse ettiklerinde kendilerine yakın olan ülkeleri mükafatlandırma, uzak olan ülkeleri cezalandırma mekanizmaları koydu. Şili´yi kendilerini dinlemediği için cezalandırdılar, Singapur´u ödüllendirdiler. Mevcut koşullar altında Türkiye kendi silah sanayini geliştirmeye çalışacak ama en çok Rusya ve Çin´e doğru itilmiş olacak. Avrupa ile ABD arasında da sorunlar var, belki Türkiye´nin AB ilişkilerini geliştirmesi için bir sebep ortaya çıkabilir. Bütün bunlardan yola çıkarak Türkiye´nin daha az etkilenebilecek bir konuma gelmesi lazım. Finans merkezlerini etkileyecek biçimde kanunlar çıkardı ABD. Ekonomimizi dışarıdan etkilenmeyecek düzeyde iyileştirmemiz lazım. Böyle zaaflarımız olunca dışarıdan bizimle oynamaya çalışan devletlerin sayısı az olmuyor."

https://tr.sputniknews.com/seyr_u_sabah/201808021034574158-uluc-ozulker-brunson-olayi-bu-kadar-buyutulmemeliydi/
Kaynak:

Anahtar Kelimeler:
Trump´ın Suriye sürprizi
Trump´ın Suriye sürprizi
LONDRA GAZETE
Ben de halümce Bedreddinem…
Ben de halümce Bedreddinem…
ACIK GAZETE
 Alnının akıyla gazeteci
Alnının akıyla gazeteci
DEUTSCHE WELLE TÜRKÇE
Türkiye´nin Fırat´ın doğusuna yapmayı planladığı operasyon seçimler öncesinde bir tiyatro
Türkiye´nin Fırat´ın doğusuna yapmayı planladığı operasyon seçimler öncesinde bir tiyatro
SPUTNIK NEWS
‘Trump çekilme kararını niye aldı?
‘Trump çekilme kararını niye aldı?
SPUTNIK NEWS
ABD´nin Suriye´den çekilmesi Türkiye´nin başarısıdır
ABD´nin Suriye´den çekilmesi Türkiye´nin başarısıdır
SPUTNIK NEWS
Dünya ve Türkiye ekonomisini 2019´da ne bekliyor?
Dünya ve Türkiye ekonomisini 2019´da ne bekliyor?
SPUTNIK NEWS
´AKP ekonomideki derin bunalımı halka ödetecek´
´AKP ekonomideki derin bunalımı halka ödetecek´
ARTIGERÇEK
Türkiye ekonomisi, içinde bulunduğu labirentten bir türlü çıkamıyor
Türkiye ekonomisi, içinde bulunduğu labirentten bir türlü çıkamıyor
T24
ABD´nin Suriye´den çekilmesi büyük bir hata
ABD´nin Suriye´den çekilmesi büyük bir hata
SIZE HABER
Türkiye ve Suriye mesajları ne anlama geliyor?
Türkiye ve Suriye mesajları ne anlama geliyor?
SPUTNIKNEWS
ABD çekiliyor, Suriye´de kartlar yeniden dağıtılıyor
ABD çekiliyor, Suriye´de kartlar yeniden dağıtılıyor
BBC TURKCE
ABD´nin ardından Türkiye´ye de yol görünebilir
ABD´nin ardından Türkiye´ye de yol görünebilir
DEUTSCHE WELLE TÜRKÇE
Ne Kadar Ekmek, O Kadar Köfte Üniversitesi (NKEOKKÜ)
Ne Kadar Ekmek, O Kadar Köfte Üniversitesi (NKEOKKÜ)
T24
 Erdoğan´ın amacı 40 gün kazanmak
Erdoğan´ın amacı 40 gün kazanmak
ABC GAZETESİ
Askerlerin Suriye´den Çekilmesi Türkiye´nin Güvenliği İçin Kötü´
Askerlerin Suriye´den Çekilmesi Türkiye´nin Güvenliği İçin Kötü´
AMERİKANIN SESİ
Suriye´den Çekilme Kararı Ne Anlama Geliyor?
Suriye´den Çekilme Kararı Ne Anlama Geliyor?
AMERİKANIN SESİ
‘Türkiye, ABD´ye diz çöktürdü´
‘Türkiye, ABD´ye diz çöktürdü´
SPUTNIKNEWS
2019: Bazı önemli sorunlar
2019: Bazı önemli sorunlar
LONDRA GAZETE
Erdoğan Fatih Portakal´ı Neden Hedef Aldı?
Erdoğan Fatih Portakal´ı Neden Hedef Aldı?
AMERİKANIN SESİ
Troller, erkekler…
Troller, erkekler…
Deutsche Welle Türkçe
Ankara´daki tren kazasının olası nedenleri
Ankara´daki tren kazasının olası nedenleri
SPUTNIK NEWS
N´olcak 2019´da bu dünyanın hali?
N´olcak 2019´da bu dünyanın hali?
ACIK GAZETE
Fırat´ın doğusundaki harekatın kapsamı ne olacak?
Fırat´ın doğusundaki harekatın kapsamı ne olacak?
DEUTSCHE WELLE TÜRKÇE
Fırat´ın doğusunda Türkiye´yi ne bekliyor?
Fırat´ın doğusunda Türkiye´yi ne bekliyor?
BBC TURKCE
Huawei veliahtının tutuklanması
Huawei veliahtının tutuklanması
EURO NEWS
Sarı Yelekliler-Gezi benzetmesi ne kadar doğru?
Sarı Yelekliler-Gezi benzetmesi ne kadar doğru?
DEUTSCHE WELLE TÜRKÇE
Muhalefetin "Ankara" imtihanı
Muhalefetin "Ankara" imtihanı
DEUTSCHE WELLE TÜRKÇE
Enflasyon alışveriş olmadığı için, cari açık ithalat yapacak para kalmadığı için düştü
Enflasyon alışveriş olmadığı için, cari açık ithalat yapacak para kalmadığı için düştü
SPUTNIKNEWS
´Sarı Yelekliler sadece Fransa´ya özgü değil, AB´nin sorunu´
´Sarı Yelekliler sadece Fransa´ya özgü değil, AB´nin sorunu´
SPUTNIKNEWS